Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
@ikibölüüç Muhtemelen yiyorlardır lakin o yenilen attrition'ın en azından önemli bir kısmı o ülkenin pop'undan karşılanıyordur. Eğer ciddi anlamda kayıp 0 ise o zaman bug tarzı bir şeyler olabilir.
Ara
(08-11-2019, 19:37)SatanistKesenKedi : @ikibölüüç Muhtemelen yiyorlardır lakin o yenilen attrition'ın en azından önemli bir kısmı o ülkenin pop'undan karşılanıyordur. Eğer ciddi anlamda kayıp 0 ise o zaman bug tarzı bir şeyler olabilir.

Aylarca bekledim max 36 supply veren dağlık alanda ordu mevcudiyeti 150 den aşağı bir kez bile inmedi. Hani 140 ya da 130 olup geri 150 ye çıkmadı. Benim bildiğim kadarıyla supply limitin 36 olduğu yerde ordu 36 ya kadar düşer. 60 supply veren yere geçerse 60 a kadar ordu kendini toplar. 150 supply veren bir yere geçerse anca o zaman 150 ordunun tamamı geri gelir. Daha sonra saldırdı bana savaşı kazandım ama o savaş bitene kadar müttefikleri batıyı komple işgal etti zaten. HPM oynuyorum. Belki bug olmuş olabilir. Haklısınız.
Ara
@ikibölüüç Tamamı gitmez ama hiç azalmıyorsa bir sorun vardır. Genelde ordular %5 Attritionı rahatlıkla kaldırır hatta eksik askerlerin yerini de doldurur.
Ara
Okuma/yazma oranını arttırmak ne işe yarıyor?
Ara
Research point yani arastirma hizi artiyor. Ayrica siniflarin birbirine kesisi kolaylastiriyor. Mesela clerk sinifi ancak %20-30 okuma oranindan sonra olusabilir.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bilinç artışını artırıyor, asimilasyonu artırıyor, %50'yi geçince clerk olma şansına +%20 ekliyor, araştırma hızını artırıyor, daha bir çok şeyi etkiliyordur lakin hepsini keşfedemedim.
[+] 1 üye SatanistKesenKedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Mesela 1914 yılında tech'i açılan uçakları 1900'li yıllarda üretebilmek için nasil bir yol izlemem gerek veya aynı şekilde telefon, otomobili de. Çünkü anlamadığım olay bu focus kısmındaki encouragment otomobil vs. Yani otomobili icat etmeye mi teşvik ediyorlar yoksa focus yapılan bölgedeki otomobil fabrikalarına daha fazla önem vermesini mi sağlıyor?
Bir diğer sorum da focus kısmında party loyalty'deki partiler. Yani bunları focuslayınca devrim için isyan çıkarma ihtimali mi artıyor yoksa seçimlerde o bölgenin oyunun o partiye gitmesini mi? Zira yıllarca denememe rağmen neredeyse %1 bile artmadı
omnia fui et nihil expedit
Ara
Telefon için Electricity rushlayacaksın. Yanlış hatırlamıyorsam otomobil için Endüstri'deki en solda Electricity ile aynı yılda açılan teknoloji gerekli. Bahsettiğin otomobil NF'u sadece capitalistlerin o fabrikaları NF atılan eyaletde kurma şansını artırmak için varlar. Parti fokusu ise seçimlerde seçilmeyi artırıyor ama baya bir vakit harcamak lazım. Bende genelde parti focusu işe yarıyor ama capitalist focusu tam tersi.
[+] 1 üye SatanistKesenKedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(01-04-2020, 01:10)Mabella : Mesela 1914 yılında tech'i açılan uçakları 1900'li yıllarda üretebilmek için nasil bir yol izlemem gerek veya aynı şekilde telefon, otomobili de. Çünkü anlamadığım olay bu focus kısmındaki encouragment otomobil vs. Yani otomobili icat etmeye mi teşvik ediyorlar yoksa focus yapılan bölgedeki otomobil fabrikalarına daha fazla önem vermesini mi sağlıyor?
Bir diğer sorum da focus kısmında party loyalty'deki partiler. Yani bunları focuslayınca devrim için isyan çıkarma ihtimali mi artıyor yoksa seçimlerde o bölgenin oyunun o partiye gitmesini mi? Zira yıllarca denememe rağmen neredeyse %1 bile artmadı

Kapitalist focusunu hiç denemedim ama seçim focusunu neredeyse her oyunda kullanıyorum. Gerçekten uzun zaman alsa da işe yarıyor. İşe yarayıp yaramadığını görmek için nüfus sekmesinden seçme oy pastasına bakıp günler geçtikçe parti ve ideoloji oylarının %0.00 seviyelerinde değişikliğe (artışa) uğradığını görebilirsin.
Ara
Koloni puanına etki eden maintenance nasıl azaltılır ? (Bende 200 ler de olduğu için koloni puanım -70 ler de )
Not:Hollanda ile oynuyorum,acaba ülkenin var olan kolonileri yüzünden mi bu kadar fazla ?
Ara
Ne kadar kolonin varsa o puan o kadar düşer koloni serbest bırakman gerek.

Ya da liman basıp gemi üreterek arttırabilirsin.
Ara
Araştırmalarda nasıl bir yol izlenmeli? Hangi teknolojiler rushlanmali. Mesela 1869 yılındayken puan biriktirip ilk neyi açmalıyım?
Sosyal reformlar hangi sırayla geçirilmeli. Geçirmemem gereken reform var mı?
omnia fui et nihil expedit
Ara
(01-04-2020, 15:53)Mabella : Araştırmalarda nasıl bir yol izlenmeli? Hangi teknolojiler rushlanmali. Mesela 1869 yılındayken puan biriktirip ilk neyi açmalıyım?
Sosyal reformlar hangi sırayla geçirilmeli. Geçirmemem gereken reform var mı?

Araştırma olarak belli araştırmalar çok önemli. Onları en önce yapmak gerek (Machine Guns, Medicine ve Inorganic Chemistry). Machine Guns sayesinde Afrika'ya ve dünyada kalan diğer boş yerlere sömürge atabiliyoruz. Medicine ve Inorganic Chemistry nüfus artış hızını arttıran teknolojiler olduğu için oyun başlar başlamaz ben onları açıyorum. Bu üçü haricinde ilk önceliğim araştırma puanı veren Philosophy teknolojileri ve odak yuvası veren Political Thought teknolojileri oluyor. Ondan sonra oynadığım ülkenin durumuna göre sanayi, ordu ya da ekonomi bazlı teknolojileri açıyorum. Bir yerden sonra ne zaman neyi açacağını bilir hale geliyorsun. Teknolojilere yardımcı olması için bir tane rehber görseli vardı. Aşağıya ekliyorum oradan da genel olarak teknolojiler hakkında fikir sahibi olabilirsin.

Düzenleme: Aşağıdaki görselin rehberleştirilmiş hali forumda mevcutmuş.

Reform olarak da bence en büyük öncelik sağlık reformları olmalı, zira nüfus artışı sağlıyorlar ki Victoria II'de en önemli şey nüfustur. Ondan sonrasında oynanan ülkeye göre eğitim reformlarını (okur yazarlığı arttırıyor, bu da clerk sayısının artmasını ve araştırma puanı kazanımının artmasını sağlıyor) ya da diğer reformları geçiriyorum. Mesela son etkinlikte İsveç olarak oynadığımdan ve ben sağlık reformlarını tamamladığımda okur yazarlık %98 sularında olduğundan gerek duymadım.
[+] 4 üye Henri nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Multiplayer oyunlarda DLC'si olan hosta DLC olmadan bağlanabiliyor muyuz eğer bağlanabiliyorsak HPM'le kurulmuş bir multiplayera DLC'ler olmadan modu indirerek katılabilir miyim?
Ara
(06-04-2020, 19:29)isocuk : Multiplayer oyunlarda DLC'si olan hosta DLC olmadan bağlanabiliyor muyuz eğer bağlanabiliyorsak HPM'le kurulmuş bir multiplayera DLC'ler olmadan modu indirerek katılabilir miyim?

Ne yazık ki eklenti olmadan bağlanılmıyor. Hostta eklenti varsa sende de olmak zorunda.
Ara
ülkede hammaddesi olmayan yada kısmen olan fabrikalar açtığımızda fabrikalarım aşırı boyutta hammadde sıkıntısı çekiyor örneğin çelik fabrikası kuruyorum ülkede kömür var ama demir yok yada yetersiz demir high demanda girdiği gibi fabrika işlemez hale geliyor bunun kismende olsa bir çözümü varmı?
Ara
Fabrikayı kapatıp talebi düşürmek veya demir-kömür olan topraklar ele geçirmek.
Ara
Evet, Nordrhein de fazla kömür var ve yakınlarına demir de vardı sanırım. Hangi ülke olduğunu yazarsan daha yardımcı olabilirim.
Ara
isviçrede oyun başı açık durumda olan çelik fabrikamız var kömürü şöyle böyle yetirebiliyorsun ama demir yetmiyor ülkede çıkan
Ara
(10-04-2020, 15:46)Littleİskender : isviçrede oyun başı açık durumda olan çelik fabrikamız var kömürü şöyle böyle yetirebiliyorsun ama demir yetmiyor ülkede çıkan
Öncelikle fransayı yanına alıp Avusturyaya lambordia için saldırırsan güzel bir toprak elde edersin. Orada yaklaşık 500k nüfus ve iyi demir kaynağı var. Ardından venediği alırsın denize açılmak için, ordan fas cezayir derken kolonileşirsin. Kuzey italya toprakları ve batı almanya toprakları en iyi sanayi bölgelerindendir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.