Sanatsal Resimler
VE9AyR.png
(Görsel 'Çizimleriniz' konusundan alınmıştır.)

Resim ile alâkalı her şeyin paylaşılabileceği platform.

İlk Mesajın Konusu: Evgeny Lushpin’in 'Masal' Tadında Resimleri

Görsel

Görsel

Görsel

Görsel

Görsel

Görsel

Görsel

Görsel

Kaynak: leblebitozu

Hiper Gerçekçi Resim: Omar Ortiz

Omar Ortiz. Meksika doğumlu ressam. Eserlerinde ana unsur olarak insan vücûdunu kullanıyor. 'Aşırı', 'hiper' gerçekçi tabloları bir o kadar da şaşırtıcı derecede zâriftir. Çünkü ışık ve cilt tonunun âhengi onu işinde usta yapan püf noktalardır. Eserlerinin büyük çoğunluğu aşırı derece büyük tuvâllerin üzerine çizilmiş biçimde olup, çoğu kişi tarafından da sanki gerçek fotoğraf ile karıştırılmıştır.

1997 yılında Meksika'da doğdu Ortiz ve bugüne kadar da orada yaşadı. Minimalist olarak sınıflandırılıyor eserleri. Çoğu pastel, kömür, suluboya; akrilik, airbrushing ve yağlı boya ile yaptığı bu eserlere kendi deneyim ve tecrübelerini de katıyor.

Ortiz'in kendi ağzından yaptığı eserleri: "Resim çizmeye başladığımdan beri her şeyi olabildiğince gerçek olarak göstermeye çalıştım. Bazen başarılı oldum; ama hiç başkalarına benzemedim; ancak aksi halde benim için çok zor olan bir gerçekliği insanlara sunmaya çalıştım. Cilt tonlarını üretirken zorluğun tadını çıkarıyorum ve doğal ışık altında, özellikle parlak koşullarda, nüanslar elde ediyorum. Aşkın bizi zenginden ziyâde daha fakir kıldığına inandığımdan parçalarım da yer alan basitlik hoşuma gidiyor."

Görsel

Görsel

Görsel

http://www.omarortiz.com.mx/
[+] 7 üye Bulbadox nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir yerde sanat varsa ben oraya saygı duyarım arkadaş. :up:
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Günün Sanatçısı: Basil Beattie* (Abstract)

Görsel

Görsel

Görsel

Görsel
Ara
Konsept çizim üzerine takip ettiğim bazı isimler var.

İlk olarak Simon Stalenhag'ın Things From the Flood albümünü ele alayım. Kendine özgü bir post-apokaliptik atmosfer oluşturmuş, tutunmuş ve bırakmamış Danimarkalı sanatçımız.

v5jjo8.gif
[+] 4 üye Snyk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Miguel Endara. 'Stippling' tekniğini kullanarak, tam 3.2 milyon noktayla babasının resmini yapmış. Diğer çalışmaları için: http://www.miguelendara.com/

https://vimeo.com/33091687
Ara
(25-04-2017, 19:46)Bulbadox :

İşte bu tür "sanat" diye yapılan saçmalıkları sevmiyorum. 4 yaşındaki çocuğun çizebileceği, emeksiz, göz zevki vermeyen, çirkin karalamalardan ibaret şeylere "sanat" diyorlar. Bu tür şeyler sanat ola ola sanat diye bir şey kalmadı.
G0kMNN.png
[+] 3 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
San’atı san’at olarak adlandırabilmemiz için belli bir otorite yok, zaten böyle bir otorite kabul edilmemektedir, edilmesi de beklenemez. Yalnız zümreler vardır, bunlar da işin  doğası gereği vardır.

Bu eserler bir ‘saçmalık’ değil, tam aksine günümüz san’at anlayışına örnek teşkil eden eserlerdir.

Eserleri çizen san'atçı ya da diğer san'atçıların çoğu, hiçbir zaman bu eserlerin dört yaşındaki bir çocuğun çizemeyeceğini söylemediler. Bu yaptığınız eleştiri, bir diğer güzel dal olan şiirde, Orhan Veli ve arkadaşlarına yapılan eleştiri ile paraleldir. Onlara da söylenen şey, yazdıkları şiirin alelade sokaktan geçen adamın da yazabileceği şiirler olduğuna yöneliktir. Ama ne Orhan Veli ne de arkadaşları bunun tam aksini söylemişlerdir.

‘Emeksiz, göz zevki vermeyen ve çirkin karalamalar’ ithamlarınız ise özneldir, eleştiri yapılırken kullanılması hiç hoş değildir. Bunlar ek olarak tartışmaya açık konulardır.

San’at zaten ‘bu tür’ diye adlandırdığınız ‘şeyler’ ile başlamıştır. Abstract bir post-modern ya da modern akımın meyvesi değildir. Pre-historic dönemden beri vardır: http://www.visual-arts-cork.com/prehisto...glyphs.htm
Ara
Bunlar da "abstract"

Görsel

Görsel

Görsel

Bunlar da "abstract"

Görsel

Görsel

Günümüzde tarihe göre sanatın bu denli hayattan kopmuş olmasının sebebi tam da bu resimdeki bahsettiğiniz "günümüz sanat anlayışı" sanırım. Bir sanatçının özgün olması ve hüner barındıran sanat ortaya koyabilmesi için 4 yaşındaki çocuğun yapamayacağı şeyleri yapması gerekir. Sizin tanımınıza göre "herkes sanatçıdır" olgusu ortaya çıkıyor fakat ne yazık ki herkes sanatçı değildir. Şiirdeki durum farklıdır, ressamlık sanatı ile karşılaştırılamaz. Şairlikte sanatınız tüm insanlığın kullandığı ortak kelimeler iken ressamlıkta ortaklık barındırmayan uçsuz bucaksız noktalardır, dediklerime karşı bir argüman değildir.

"Emeksiz, göz zevki vermeyen ve çirkin karalamalar" ithamlarım öznel değildir, doğrudur. "Göz var nizam var" diye bir deyim vardır, sanat özneldir ama bu kadar da her şey öznel değildir. En basitinden bir Tofaş tasarımı vardır bir de Lamborghini tasarımı vardır, kimse çıkıp da buna "bu özneldir" diyemez, komik olur.

Sanat da tarih boyu günümüze kadar gelişmiş olan ve gelişmekte olan bir kavramdır. Artık pre-historic dönemde ihtiyaç olarak çizilen "şeylerin" çizilmesi bir sanat teşkil etmiyor.
G0kMNN.png
[+] 4 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu fotoğrafların hepsini Prismayla yapabiliyoruz yaw.
Ara
> Günümüzde tarihe göre sanatın bu denli hayattan kopmuş olmasının sebebi tam da bu resimdeki bahsettiğiniz "günümüz sanat anlayışı" sanırım.
San'atın bu denli hayattan kopmuş olmasının sebebi bu değil, san'atçıların kişisel san'at anlayışına göre değişiklik gösteren durumdur. Yakın tarihlerde yaşamış çok san'atçı ana-akımlara kendini sokmamış, kendi çizdiği yolda ilerlemiştir. Bir çoğu da san'atını farklı amaçlar uğruna kullanmıştır.

> Bir sanatçının özgün olması ve hüner barındıran sanat ortaya koyabilmesi için 4 yaşındaki çocuğun yapamayacağı şeyleri yapması gerekir.
Bunun cevabını önceki mesajımda verdim. San'at kabul edilip edilmemesi, san'at olup olmamasına yönelik. Siz san'at değil de "hüner barındıran san'at" derseniz bu öznel bir tanım olur, içini nasıl doldurursanız doldurun.

> Sizin tanımınıza göre "herkes sanatçıdır" olgusu ortaya çıkıyor fakat ne yazık ki herkes sanatçı değildir.
Evet herkes san'atçıdır.

> Şiirdeki durum farklıdır, ressamlık sanatı ile karşılaştırılamaz. Şairlikte sanatınız tüm insanlığın kullandığı ortak kelimeler iken ressamlıkta ortaklık barındırmayan uçsuz bucaksız noktalardır, dediklerime karşı bir argüman değildir.
Farklı değildir, karşılaştırılabilir. Şair elbette şiirlerini yazarken salt kelimeler kullanmak zorundadır. Ressamın da salt boya ve türevlerini kullanması gibi. Şiir de kendi içerisinde resim gibi türlere ayrılıyor. Kendi savunduğum şiir anlayışı da Garip akımıdır. Gerekirse açıklamalarını yapabilirim. San'at ve alt dallarında da buna benzer bir görüşe sahibim. Bir tarafta argümana kullanılan ögeleri söylerken, diğer tarafta yapılan şeyleri söylüyorsunuz. Mukayese edilemez iki olgu.

> "Emeksiz, göz zevki vermeyen ve çirkin karalamalar" ithamlarım öznel değildir, doğrudur.
Ölçütüm; doğruluğu yahut yanlışlığı üzerine değildi, öznel olup olmamasına yönelikti. Bir düşüncenin öznel olması yanlış, nesnel olması doğru mudur? Böyle bir genelleme yapılabilmekte midir? Pek tabii hayır. Size göre doğruları olan bir şey özneye aittir, özneldir. Ölçütüm de bundan ibarettir. Bu yüzden 'öznel değildir, doğrudur' gibi bir argüman sunamazsınız.

> "Göz var nizam var" diye bir deyim vardır, sanat özneldir ama bu kadar da her şey öznel değildir.
İlk cevabımda söyledim, bunun bir kıyaslamaya tâbî tutulamayacağını. Tekrardan yazıyorum: San’atı san’at olarak adlandırabilmemiz için belli bir otorite yok, zaten böyle bir otorite kabul edilmemektedir, edilmesi de beklenemez. Yalnız zümreler vardır, bunlar da işin  doğası gereği vardır. Siz bir otorite değilsiniz, kimse değil. Şuraya kadar bir düşünce özneldir, şuradan sonra değildir gibi bir düşünce de kabul edilemez.

> En basitinden bir Tofaş tasarımı vardır bir de Lamborghini tasarımı vardır, kimse çıkıp da buna "bu özneldir" diyemez, komik olur.
İşte bu verdiğiniz örnek tam da konu ile uyumlu bir örnektir. Siz Lamborghini görüntüsünü severken, ben Tofaş görüntüsünü seviyorum. Bu sevip, sevmemek sizin öznenize aittir. Özneldir. Hangisinin daha iyi olduğu, hangisinin daha kötü olduğu konusunda bir kıyaslama yapılamaz, yargı temelleri konusu tartışılmalıdır öncesinde. Bu da konuyu hiç girmek istemeyeceğim derinliğe sürmektedir.

> Sanat da tarih boyu günümüze kadar gelişmiş olan ve gelişmekte olan bir kavramdır. Artık pre-historic dönemde ihtiyaç olarak çizilen "şeylerin" çizilmesi bir sanat teşkil etmiyor.
Aynı şeyler devam ediyor. Buna da ayrı bir cevap vermeyeceğim, üstte cevabı zaten mevcut.
[+] 1 üye Bulbadox nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Fransız sanat teorisyeni, ressam ve felsefeci olan Charles Le Brun, Chars Darwin'in Evrim Teorisi üzerine bir takım çalışmalarda bulundu. Le Brun, fizyognomiye duyduğu özel ilgi sonucunda yüz ifadeleri ve yüz şekilleri üzerine bilimsel nitelikte çalışmalar başlattı. Bu çalışmalarındaki incelemelerinde "İnsan, başka hayvanlardan evrimleşseydi, yüzü nasıl görünürdü?" sorusunu hem soran hem de cevaplayan Le Brun, aşağıya koyduğum resimlerle bu duruma açıklık getiriyor. Oldukça ilham verici ve fantastik.

[+] 1 üye Bulbadox nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Steve Cutts. İllustratör. Aşağıda paylaştığım eserlerinde modern dünya eleştirisi var.

Eleştiri doğrulukları, geçerlilikleri tartışmaya açıktır.
[+] 2 üye Bulbadox nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Genç sokak sanatçısından, ayaküstü bir çalışma:

Ara
Günün Sanatçısı: Claude Georges. 29 Nisan 1929, Fransa doğumlu. Taşizm sanat akımında eserler çiziyor, genre abstract.

Ara
Günün Sanatçısı: Albert Bierstadt. 7 Ocak 1830, Almanya doğumlu. Neoromantizm akımına mensup bulunmuştur, ABD'li en ünlü sanatçılardan biridir.

G0kMNN.png
Ara
8-bit Resim: Adam Lister

Biliyorsunuz video oyunları da diğer tüm şeyler gibi zaman içerisinde değişime uğradı, evrimleşti. Günümüzdeki kadar gerçekçi oyunlar bulunmuyordu, ilk zamanlarda. Hatta piksel piksel görüntü ile gerçeklikten bir hayli uzaktı nesneler. Pop kültürün önayak olduğu bu retro modası da oldukça revaçta. 8-bit adı verilen piksel san'at da bu pop kültürden nasîbini alan bir akım oldu. Adam Lister bu akımın temsilcilerinden. Atari oyunları ile çocukluk geçirmiş ve buradan gelen deneyimle san'atını birleştirmiş. Eserler sulu boya.

Kaynak: PK

[+] 2 üye Bulbadox nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Görsel

Fotoğraf değil.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Şöyle genel bir şey yazayım: Açıkçası doğa tasvirlerinin yapıldığı veya çeşitli nesnelerin aynen aktarıldığı resimlerin sanatsal yönünü zayıf buluyorum. Günümüzde fotoğraf makineleri de aynı işi yapabiliyor ve çeşitli programlar kullanarak da daha iyileştirebilirsiniz görseli. Her sanat eserinde olduğu gibi sanatçı bir duyguyu veya düşünceyi kendi iç duyası ile kağıda yansıtmalı. Onun dışında fotorealistik resimler veya bilmem ne dağının çizimi çok ilgi çekici değil.
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
O tamamen sana ait fikrin. Ben en öncelikle göz zevkimi bozan eseri incelemem, sanatçının iç dünyasını aramam. Dünyada bulunmayan yerleri fotoğraf makinesi ile de çekmek mümkün değil. Ben de genel olarak söyleyim: bir eserde estetik, emek, detay ve anlam aranmalı. Artan sanatçı sayısı sadece 'anlam' kısmını uygulayıp geriye kalan üç maddeden kaçıyor. 1 tane kare çizip bu boğadır demek ya da birbirine geçmiş birçok çizgi çizip bu hayatın anlamıdır demek, yani ne biliyim harbi rezalet. Bu yapılana da saygım var fakat binde bir harbi bu iyiymiş denilebilene var. Iki üstteki 8bit çizimler sanattır, bunu hissedebilmek mesele. Dumanın attığı eser de kim ne derse desin büyük bir sanattır. Kimse tüm eserler realistik olmalı demiyor, ama Picasso-vari olmak kolay iş değil.
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(30-04-2017, 13:09)Bulbadox : 8-bit Resim: Adam Lister

Biliyorsunuz video oyunları da diğer tüm şeyler gibi zaman içerisinde değişime uğradı, evrimleşti. Günümüzdeki kadar gerçekçi oyunlar bulunmuyordu, ilk zamanlarda. Hatta piksel piksel görüntü ile gerçeklikten bir hayli uzaktı nesneler. Pop kültürün önayak olduğu bu retro modası da oldukça revaçta. 8-bit adı verilen piksel san'at da bu pop kültürden nasîbini alan bir akım oldu. Adam Lister bu akımın temsilcilerinden. Atari oyunları ile çocukluk geçirmiş ve buradan gelen deneyimle san'atını birleştirmiş. Eserler sulu boya.

Kaynak: PK

144p'de film izlemek gibi.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.