Osmanlı Türk devleti miydi?
@çiftbaşlıkartal

Normalde cevap vermeyecektim. Ama konu bu yüzden büyüdüğü için birkaç şey yazayım:

Ben Osmanlı berbattı, herşeyi kötüydü, şuydu, buydu diyerek hep kötülemiyorum.

Bu kötülemenin sebebi sizin sürekli Osmanlıyı övme çabalarınızdan dolaydır. Yoksa Osmanlının diğer Avrupalı devletlere göre daha barışcıl olduğunu biliyorum. Çoğu tarihçi de buna onay verir zaten. 

Diktatör kavramına gelince, Ben orada Mehmet Çelebi adına konuşmadım. Hatta yazıma 'Günümüzde' olarak başladım. Orada yaptığım benzetme sadece bir görüşe bağlanıp ondan başka birşeyi kabul etmeyenler içindir. 

Konuyu şu yönden devam ettirelim:

(28-12-2015, 21:47)La Valette : Tartışmayı şu yönden devam ettirmek istiyorum;

Avrupalıların erken modern dönemde Osmanlıya (Çoğunlukla tüm Müslümanlara ) Türk dediğini biliyoruz.

Peki Osmanlı kendine Türk diyebilmiş midir?
Ara
Evet diyebilmiştir. Devlet içerisinde kullanılan çoğu sembol, amblem, arma ve benzeri eşyalarda eski Türk geleneğinin işaretleri görülür. Ayrıca eski Türk yaşantısından ortaya çıkan çoğu batıl inanç veya gelenek günümüze kadar gelebilmiştir. En basitinden tahtaya 3 kez vurmak, kurşun dökmek, su dökerek uğurlamak günümüzde çok yaygın olmasa da Osmanlı döneminde bir o kadar yaygın olan davranışlardır. Bunun dışında Fatih'in ölümünden sonra atların kuyruklarının bağlanması, gözlerine su serpiştirilmesi en eski Türk geleneklerinden bir tanesidir. Yükseliş dönemi sırasında bir çok İslam öncesi Türk eserleri Türkçe'ye çevrilmiş ve bazıları medreselerde okutulmuştur. Padişahlar belli dönemlerde ümmetçiliği Türklük kavramının üstünde tutmuştur lakin bu Türklüklerini kabul etmedikleri anlamına gelmez.
76561198032000419.png
Ara
(27-12-2015, 15:14)GaulTurk : Yoksa hangi Hırvat devleti soyunu Oğuzhan'a bağlayıp Osmanlı soyu kuruduğunda Cengizhan soyu olan Girayların tahta geçmesine izin verirdi, dimi. :')
G0kMNN.png
Ara
(30-12-2015, 15:26)uçan erişte : B*k atmak gibi bir kaygım yok. En azından benim yok.
Ülkenin tarihinde iyi ve kötü olarak her ne görüyorsam onu söylerim.
Sırf kötü yönlerini görüp saldırmak için hareket edenler ile sırf iyi yönlerini görüp yalamak için hareket edenler bizi anlamaz.
Ki daha önce de söylemişimdir. Bana göre Osmanlı diğer emperyalist devletlere nazaran "naif" bir imparatorluktu.
Ancak bu naifliği, yaptığı haksızlıkları ortadan kaldırmaz.

Araştırmacı sorgulamacı mantık yerine araştırmadan etmeden, devletin size söylediği, öyle gösterdiği, bu şekilde inanmanızı istediği olguları kabullenmeyi tercih ediyorsunuz.
"Şükret ve itaat et!" eskimeyen ve çok başarılı sonuçlar vermiş bir devlet öğretisidir. Neticesi sorgulamayan milyonlarca korkutulmuş koyundur.
Yarın bir gün devlet erki farklı mecralara kayıp zulüm gören tarafta olursanız yine itaati seçecek misiniz?
Filistin'de, Türkistan'da, Çeçenistan'da, Suriye'de, Myanmar'da yaşayan ve artık "azınlık" konumuna düşmüş kişiler olsaydınız yaşadığınız ülkenin "meşru" devletine sahip çıkıp "En azından sürekli yaşadığımız ülkenin tarihine bok atmıyoruz." diyen "çoğunluk" kişilerle muhatap olsaydınız?
IŞİD'in ele geçirdiği bir coğrafyada yaşayan birisin ve adamlar kendilerine "Biz İslam Devleti'yiz!" demiş.
Haksızlığa uğruyorsun, katlediliyorsun, zulüm ve tecavüz görüyorsun. Sesini duyurmak istiyorsun. Karşıt gruplara giriyorsun. Silahlı mücadele ediyorsun.
IŞİD'in gözünde devlete başkaldırmış aşağılık bir teröristin. IŞİD destekçileri de senin için "Hoop, önce yaşadığın ülkeye b*k atma bilader!" diyorlar.
Ne hissederdin?
Onlar ne hissediyor?
.konuyu buraya bağlayacağında başından belliydi ya neyse..zaten osmanlı da devlet terörü yaratmış ya..bu yüzden osmanlıyı yerden yere vuralım. şuraya tüm osmanlıda çıkan isyanların bir şeceresini çıkarsak acaba kaç tanesi devletin kötü yönetimiyle alakalı olacaktır.neyse...emin ol bu ülkede benim kadar zulüm görmemişsindir.yine de ülkeme bağlıyım.çünkü aslolan devlettir. bu devlet gittiğinde bir daha geri gelmeyebilir.ikinci bir mustafa kemal gelmeyebilir.kendi argümanlarını myanmar gibi çeçenistan gibi uç örneklerle savunman da ayrı bir ilginç..bugün hala balkanlarda ortadoğuda geri gelmeyen huzurun sukunetin yokluğunu biraz düşünürseniz osmanlıyı daha iyi değerlendirirsiniz.. ama bunu ben siz ve sizin kafa yapınıza sahip insanlarda göremiyorum.bu yüzden osmanlıyı seviyorum ..hatasıyla doğrusuyla..hata mutlaka yapılmıştır .hatasız bir yönetim elbette yoktur.hata yapılmıştır ki bu ülke yıkılmıştır.ama bu hata olsa dahi tarihe sövmek bir türk gencine yakışmaz.onu sahiplenmek ve aynı hatalara düşmemek gerekir..

gelgelelim meselemize ..daha önce de söylediğimiz gibi osmanlı bir türk devletidir.ama islam üzerine kurulu bir devlettir. ve islamda ırkın bir önemi yoktur.ırk diye bir kavram yoktur. bu yüzden osmanlı kendine belki de türk imparatorluğu yakıştırması yapma gereği dahi duymamıştır.osmanlının derdi bu değildi ki .osmanlı başından beri cihad ruhuyla kurulmuş bunun için uğraşmış ama başarılı olmuş ama olamamıştır.yanı bu bağlamda osmanlının türklüğünü sorgulamayı da gerekli görmemekteyim.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Neden anlamak istemiyorsun? Maksat Osmanlı'yı yerden yere vurmak değil. Mesele, varsa hataları bunu örtbas edip sineye çekmemek.

Ortadoğu'ya geri gelmeyen sükûnet...
Sanırsın cennetti de Osmanlı yıkılınca bir anda karıştı ortalık.
Bak, olumsuz örnek gösterirken bile bakış açın "devletin kötü yönetimi" penceresinden.
Yani devletçilerin derdi halk falan değil, devletin bekâsı! Aslolan devlettir! Yemişim halkı!
Bunlar sağlıklı düşünceler değil. Bunlar, evet, devletin senden beklediği "meşru" düşünceler.

Verdiğim örnekler uç gibi gelir, biliyorum. Oraların devletine bağlı ve sadık halkına da öyle mi geliyor?
İsrail Devleti'nin her yaptığını onaylayan, hatalarını görmezden gelen, devletine bağlı bir İsrailli ile temelde ne farkınız var?
Çünkü onun da düşündüğü tek şey kendi devletinin bekâsı. Orada masum Filistinliler ölmüş falan teferruat onun için.
"E onlar da isyan etmeselerdi!" diye düşünüp vicdanını rahatlatıyor.
"Şükür, en azından devletimiz sağlam da göz açtırmıyor bunlara. Devletimiz ayakta olmasaydı ne yapardık?" diye düşünüyor.
Bu korkuyla yetiştirilmiş. Oradaki birileri "Ya hükümet bazen yanlış kararlar alıyor, arada masumların kanını döküyor." dediğinde verdiği tepkiler sizden farklı değil.
Ve şunu da belirteyim İsrailliler sizlerden çok daha devletçi ve umursamazlar. Türkler onlara nazaran yine vicdanlı hareket edebiliyor.

Bu kadar zulüm görüp yine de bağlı kalmak? Bunu kendini övme anlamında mı söylüyorsun?
"Bana bu devlet çok kazık attı ama devletimiz çok yaşa!" Bunun neresi makul?
Kuzey Kore'deki rejimin seyreltilmiş hâliyle yaşamak istemeye can atması mı gerekiyor insanların?
Çıkarcı bir patronun altında çalışan, hakkı gasp edilen ve sömürülen işçisin. Hakkını aramaz mısın?  "Aslolan işletmedir!" mi dersin?

Bakın, hepiniz gençsiniz ve  öyle sanıyorum ki benden yaşça küçüksünüz.
Bunu bir büyüğünüz, bir ablanız olarak samimiyetle söylüyorum: Herhangi bir şeye körü körüne bağlı olmayın.
Ak gördüğünüze ak dediğiniz gibi kara gördüğünüze de kolaylıkla kara diyebilin.
Osmanlı'nın yaptığı "kara" şeyleri dile getirenleri hemen "Tarihe sövüyor!" olarak algılamayın. Bu yaftaların sadece size zararı olur.
Burada tüm gün Osmanlı'yı övsek, yaptığı olumlu şeyleri yazsak çizsek elimize ne geçer?
Senin de söylediğin gibi, hatalarından nasıl ders çıkarmış oluruz?
Aynı hatalara düşmemenin yolu yordamı nedir? Olumlu yönlerini methetmek mi, hatalarını eleştirmek mi?

Konudan bayağı bir sapmış olduk. Bu son iletimdir.
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
[+] 3 üye uçan erişte nickli üyenin bu iletisini beğendi.
kesinilikle zaten kendilerine osmanlıdan çok türk diyorlardı
barış için savaş :sleepy:
Ara
İsrail devleti kendi halkını ve topraklarını teröristlerden ve ulusuna düşman olanlardan korumaya çalışmaktadır.
Ara
İşte ülkenin hali.
G0kMNN.png
[+] 3 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(31-12-2015, 11:43)uçan erişte : Çıkarcı bir patronun altında çalışan, hakkı gasp edilen ve sömürülen işçisin. Hakkını aramaz mısın?  "Aslolan işletmedir!" mi dersin?

İşletmeyi özel hayatlarında görmedikleri için (bir kısım meslek grupları da dahil) genç arkadaşlarımızın yapıyı sorgulamaları zor ve sapla samanı karıştırmaları olası. Bazı belirttikleri noktaların biraz kitabi veyahut edebi görüyorum. Bence daha verimli konular açılabilir.
Ara
Ne gibi?
gören de osmanlı akşam sabah halkına zulmediyor kafa kesip duruyor sanacak. buraya ayşe hür okuyup gelenler lütfen benle tartışmaya girmesinler...iyice gözümde komik duruma düşüyorlar.. osmanlıdan girdik israilden cıktık.. osmanlıyı zalim yapmak için israili bile örnek gösterdin ya ne diyeyim..he canım he. osmanlı kötüydü tü kakaydı..bu yüzden tüm avrupalılar ortadoğuya barış huzur getirmek için el birliğiyle yıktılar ..bizde zalimlerden kurtulduk.. artık daha sukunetli huzurluyuz..herşey güllük gülistanlık..sen bir kere şunun bi kararını ver..burada tartıştığın şey osmanlı tarihi mi? osmanlının türklüğü mü yoksa senin gözünde zalim hükümdarlara karşı halkın ayaklanması ve bugün güneydoğuda yapıldığı gibi heryere hendek kazılması gerektiği mi?

bu ülkede evet zulüm var.. zalimler de var.. bunlarla mücadele eden insanlar da var.. hukuk çerçevesinde...sadece örnektir ..Trabzonsporun şike mücadelesi..sizin kafanızda olsak bir Trabzonlu ve Trabzonspor taraftarı olarak şimdiye kadıköyü yakmamız lazımdı..Ama biz hakkını hukukunu hukuki zeminlerde arayan kişileriz..Elbet gün gelecke devran dönecek hak adalet yerini bulacaktır diyoruz.bu dünya kimseye kalmadı.sultan süleymana da kalmaz diyoruz..siz ne diyorsunuz ..asalım keselim zalimlere karşı ayaklanalım. zalimden ne farkınız var acaba?bugüne kadar osmanlıda çıkan isyanların kime ne faydası oldu? ya da 90 yıllık cumhuriyt tarihinde sokak gösterilerinin isyanların darbelerin kime ne faydası dokundu.neyi hallettik ?

işi haktan hukuktan uzaklaştırırsan sen zalim olursun isyankar olursun ve eninde sonunda vuslata erersin.. bunu da sen anla artık...
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@jax61

Hocam sayfalarca konu tartışılmış hala isyankarsınız, vuslata ereceksiniz, yakıp yıkmakla olmaz diyorsun. Arkadaşın açıklamaya çalıştığı şey çok basitken nasıl konuyu buralara getirebiliyorsun? Her şeyi geçtim bunu söyleyen arkadaşı tam olarak ne zannediyorsun? Elinde AK, yüzünde peçe her gün sokakta polis mi avlıyor bu tip yakıştırmalarda bulunabiliyorsun? Neden bu denli tahammülsüzsün? Elinde sonunda vuslata erersin ne demek? Bu kadar nefreti içinde nasıl barındırabiliyorsun?
[+] 1 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Konular biraz daha detaylı tarihe kayabilir. Aklımda bir kaç örnek var. Bu konu üzerinden değil fakat yeri gelmişken düzeyli bir ortamda kişisel coğrafi tecrübeler paylaşılır fakat bu tür internet üzerinden yersiz suçlamalar can sıkar. Bunların önüne geçilmesi lazım.
[+] 1 üye Barış nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Böyle tartışma konusu ve böyle tartışma olmaz.
[+] 1 üye Gök Börü nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(03-01-2016, 19:55)Gök Börü : Böyle tartışma konusu ve böyle tartışma olmaz.

Sebebi nedir?
[+] 1 üye Rodemape32 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(03-01-2016, 20:46)La Valette :
(03-01-2016, 19:55)Gök Börü : Böyle tartışma konusu ve böyle tartışma olmaz.

Sebebi nedir?

Felsefe dersinin 11. Sinifta okutulmaya baslandigi bir ulkede bazilarinin mutlak dogrular kabul edip diger butun olasiliklari yoksaymasina sasmamali.
[+] 2 üye ferevon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı'nın sadrazamını öldüren isyancıları cezalandırmasını Türk düşmanlığı olarak görüp,Osmanlı Türk Devleti değildir tezini ortaya atmak saçmalık."Etrak-i biidrak" Lale Devri'nde ortaya çıkmış değildir.Şaha secdeye etmeye giden idraksiz olan Türklere diyor,tüm Türklere değil tabi ki.Bütün sünnileri yezid olduğunu ve öldürülmesi gerektiğini söyleyen de Pir Sultan'ı yere göğe sığdırrmayın,sonra Osmanlı kan dökücü olsun.Türk milliyetçiliği ayağına Şiilik propagandası yaparsan komik duruma düşersin.Hadi eyvallah.
[+] 1 üye Gök Börü nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(04-01-2016, 12:41)Gök Börü : Osmanlı'nın sadrazamını öldüren isyancıları cezalandırmasını Türk düşmanlığı olarak görüp,Osmanlı Türk Devleti değildir tezini ortaya atmak saçmalık."Etrak-i biidrak" Lale Devri'nde ortaya çıkmış değildir.Şaha secdeye etmeye giden idraksiz olan Türklere diyor,tüm Türklere değil tabi ki.Bütün sünnileri yezid olduğunu ve öldürülmesi gerektiğini söyleyen de Pir Sultan'ı yere göğe sığdırrmayın,sonra Osmanlı kan dökücü olsun.Türk milliyetçiliği ayağına Şiilik propagandası yaparsan komik duruma düşersin.Hadi eyvallah.

Burada kendi düşünceni yazdın. Konunun neden saçma olduğu hakkında hiçbirşey yazmadın.

Konunun saçma olduğu hakkında düşüncesi olan varsa yazabilir. Unutmayın ki herkes sizin gibi düşünmüyor olabilir.
Ara
Anket neden kaldırıldı?
G0kMNN.png
Ara
Turk olsa ne yazar olmazsa ne yazar ne degisir. Anlamsiz konu o kadar.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.