[MP] EU4 - Multiplayer : Temmuz 2015 [2]
BÜYÜK BRİTANYANIN ÖNDERLİĞİNDEKİ PROTESTAN LİGİNİ ALTIN ORDA TANIMIŞ BULUNMAKTADIR. PROTESTANLARA HER DAYİM GÜCÜMÜZÜN YETTİĞİ KADAR YARDIMIMIZ DOKUNACAKTIR.

YllY26.jpg
Ara
En başından beri yakın ilişkileri bulunan Büyük Britanya ve Altın Orda imparatorluklarının ilişkileri her zamanki gibi yine yakın olacaktır.

Büyük Britanya dindaş dediğimiz Katolikler ve bizzat Katolik lideri papa tarafından ana karadan atıldıktan sonra yine, yardım sadece Orta Asya'daki Müslüman Türklerden gelmiştir. Bu, Hristiyanlar için korkunç bir utanç kaynağıdır.

Artık bağnaz ve din dostluğu tanımayan Katoliklerin artı Katolik katleden Katolik lideri papanın Kuzeyinde Protestan Büyük Britanya ve karşısında devasa bir Protestan Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu vardır.
G0kMNN.png
Ara
Kuzey Alman Federasyonu olarak Alman/Çek olmayan herhangi bir Kutsal Roma İmparatoru seçilmesi halinde Kutsal Roma İmparatorluğundan tüm federasyon üyeleri olarak çıkacağımızı bildiririz.
Bu durumdan savaş sonucu olarak kurtarıldınız. 4 oy ile imparator olmasına ramak kalan Fransa, imparatorluğun kapısından çevrilmiştir. Savaş bittikten 2 hafta sonra HRE'de yeni bir imparator seçilmiştir.
G0kMNN.png
Ara
Britanya dünkü savaşlarda büyük kayıplar vererek ana karadan çıkmıştır. 

Britanya ilk saldırıyı Brabant - Hollanda ve Flanders topraklarında alıp ordusunun bir kısmı hariç gerisi imha olacak şekilde Britanya'ya döndü. Sonra büyük bir ordu hazırlayıp - yaklaşık 50 bin Britanya askeri - Brabant üzerinden önce Flanders topraklarını kurtarmaya çalıştı ancak Fransa İmparatoru Louis, Britanya İmparatoru Henry'i Flanders topraklarında yenmişti. İskoç ve İngilizlerden oluşan ordu Fransız topraklarından Artois'de sıkışmıştı. Fransa İmparatoru Louis tek bir Fransız askeri bile ölmeden bütün Britanya askerlerini yok etmişti. 

1krmEj.jpg

Daha sonra Britanya İmparatoru ( canı yanmamış olacak ) 50 bin kadar Britanya gencini askere alıp Hansa üzerinden Fransız toprağı olan Savoy'a getirmişti. Savoy'un çevresini saran Fransız ve İtalyan birlikler ani bir kararla Savoy'a girmiş, tüm Britanya ordusunu yok etmiştir.

Britanya bu savaşta kadim dostu olan Portekiz'in savaş boyunca işgalde kalmasına sessiz kalmış, çıkarları doğrultusunda müttefiklerini nasıl zor bir durumda bırakacağını göstermişti.

rVRB4V.jpg

Tüm bu gelişmelere daha fazla dayanamayan Britanya, sonunda teklifimizi kabul etmek zorunda kaldı. Bu barış antlaşmasıyla Britanya ile Fransa'nın sorunları çözülmüştü.
Ara
Kuzey Lord'u Lancaster gülümsüyor. Biz 150.000 asker göndererek gücümüzü ve kanımızın son damlasına kadar savaşacak olacağımızı gösterdik. 150.000 Kuzey genci yok olmadan da kabul edebilirdik teklifinizi. Bu sizin başarınız değil. Orduların hepsi de kıyılara gitmek yerine iç bölgelere sıkışıp yok edildi. Papalıktan da İtalyan ordusu olarak bahsetmek apayrı bir olay Fransız kralı. Elbette o gençlerin intikamı alınacak.

RP modunu kapatalım şimdi.

Oyun başında "4 toprağı ver dost olalım, Fransız kültürü hariç toprak istemiyorum, tamam Calais'i istemiyorum" yalanlarına inanıp tüm planlarımı bunlara göre ayarlayan ve Burgo'ya saldırmayan, birçok toprak almasına karışmayan ben,
AI Portekiz bazılarının aksine otomatik savaşa katılıp işgale uğrayınca 'ittifaklarını düşünmeyen ben'. Zaten oyuncusu da gelir gelmez ayıplanacak bir şekilde ittifaklığımızı bozdu,
Fransa'nın HRE'ye genişlemesini engellemeye çalışmayı düşünen tek ben,
Kastilya'yı zamanında kurtaran ben (benim zor durumumda Fransa savaşında savaşmadan WP atıp çıktı o apayrı bir mesele),
Hansa ile İsveç savaşında en önde savaşan ben,
AMA "ittifaklarını düşünmeyen ve çıkarları için zor durumda bırakan" ben he? Konuşturma beni kardeşim.

Hansa'yı da her defasında suçlamaya çalışma askeri geçiş verdiği için.

Büyük Britanya tüm bu güvensizlik ve riya durumlarına rağmen Protestanlığın koruyucusu olup tüm HRE'yi Protestanlığa çevirmeyi başarmıştır ve her zaman olduğundan daha güçlüdür.

Hani buraya yazalım da millet bilsin, oyun oynuyoruz şurda gerek yok böyle oyun için kandırmacalara, ittifak satmalara falan. Madem ittifağınıza yardım etmeyeceksiniz bozun ittifaklığı. Ben niye size yardım ediyorum.

Cevap yazarsan geri cevap yazmayacağım, tartışma açmaya gerek yok. Ben oyuncuların bilmesi gereken şeyleri yazdım. Öyle 'ittifağını çıkarları için zor durumda bırakan Britanya-Britanya orduları yok edildi (canı yanmamış olacak)' falan demekle olmuyor.
G0kMNN.png
Ara
Sen çok ciddiye alıyon ya. :D
Ara
Bu oyun ciddiye alınca daha anlamlı ve eğlenceli oluyor çünkü. Risk, ülke kapmaca ya da boyama kitabı ile karıştırmayalım bu oyunu.
G0kMNN.png
Ara
İstatistik severler için save dosyası :

Not : İstatistikleri bu konuya atalım.

https://www.dropbox.com/s/hhh4dh4z8zmywz...3.eu4?dl=0
valla onu bunu bilmem de ingiltere kralı isveçi yoketmek yerine isvece bi el uzatsaydı bugün belki de fransa rusya ve bilimum mihver devletler bu kadar güçlü olmayabilirdi.bir anekdot da hansayı o civarda kurtarıp üstüne güçlendirip ittifakı niye bıraktı yokolmuş isveç kralı olarak ayrıca merak ediyoruz.hiç claimi dahi yokken hansanın gazına gelip isveçi yoketti kuzeyin müthiş kralı.şimdi o hurmalar tırmalıyor işte. ne diyelim hayırlısı.

(not: rpdir.şimdi der ki kendisi ee şimdi hansanın oyuncağı oldun. ona da peşinen cevap verelim. ben hansaya kaybettim ve çekildim.hansa kendi başına o savaşı alsa hiç kızmazdım ama kuzeyin müthiş kralına sırf claimsiz bir savaşa gelip isveçi yokettiği için bir öfkemiz mevcuttur(reelde öyle bişey yok sakın yanlış anlama) yeni bir devlet almak istedim öylesine takılayım diye. ama hansa ile arkadaşlığımızın hatırına ricasını kırmayarak şuanda vassalını oynamaktayım. o da bi kenarda dursun.)
Ara
Ben hazırlayayım istatistik grafiği.

@jax61
Hansa yardım istedi ben de karşılıksız olmayacağını söyleyip özellikle Norveç'i istedim. Olay bundan ibaret. Rusya ya da başka bir ülkeyle de zaten sorunum yok, Rusya da şu anda İsveç'e sahip zaten. İskandinavya'nın kurulmaması da benim işime gelir çünkü İzlanda ve Norveç adaları bendeydi. Ortada bir sorun yok yani. Tabi devletin yok olduğu için yapabileceğim bir şey yok dostum. İskandinavya, Norveç Büyük Britanya'ya, İsveç ve Finlandiya Rusya'ya, Danimarka Hansa'ya olmak üzere 3'e bölündü. Hansa'nın ittifaklığı bırakmasının sebebi ise kendisinin dip slotlarının dolu olmasıymış.

Hansa'nın savaşı tek başına almasının imkanı yoktu ve şu anda vassal'ını oynadığın için öyle absürd laflar söylemem tabiki.
G0kMNN.png
Ara
İsveçliler Ruslar tarafından soykırıma uğramaktadır, Stockholm gibi büyük İsveç şehirleri çoktan ruslaşmıştır.
Norveçliler her ne kadar soykırım denmese de ağır bir Britanya otoritesi altında hayatlarını sürdütmekte, kazançlarını Britanyalı soylu sınıfına vermektedir.

Ancak Danimarkalılar Danimarkalı bir Lord tarafından yönetilir, vergisini başkasına değil sadece Danimarka'ya verir, özgürlüğün tadını çıkarırlar.
Büyük Britanya idaresinde tüm Kuzeyli halklar eşit halklara sahiptir. Hatta Norveç halkımız daha fazla otonomiye sahiptir.
G0kMNN.png
Ara
onu biliyoruz zaten tahmin edemiyor değiliz ama britanya kralının tahmin edemediği şey (belki de ediyordur) norveç topraklarını da ilk fırsatta kaybedeceği.Her ne kadar rus çarı isveç topraklarında gözüm yok fakat size de yardım etmek gibi bir düşüncemiz yok dese de fırsatı kaçırmamış ve isveçe son darbeyi rusya vurmuştur.ve böylece iskandinav topraklarında gözü olduğunu da açıkça göstermiştir.kendisi eminim ki ingiltereyi dibinde istemiyordur.yani kısacası iskandinavyanın kurulması ki muhtemelen protestan olacaktı her türlü ingilterenin çıkarınaydı. zira bölgesel bir iskandinavya hem hre için hem commonwealth için hem de rusya için tehdit oluşturacaktı. kendisine tehdit olarak görecek son devlet britanya iken britanya isveçi yoketmeyi seçmiştir. ve kendisini adaya hapsetmiştir. yokolması dileğimizdir.(not: rpdir :D )
Ara
Tutmayacak duaya amin diyorsun :D

Biz bileğimizin hakkıyla kazandık toprakları. Şu anda benim için bir sorun yok.
G0kMNN.png
Ara
belli olmaz daha önümüzde uzunca bir yol var..
Ara
Sınava çalışmasam gelirdim.Ah Ah canım çekmedi değil :D
Ara
İSTATİSTİKLER

Değerler subject sahiplerine subject'lerinin province ve development'leri de eklenerek hesaplanmıştır.

MyWPZk.png
QlW4nv.png
G0kMNN.png
Ara
Duman helal olsun benim bildiğim Duman barışçıl oynardı. Gerçekten İsviçre' nin hakkını vermissin ama bir İmparatorluk bekliyorum senden .
Papa dayanmış dikkat et.
Denemeyi bilene imkansız yoktur.

- III.Alexandros (Büyük İskender)
Ara
Ben İsviçre değilim.

Konuyu Okuyanlar: 24 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.