[MP] EU4 - Multiplayer : Temmuz 2016
Rehost
Ara

Ara
@Redtay hangi font modu bu?
aEO8L5.png
AVRUPA DİPLOMATİK
NEv8p5.png
AVRUPA DEV.
YbX8Dl.png
AVRUPA DİN MP.
1NrVyj.gif
Yardım almaya alışan emir almaya da alışır.
Ara
Stellaris UI Font @Duman
Ara
Haftasonlari araliksiz mp yapalim yeni dlc çıkmadan ?
1NrVyj.gif
[+] 3 üye Furkovic nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı her kimse yenilmez olmuş sanırım şu an.
Ara
Bence de yapalım Ağustos ayı geliyor.
Ara
Oylama için @Furkovic'in iletisine beğeni atabilirsiniz.
Ara
İlgili 3 kişi dalma olayından 6. sayfada bahsettim.

Edit : Bohemya kendide bahsetmiş zaten
Ara
1.18 haftaya yaınlanabilir bence haftasonuda oyunu oynayalım .
1NrVyj.gif
[+] 1 üye Furkovic nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Great Northern War : 1606
17. yüzyılın gelmesiyle birlikte Rus Çarlığı batı üzerindeki hakimiyetini arttırmış, Livonya ve Prusya topraklarını ele geçirmiş, Litvanya topraklarına defalarca saldırılar düzenleyerek Avrupa'nın koruyucu perdesi Commonwealth'i delik deşik etmişti. 1444 yılından beri bağımsızlığını koruyan İsveç Devleti, bu süre zarfında kendi kültür kardeşi toprakları bir çatı altında birleştirmeyi başarmış, başka hiçbir halkı tehdit dahi etmemişti.

Rusların bu rahatlığı büyük ölçüde Commonwealth'teki otorite boşluğundan ve tabi ki Osmanlı Türkleriyle olan ittifaklarından geliyordu. Dostlarına güvenerek cesurca hareketler yapan Rusya sayısız kez İsveç'in ilerleme alanına olabilecek devletlerin garantörü - kimi zaman müttefiği olmuştu. 

Ruslar geçmişteki 160 yıl içerisinde Katolikleri, Protestanları ve Müslümanları kılıçtan geçirmekle, nice küçük dükalığı, tüccar cumhuriyetlerini ve hatta hordaları işgal ederek kendi topraklarına bağlamakla geçirirken İsveç bu 160 seneyi kendi ana vatanı olarak gördüğü toprakları geliştirmek, Kuzeyli halklarının refah seviyesini yükseltmek üzerine harcadı. 

1600 yılından sonra İsveç - Rusya ilişkileri Rusya'nın tehdit ve talepleriyle birlikte daha da gerildi. Rusya Finlandiya'yı talep ediyor, İsveç'in onu durdurabilmesi için 150K askere ihtiyacının olacağını beyan ediyordu. Müttefiklerine güvenerek Commonwealth, Riga, Livonia gibi çeşitli Hristiyan devletlerini rahatlıkla sindiren Rusya İsveç'in o devletlerden bir farkının olmadığı yanılgısına kapılmıştı.

Savaş atmosferi 1604 yılında Rusya müttefiği Frankfurt'tan gelen ' İskandinavya Rusların hakkıdır, haklarını teslim etmek için onlarla birlikte çarpışacağız. ' metniyle boy gösterdi. Hemen ardından İsveç - Rusya sınırında başlayan aktiflik, İsveç'in Rusya'nın İsveç'e tek başına savaş ilan etmeye cesaretinin yetmediğini idrak etmesi üzerine İsveç - Avusturya müttefikliğiyle sonuçlandı. Rusya ise bu hamleye karşı her zamanki dayanağı olan Osmanlı'yı ileri sürüyor, Avusturya savaşa girerse Osmanlı'yı çağıracağım diyordu.

1606 yılında savaş başladı, savaş başladığı an sadece Kuzeyde İsveç ve Rusya değil, aynı zamanda Balkanlarda Avusturya ve Osmanlı da çarpışıyordu. Rusya Çarı, açgözlülüğü uğruna Osmanlı'yı ateşe göndermekten hiç çekinmemişti. Osmanlı'nın Avusturya karşısında üstün geleceğini kestiren Rusya Çarı, savaşın ilk günlerinde şöyle diyecekti " Ben sizi uyarmıştım... "

Savaş başladığı gibi İsveç Kralı Karl Filip Drake, vatansever İsveçlilerden oluşan ordusunun başına geçip kalabalık Rus ordusuna karşı ordusunu sürdü. Ruslar, sayıca avantajlı olmalarının kendi zaferleri anlamına geldiği yanılgısına kapılmıştı.

nr891g.jpg

Savaş günü 100 bini aşkın Rus askeri 80 bin civarındaki İsveç askeri tarafından yenilgiye uğratıldı. Ordular arasında bariz bir fark mevcuttu. İsveç ordusu eğitimli ve disiplinli İsveçli askerlerden oluşurken Rus ordusu başıboş, bir miktar Tatar, bir miktar Livonyalı, bir miktar Karelyalı karma bir ordudan oluşuyordu. Bu durum hem disiplinsizliğe sebep oluyor, hem de isteksizliğe sebep oluyordu, çünkü bu askerlerin çoğunun vatanı Rus Çarlığı tarafından zorla işgal edilmişti ve bu askerler zorla savaştırılıyorlardı.

v41AMR.jpg

İlk muharebenin ardından İsveç Kralı Rus Çarına " Ben de sizi uyarmıştım " diye cevap verdi, ancak Rus Çarı bunun sadece ilk muharebe olduğunu, daha binlerce askere sahip olduğunu söylemişti. Ancak durum ikinci muharebede de değişmedi. Neva muharebesinde 125 bin civarı Rus askeri yenilgiye uğratıldı.

Bu esnada Osmanlı Sultanı çoktan savaştan çıkmıştı. Artık geriye tek bir şey kalıyordu.

1dQazD.jpg

Moskova'nın düşüşüyle birlikte Rus Çarlığı yenilgisini kabul etti. Tüm Rus toprakları işgal edildikten sonra yapılan antlaşmada Rusya Prusya topraklarından çekildi, İsveç Krallığı 2 toprak kazandı. Rusya - Osmanlı müttefikliği sona erdi.

İsveç Krallığı Rus saldırılarına karşı Katolik/Protestan Avrupa'nın koruyucusu olmaya devam edecektir. Rus işgalini Prusya'dan kaldırdık, Livonya'dan da Karelya'dan da kaldıracağız!
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(21-07-2016, 02:47)Furkovic : her gün yapalım bence .

(23-07-2016, 02:22)Furkovic : Avrupanın son hali 

Gün sayınısı artırsak çok güzel olur mesela hafta içi her gün zaten agustosta yeni dlc çıkacako zamana kadar bitiririz.

(28-07-2016, 01:02)Furkovic : oyun her gün olsa daha da  güzel olur aslında

(30-07-2016, 00:26)Furkovic : Haftasonlari araliksiz mp yapalim yeni dlc çıkmadan ?

(30-07-2016, 00:51)Furkovic : 1.18 haftaya yaınlanabilir bence haftasonuda oyunu oynayalım .

Furkanın sesine kulak verin arkadaşlar   :')
p8RNv0.png
[+] 2 üye Fire nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Bir Çerkez olarak Duman Beye iftiharlarımı sunarım.
[+] 1 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1.18 haftaya çıkmaz.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Aynen mp yi sıklaştırsak daha iyi olur. Saat olarakta olabilir gün olarakta olabilir. Benim bir yolculuk olayımda olabilir 2-3 hafta içinde.
Ara
Bize bir Rus terbiyecisinden sonra Osmanlı Terbiyecisi lazım .
1NrVyj.gif
Ara
nr8dW1.png
Ben , Hristiyanların yeryüzündeki koruyucusu Güneş ve Ay'ın kardeşi Tanrı'nın Torunu ; Normandiya'nın Oksitanya'nın,Katalonya'nın,Kastil'in,brezil'in ,Kape bölgesi'nin, ve Ceneviz'in ve Mağrib'in ve Paris'in Hükümdarı krallara Taç giydiren, Vezirlerin Veziri , İmparatorların İmparatoru Nikolas de Siorac. 

Doğuda Muhammed'in sahte dinine inanan; Martin Luther'in değimiyle kızıl yahudiler yani Türkler biz kendi aramızda din savaşları verirken Viyana ve Macaristanı almış gözlerinin Kutsal Kilisemiz olan Vatikan'a dikmiş ve Tabim olan; hanedanlık bağımız olan; Napoli krallığına savaş açmışlardır.Kutsal Kilisemiz ve  Vatikan büyük tehlike altındadır .

Bütün Hristiyanları doğudaki bu Barbarlara karşı birlik olmaya çağırıyorum.Tanrı hepimizi korusun . 
1NrVyj.gif
Ara
Görsel

Bir önceki save'in haritasını oluşturdum.
Şuanki save'i atarsanız yaparım.

Resmin kalitesini bozmadan upload edebildiğimiz bir site var mı?
Hızlıresim büyük boyuttaki resimleri mahvediyor.
postimage bozmuyor diye biliyorum bir dene.
G0kMNN.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.