Strategyturk Forumları
Forum Gazetesi #76 [08/04/2019] - Röportaj: Ayro - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Ana Forumlar (https://forum.strategyturk.com/forum-ana-forumlar)
+--- Forum: Strategyturk (https://forum.strategyturk.com/forum-strategyturk)
+---- Forum: Forum Gazetesi (https://forum.strategyturk.com/forum-forum-gazetesi)
+---- Konu Başlığı: Forum Gazetesi #76 [08/04/2019] - Röportaj: Ayro (/konu-forum-gazetesi-76-08-04-2019-roportaj-ayro)

Forum Gazetesi #76 [08/04/2019] - Röportaj: Ayro - Duman - 08-04-2019

ykHv9XD.png

HAFTALIK FORUM GAZETESİNİN 76. SAYISINA HOŞ GELDİNİZ.
- 8 NİSAN 2019 -

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
MANŞETLER

19. Dönem Aedile Alımları
19. Dönem Aedile Alımları açıldı.

Satranç Turnuvası: Nisan 2019
Nisan 2019 Satranç Turnuvası başlıyor.

Ekran Görüntüsü Etkinliği: Nisan 2019
Nisan 2019 Ekran Görüntüsü Etkinliğinde başvurular açık.

Strategyturk Ayın Üyesi Etkinliği - Ayın Üyesi: TR Ace
Mart 2019'da Ayın Üyesi @TR Ace.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
STRATEJİST
Strateji dünyasında geçtiğimiz hafta.

Imperator - Barbarlar ve Oyunun Başlangıcında Tibet
Imperator günlüklerinde bu hafta barbarlardan, oyunun başlangıcında Tibet ve Tarım Havzası'ndan bahsediliyor.

EU4 - Estateler ile İlgili Sorunlar ve Düşünceler
EU4 günlüklerinde bu hafta Estate sisteminin sorunlarından ve bu sorunların olası çözümlerinden bahsediliyor.

HoI4 - 1.6.2 Yaması
1.6.2 yaması 1.6.1 yaması ile uyumlu. Yamanın checksum değeri "6f7d".

HoI4 - Gelecekle İlgili Planlar ve Yol Haritası
HoI4 geliştirici günlüklerinde bu hafta gelecekteki planlardan bahsediliyor.

CK2 - Great Works Yaması Çıkış Sonrası Desteği
CK2 günlüklerinde bu hafta Great Works yamasının çıkmasından ve çıkış sonrasından kısaca bahsediliyor.

Anno 1800 - Sistem Gereksinimleri
Anno 1800'ün nihai sistem gereksinimleri açıklandı.

Anno 1800 - Açık Beta
Anno 1800 için Açık Beta ayrıntıları paylaşıldı. 

Warhammer II - The Prophet & The Warlock Duyuruldu
Warhammer II için Skaven ve Lizardmen temalı yeni bir lord paketi duyuruldu.

Warhammer II - The Prophet & The Warlock Soru Cevap
Total War tarafından The Prophet & The Warlock'a dair bir soru cevap metni yayınlandı.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
ÖNE ÇIKANLAR
Sizler için seçtiklerimiz.

Bu Ay Çıkış Yapacak Oyunlar - Nisan 2019 
@altnkurt tarafından Nisan ayında çıkacak oyunlar konusu açıldı.

Jeanne d'Arc (1412 - 1431)
@Duman tarafından Tarih Ansiklopedisi bölümünde açılan bu konuda Jeanne d'Arc ele alınıyor.

Sistem Özellikleriniz
@PashaZade tarafından açılan bu konuda sistem özelliklerinizi paylaşabilirsiniz.

Türk beylikleri Osmanlı çatısı altında toplanmasaydı
@Mabella tarafından Alternatif Tarih bölümünde açılan bu konuda Osmanlı Türk beyliklerini birleştiremeseydi? sorusuna cevap aranıyor.

Yabanci Kokenli Sozcukler
@Sezar tarafından Kültür Forum'da açılan bu konuda bildiğiniz yabancı kökenli sözcükleri paylaşabilirsiniz.

Oyun Karakterleri #3: Prens
@Duman tarafından Oyun Kulübü için hazırlanan Oyun Karakterleri konu dizisinin 3. konusunda karakterimiz Prens.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
ÜYE RÖPORTAJI
@Ayro ile röportaj.

Bir cümleyle kendini tanıtabilir misin?
@Ayro: Adım Mertcan, 20 yaşında Gebze Teknik Üniversitesi'nde 3. sınıf bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim.

Strategyturk ile tanışman nasıl oldu?
@Ayro: Sitenin kurulduğu zamanlarda Duman bana mesaj atarak haber verdi. İlk başta aktif bulunamadım ancak yaklaşık 1 yıl sonra Duman'dan tekrar mesaj alınca aktif olarak Stategyturk'te bulunmaya başladım.

Strategyturk'te kalıcı olmana, katkılar sağlamana sebep olan faktörler neydi?
@Ayro: Buradaki pek çok kişi gibi ben de forum kültürü ile büyüdüm. 2005-2012 arası dönemde yaşım küçük olduğu için gerçek bir forumcuyum diyebilir miyim bilmiyorum ama internete erişimim olduğu günden beri aktif olarak dolaştığım forumlar oldu. Bu dönemde Strategyturk'ün gerek strateji oyunlarına olan ilgimle kesişmesi gerekse buradaki topluluk ST'de aktif olmamı sağladı. 

Buraya katkı sağlamamda ise pek çok sebep var; Türk strateji topluluklarında ciddi bir içerik eksikliği bulunmakta, ST gibi kaliteli bir yerde böyle bir topluluk için içerik üretmek de hoşuma gidiyor. Ayrıca yaptığım çeviriler ingilizcemin gelişmesine de katkı sağlıyor.

Neden strateji oyunları?
@Ayro: Düzenli bilgisayar oyunları oynamaya başladığım dönemde karşıma en çok strateji oyunları çıkıyordu, en büyük sebep bu diyebilirim. Ama başta strateji türü olmak üzere  oyun türlerine yatkınlık doğuştan gelen bir şey bana göre.

İlk oynadığın strateji oyunu neydi? Şu sıralar hangi oyunları oynuyorsun?
@Ayro: Strateji serüvenim Age of Mythology ile başladı. Şu sıralar pek strateji oyunun oynamıyorum, ara ara forumdaki EU4 etkinliklerine katılıyorum ve ara verdiğim CoH 2'ye tekrar başlama planlarım var. Strateji oyunları dışında şu sıralar rekabetçi yönü ağır oyunlar daha çok ilgimi çekiyor.(Apex, Titanfall 2, Rocket League) Son bir kaç gündür ise Dota Auto Chess bağımlısı oldum diyebilirim.

Ne tür müzikler dinler, filmlere ilgi duyarsın? Üyelerimize önerdiğin gruplar veya filmler var mı?
@Ayro: Direk şu tür dinlerim diyemem ama çalma listelerimi inceleyince metal, ardından da rock ağırlıkta kalıyor. Brutal/Death Metal bir kaç istisna dışında hiç sevmem, onun dışında neredeyse her müzik türünü dinlerim. Spotify profilimde çalma listelerime bakabilirsiniz. Özel olarak önerebileceğim gruplar Sabaton, Miracle of Sound, Avenged Sevenfold, Amaranthe. Film konusunda diyecek pek bir şeyim yok, film izlemeyi pek sevmem. Avangers gibi "eye candy" veya komedi filmleri denk gelirse izliyorum genelde.

Sahip olduğun hobiler ve fobiler neler?
@Ayro: Bilgisayar oyunları ve anime en büyük 2 hobim. Fobi deyince aklıma ilk gelen korkularım yükseklik ve fırtınalı(yıldırımlı) havada dışarıda olmak.

Yöneticisi olduğun Firaxis Ekibine ve Anime Kulübüne yönelik neler paylaşmak istersin?
@Ayro: Daha önce de dediğim gibi "Anime Gecesi" etkinliklerimiz sadece forum kulüpleri bazında değil genel olarak büyük bir başarıydı bana göre. Anime Kulübü'nde ilk amacım forumun anime bölümünü daha canlı bir yere getirmek. Bu yüzden daha fazla anime severe ve başlamayı düşünenlere ihtiyacımız var, herkesi beklerim.

Firaxis bölümünde yapılabilecek çok şey var, ekipteki Aedilelerde gayet iyi isimler. Önümüzdeki bahar ve yaz döneminde ekip olarak Civ5 ve Civ6 üzerine yoğunlaşmamız gerekiyor ve bu ekiple iyi işler çıkacağına eminim. Ayrıca şuan Aedile alımları devam etmekte, forumun en iyi Praetorüyle çalışma fırsatını kaçırmayın derim ;)

@Karyus: İsmi Avatardan mı alıntı?
@Ayro: Avatarı severek izlerdim ve Iroh sevdiğim karakterlerden biridir ama hayır, "Ayro" ismi genel olarak kullanacağım bir nick düşünürken rastgele bir şekilde aklıma geldi, hiç bir şeyle bağlantısı yok.

@AytaçYakın zamanda belirsiz adam projelerine benzer bir proje görebilir miyiz?
@Ayro: Strategyturk Twitch'i takip edin :P

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
HAFTANIN KULÜBÜ

jc9IvaR.png
STRATEGYTURK ANİME KULÜBÜ

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
HAFTANIN SÖZÜ

Hiçbir şey kusursuz değil, ancak kusursuz olması için elimizden geleni yapıyoruz ve dünyayı güzelleştiren şey de bu. -Roy Mustang

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
FORUM İSTATİSTİKLERİ

İleti Sayısı
150475 ( +772)

Konu Sayısı
10846 ( +60)

Üye Sayısı
4215 ( +24)

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
SON
HAFTALIK FORUM GAZETESİ #76
STRATEGYTURK'ÜN TÜM ÜYELERİNE TEŞEKKÜRLER.
« GERÇEK ROMALILAR İÇİN GERÇEK FORUM GAZETESİ »

Forum Gazetesi #76 [08/04/2019] Röportaj: Ayro - altnkurt - 08-04-2019

TR Ace'yi tebrik ederim öncelikle. Röportaj sisteminin dönmesi güzel olmuşa benziyor. Daha canlı bir gazete var.