Önemli: Tarihte Söylenen Sözler
Burada Tarihte söylenmiş olan ünlü sözleri ve Tarihte söylenen sevdiğiniz sözleri paylaşabilirsiniz.

"Coğrafya milletlerin kaderini oluşturur."

-Napolyon.

Düzeltme: İbn-i Haldun.
Ara
"hence we will not say that greeks fight like heroes, but we will say that heroes fight like greeks."

W. Churchill
Ara
(23-10-2015, 21:14)Mormegil : "hence we will not say that greeks fight like heroes, but we will say that heroes fight like greeks."

W. Churchill

Herkesin anlaması için türkçe paylaşım daha uygun olur.
Ara
(23-10-2015, 22:06)La Valette :
(23-10-2015, 21:14)Mormegil : "hence we will not say that greeks fight like heroes, but we will say that heroes fight like greeks."

W. Churchill

önce türkçe yazmaya çalıştım, "yunanlar kahramanlar gibi dövüşmezler, kahramanlar yunanlar gibi dövüşür" gibi bir şey oldu, tam da sinmedi içime, oturmamış gibi geldi anlam
Ara
"Denize hakim olan ticarete hükmeder; ticarete hakim olan ise dünya zenginliklerine hükmeder yani dünyaya hakim olur."

-  Sir Walter Raleigh(1552-1618)
[+] 1 üye Rodemape32 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
"Bir gün Avrupa'da büyük bir savaş çıkacak ve bu savaşı Balkanlar'da yaşayan aptallar başlatacak." Otto von Bismarck
"Sadece aptallar kendi hatalarından ders çıkarır , akıllı adamlar başkaların hatalarından ders çıkarır." Otto von Bismarck
"Herhangi bir şeye , resmi olarak yalanlanmadığı sürece inanmayın." Otto von Bismarck
"Aptallara , Sarhoşlara ve Amerika Birleşik Devletlerine özel ilahi adalet vardır." Otto von Bismarck
"Sadece ölüler savaşın sonunu görebilir" Eflatun/Plato

Ve Duman'a özel ; "Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu ne kutsaldı , ne Romalıydı ne de İmparatorluktu." Voltaire
n20GdM.png
[+] 1 üye Steafun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(23-10-2015, 23:00)Mormegil :

W. Churchill

önce türkçe yazmaya çalıştım, "yunanlar kahramanlar gibi dövüşmezler, kahramanlar yunanlar gibi dövüşür" gibi bir şey oldu, tam da sinmedi içime, oturmamış gibi geldi anlam

Yunanlar nerde savasmis oyle? :D
Ara
Voltaire'in sözü hoş, aklımdakini dile getirmiş. Sadece Cermendi.
G0kMNN.png
Ara
(11-11-2015, 03:56)PiriReis :
(23-10-2015, 23:00)Mormegil :

W. Churchill

Yunanlar nerde savasmis oyle? :D
ikinci dünya savaşında, italyanlara beklenenden çok daha uzun süre direndiler. bunda italyanların pek de savaşacak kafada olmamasının da etkisi var tabi(hatta en büyük sebep diyebilirim. çok acayi bi ordu bu italyan ordusu, çok acayip hikayeleri var, 24566534 kişilik ordunun bir avuç afrika yerlisi tarafından bozguna uğratılması gibi :D). alman ordusu yardım etmek zorunda kaldı italyanlara, barbarossa operasyonu geçikti, rusya'ya döndüklerinde kışa yakalandılar.
Ara
Ekende yok, biçende yok; yiyende ortak Osmanlı.

(16.Yüzyıl bir Anadolu sözü)
[+] 3 üye Rodemape32 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
'de' mi -de mi?

http://www.derscalisiyorum.com.tr/ilkoku...eylem.html
G0kMNN.png
Ara
"Dünyada 100 gram akıl varsa, bunun 90 gramı sultan Abdülhamid Han'da, 5 gramı bende, kalan 5 gramı da diğer dünya siyasilerindedir" Otto von Bismarck

"Büyüklükte ben Fatih Sultan Mehmet'in çırağı bile olamam, çünkü ben, kılıçla zapt ettiğim yerleri henüz hayattayken geri vermiş bir bedbahtım. Fatih ise fethettiği yerleri nesilden nesle intikal ettirmenin sırrına ermiş bir bahtiyardır" Napalyon Bonaparte

"Türklerin biricik sevdikleri şey hak ve hakikattir. Ve hiçbir haksızlık yapmadıkları halde haksızlığa uğramışlardır" William Pitt
[+] 6 üye Jasebon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tanrı düşmanlarıma acısın, çünkü ben acımayacağım.
General Patton.
Biz Lozan'la sadece bir devleti tasfiye etmedik.Aynı zamanda hayallerimizi de tasfiye ettik...
[+] 1 üye çiftbaşlıkartal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
  • ''Bir hükümet, milleti her vasıta ile felaketlere götürürse bu milletin her ferdinin isyanı bir hak değil, görevdir.'' -Adolf Hitler
Ara
(09-01-2016, 18:28)La Valette : Ekende yok, biçende yok; yiyende ortak Osmanlı.

(16.Yüzyıl bir Anadolu sözü)

@GaulTurk
Orada ne bağlaç olan ne de ek olan de var.
Eski Türkçenin tipik bir örneğidir. Nazal n'den dolayı eskiden bu yapı mevcuttu. Ekeŋde demek "ekme+de" yani "ekme işini yaparken", "ekince" anlamlarına gelir. Bu yapı günümüzde Azerbaycancada ve bazı türkülerde hâlâ korunuyor.
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
[+] 3 üye uçan erişte nickli üyenin bu iletisini beğendi.
"Edi Bese!"

Anonim, Kürdistan
Ara
Burda çok güzel sözler görüyorumda. Bildiklerimde var aralarında. Sormak istediğim. Gerçeklikleri nedir acaba?
Ara
Et tu, Brute? 

Efsaneye göre Julius Sezar'ın son sözleridir. Türkçe'ye "Sen de mi Brutus?" veya "Sen bile mi Brutus?" olarak çevrilmiştir.
Ara
@KaymakPürüzü XD
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
(30-01-2016, 02:45)KaymakPürüzü : "Edi Bese!"

Anonim, Kürdistan

Var olmayan bir yere ait bir şeyin Anonim olması çok doğal.
G0kMNN.png
[+] 11 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.