[MP] EU4 - Multiplayer: Ocak 2019
amerikaya region hakkı vermek mantıklı değil zaten koloni çıkıyor onun yerine trade company kurulabilecek yerlerde region limiti verse daha düzgün olur , expansiondan gelen region trade companyler için geçerli olsa daha hoş olabilir
Ara
(21-01-2019, 14:30)Ferreke : amerikaya region hakkı vermek mantıklı değil zaten koloni çıkıyor onun yerine trade company kurulabilecek yerlerde region limiti verse daha düzgün olur , expansiondan gelen region trade companyler için geçerli olsa daha hoş olabilir

O da olabilir.Asıl söylemek istediğim şey koloni için idea alan oyuncuya Ana kıtasında büyüme hakkı vermenin mantıklı olmaması
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Afrika veya Amerika için region limiti vermek ile Explo ile region vermek arasında çok bir fark görmüyorum, bu region hakkı koloniciler ticaret bölgelerine yayılabilsin diye veriliyor. Kural büyük ihtimal hem exploration hem de expansion bitiren devletlerin +1 kazanması olarak değiştirilecek. Böylece hem bu region hakkı çok erken safhada alınmayacak hem de koloniciler keşiflerini yaptıktan sonra idea slotu veya region limiti arasında seçim yapması gerekecek.

@Türkopol başvurusunu görememişim, özür dilerim kendisinden. Ayrıca belirtmek isterim ki oyunculara ülke verilirken ilk yazanın aldığı bir sistemimiz yok etkinliklerde

@PCOyun Khmer olarak değiştiriyorum ülkeni. Brandenburg boşta şuan.
hby6qc.gif
[+] 1 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Japonyada başlamak istiyorum. Uygun mudur?
Ara
(21-01-2019, 14:20)KARTAL : Anladığım kadarıyla herhangi bir ülke region hakkını doldurduğunda yeni regiondan toprak alamaz.Ancak yeni regiondaki devletlerden birini diplo-vassal alarak onu savaşla büyütebilir.Sonra da Region sınırı arttığında vasalını yiyebilir.

Eğer bu yapılabiliyorsa Osmanlı'ya +1 region hakkı vermenin bir anlamı olmaz.Çünkü büyüyebileceği her yönde vasal alabileceği ülkeler var.

Bir bölgeye vassal ile girmekle fetih yaparak girmek arasında farklar var. Erken dönemde vassallar(özellikle Osmanlı'nın Doğu-Güney bölgelerinde alacakları) ekonomik olarak çok da iyi katkı sağlayamıyorlar ve zaten Osmanlı ordusu güçlü olduğu için ordularına da çok ihtiyacı olmuyor. Geçen multiplayer yayınını izlediysen görmüşsündür, Avrupa'lı devletler gelişmekte bir sorun yaşamıyorken Osmanlı region limitinden dolayı vassallara sahip olsa bile bir türlü potansiyelini ortaya çıkaramadı.

Diyeceksin ki development değeri düşük her yerde durum aynı ancak Rusya ve Osmanlı oyunun önemli iki devleti ve hem doğuda hem de batıda oyuna yön verebilecek devletler. Bu iki devletin düşmesi hem oyun hem de seyir zevkini düşürür.

@BeRDuSH Japonya'da oyuncu mevcut şuan, Kore'nin de olduğu bir oyun Japonya'da 2 oyuncunun sağlıklı olmadığını düşünüyorum.
hby6qc.gif
Ara
Brandenburg'a geçeyim.Çok ülke kalmamış zaten
Ara
Timur Khagan (Steam adi)
340 Saat
Viyjanagar, Ottomans, Bavaria
Ara
Portekiz-moskova-Osmanlı tercih sırasına göre 746 saat https://steamcommunity.com/profiles/76561198356916750/
Ara
Timur Khagan (steam)
340 Saat
Moskova, bavaria, afghanistan
Ara
(21-01-2019, 22:19)Timur : Timur Khagan (Steam adi)
340 Saat
Viyjanagar, Ottomans, Bavaria

Uzbek/Nogai/Oirat Üçlüsünden birini verebilirim.
hby6qc.gif
Ara
Baska nation kalmadi mi?
Ara
(21-01-2019, 22:48)Timur : Baska nation kalmadi mi?

https://forum.strategyturk.com/konu-mp-e...#pid146632

Katılanlar bu mesajda toplanıyor şimdilik. Boş ülkeler de konunun ilk sayfasında yer alıyor.

Edit: İstersen Hesse veya İsviçre de yazabilirim.
hby6qc.gif
Ara
Isvicre olur
Ara
Şuan boş olan ülkeler: Moskova, Uzbek/Nogai/Oirat, Hesse, Rassids/Ajuuraan/Etiyopya, Mewar, Songhai, Floransa, Papa

hby6qc.gif
[+] 2 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
moskova hala müsaitse geçebilir miyim?multi geçmişim var az çok.şuan ki ülkem milan:)
Ara
(22-01-2019, 01:43)raskolnikof24 : moskova hala müsaitse geçebilir miyim?multi geçmişim var az  çok.şuan ki ülkem milan:)

GP ülkelere oyuncu verirken mecbur kalmadıkça forum etkinliklerinde yaptıklarına bakıyoruz büyük oranda. Forumda ve etkinliklerde yeni olan katılımcıların devamlılıklarını ve tecrübelerini GP dışı ülkelerde göstermesini tercih ediyoruz.
hby6qc.gif
Ara
Multiye katılamam demiştim ancak birkaç şey değişti katılmak istiyorum.Mümkünse Moskava'ya geçebilir miyim? 950 saat https://steamcommunity.com/profiles/76561198144153111/
[+] 1 üye Yano nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
şimdi portekiz ingilizlerle ally olarak başlıyor ingilizde gp ben başka gp olmayan biriyle ally olabiliyormuyum ?
Ara
(22-01-2019, 17:26)SU4PRE4M4E : şimdi portekiz ingilizlerle ally olarak başlıyor ingilizde gp ben başka gp olmayan biriyle ally olabiliyormuyum ?

"Her oyuncunun 1 tane great power müttefiklik sınırı vardır. Great power olmayan 1 oyuncu ile dost olabilme sınırı vardır. Dost olunan oyuncu great power ise 2 hakkını da kullanmış sayılır."

Bu kurala göre GP olmayan yapay zeka ile müttefik olabilirsin.
hby6qc.gif
Ara
Fazla detaycı olacak ama 2. sayfadaki listede 6. sıra yok. Nedense dikkatimi çekti belirtmek istedim.

Screenshot_5.png
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.