[MP] Stellaris - Multiplayer : Mayıs 2017
1. Kural Önerisi: Oyun içi çeşitliliği arttırmak amacıyla 1 fanatik prensip, 1'den fazla kişi tarafından seçilemez.
Oylamaya sunan: @Duman
Oy kullanabilecekler: @Justicar, @Aeschyli, @jax61, @yafeshan, @Adm

Oylarınızı bu konu altında belirtin.
Kabul ediyorum
Tabi bot miktarının arttırıldığını varsayarak söylüyorum.
Ara
Kabul fakat fanatik pasifist koltuğunu işgal etmek gibi arzularım var.
Ara
reddediyorum.. oyunda iken kafamda kurmayı düşündüğüm medeniyeti kurabilmek için girdiğimde bir başkasının o prensibi aldığını görünce tüh demek istemediğim için..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
bende reddedyorum, jax in sebebiyle tamamen ayni

sadece justicar ortalarda yok, o gelene kadar biz devam edelim.

Ustteki kural kabul edilir yada edilmez farketmez. benim teklifim 2. kural olarak, herkes aldigi ethic e gore hareket edecek. zit etiklerle iliski yok, anlasma yok.

3. kural teklifi, Ai ile basa cikamayip oyundan erken ayrilmak zorunda kalabileceklere yardim edelim ve bunu kurala baglayalim. Saldiri altindaki arkadas, yardim teklifini kabul ederse ai ile olan savasinda ilk firsatta baris yapip hic birsey almayacak, ayni sekilde yardim eden de birsey almayacak.
Ara
Çeşitlilik açısından kabul etmek istiyorum ama bazı noktalar eksik. Örneğin nasıl seçicez? Bir de tutupta pasifiste militarist savaş açarsa ne olucak?
Ara
İki kişi aynı fanatic prensibi talep ediyorsa aralarında kura çekilir.

Pasifiste militarist savaş açmak örneğini anlamadım.
Yani Militarist askeri anlamda oyunu rahat domine edebilir erken dönemde.
Ara
Adamlar militarist oldukları için normal olmaz mı askeriyede domine etmeleri?

Pasifist ülke de gidip federasyon kuracak veya dostlar edinecek.
Savaş başlatma ve savaşa dahil olma ile ilgili olarak etiklere göre kurallar belirleyebiliriz bence mesela

Pasifistler: Bildiğim kadarıyla zaten herhangi birine savaş açamıyorlar şayet bir başkasının savaşına dahil (olabiliyorlar ise ki sanmıyorum) olamasınlar(Federasyon&AI&Cennet Savaşı&Kriz hariç). Oyuncularla olan savaşlarında gezegen fethedemez.

Diğer: Kendileriyle sınır sürtüşmesi yaşatacak şekilde outpost atan oyuncuya rival atma hakkı ve takip eden 1 yılın ardından savaş açma hakkı(Outpost atan outpostu 1 ay içinde yıkarsa rival kalır ama savaş açmak söz konusu olamaz (Parantezin parantezi: toplamda 3 (2 de olabilir) defa sınır sürtüşmesi yaşatacak şekilde outpost atan oyuncuya direk savaş açılabilir.) ve sınır sürtüşmesi yaşatacak şekilde koloni atılması durumuda savaş sebebi olarak görülebilir. Komşularının defansif savaşlarına savunanın tarafında katılabilir. Sınırlarında bulunmayan gezegenleri fethedemezler(Yok öyle galaksinin öbür ucuna sıçramak).

Militarist: İstediğine saldırabilir fakat saldırmadan önce rakibini haraca bağlamayı teklif edebilir. (Haraç nedir şimcik militarist ırklar birine saldırmadan önce ona diplomatik olarak bir gitsin desin ki sen bana bi sakal at ben sana dokunmayayım kabul edilmesi durumunda aralarında pazarlık yapıp anlaşsınlar haracı veren taraf mineral ve enerji üretiminin %10(max) veya tek taraflı araştırma anlaşması + keşfedilen yıldızları militarist lorduna versin işgal edilmekten kurtulsun her haraç 10 yıl sürsün ve haraç süresince haracı alan küçük sömürgesine dokunamasın).
Ara
Sırayla oylayalım kuralları, yarın akşama kadar vakit var.

@Justicar kararın nedir?
Fanatic pasifist savas acamiyor, ama normal pasifist toprak alamadan savas acabiliyor, tek yapabilecegi gezegenleri ozgurlestirme ve frontier yikma.

Ethic lere uygun oldukdan sonra ayrinti koymaya gerek var mi bilmiyorum. Ethic e uygun oynamak daha cok zit karakterli ulkelerin iliskilerini kisitlamasi olmali bence. Zit karakterler dupeduz dusman olmali hatta. Ama orasi oyun gidisine bagli.
Burnumun dibine frontier atarsan tabiki de dusmanlik yapabilirim bunun icin kurala gerek yok. Ai yi koseye kistirdikca nasil bunalip savas aciosa oyuncu da her turlu ayni hakka sahip.

Fanatic militarist oyunu domine der diye korkunuz olmasin, hic de oyle olmuyor oyunlarin gidisati.

Oyunda zaten harac benzeri tribute mekanigi var. cokda kullanisli, tavsiye ederim.

Sanirim fanatic kurali kabul edilecek. Hive mind da fantic kabul edilip sadece bir kisi alabilmeli.
Ara
Justicar meşgul gibi gözüküyor, oylama işi uzun sürecek gibi ve amaçlanan o 'kural tartışma ortamı' yakalanamadı, dolayısıyla kuralları oylamasız bir şekilde belirleyeceğiz.
Ben kabul ediyorum o kuralı. En azından deniyelim.
Ara
Dun geceki deneme oyununda goruldu ki acik secik kurallar lazim her irkin davranisi icin. Bir dizi kural teklifi sunucam musadenizle. 

Ana kural olarak elinan ethice zit olan etikle hic bir iliski yapilamaz. fantic olup olmamasi onemli degil.

Militarist: 
Saldirmazlik Anlasmasi: hayir
Defansif Anlasma: evet
Federasyon: evet
Ticari iliskiler: evet
Bilimsel Isbirligi: evet
Rival yapma: evet

Fanatic militarist:  hayir
Defansif Anlasma: hayir
Federasyon: Evet
Ticari iliskiler: Evet
Bilimsel Isbirligi: Evet
Rival yapma: Evet

Xenophobe:
Saldirmazlik Anlasmasi: evet
Federasyon: hayir
Bilimsel Isbirligi: hayir

Fanatic Xenophobe:

Egalitarian: (kralliklarla hic bir iliski kuramaz)
Rival yapma: hayir

Fanatic Egalitarian: (sadece demokrasilerle iliski kurabilir)

Authoritative:

Fanatic Authoritative:

Pacifist:

Fanatic Pacifist:
Defansif Anlasma: evet (savas ahlinde ulke disina cikamaz, sadece savunma yapabilir)
Federasyon: evet (savas halinde herhangi bir saldirgan savas yapamaz, sadece savunma yapabilir)

Xenophile:

Fanatic Xenophile

Materialist:

Fanatic Materialist:

Spiritualist:

Fanatic Spiritualist:

Hive:

Tabi ki bir irk sadece 1 ethic secmeyecek, en fazla 3 ethic secilebileceginden sectiklerinden hangisinin kurallarinin gecerli olacagini da belirlemek gerekiyor. Bu durumda

Xenophobe > Militarist > Authoritative > Pacifist > Egalitarian=Spiritualist = Xenophile
Ara
Bence daha basit kurallar koyalım bunu takip etmek çok zor olacak (çünkü kimse kendi hareketlerini buna göre yapmayacak)

Benim kural önerilerim şu şekilde:
1. Bir ülke zıt ethic'e sahip bir başka ülke ile diplomasi yapamaz.
1a. Zenofob ve militarist ülkeler, hiçbir koşulda ticari antlaşma imzalayamazlar.
1b. Eşitlikçi ülkeler demokrasi veya oligarşi olmayanlarla ticaret yapamaz.
2. Bir ülkenin bir başka ülkeyle federasyon yapabilmesi için en az 1 ortak ethic gerekir.
3. Research Agreement ve Information ticaret seçenekleri, sadece defansif pakt veya üstü diplomatik ilişkilere sahip ülkelerle kullanılabilir.
4. Direkt olarak komşu veya Rivalin rivali olmayan ülkelerle defansif pakta girilemez.
5. Oyuncu ülkeleri, harita üzerinde sektör limitlerinden fazla parçadan oluşamazlar.
6. Oyuncu veya AI ülkelerin 'etrafı' herhangi bir sebeple sarılamaz.
7. Her oyuncu farklı bir sembol, renk ve tür seçecektir.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Bu kurallarla Hive-Mind ve Xenophobia oynanamaz hale gelir. Kimsenin seçeceğini sanmıyorum. Genişlemek konusunda ise direk outpost kurmayı yasaklayın hep beraber rahatlayalım.
Ara
5. kural biraz kisitlayici olmus yayilmaci arkadaslar icin :) ama benim icin farketmez, her turlu kabul.
Ara
6 kural gereksiz. Bence normal bir agresif hareket. Adam seni cevirmeye calisiyosa onla basa cikmanin yollarini ararsin halledersin. AI yi cevirmeye kalkinca zaten adam savas aciyo. Bunda dogal olmayan birsey yok. Bununla birlikte cevirdiginiz adam wormhole ise cok da cevrilmis sayilmaz.

Hive-mind ve xenophobe cabuk genislemek icin cok uygun, kimse secmez deme. Dun secen iki ulke en guclulerdi.
Ara
Medar-ı iftihar: http://i.hizliresim.com/37VkAM.jpg
Bu AI mı o ülkeye savaş açacak?

Ben GM'likten çekiliyorum bu arada, aday olan GM olabilir kurallar da istenilen şekilde belirlenir oyuncu kitlesinin mentalitesine ve oyun anlayışına ters bu kuralların yansıtmaya çalıştığı felsefe ve anlayış.

Bahsettiğim üzere:
(27-04-2017, 15:43)jax61 : sen busun onla diplomasi yapamazsın mantığındaki bir oyun sürecekse , kusura bakmayın kendinize yeni bir oyuncu bulun..

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.