Anket Başlığı: Sizce Osmanlı ne zaman kuruldu ?
Bu ankette oy kullanmak için yeterli yetkiye sahip değilsiniz.
1299

1 14.29%
1302

6 85.71%
Katılımcı sayısı: 7 100%
Bu ankete daha fazla oy kullanamazsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Osmanlı Devleti 1299'da mı kuruldu 1302'de mi?
Osmanlı Devletinin kuruluş tarihi 1299 olarak kabul edilir.Fakat bazı kesim tarihçiler ve akademisyenler Osmanlı nın kuruluşunun 1302 deki Bafeus (Koyunhisar) Muharebesinin kazanılmasıyla olduğunu, gerçek bir devlet statüsünün kazanıldığını iddia etmektedirler.Bu görüşü Halil İnalcık başlıca savunur.

Sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir ?
Ara
Halil Hoca'nın yazdığı Fatih Sultan Mehemmed kitabını okuyorum(sırf okuyorum demek için yazıyorum nihahah, kolay mı kafam kadar olan kitabı okumak ey Turkopouloi?). Orada yazıyor ki, mezkur savaşla beraber çok sayıda uc(niye uc yazılıyor bilmiyorum ama ben de o tabire uymak isterim) beyleri Osman Gazi'nin yanına varmışlar.
Kuruluş tarihinin niye 1299 kabul edildiğine şimdi baktım. O tarihte camilerde hutbe okutulup(herhalde kendi adına) kadı tayin edilmiş. Bafeus muharebesi daha çok prestij kazandırmış. Hutbe okutma da bir meşruiyet sağlamış. Osman baba resmen "ben buraların ağası, paşasıyım. Ben buradayım heyyyooo" demiş. Eh, ikisi de makul gerekçeler ŞAHSEN. O yüzden daha eskisini kabul etmeyi daha mantıklı buluyorum ŞAHSEN. Eyyorlamam bu kadandır.
İhtiras, keder, heyecan, marjinallik, monşerlik, kaygı ve aşırı miktarda Türklük barındırır.
Sen eğme, eğilsin alnı karalar / Dalkavuklar, p...lar ve maskaralar
[+] 4 üye HakaniyeLehçesi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.