Ordu Dizilimi Nasıl Olmalı?
20 birimlik orduda süvari, kılıç, mızrak, menzil asker dağılımı nasıl olmalı?
Ara
Benim tercihim genelde 4 süvari 4 menzilli piyade 2 mızraklı piyade gerisi kılıçlı veya baltalı piyadelerden yana oluyor. Ama bu değişebilir. Örneğin göçebelerde ve Parthia'da tüm orduyu atlı okçulardan oluşturuyorum bazen bir kaç tane ağır süvari de ekliyorum. Ya da Yunan devletlerinde kılıçlı piyade çok olmadığı için kargıcıları fazla tutuyorum.

Ama genel olarak kılıçlı piyadelerin mızraklı piyadelere karşı üstün olması sebebiyle kılıçlı birimler ordumun genelini oluşturur.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Doğu devletleri hariç ağırlıklı olarak kılıçlı piyade tercih edilmelidir. Rome 2'de kılıçlı piyadelerin bariz bir üstünlüğü var neredeyse her birime karşı. Ağır süvarilerle de desteklendiğinde çok rahatlıkla tüm muharebeleri yenebilirsin. 4 Ağır süvari 4 Menzilli 2 Hafif Süvari 10 Kılıçlı Piyade gayet iyidir. Tabi her devlet hemen kılıçlı piyade ile başlamıyor onlarda yapacak bir şey yok maalesef hoplit-kargıcı karışımı yapman gerekiyor. Ve kılıçlı piyadelerin ciritlerini iyi kullanabilirsen daha çatışma başlamadan iyi miktarda sayı üstünlüğü elde edebilirsin.
[+] 1 üye Heliaca nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu sorunun cevabı biraz da senin oynadığın ülke ve oyun tarzına göre değişiyor sanırım. Mesela ben en son Selevkos oynamıştım arkadaşımla oynadığımız kampanyada. Arkadaşım Sparta'ydı. Ben 4 süvari, 5 sapancı ya da okçu(ciritçi tercih etmiyorum, ciritçilerin hasar değerleri daha yüksek olsalar da menzilleri düşük), 4 baltalı ya da kılıçlı piyade ve 6 ünite kargıcı gibi bi dizilime yönelmiştim, tabi savaştığım devlete göre bazı üniteleri azaltıp artırıyordum. Arkadaşım Sparta oynadığı için hiç atlı ünitesi yok mesela. Ordusu kargıcılardan, hoplitlerden ve menzilli birimlerden oluşuyordu.
76561198034761601.png
Ara
Ben nedense okçularla oynamayı çok seviyorum. Atlı okçu seçeneği var ise ordunun yarısı atlı okçu oluyor, İskitlerle oynarken tüm ordu atlı okçu. Yok ise 8 birim okçu, 6 birim mızraklı 6 birim atlı ya da 10 birim okçu, 6 birim atlı, 4 birim kılıçlı gibi kombinler uyguluyorum.
Karşı tarafın zırhı iyiyse ya da çok mobil birliklerden oluşuyorsa bu dizilim patlıyor tabi. Okçuların düşmanla temasa girmeden önce en az 1/3'ünü temizlemesi gerekiyor. Aradaki mesafenin hemen kapanmaması için atlılarla peşimden koşturmaya falan çalıştığım da oluyor. Zor ama zevkli bir dizilim.

Garanti dizilim olarak ise 4 okçu 4 atlı 12 kılıçlı ya da 8 kılıç 4 mızraklı uygulanabilir.
[+] 1 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Devletten devlete değişiyor.Roma piyadeleri diğerlerine göre çok üstün fakat süvari birlikleri(equites)o kadar güçlü değil.Roma'nın Auxiliary süvarileri belki iyi olabilir ama Royal Scythia(İskitler)kadar güçlü bir süvarisi yok.Aynı şekilde İskitler'in de piyade gücü çok zayıf.Anlatmak istediğim nokta ordunu kendi ülkenin diğer ülkelere karşı avantajlı olan birimleriyle oluştur derim.
" Hemen herkes tartışabilir, fakat güzel konuşabilmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. "
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.