Imperator: Rome - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Sen de dosyaları doğrulamayı deneyebilirsin. Bu tarz şeylerde en kesin çözüm o oluyor genelde.
Sic Parvis Magna
Ara
Tüm ordumu hafif piyadelerden oluştursam ve hafif piyadeye %100 bonus veren taktiği alsam(avlamaydı sanırım) ordum çok zayıf olur mu ?
Ara
(16-05-2020, 12:17)Littleİskender : Tüm ordumu hafif piyadelerden oluştursam ve hafif piyadeye %100 bonus veren taktiği alsam(avlamaydı sanırım) ordum çok zayıf olur mu ?
Karşıdaki orduya bağlı ama büyük ihtimalle zayıf olur. Eşek dışındaki tüm birim türlerinin hafif piyadeye saldırırken avantajı var ve hafif piyadenin neredeyse her birim türüne karşı saldırırken dezavantajı var.
[+] 1 üye Selene nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
tamam anlıyorum ancak taktikten dolayı hafif piyadeye %100 bonus gelecek o kurtarmaz mı ?
Ara
Kurtarmaz ama bu demek değildir ki hafif piyade kötü. %100 demek o ordudaki birimlerin tam kapasiteleri ile savaşabilecekleri anlamına gelir. Ama karşı taraf da muhtemelen en az %75 ile çıkacaktır. Hafif piyade karşı birime genelde az vurur, ve daha fazla hasar alır, ancak hem üretim hem de maaş olarak en ucuzlardan (diğeri de okçu). Şu an tam sayıları hatırlamıyorum ancak basit bir örnek verirsek bir ağır piyade, iki hafif piyade yenecek güçteyse ama 3 katı masraflıysa hafif piyade gitmekte fayda var. Her birim uygun koşullarda daha avantajlı olabilir.
Teknoloji ve kültür özellikleri de çok etkiler. Askeri tab'dan hangi birim artı veya eksi almış görebilirsin. Kültürde güçlü birimler şunlardır diye açıklama var, bu demek oluyor ki o ülkenin, kültürün askeri gelenekleri o birimlere yönelecek. Ayrıca ticaret ile de farklı birimlere bonuslar alabilirsin.
Kısacası aynı şartlardaki 15k hafif piyadeli Boi ordusu gerekli düzenlemeler ile 10k ağır piyadeli Roma ordusunu yenebilir. Hem de daha ucuza.

Başkentteki askeri ticari ürün fazlalığı, taktik uygunluğu, gelenek tercihleri, teknolojik yatırımlar her çeşit birimi güçlendirmeye yetecektir.
Ara
(30-04-2020, 21:13)cennaro : Ilk ciktiginda oynayip birakmistim, gecen yine basladim. Bir iki haftada aralikli oynayip toparladim gibi tekrardan. O da benim dikkatsizligimden. Sizin daha kisa surebilir.

Edit:

- Teknolojik keşiflerin etkisinin bitiş süresi var mı?
- Savaşta düşman başkentini almanın ws'da ekstra getirisi var mı?

(15-05-2020, 18:45)altnkurt : Dosyaları doğrulamayı denedin mi?

Dogruladim, duzeldi. Tesekkurler.
Ara
(15-05-2020, 22:14)altnkurt : Sen de dosyaları doğrulamayı deneyebilirsin. Bu tarz şeylerde en kesin çözüm o oluyor genelde.

maalesef aynı sorun devam ediyor.
Ara
Oyuna yeni başlayacağım, zorlamaması için ilk etapta vanilla halini oynamayı düşündüm. Fakat ek paketlerle çok değişiyor mu mekanik ve oynayış merak ediyorum? Vanilla mı yoksa ek paketlerle mi başlayayım oynamaya sizce?
Ara
Selam, şu an parayla satılan tek bir eklenti var o da Magna Graecia, Atina, Sparta ve Siraküza ülkelerine görev ağaçları ve küçük birer özel mekanik ekliyor, Atina karakterleri zindana atmadan sürgün edebiliyor, Sparta'nın mevcut yatırımın yerini alan özel bir eyalet yatırımı var, Siraküza ise yönettiği topraklarda Paralı Asker Devleti kurabiliyor.

Bunun dışında sanırım Tanrılaştırma mekaniği ve Helen dinlerine has bazı tanrılar/hazineler ekleniyor.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Barış anlaşmalarında para alabiliyor muyuz? Ben göremedim sanki.
Ara
Yok alınmıyor.
Ara
-Roma için donanma ve ordu kurulumu tavsiyesi olan varsa alabilirim. Kartaca'ya karşı taktik de.
-Bazı ülkeleri feudatory yapabiliyorken bazılarını yapamıyoruz, neden? Birden fazla toprağı olanlarda feud seçeneği çıktı yaptım ama mesela geçen birer toprağı olan ülkelerde bu seçenek yoktu mecbur subject/client state yaptım. Sadece bu ikisi active diplo relations'da yer kaplıyorlar, o sebepten soruyorum.

Ek, fotolar. Neye göre değişiyor bu antlaşma masasına gelen feudatory, subject client?

2McTOE.png

P13lkn.png

LP0Vhm.png
Ara
(19-05-2020, 11:58)cennaro : -Roma için donanma ve ordu kurulumu tavsiyesi olan varsa alabilirim. Kartaca'ya karşı taktik de.
Kara ordusu için 2 tür ordu dizebilirsin 1. savaş için orta hat ağır süvari, yanları ağır piyadeler ve kanatlarda manevrası yüksek birliklerden oluşan bir ordu olacaktır. kuşatma içinde okçu ve hafif piyadelerden oluşan bir birlik yeterli olacaktır.
Donanma için ise orta hattı ağır, manevra kabiliyeti olmayan gemilerden oluştururken onların yanına hafif manevra yeteneği olan orta gemileri koyup kanatlarıda yüksek manevralı hafif gemiler ile doldurman güzel bir dizilim olacaktır.

(19-05-2020, 11:58)cennaro : -Bazı ülkeleri feudatory yapabiliyorken bazılarını yapamıyoruz, neden? Birden fazla toprağı olanlarda feud seçeneği çıktı yaptım ama mesela geçen birer toprağı olan ülkelerde bu seçenek yoktu mecbur subject/client state yaptım. sadece bu ikisi active diplo relations'da yer kaplıyor, o sebepten soruyorum.
Bir ülkeyi Feudatory yapabilmek için aynı kültür grubunda olmanız gerekmekte.
[+] 2 üye Pharmacist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Herkes tributary yapılabiliyor, dolayısıyla o seçenek her zaman var.

Birini feudatory yapabilmen için 10 bölgeden az toprağa sahip olması ve seninle aynı kültürde olması gerekiyor.

Birini client state yapabilmen için ikinizin de Tribal olmaması gerekiyor.

Birini tribal vassal yapabilmen için ise o ülkenin Tribal olması gerekiyor.

Bir ülke Pers Askeri Geleneklerine sahipse ve 40 topraktan fazlasına sahipse Satraplık yapılabiliyor.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ben de Kartaca'ya karşı taktik vereyim bari.

Kartaca savaşı için 2 başarılı seçenek var; birincisi early game'de tüm İtalya'yı toplayıp ağır piyade ve hafif atlılarla doğrudan Kartaca'nın başkentine oynamak. Yeterince hızlı güçlenebilirsen Kartaca'dan çok gemi de basabilirsin. Ama kesinlikle Kartaca barışta iken saldırılmamalı. Kartaca sık sık İberya'daki kabilelerle savaşa giriyor, girdiği bir savaşta düşman topraklarını ele geçirmeye başladığını gördüğün an saldırıp, Sicilya ve Kartaca eyaletlerini almalısın. Sonrası kendiliğinden gelecektir.
İkincisi ise mid game'de Kartaca'nın vassal isyanı çıktığında saldırmak. Bu zamana kadar Kartaca güzel donanma basıyor. Yine önce İtalya'yı toplayıp, Kuzey'i de temizliyoruz. Mümkünse Güney Fransa topraklarına kadar genişle. Bu arada Kartaca her iberya'da savaşa girdiğinde Sicilya, Sardinya, Korsika topraklarını ele geçirip onu Afrika'ya mahkum bırakıyoruz. Kartaca'da iç savaş çıktığında ise, Büyük bir donanman olmasa bile, Sicilya'dan hızlıca orduları Kartaca'ya geçirip temizliyoruz.
Roma orduları fil hariç Kartaca'dan daha güçlü. Kartaca gelenekleri de donanmaya ciddi önem veriyor. Galibiyet için en önemli unsur, Kartaca'nın İberya kabileleri ile savaşlara girmesini beklemek. Zira sen saldırınca, haritanın bir ucundan asker getirene kadar 1-2 eyalet ele geçiriyorsun zaten.
[+] 2 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Pharmacist bu dizilim değişimlerini nerden yapıyoruz? Orta hatta süvari koymak gibi?
Ara
cats.jpg
kırmızı ile içine aldığım bölümden ayarlayabilirsin. 1. orta hatta dizilecek birlikler 2. kenarlara dizilecekler 3. kanata dizilecekeler.
[+] 1 üye Pharmacist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Screenshot_3.jpg
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben orayi agir piyade- okcu- hafif suvari yaptim. Iki 20b ordum bu sekil, iyi midir sizce?

Bir de, hafif piyade de var ama uc sloth oldugu icin secemedim onlar ne oluyor?

Ayrica 5 genislik miydi? Kac yapalim onu, neye gore seciyoruz?
Ara
Kenar dediğimiz zaten kanat değil mi?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 7 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.