[MP] EU4 - Multiplayer : Temmuz 2015 [2]
Kötü olmuş.Hep Büyük devletler işte Almanların birleşmesini istemiyorlar.Bir şey daha sorucam.Şahsen aralarında en az haksız genişleme yapan ülkeye böyle girmenin mantığı neydi yani öncesinde ne oldu şahsen İspanya,Portekiz,Fransa ve Rusya´nın daha agresifle genişlemesi ülkeleri rahatsız etmiyor mu ? Her ne kadar son resimden İspanya´nın öldüğü anlaşılsada.
Ara
N4EyQX.png
bu olmadı ama duman
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
Kuzey Alman Federasyonu :fp:
Ara
sanirim mp de bitmistir hayirli olsun..
Ara
Ben mpnin en sonki tarihe kadar devam etmesini isterim.
Ara
Bu mp ile benim kurduğum multiplayerlarda " kim olursan ol yine gel - multiplayer kalabalık oynayınca güzel " mentalitesinden çıkılmış " quality over quantity - az kişiyle oynayalım adam akıllı kişilerle oynayalım " mentalitesine geçilmiştir.

Multiplayerlarda kural olmaması bu yöne gidişatın bir göstergesiydi, bunla birlikte artık insanların " ben darkradın mplerine girmem " dediği dönemden de Darkrad'ın " ben X'i mp'me almam " dediği bir döneme daha geçiş yapmış bulunmaktayız. Burada son multiplayerda yapılan terbiyesizlikleri anlatmayacağım oturup ancak kimse Hansa'nın diplomatik mapa bakıp aldanmasın Hansa son 100 senedir marchlarını zor elinde tutan - 4 adet Rebellious vassala sahip bir ülke bu demek oluyor ki bu vassallar savaş durumunda Hansa'ya hiçbir şekilde yardım etmiyorlar.

Dediğim gibi bundan sonra önümüzdeki yol benim kendi oyun anlayışıma yakın bulduğum - İran'ın Hansa'ya savaş açıp 120k asker taşımak yerine oyun boyunca Osmanlı ile rekabet içerisinde olduğu, Rusya ve Commonwealth'ın kanka olmak yerine Commonwealth'in al kankam sen de batılılaş diye Danzig'i Rusya'ya verdiği bir MP yerine Commonwealth ve Rusya'nın oyun başından beri rekabet içerisinde olduğu ancak tüm dünyada bu rekabetler yaşanıyorken aynı zamanda hiçbir ülkenin de diğerinin canına kast eder bir biçimde şu hareketleri yapmadığı bir anlayış olması gerekiyor. Savaş dediğini sınırdaki 2 toprak için yaparsın - ben savaş başı teslim oluyorsam ülkeye benden isteyebileceği toprakları sunuyorsam ve bu ülke benim teklifimi bırak reddetmeyi cevap dahi vermeyip bana 250k ordu sürüyorsa başkentime burada bariz bir zihniyet farkı vardır - insanların da zihniyet farkı bulunduğu kişilerle eğlenebileceğini açıkcası zannetmiyorum.

Saygılar, mp esnasında kırdıklarımız olduysa affola.
Daha yeni baslamistik he just :D Ben de kendi adima eger kirdigim varsa affola. Biraz sinirlendigim icin sert yazmis olabilirim. Tum oyuncular dahildir bu affa..
Ara
(13-08-2015, 01:22)jax61 : Daha yeni baslamistik he just :D Ben de kendi adima eger kirdigim varsa affola. Biraz sinirlendigim icin sert yazmis olabilirim. Tum oyuncular dahildir bu affa..

Aynen dedigin gibi yeni baslamistik daha  :D
Ara
1-) En önemli nokta budur benim için. Oyunda Avusturya yok, İsveç yok, Osmanlı ve Hansa'dan düşmanca aktiviteler görmüş bir Commonwealth'in ortak düşman Osmanlı'ya karşı kimle ittifak olmasını beklemekteydiniz? Fransa ile ittifak olmaya çalıştı, ertesi gün adam inkar etti bunu.

2-) Madem Hansa bu kadar zor durumda bir devletti, neden önce CW'ye "Danzig or War" sonra Rusya'ya "Riga or War", tekrar Rusya'ya "Petersburg or War", Osmanlı'ya "Viyana or War", İngiltere'ye "Holland or War" dedi? Bunca devlete saldırdıktan sonra onların sana karşı birleşmemesini beklemek abesle iştigal değil midir? Titre ve kendine gel.

3-) CW'ye girip Danzig'i alacağına HRE'de ki tek adamakıllı insan olarak HRE'yi korumak için, Viyana'yı korumak için liderlik görevini üstlenseydin benim Rusya ile müttefik olmama gerek kalmazdı belki ha ne dersin?

4-) İnsanlara bu ithamlarda bulunupta 200 yıldır Fransa ile ittifaklık yapıp, HRE'den toprak verende CW zaten.

5-)Her şeyden öte baştan sona zaten dengesiz bir mp idi, maalesef katılımcı herkes birilerini suçlamak için söyledikleri şeyleri kendileri de yaptılar. Bu durumda kimse kusura bakmasın. Her şeyin sonunda Duman'ın bile kaybedince sinirlendiğini görmüş olduk. Teşekkür ederim, bence güzel multiydi ve sonunda kazanan biri yoktu, en azından benim açımdan, çünkü bazılarının aksine kazanmak için oynamayan nadir kişilerden biriyim. Tek suçum ise zamanında en kötü durumumda arkadan bana saldırıp Danzig'i alan Hansa'dan toprağımı geri almaktı, bunuda yaptım, kusura bakma Duman işlerin bu raddeye varacağını düşünseydim direk ülkemi sana march yapar ayrılırdım mpden. Yine de hostumuza teşekkür ediyorum, çünkü ben "oyunda" eğlendim.
Ara
Fransa istatistikleri

ngEVlN.jpg
Ara
MPde çok görsel aldık ama bir çoğunu atmaya gerek yok - en fazla anlam ifade eden şudur muhtemelen

N4k6LL.jpg
(13-08-2015, 01:32)Awake : 5-)Her şeyden öte baştan sona zaten dengesiz bir mp idi, maalesef katılımcı herkes birilerini suçlamak için söyledikleri şeyleri kendileri de yaptılar. Bu durumda kimse kusura bakmasın. Her şeyin sonunda Duman'ın bile kaybedince sinirlendiğini görmüş olduk. Teşekkür ederim, bence güzel multiydi ve sonunda kazanan biri yoktu, en azından benim açımdan, çünkü bazılarının aksine kazanmak için oynamayan nadir kişilerden biriyim. Tek suçum ise zamanında en kötü durumumda arkadan bana saldırıp Danzig'i alan Hansa'dan toprağımı geri almaktı, bunuda yaptım, kusura bakma Duman işlerin bu raddeye varacağını düşünseydim direk ülkemi sana march yapar ayrılırdım mpden. Yine de hostumuza teşekkür ediyorum, çünkü ben "oyunda" eğlendim.

Yazdilarin arasinda bence en dogru ve tutarli olan yegane cumle; maalesef katılımcı herkes birilerini suçlamak için söyledikleri şeyleri kendileri de yaptılar. Tartismasiz budur cunku bunu sen cok iyi yaptin mp boyunca.
Ara
yani kısaca diyorsun ki awake danzigin intikamini aldim. Eyvallah üstad.
Ara
Olaylara aşina olmayan varsa son savaşın kısa bir özeti

ZVYgaz.jpg

AÇIK YEŞİL : Hansa - tehditkar ve saldırgan ülke
KOYU YEŞİL : Hansa'nın disloyal vassalları savaş esnasında Hansa'ya yardım etmeyi bırak kendi topraklarını bile aktif bir şekilde savunmuyorlar
KIRMIZILAR : Kendilerini Hansa'ya karşı tehdit altında gören ülkeler
Ozaman bir sonraki mp de görüşmek üzere :)
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
Soooo typical of you Duman. Fransa savaştan çıktıktan sonra resim almak. Halbuki savaş 4v3 idi. Soooo typical.
Ara
Bence iyi yapmışlar o Londra ile Rus kıyılarına bakınca zaten ben bile buradan canım sıkıldı :D.
[+] 2 üye SatanistKesenKedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Savaş açıldığında teslim ettim oralari zaten ama savaşın sebebi toprak almak değildi - dolayısıyla kabul etmedi Rusya toprakları almayı mesela.
Multiye klan eventleri, internetimin azizliği sebebiyle çoğu zaman gelemedim ama olay açık.

Polonya'nın Danzig için savaşmasına birşey demiyorum.
Rusya'nın St.Petersburg, Riga Reconquesti için dalıp anlaşmaları reddedip Lübecke kadar işgale gelmesine birşey demiyorum.
Osmanlı'nın Tarihi düşmanı olan Polonya'nın savaşta olduğunu görüp, bundan faydalanmak yerine tam tersi onla müttefik olup amaçsız bir şekilde Hansa'ya saldırmasına birşey de demiyorum.
İran'ın aynı denizde bile olmayan bir ülkeye ''Cihad''mıdır hangi casus bellisidir bilmiyorum savaş açmasına birşey diyemiyorum.

Galiba Hansa'nın World reconquest yapacağından mı korktunuz? Sadece kuzey şeridini alıp, yeni kurduğu marchları güçlendirip, akıllıca tall yaparak, Londrayı St.Petersburgu alarak sizin o kadar işgal ettidip yuttuğunuz yerlerden daha tehditkar oynadığını mı söyleyeceksiniz? Alakasız devletlerin alakası olmayan çıkarlar için Alakası olmayan bir ülkeye açılan savaşı mantıklı buluyorsanız bi kendinizi sorgulamanızı tavsiye ederim.

''Gel kanka şu hansayı parçalayak''
[+] 2 üye brk007 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Açıkçası olayın özeti hansayı yıkmaktı başardılar ve sonucu yorgan gitti kavga bitti ..Bu bağlamda ordum yetersiz kaldığı için üzgünüm. rakibe kocaman tebrikler ...
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.