[MP] EU4 - Multiplayer : Şubat 2017
(07-02-2017, 17:12)jax61 : sana ne blogu kuruldu barbarossa, sen oyuna daha dün  geldin .. warnedli olmana rağmen gittin portekize saldırdın. hiç dostun olmadan hem de..bahane bulmayın. gelmeyecekseniz gelmeyin. gelenlerle devam ederiz. gelen herkese de kapımız açıktır.

Warnı görmedim 2. olarak bana karşı yıldırma politikası uygulanması benim suçum değil papalık üç kez el değiştirdi üçündede afaroz edildim bunları yapan fransanın müttefiki ilk günden böyle yapılıyorsa gelmemekte haklıyım.
Ara
(31-01-2017, 10:33)jax61 : elektriklerim geldi ama evden aynen böyle bir manzaraya bakıyorum.aralıksız tam 5. gündür kar yağıyor. perşembe akşam üstü başladı . ahan bugün salı. hala yağıyor..

20170131_101359.jpg

ne kadar sağlıklı olacak bilmiyorum. üstteki polonya mesajının doğru olmadığını varsayıyorum. aksi halde bu akşam önlemlerimizi almak durumundayız. dili uzayanın dili kesile . karı isteyene karı verile..

(07-02-2017, 18:47)Barbarossa :
(07-02-2017, 17:12)jax61 : sana ne blogu kuruldu barbarossa, sen oyuna daha dün  geldin .. warnedli olmana rağmen gittin portekize saldırdın. hiç dostun olmadan hem de..bahane bulmayın. gelmeyecekseniz gelmeyin. gelenlerle devam ederiz. gelen herkese de kapımız açıktır.

Warnı görmedim 2. olarak bana karşı yıldırma politikası uygulanması benim suçum değil papalık üç kez el değiştirdi üçündede afaroz edildim bunları yapan fransanın müttefiki ilk günden böyle yapılıyorsa gelmemekte haklıyım.

Yilma yildikca sira sana gelecek
[+] 1 üye Kaiser-i Rum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oda kuruldu.
Şifre : st
Ara
pXZlRn.jpg

Çıkarken aldığım hata, çözebilirsem sonraki oyunlarda katılmaya çalışırım.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Siyasi Dünya
kGNqdy.jpg
Dini Harita
ZMb8Pg.jpg
Avrupa Haritası
LZVBqa.jpg
Asya Haritası
X9Qar0.jpg
Great Power Haritası
kGNq5r.jpg
Great Power Bilgileri
Jqo0gj.jpg
Ordu Kayıpları
3vbm4r.jpg
[+] 4 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Moskova ve Prusya devletlerinden ezdikleri Tatar devletleri ve Lehlerin öcünü aldık.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(08-02-2017, 01:32)iberkay : Moskova ve Prusya devletlerinden ezdikleri Tatar devletleri ve Lehlerin öcünü aldık.

bizim öcümüzü kim alcak onu dusunuyoruz kara kara :):) ama tebrikler guzel savastı :)
Ara
Dedi rus halkını ezen zalim hukumdar
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(08-02-2017, 10:00)chaos10ur :
(08-02-2017, 01:32)iberkay : Moskova ve Prusya devletlerinden ezdikleri Tatar devletleri ve Lehlerin öcünü aldık.

bizim öcümüzü kim alcak onu dusunuyoruz kara kara :):) ama tebrikler guzel savastı :)

Fazla düşünmenize gerek yok cevap fazla uzaklarda değil. :D

[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(08-02-2017, 11:13)Aeschyli :
(08-02-2017, 10:00)chaos10ur :

Fazla düşünmenize gerek yok cevap fazla uzaklarda değil. :D

ah hollandam ahh haberlerin hic birini almadin sen :) osmanlılar avrupaya kok sokturceginin haberini yolladı sen daha rebel support :) rebellerin bi faydası olmaz artık kacmak gerek amerikaya (prusya dahil) :):):)
Ara
Rezil AI Butua, ben 20 yil oynayip gelistirdikten sonra 1 toprak bile almamış
Ara
Siyasi Harita

Moqjjk.jpg

Dini Harita

R1dj5n.jpg

Great Power Haritası

r6PGbP.jpg

Great Power Listesi

1VzRA5.jpg

Avrupa Haritası

kGV55y.jpg

Asya Haritası

PnXjb8.jpg

Afrika Haritası

Qvbjjv.jpg

Ordu Kayıpları

2nGppL.jpg
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
qj7rm5.jpg

Büyük Netherlands sonunda kurulmuştur. Her ne kadar din kardeşimizde olsa Prusya Krallığının ezici agrasifliğine karşı Katolik İmparator Avusturya Arşidükü desteklenmiştir. Genel olarak tarafsız olan devletimiz bu noktadan sonra savaşlara ekonomisi ile müdahale etme kararı almıştır. Tüm büyük Avrupa Krallarına duyrulur.

Bu arada ordu kayıpları listesine girmişim sonunda. :D
Ara
rusya tek başına direniyor ama nereye kadar. artık avrupa osmanlıya karşı birleşmeli..rusyanın yıkılması size fayda sağlamayacak..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
JqPy0J.jpg

Din savaşları blokları

Prusya-Rusya-Bohemya-Polonya vs Avusturya-Fransa-Papalık-Hollanda
Ara
(10-02-2017, 01:29)Aeschyli : JqPy0J.jpg

Din savaşları blokları

şöylesi daha doğru

rusya&prusya v.s.  avusturya&fransa&hollanda&papal state

osmanlı da katolik tarafını desteklemiştir.Fakat lige girmediği için savaşa gelmemiştir. o gelmiş oslaydı taraflar şöyleydi..

Rusya&prusya vs. avusturya&fransa&hollanda&papal state&osmanlı imp.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(10-02-2017, 01:35)jax61 :
(10-02-2017, 01:29)Aeschyli : JqPy0J.jpg

Din savaşları blokları

şöylesi daha doğru

rusya&prusya v.s.  avusturya&fransa&hollanda&papal state

osmanlı da katolik tarafını desteklemiştir.Fakat lige girmediği için savaşa gelmemiştir. o gelmiş oslaydı taraflar şöyleydi..

Rusya&prusya vs. avusturya&fransa&hollanda&papal state&osmanlı imp.

Ondan 3 sene öncesinde bloklar rusya-prusya-fransa-bohemya-polonya vs avusturya şeklindeydi. HRE minorlarındaki çoğunluğunda ağır birşekilde protestan tarafında olduğu belliydi. Ek olarak ofansif savaş Prusya tarafından açıldı. Yani Vestfalya barışı gayet kabul edilir durumdaydı.
Ara
vestfalya için savaşın açılıp sonuçsuz kalması gerek. sn kendn diyorsun hrenin çoğu protestan :) olması gereken protestan official ama neyse :P ben zaten bonusları için girmiştim ama fransanın aniden taraf değiştirmesi ve osmanlının katolikleri destekleyeceğpini açıklamaıs üzerine savaş belki de hiç açılmayacak noktaya geldi avrupa kilitlendi. haliyle çözülmeyaşanması için prusyayı savaşı başlatıp katolik officialı vermesi konusunda ikna ettim. çünkü zaten savaş açılmasa idi official katolik olacaktı. bari olsun bitsin dedik. osmanlı ile görüştüm ise de güçlü bir prusya görmek istemediğini beyan edip katolikleri destekleyeceğini söyleyince bize sadece savaşı açıp umutsuzca savaşmak düştü.son demde şuanda avusturya elektör bile bulamıyor hre içinde : durum o kadar vahim yani..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Din Savaşları konusunda görüşümü şöyle açıklayayım.Avusturya orada her zaman benim etkim altında kalabilecek bir devlet fakat Prusya nın kazanması durumunda bütün Almanya yı toplayıp bana rakip olabilecek hale gelecekti bende bu yüzden tarafsız kaldım.Bir taraf seçseydim de bu nedenden ötürü Katolik olurdum.

Osmanlı nın durdurulması konusunda ise çok farklı düşünüyorum.Osmanlı dengeleri bozan değil inşa etmeye çalışan taraf oldu hep.Bunu yeri geldi Polonya ya, yeri geldiğinde Prusya ya, yeri geldiğinde ise Avusturya ya verdiği garantiler ile kanıtlayabilecek düzeyde.Osmanlı nın Rusya yı yoketmesi ve kendini rakipsiz bırakması diye nitelendirilen savaşların ilkinde ise cepheler aynı şu şekildeydi: Osmanlı vs Rusya-Prusya-Hindustan ki bu savaşın dengeli olduğunun kanıtı Rusya ve Prusya nın Osmanlı kadar askeri olması kanıtlar nitelikteydi.İkinci savaşta ise Prusya zaten çatışacağı Rusya ile müttefik bozmuş ve ardından anlamlandıramadığım şekilde Rusya-Fransa dostluğu da bozuldu.Üzerine ise Rusya kendi savaş açtı.Yani sonuç olarak bu savaşların da dengeli olduğunu düşünüyorum.
Ara
Savaşlar görünüşte dengeli idi ilk savaşa Hindistan ordu getirmeyi bırak yeltenmedi bile halbuki önünü açtım . Moskova düşünce daha fazla zarar görmemek için anlaşma istedim. 2.savaşta ise yine Fransa'nın ordu getitmeyecegi apaçık ortada idi. Savaşı ben açtım .zaten açılacak savaşı. Tüm Osmanlı ordusu sınırımda bekliyordu. Oyun dengesizden kastım oyunda güçlenen Devletleri durdurabilir gibi bir girişim olmamasıdır. Tamamen biat etmiş bir Avrupa. Bunu tek protestanlik savaşında bozdular. Onda dahi güçlü bir Protestan imparatorluk varken Katolik imparatorluk tercih edildi. Üzücü yazmak istemiyorum telden yazdım . Benim açımdan bakarsam zafer gibi bir şansım kalmadı oyunda da söylediğim gbi favorimosmanli çünkü diğer arkadaşların Osmanlı'yı durdurarak hamle yapmadıklari aşikar. Osmanlı tüm Avrupayi istediği biçimde yönlendiriyor. Bu bağlamda iberkay tebrik edilesi performans sergiliyor. Yeni oyuna yeni bir hamle olacak . İşe yaramasini umuyorum.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.