Sohbet: RetroOyun Sohbetleri #2: "Game Boy Efsanesi"
Game%2BBoy%2Badvertisement%2B01.jpg
RetroOyun Sohbetleri #2 "Game Boy Efsanesi"

Bu haftaki RetroOyun Sohbetimizde yaşı 20'lerin ortası ve 30'ların sonları diyebileceğimiz bir aralıkta olan kuşağın çok iyi bildiği Nintendo'nun Gameboy el konsolunu konuşacağız. Game Boy 1989-1990'da çok agresif bir fiyat etiketi olan 89$ ile raflarda ki yerini aldı. Çıktığı döneme kadarki el konsolları genelde tek oyunlu ve sabit ekranlı Game&Watch türevi cihazlar iken, pek az gerçek video oyun kabiliyetine sahip el konsolu piyasada bulunabiliyordu. Ancak tüm bunlar oyun yelpazesi dar ve kalitesiz "deneme" ürünleriydi. Game Boy tüm el konsolu algısını yıkıp tek başına inşa edecek kadar başarılı oldu. 
220px-Game-Boy-FL.png
Aslen Nintendo 1970'lerin sonlarında Game&Watch'lar ile bir el konsolu üreticisiydi. Fakat bunlar inanılmaz ilkel ve pekte video oyunu kabul edilemeyecek tek oyunlu ucuz makinelerdi. 1983'de NES'in çıkışı ile Nintendo önce Japonya arından Dünya'da ki bir numaralı konsol markası olarak Atari'yi tarihe gömdü. NES'de elde edilen tecrübe ve briikimi taşınabilir bir konsolda kullanmak isteyen Nintendo Game Boy'uda böylece 1989'da piyasaya sürmüş oldu. 

picture.php?albumid=549&pictureid=6751
Toplamda 3 ara jenerasyonun yaşandığı Game Boy kuşağını şöyle sıralayabiliriz:
Game Boy Classic :1989-1998 (4.19 MHZ Sharp Z80 CPU/ 8KB Ram ama oyun kartuşlarında fazladan RAM ile 32KB olabilir/8 KB VRAM)
Game Boy Colour :1998- 2001 (8.38 MHZ Sharp Z80 CPU/32 KB RAM/ 16KB VRAM)
Game Boy Advance: 2001 - 2004 (16.8 MHZ 32 bit ARM7 CPU/ 32 + 256 KB RAM/ 96KB VRAM)

Gameboy 1994'e kadar tek renk ve tek model olarak satıldı. Klasik yeşil aydınlatmasız ekranı ve gri kasası ile senelerce 89 dolar etiketi ile piyasayı kavurdu. 1994'de slim bir kasaya geçerek birkaç farklı renk seçeneği sunulsa da ekran boyutu ve sistem hemen hemen aynıydı. Asıl gelişim Gameboy Colour ile renkli oyunlara geçişte oldu. Fakat ekranın kalitesiz ve aydınlatmasız oluşu çok farklı bir deneyim yaratmadı. Artan RAM ve işlem gücü ile GBC oyunlarda ki farkını ortaya koydu. 2001'de ise en güçlü donanıma sahip Game Boy Advance geldi. Yatay pozisyona geçen yeni kasa anlayışı ile GBA cepte 3D oyunlarının kapılarını araladı. 2003'de kapaklı ve Türkiye'de en çok satılan model olan GameBoy Advance SP çıktı ve ilk kez aydınlatmalı ekrana sahip oldu. 2004'de DS modeli ile Nintendo Game Boy'un üzerine toprak atsa da bir sene sonra 2005'de son Game Boy modeli olan Pocket piyasaya sürüldü. Bu minicik son model olan Pocket hariç tüm modelller de tam geriye uyum bulundu. 

92045f997012eefe1eadb6afb4f02a23.png

Game Boy inanılmaz zengin bir oyun kütüphanesi, inanılmaz ucuz fiyatı ve korkunç korsan yan sanayisi ile hatırlanıyor. 200 milyon adet satış rakamı ile insanoğlunun en çok tercih ettiği oyun konsolu olmayı da agresif bir biçimde başarıyor. Bugün DS, 3DS ve hatta Switch onun birikimi üzerine yükselen muzaffer Nintendo el konsolları. 

Sizin bir Game Boy'unuz oldu mu? Oldu ise hangi modeldi ?

Hiç Game Boy oyunu oynadınız mı? Oynadıysanız bunlar nelerdi ?

Game Boy için ailenizi ikna edemediğiniz oldu mu?

Paylaşmak istediğiniz bir Game Boy hatırası var mıdır?

Bu konu Strategyturk Retro Oyun Kulübü bünyesinde açılmıştır. @napolyon94@Kirpi@25itroy25@Ecdad Computer@altnkurt@fff7@Voidian@Belendithas@Filsuk
[+] 9 üye napolyon94 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bizim komşuda bunun çakması vardı tetris vardı hiç oynatmadı:rage:
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Hayatımda hiç Gameboy sahibi olmadım, emülatörünü de pek kurcalamadım. Ama Gameboy'un yakaladığı başarı takdiri hakediyor.

Yukarıdaki yazıda Gameboy'un sıkı bir rakibi olmadığı söylenmiş ama bu pek doğru değil. Atari Lynx ve Sega Gamegear aynı sene çıkmasına rağmen ev konsolu gücünde cihazlardı. Gameboy onların yanına bile yaklaşamıyordu. Fakat ikisi de pil ömrü yüzünden kaybettiler. Gameboy monokrom ve aydınlatmasız ekranı ile 8 saat sağlarken diğerleri 2 saati geçerse şükür diyorlardı. 2000'lere kadar sürekli Gameboy rakibi el konsolları üretildi çoğu firma tarafından. Hepsi de pil ömründen dolayı başarısız oldular.
[+] 1 üye Ecdad Computer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tetrisi az oynamadık. Güzel günlerdi.
[+] 2 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
99 doğumluyum, ben doğmadan önce annem kendine almış oynamak için Game Boy Classic modelini. Yaklaşık 3-4 yaşlarında ben de oynayabildiğimi hatırlıyorum. Oyun kartuşları vardı bir kaç tane. Askerli bir oyun vardı onu oynadığımı çok net hatırlıyorum. Geçenlerde Nintendo Switch almaya niyetlenmiştim ancak sonradan vazgeçtim.
76561198034761601.png
[+] 1 üye Craetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Nintendo-Game-Boy-Advance-White-FL.jpg
Benim gameboyum yukaridakinin aynisi sadece siyah olaniydi. Diger gameboy oyunlariyla pek aram olmadi tek oynadigim oyun Pokemon`du. 

220px-Pok%C3%A9mon_box_art_-_Gold_Version.pnghqdefault.jpgsimularbre.jpg

Saatlerce ana karakterimizle cesitli sehirlere gidip rozetleri almak cok keyifliydi. Yanlis hatirlamiyorsam oyunda iki dunya vardi. Ilk dunyadaki (Kanto olabilir tam hatirlamiyorum) rozetleri bitirdikten sonra Indigo Plateu`daki Pokemon League`ne gidip sampiyon olmak icin yarisabiliyordunuz. Ikinci dunya da en az ilk dunya kadar zevkliydi. Yanilmiyorsam 7 sehir ilk dunyada 7 sehirde ikinci dunya da toplam 14 rozet sahip olabiliyordunuz. Efsanevi pokemonlari yakalamak icin poketopu atip girdi girmedi heyacani da ayri bir zevkti.
[+] 2 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Game Boy devri için fazla geç doğdum. :(
[+] 1 üye Belendithas nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Aslında galiba bizde vardı şimdi hatırladım,böyle kartuşlar vardı(Hafıza kartına benziyordu)parmağım kalınlığındaydı alet rengi galiba griydi ama çok az hatırlıyorum aleti ve oyunları.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Gameboy´da bulunan Pokemon oyunları çok zevkliydi.Saatlerimi o oyunlara harcadım.Gameboy Advance´da bulunan Pokemon-Emerald en sevdiğim Pokemon oyunuydu.Onun dışında Fire Emblem oynadığımı hatırlıyorum.Onun dışındaki oyunları çok oynamadım.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
(23-09-2018, 20:46)Belendithas : Game Boy devri için fazla geç doğdum. :(
Ara
(23-09-2018, 20:46)Belendithas : Game Boy devri için fazla geç doğdum. :(

Game Boy devri için fazla geç yanlış ülkede doğdum. :(
[+] 3 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Küçükken şunları gameboy diye yedirirlerdi bana.
Görsel
Görsel
[+] 4 üye fff7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Şimdi Game Boy öyle bir aletti ki Nintendo DS senelerce tozu dumana katsa da Game Boy 59$ inanılmaz ucuz market fiyatı ile yaşamaya devam etti. Yani Türkiye'de DS, PSP yada modern diğer el konsollarına nazaran 59$ lık bu alet geç gelmesine rağmen iyide satıldı. Özellikle Game Boy Advance SP denen şu kapaklı ve ufaktan DS'in prototipi gibi duran versiyon 2002-2006 arasında hipermarketler de peynir ekmek gibi satıyordu. En azından ben Bursa'daydım ve bir çok arkadaşım çevremde edinmişti. İzmir, Antalya, İstanbul gibi kentler de Game Boy pazarları bile kurulur olmuş vaktiyle.

Ben Game Boy son evrelerine yetiştim sayılır. Fakat elime aldığım her GB'de gördüğüm oyunlar genelde Atari'de oynadığım benzer oyunlar gibiydi. O dönemler benim hiç ilgimi çekmiyordu. Dandik çocuk oyunları gözüyle bakıyordum. Şimdiki aklım olsa ahh, aileme salya sümük belki 2000'ler başında aldırtırdım. Tabi ben o zamanlar 3D oyunlara kafayı takmıştım. GTAIII, CS1.6 yada NFS Underground o dönem ayağımı yerden kesiyor. 3D olmayan oyunlara oyun bile demiyordum. Şimdi 2018'de ne tuhaftır neredeyse hiç AAA oyun oynamıyorum ama gidip telefonumda ki GBA emülatörü ile Wario oynuyorum :)

Gameboy sahibi olamasam da bu kış çok niyetlendim. Aliexpress de klon GBA'ler var. Hatta en meşhuru GB BOY belkide milyonluk satış yapmıştır. 35 dolara şu aleti alıyorsunuz, içinde Game Boy için çıkmış 2500 kadar oyunla geliyor ve üstüne üstlük orjinal Game Boy'da olmayan ekran arka aydınlatma da var :)

https://tr.aliexpress.com/item/JRGK-GB-B...autifyAB=0

Buna benzer bir ürünü almaya çok niyetlensem de en sonunda sadece hatıra olarak bir Gameboy Classic beyaz almakta karar kıldım. Bu yüzden şu sıralar hala 50-100₺ ye çalışır GB Classic arıyorum :) 24 yaşımda Game Boy sahibi olacam inşallah :))
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.