[MP] EU4 - Multiplayer : Ocak 2017
Salı ve Perşembe gününü başka bir güne aktarma şansınız yok mu? Var ise ben de katılmak isterim.
Ara
Bencede günlerde bir değişikliğe gidilebilir.
[+] 1 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Farklı alternatifleriniz varsa belirtin oylamaya sunalım. Host için problem yok hergün kurabilir.
Ara
Benim uygun olduğum günler:

Pazartesi, Çarşamba, Cuma, Cumartesi, Pazar.

Gün sayısı 2 ile 3 olması benim için en mantıklı olanı. Ama 4 gün olursa yine gelebilirim.
Ara
1-Milan
2-İsveç
3-Polonya

230 saat
Ara
Ottomans
Brandenburg
Florence

Steamda 808 saat gözüküyor ama 4000 saat sayın siz abartı değil. Bu arada Osmanlı dışındakilerini çok iyi bilmiyorum 3 dediniz diye yazdım

Ara
Timur
Tidore
Ternate

866 saat
Ara
Bence Haftasonuna bir gün eklememiz en mantıklısı olur :)
[+] 2 üye EfeMKA nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
458 saat

Hosokawa
Tunus
Etiyopya
Ara
1756 saat

Moskova
Isveç
England

Delhi
Ara
208 Saat Ming delhi polonya
Ara
Kurallar çok ağır değil mi?
Ara
(21-01-2017, 16:26)katilemre : Kurallar çok ağır değil mi?

oyunun uzun soluklu olmasi icin gayet hos kurallar. yoksa oyunlar cogu zaman 1500 u gormeden biten mp lere donuyor
Ara
Bazı kuralların esnetilmesi gerektiği gerçekti. Özellikle dost isyanı bastırmak ve maddi destek konusunda ihlaller çok sık gerçekleşiyordu. Bu tür olaylar gerçek tarihtede olabilecek olaylar olduğundan ben engellenmesine karşıyım. Ama tabi çıkar ilişkilerine dayanılarak yapılmalı yoksa ihlale girer.
Ara
Evet çok haklısın. Ortak bir düşmana karşı işine yarayabilecek bir devlete para yardımı etmek ve isyanını bastırmak çok doğal birşey. Güçlü bir Fransa'ya karşı müttefik olan İspanya ve GB var diyelim. İspanya'da bir isyan çıkarsa bu GB'nin çıkarlarına ters düşeceği için İspanya'ya gidip isyanı bastırabilir. Veya GB borca girmiş. Olası bir Fransa savaşında yeteri kadar destek olamayacak. İspanya kendi çıkarları için GB'ye para gönderebilir. Kankacılık yapılmasın derken oyunun en temel diplomasi hamlelerini baltalıyorsunuz. Kendi çıkarlarına yardımcı olacaksa isyan da bastırılmalı, condottieri de verilmeli, para da gönderilmeli, hatta subvansiyon bile verilebilmeli. Oyunu iyi denetleyen bir adminle gayet usülüne uygun şekilde kankacılık yapmadan yapılabilir.
Sic Parvis Magna
Ara
genelde türk oyun platformunda oynayanların yaş sınırları çok düşük olduğundan ve steamde kurdukları abidik gubidik gruplarının isimlerini duyurmak adına bir kişinin şampiyonluğu için kendi ülkesinin batmasına seyirci kalabilen bir güruha karşı birçok kez kurallarda değişiklik yapılarak düzgün bir oyun oynama imkanı getirilmeye çalışıldı. malesef burdaki her kural ,bir başka oyuncu veya oyunculara karşı aşırı derecede etkili biçimde kulanılan ihlaller sonucu getirilmiştir.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Maddi destek konusu bana göre yıllara ayrılmalı belli bir tarihten sonra da serbest bırakılmalı.Oyun başında serbest olması halinde bir 300-400 gold bile çok şey değiştirebilir ayrıca attığı parayı herkes değişik sebeplere dayandırarak açıklayabilir.Neye göre sebebin gerçekçi veyahut kankacılık olduğu belirlenebilir ki?Oyun başında maddi yardım konusunda kısıtlamanın şart olduğunu ilerleyen aşamalarda gevşetilerek serbest bırakılmasını öneriyorum zaten son dönemlerde kemik kadro kalıyor kimsenin menfaatine aykırı işlem yapacağını düşünmüyorum.

İsyan bastırma konusunda ise önceki sistemde pat diye birden çıkıyordu isyan ve tehlikeliydi şimdi ise yüzdesi ve kaç yıla çıkabileceği kadar her şey belirtiliyor bunlara dayanarak savaşı açan zaten bu isyanı da göze alıyor savunan ise o da biliyor isyanın çıkacağını önlem alması gerektiğini düşünüyorum.Örnekte İngiltere-Kastilya gidilmiş ben de oradan vereyim örneği.İngiltere de isyan çıkması durumunda Kastilya nın adaya çıkması veya Kastilya da ki isyana İngiltere nin adadan asker çıkartıp müdahale etmesi absürt bir görüntü oluşturuyor bana göre.Gerçekçilik denilmiş fakat bu isyan bastırma olayında gerçekçilik ele alınacaksa sırf müttefiğim diye kimse gerçekte isyan bastırmıyor ya birlikte savaşa girerlerse bastırıyorlar veya bastırmaları karşılığı o ülkenin içişlerine müdahale hakkı vb durumlar elde ediyorlar.Oyunda bu haklar için mi isyan bastırılacak yoksa sırf olası Fransa savaşı için mi? Ayrıca bu isyanlar bastırılırken, İngiltere ya da Kastilya oyuncusu hiç düşünecek mi acaba ilerde biz de koloni yarışına girebiliriz diye?Bunlar büyük soru işaretleri.
Bir de şu yönü var bu işin Fransaya karşı Avusturya, İngiltere,  İspanya cephesi oluştu diyelim.Bu ülkeler birbirlerinin isyanlarını bastırıyorlar çok güzel peki Fransa da isyan çıkınca ne olacak?Fransa nın human dostu olmayacak ya da Osmanlı olacak diyelim.Osmanlı nın Fransa ya gelip isyan bastırmasının önündeki engel ne olacak?Bastırırsa da çıkacak kavgaları hayal edebiliyorum.
Uzunca çekincelerimi yazdım bu iki husus hakkında buraya, beni ikna edin destek verelim kalkması konusunda.Şu haliyle kesinlikle karşıyım bu iki hususun kalkmasına
Ara
Dış kapının dış mandalı olarak bence sorunun içinde cevabı vermişsin.1 human devletle savaşırken müttefik isyanı bastırabilsin.Hem de güzel bir sınırlama olmuş olur.Savaşa hazırlık devletlerin kendi meselesi olmalı
Ara
Fransa-Osmanlı olayında haklısın fakat ben bir İngiltere olarak anakaradaki topraklarımı kaybedip adaya çekilmektense İspanya'nın isyanını bastırmak için bikaç bin manpower harcamak daha cazip geliyor. İleride koloni yarışına gireceğiz evet haklısın. Ama HRE ve İspanya arasındaki tüm toprakları almış, İtalya'ya göz dikmiş bir Fransa varken İspanya ve İngiltere'nin koloni yarışı yapmaya çalışıp Fransa'ya müdahale etmemeleri sizce ne kadar mantıklı?

Veya Portekiz ve İspanya historical friend fakat koloni yarışındalar. Mp'de İspanya'nın Portekiz'e yardım etmesini kesinlikle kural dışı dersiniz. Fakat singleda bile olabilen bir durumun mpde olması neden garip olsun?

Daha başka bir örnek olarak da Din Savaşlarında hiçbir çıkarı olmayan ülkelerin de katılması durumunu örnek verebilirim. Osmanlı'nın veya Fransa'nın tek katılma sebebi rivali olan Avusturya'yı güçsüzleştirmek. Mpde rivalini güçsüzleştirmek için Fransa vs İspanya - İngiltere savaşına katılan Avusturya neden garipseniyor?

Başka bir açıdan ele alırsak;
Fransa ve İngiltere savaşa girdi. Normal oyunda zaten Fransa ile İspanya birbirini rivaller. Bu savaşta İngiltere'ye subvansiyon ve condottieri veren İspanya rivaline karşı hamle yaptığı için power projection kazanacaktır. Ki bu diplomatik olarak çok önemli bir hamle. Peki mpde bu diplomatik hamleyi adminin yetersiz denetimi yüzünden kaldırmalı mıyız?

Benim tavsiyem herkes bu tarz durumlarda geçerli bir sebep söylemeli. Admin bunu haklı görürse izin vermeli. Kimseye çıkarı olmadan bu tarz hamleler yaptırmamalı. Fakat çıkarları doğrultusundaysa hiçbir şekilde engel olunmamalı.

Yoksa oyunda olan bir özelliği kaldırmanın kesinlikle yanlış bir karar olduğu kanısındayım. Öyle olması gerekseydi MP kurarken ayarlardan kapatılabilmeliydi. Koskoca Paradox bunu öngöremedi mi? Mpleri daha bilinçli daha olgun oyuncularla yaptığımızda bunun sorun olmaktan çıkacağını düşünüyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
Bir önceki multiplayerda benim oyunun henüz başında giriştiğim Danimarka v. Moskova savaşını zannediyorum hatırlayanlar çıkacaktır. Bu multiplayerdaki host Brandenburg savaşa bizzat katılıp müttefiği Danimarka için ordu da getirmişti - o kesin hatırlar. O savaş savaşın açılışı itibariyle dengeli sayılabilecek bir savaştı, Moskova ve vassallarına karşı Danimarka ve PU'ları ve üstüne Danimarka'nın müttefikleriyle esasen savaşı Moskova açmış olsa da, askeri açıdan Danimarka tarafı çok daha fazla orduya sahipti - ki bunun Danimarka'nın bir sebepten Osmanlı'yla müttefik olmasını ve Osmanlı'nın da fiilen savaşmasa da savaşa dahil olduğunu görmezden gelerek söylüyorum. 

Eğer o tür adaleti sağlayacak kurallar olmazsa multiplayerınızda hiçbir şekilde benim yaptığım gibi orduların 1'e 1.5 olduğu durumlarda savaş açan oyuncu göremezsiniz, o savaşı kazanabilen oyuncu ise hiç göremezsiniz. Ben o savaşı zar zor çevirmiştim. Çokça multiplayer yaptım, multiplayerlarda en az gördüğüm şey asker sayılarının birbirine yakın olduğu savaşlardır. Hiçbir oyuncu kendisini garantiye almadığı savaşı açmaz, çünkü korkarak oynar. Geriye yaslanıp biraz yaptığınız multiplayerları kafanızda canlandırdığınızda hem sizin giriştiğiniz hem de denk geldiğiniz savaşların neredeyse tamamının kazananının savaşın açıldığı anda belli olduğunu görürsünüz. Çünkü taraflardan birisi önceden anlaşırlar ve zaten kazanma ihtimali neredeyse olmayan devlete savaş açarlar. 

Şimdi düşünün Danimarka v. Moskova savaşında kıran kırana geçiyor savaş İsveç'te isyanlar çıkıyor o isyanlarla dahi benim savaşmam gerekiyor, Danimarka ordusunu 1 yeniyorum, 2 yeniyorum, 3 yeniyorum. En son ordusunun bitmiş olması, ekonomisinin çökmüş olması gerekir değil mi? Bu esnada Danimarka rahatlıkla multiplayerdaki arkadaşlarından veya basitçe benim ülkemin güçlenmesini istemeyen kişilerden altın alabilir, bu altınla yepyeni bir ordu kurup beni yenilgiye uğratabilir. Siz buna diplomasi diyebilirsiniz ben buna diplomasi demeyi şu multiplayerlarda gerçekten diplomasi yaptığını gördüğüm az sayıda kişiye hakaret sayıyorum.

Burada bazı kişiler altın atılsın ne olacak ki diyebilir, ancak bu kişilerin farketmediği şey aynı stratejik, politik ve diplomatik şartlarda X kişisine atılan altınla Y kişisine atılan altının eşit olmayacağıdır ve bu aradaki farkı büyük oranda oyun dışı etkenler belirler. En basitinden biraz geçmişe gittiğimizde normalde tutunması imkansız, singleplayerda olsa 5 sene hayatta kalamaz devletlerini başka oyunculardan gelen maddi yardımla ayakta tutan bir Reoberg örneğimiz var.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.