Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
insanları crafstman olmaya nasıl teşvik ederim(focus harici)
Ara
Okuryazarlık ve fabrikalar halkın craftsmen olması için yeter. Fakat tek bir state´deki fabrikalarım dolsun diyorsan focus atabilirsin. Ayrıca halkın craftsmen olması için sürekli fabrikalarda istihdam sağlamakta önemli. Eğer fabrikalar doluysa, halk çokta istekli olmayabilir.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 1 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Krizleri önlemek için ne yapmak lazım osmanlı ile ? Katılımçı ülkelerin altında bir işaret var o ne işe yarıyor?
Ara
Oyun tam olarak nasıl oynanıyor? Tips&Tricks veya guide tarzında değil baya ilk defa pdx oyunu oynayan birine anlatır gibi anlatırsanız sevinirim. Oyunun mentalitesi veya tarzı değil anlamadığım. Tam olarak oyuna başlayınca ne yapıyoruz? Neye basıyoruz? Niye basıyoruz? Basacağımız şeylere hangi pencereden ulaşıyoruz? Hangi arayüzde ne yapmamız gerekiyor?

Diğer pdx oyunlarında üstte bildirimler olurdu. Ordan yapman gerekenleri bilirdin. Bunda tam olarak o eksiği çekiyorum açıkçası. Oyun neler yapmam gerektiğini veya neler yapabileceğimi söylemiyor.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(28-07-2020, 04:32)Semavi7 : Krizleri önlemek için ne yapmak lazım osmanlı ile ? Katılımçı ülkelerin altında bir işaret var o ne işe yarıyor?
Krizleri önlemek koloni mücadelesi hariç pek mümkün değil,önemli olan krizden karlı çıkmak.İlişkiler ve Infamy burada önemli faktör.Sorduğun işaret ise onları kendine çekmek için Rüşvet veya Taviz gibi birşey
[+] 1 üye Dreyfus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(28-07-2020, 18:03)altnkurt : Oyun tam olarak nasıl oynanıyor? Tips&Tricks veya guide tarzında değil baya ilk defa pdx oyunu oynayan birine anlatır gibi anlatırsanız sevinirim. Oyunun mentalitesi veya tarzı değil anlamadığım. Tam olarak oyuna başlayınca ne yapıyoruz? Neye basıyoruz? Niye basıyoruz? Basacağımız şeylere hangi pencereden ulaşıyoruz? Hangi arayüzde ne yapmamız gerekiyor?

Diğer pdx oyunlarında üstte bildirimler olurdu. Ordan yapman gerekenleri bilirdin. Bunda tam olarak o eksiği çekiyorum açıkçası. Oyun neler yapmam gerektiğini veya neler yapabileceğimi söylemiyor.
Aslında oyunu açar açmaz yukarıdaki sekmelerin her yerini didik didik etmeni öneririm böylece sorunu kendi kendine çözersin, anlamadığın yerde rehberlere bak.
Ara
(28-07-2020, 18:03)altnkurt : Oyun tam olarak nasıl oynanıyor? Tips&Tricks veya guide tarzında değil baya ilk defa pdx oyunu oynayan birine anlatır gibi anlatırsanız sevinirim. Oyunun mentalitesi veya tarzı değil anlamadığım. Tam olarak oyuna başlayınca ne yapıyoruz? Neye basıyoruz? Niye basıyoruz? Basacağımız şeylere hangi pencereden ulaşıyoruz? Hangi arayüzde ne yapmamız gerekiyor?

Oyuna başladığında bir ülke seçtiğinde o ülkenin durumuna göre oynarsın. Mesela Osmanlı oynayan birisi modernize olup çağı yakalamaya çalışır. Büyük britanya açan biri avantajını kullanıp Almanya ve Rusya'nın yükselmesini engellemeye çalışır. Almanya oynayan birisi askeri avantajını kullanıp bölge ele geçirip sanayisini büyütür. Bunlar ülkelere göre değişir eğer avrupa da bir ülke isen fabrika gücünü ve askeri gücünü arttırmaya çalış ki diğer avrupa devletlerini yakalayasın. Avrupa dışı bir ülkeysen modernize olup avrupa ülkeleriyle eşit duruma gelmeye çalışırsın. Oyuna başladığında ülkenin koşullarına ayak uydurup dilersen toprak ele geçirerek dilersen olan bölgeleri güçlendirerek sanayi veya askeri güç ol. Ülken hakkında herşey yukarı kısımdaki "Production-Economy-Military-Population" vb gibi sekmelerde bulunur. Sana oyun başlangıcı için Almanya veya Rusya öneririm oyunu anlaman açısından.  Sorduğun şeyler aşırı kapsamlı olduğundan hepsini cevaplayamayacağım bu konu hakkında ayrı bir konu açarsan daha uzun cevaplayabilirim. Ayrıca forumdaki rehberlere göz atabilirsin aradığın çoğu şey orada var.
Ara
unknown.png

Fabrikam neden zarar ediyor? Ne yapabilirim?

unknown.png

Batmasın diye sub verdim, şimdi de ben zarar ediyorum. Bütçe ayarlarım nasıl? Askeriyeyi kısıp vergileri fulleyerek ancak artıya çıkartabildim. Sub ile geri eksiye düştü.
Sic Parvis Magna
Ara
(28-07-2020, 21:49)altnkurt : unknown.png

unknown.png

Batmasın diye sub verdim, şimdi de ben zarar ediyorum. Bütçe ayarlarım nasıl? Askeriyeyi kısıp vergileri fulleyerek ancak artıya çıkartabildim. Sub ile geri eksiye düştü.

Fabrika ürettiği malları satabiliyor, ancak buna rağmen zarar ediyorsun gördüğüm kadarıyla. Fabrikan gerekli hammaddeleri kritik düzeyde eksik alıyor olabilir, hammaddeler pahalı ürettiğin ürünse ucuz olabilir bu durumda mantıken zarar edersin. Çözüm o bölgede  kar edebilecek alternatif bi fabrika açman ve tekstil fabrikana subs vermeyi kesmen.

Edit: Yasin Ahmetin dediği gibi gümrükte buna sebep oluyor olabilir.
Ara

unknown.png

3 Gümrük için fabrikalarını biraz zor duruma sokmuşsun gümrüğü 0'a çekebilirsin. Ardından fabrikalara verilen parayı kes ve o bölgelere "Population" kısmından kapitalist focusla. Eğer ekonomin yine iyileşmez ise eğitim harcamalarını yapabildiğin kadar yüksek tut eğer borca giriyorsan %10'a düşürebilirsin.
Ara

unknown.png

batıdan başlama daha çok zorlanırsın en iyi japonya ile öğrenirsin

Japonyayı alıp erken modernizasyonu başlat sonra bütçeyi ayarla sonra bazı yerlere clergyman ata ve bekle westernize olunca productiona bakarak fabrika kur sonra ordunu falan düzelt böylelikle fabrika kurma ve ekonomi yanında batılılaşmayı öğrenirsin
Ara
Arkadaşlar peki kriz nasıl çıkartılır? Misal ben Osmanlı iken misal polonya için nasıl kriz çıkartırım? fokuslarda kriz fokusu var onu nerelerde nasıl kullanırız?
Ara
(29-07-2020, 02:08)Semavi7 : Arkadaşlar peki kriz nasıl çıkartılır? Misal ben Osmanlı iken misal polonya için nasıl kriz çıkartırım? fokuslarda kriz fokusu var onu nerelerde nasıl kullanırız?

Kriz focusları kendi claimin olan bölgelerde kullanılabiliyor diye biliyorum. Polonya için kriz çıkaramazsın ama Polonya topraklarına sahip ülkeyi yorarak/büyük güç'den düşürerek orada kriz çıkmasını sağlayabilirsin. Kriz çıktığında teker teker büyük güçlerden yardım isteyecektir polonya.
[+] 1 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Teknoloji puanı ne kadar birikiyor? Bunu nereden görüyoruz?
Sic Parvis Magna
Ara
Görebildiğin bir yer var mı bilmiyorum ama tam olarak 1 yıllık teknoloji puanı biriktirebiliyorsun.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
Yanlış hatırlamıyorsam teknoloji sekmesindeki büyüteç üzerine tıkladığında biriken puanlarını gösteriyordu.
IbnE9P2.gif
Ara
Evet orada miktarını gösteriyor fakat maksimum miktar ne kadar gösteren bir yer varsa ben bilmiyorum.
Victor Hugo
Ara
Focuslar dışında nasıl istediğim partiyi başa geçirebilirim? 50 yıl boyunca 12 eyaletin 7sinde komunist focusladım. Eventlerden de istedikleri şeyleri seçtim hep. Ama %5 ancak oldu.

Bir de yönetim şekli nasıl değişiyor? Siyasal reformlardan hangilerini yapmalıyım? Hangilerini yapmamalıyım? Neden?
Sic Parvis Magna
Ara
Oyunda bildiğim kadarıyla siyasi focus ve eventler dışında bir de işsizlik oy oranını etkiliyormuş. Ama ne kadar etkilediğinden emin değilim. Bunun yanında yönetim şekillerin en sık değiştiği şey isyanlar. Ama hem kuklaların isyan başarılı olursa gideceği hem de ciddi miktarda prestij kaybedeceğin için ülkeyi isyancılada bırakmanı önermem. Siyasi reformlardan hepsini yapabilirsin. Önerim ilk önce basın özgürlüğü gitmen. Bunun yanında seçimen tabanını değiştireceği için seçim sistemi hakkında da reform yapılabilir. Ya da olası bir isyanı önlemek için halkın en çok istediği reformu da yapabilirsin.
Ara
Kısaca anlatmak gerekirse, militancy ve conslarla parti değiştirebilirsin. Artı olarak geçirdiğin sosyal reform sayısı falanda halkının ne olduğunu etkiliyor. Onun dışında halkının ihtiyaçları falan dönüşümleri etkiliyor. Focus attığın zaman halkının düşüncesini değiştirmekten ziyade hangi partiye oy vereceklerini etkiliyorsun.
Victor Hugo
Ara

Konuyu Okuyanlar: 25 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.