Anakonu: Steam Deck
naU7cvQ.png

Steam Deck, Valve'nin aralık 2021'de piyasaya sürmeyi düşündüğü Nintendo Switch benzeri el konsoludur. AMD ile yapılan ortaklık sonucu üretilen donanımları ve Zen2 + RDNA2'yi kapsayan mimarisi sayesinde birçok AAA oyunu çalıştırabilecek güçte olduğu söyleniyor. Kullanıcılar oturum açtıktan sonra bütün Steam kütüphanesine erişebilecek.

E6WlM7FX0AMNbqP.png?width=714&height=418

400 dolardan başlayan versiyonlarının yanı sıra isteyen kullanıcılar televizyona ve bilgisayara bağlanmak için Dock aparatı satın alabilecek. Dock aparatının şarj, ethernet kablosu girişi ve HDMI çıkış gibi özellikleri var

0XxjdOx.png

Steam Deck'e dair ayrı konu açılması gerek görülmemiş paylaşımlar ve iletiler bu konu altında bulunur.
[+] 1 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ülkemiz için pahalı
Ara
Bu konsolun aynı zamanda bir PC olduğu söyleniyor. Yazılım olarak SteamOS kullansada chrome gibi tarayıcıları kurup internet sitelerine girebilecekmişiz.
Ekranı dokunmatikmiş (umarım değildir) ve ekran klavyeside varmış.
Ara
El konsolu istiyor fakat Switch almak istemiyorsanız alternatif gibi.
WhaW8Am.gif
Ara
3 modeli pazarlayış şekilleri yanlış. Tamamen 399$'lık model üzerinden reklam yürütmeleri gerek. Diğerlerini yan yana alternatifler değil satın alım ekranındaki upgradeler şeklinde göstermeleri lazım.
Ara
Birkaç oyun yükledikten sonra yer kalmaz bunda...
[+] 1 üye Wickhart nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tüm versiyonlarda extra SD kart desteği varmış. O yüzden depolama çok da sorun olmaz.
WhaW8Am.gif
Ara
Çok güzel duruyor ama bu tür el konsollarını şahsen sevmiyorum. Yine de bilgisayar almaktan vazgeçip bunu alasım gelmedi değil.
Space-Background.gif
Ara
Çok hantal ve ağır gözüktü bana. Docked olarak kullanılabilir ama elde tutarak uzun süre oyun oynanabileceğini düşünmüyorum.
Ara
ülkemize özel fiyatlandırma olursa okey

hem pc hem konsol güzel fikir
Ara
Bununla PC oyunu oynarmıyım? Sanırım oynamam.
Ara
Yanlarda bulunan iki mouse pade gerek yokmuş. Tam joysticklerin altına koymuşlar oyun oynarken yanlışlıkla elin değebilir. Onun yerine tuşları oraya taşıyıp boyutu küçültebilirlermiş.

unknown.png

Ben böyle bir konsoldan AAA oyunları oynatmasını beklemiyorum açıkcası steam kütüphanesinde bulunan platform oyunlarını ve switche gelen dark souls, witcher, civ6 gibi ikon haline gelen bazı oyunları taşısalar yeterdi. Soğutma sistemi, ağırlığı vs nasıl acaba üzerinde bozulabilecek bir sürü donanım var. Çıkar çıkmaz almak büyük risk. Bozulsa tamire nereye göndereceksin? Aslında Xbox bu işe girse ve gamepass üyeliğini bu alete dahil etse bence çok başarılı olur. Zaten kendi konsolları için dünyanın dört bir yanına servis desteği sunuyorlar. Ekstra bir masraf da olmaz onlar için. Bu tarz bir aleti daha ucuza mal edebilirler.
Ara
Ağırlığı spesifikasyon sayfasında 669 gram olarak açıklanmış. Bir el konsolu için o kadar ağır ki "fazla ağır" demem durumu yeterince iyi ifade edemeyecek. Ergonomisi, uzunluğu vs. de düşünülünce bu cihazda 30 dkdan uzun sürelerde elde oyun oynamak bana gerçekçi gelmiyor.
Ara
Ara
https://twitter.com/thexpaw/status/1416095435316473858 :Steam Deck reservations leak the reservation queue sizes.

For the 512gb model so far:
US: 50k
EU: 8.4k
GB: 7k

Trying to figure out whether there are more regional pools.
Sic Parvis Magna
Ara
Dock'un kutudan çıkmadığını ayrıca para verip satın almak gerektiğini yeni gördüm. Emin değilim ama sanırım docksuz da usb-c ile ekrana bağlanabiliyormuş ama bence Switch ile bu kadar paralel görülen bir "konsolun" kutusundan dock'u da çıkmalıydı.
Ara
Oyunların en az 30 fps ile çalışacağı söyleniyor ama yapılan testlerde çoğu oyun 30'dan daha fazla fps vermiş. Elbette tam rakamları görmeden net yorum yapmak güç.
tTRiYax.png
Ara
Bilgisayarlarda oyunlar daha dalgalı bir performans gösteriyor. Konsollarda özel olarak optimize edildiği için oyunlar daha stabil çalışıyor. Eğer dedikleri gibi bu bir bilgisayar ise 30 fpse sabitlemek için 30'dan daha fazla vermesi şart. Yoksa bu performans dalgalanmasını göz çok rahat tespit edebiliyor ve oyun deneyimini etkiliyor.
Ara
Konsollarda da fazlasıyla dalgalı seyrediyor artık oyunlar.
Sic Parvis Magna
Ara
2013 konsoluna yeni çıkan oyunlar bence bu konuda kıstas olmamalı. Mevcut nesil konsollarda ise 120 fps modları dışında framte rate oldukça stabil.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.