Macera: Batman - The Telltale Series
Zk-DI.jpg

Batman - The Telltale Series diğer Telltale oyunları gibi oyundan ziyade bir görsel roman biçiminde. Oyunun belirli bir hikayesi var, yaşanması gereken bazı olaylar var ve bu olaylarda karşınıza çıkan seçeneklerle hikayenin gidişatını değiştirme şansınız oluyor. Ama şunu belirtmek gerekir ki olayların gidişatını değiştirmek çok sınırlı derecede mümkün, genellikle ne yaparsanız yapın eninde sonunda aynı kapıya çıkıyor ki aksi de pek mümkün değil zira her seçiminizde ayrı bir paralel evren oluşturmak imkansıza yakın. Ama bu oyunun güzelliğinden bir şey götürmüyor çünkü Telltale Games'in bu seçimleri sunmadaki amacı hikayeyi değiştirmeden ziyade oyuncuyu hikayenin içine almak ve gerçek hayatta henüz girmediği, belki de hiç girmeyeceği durumlara sokup sen olsan ne yapardın sorusunu geçiştirilemeyecek bir şekilde sorarak oyuncunun ahlaki değerlerinin ne olduğunu anlamasını sağlamak.

Batman - The Telltale Series'in hikayesinin maalesef çok ilginç bir yanı yok. Gotham'ı tehdit eden bir düşman var ve Batman bunlara karşı savaşıyor, araya birkaç plot twist sıkıştırılmasıyla hikaye renklendirilmeye çalışılmış ama diğer Telltale oyunlarına göre çok zayıf kalmış. Çizimler başarısız, Bruce Wayne'in yüzü bildiğin Archer, karakteristiği yok. Maskesiz zamanlarında hiçbir şekilde Batman'i andırmıyor, ne o dünyadan kendini soyutlamış kızgın Wayne'i görebiliyoruz, ne de dış dünyaya bilyoner playboy izlenimi vermesine rağmen içinde fırtınalar kopan her zaman tetikte olan Wayne'i görebiliyoruz. Karakter dövüşmeyi bilen hafif aptal bir zengin olmuş, bu yüzden maske takıp Batman gibi bir karakter haline gelmesi gerçekçi gelmiyor. Ama maskeli hali çizim olarak çok başarılı, yalnız Batman'in halihazırda sıkı sıkıya bağlı olduğu ahlaki prensipler olduğu için diğer Telltale oyunlarına kıyasla ahlaki seçimler çok sınırlı, sunulan seçimlerin arasında maalesef çok bariz bir fark olmuyor.

Yan karakterlerden spoiler vermeden bahsetmek gerekirse Selina Kyle bildiğin çirkin olmuş. Şekilcilik olacak biraz ama hikaye gibi oyunun esas kızının güzel olması gerekir, Wolf Among Us'taki Snow White gibi. Harvey Dent gibi önemli bir karakter yine derinlikten yoksun, saçmasapan hareketler yapıyor. Gordon fena değil, Alfred'i sevmedim ama benden kaynaklı sanırım. Bazı karakterlerin sadece isimleri alınmış ve kendilerine çizgiromandan tamamen bağımsız hikayeler yazılmış. Sonuç olarak çok gömdüm ama Batman seven birisi için 5 bölümü arka arkaya oynanıp bitirilebilecek bir oyun, ben öyle yaptım. Diğer Telltale oyunları kadar başarılı olmasa da vasatın üzerinde bir oyun olduğu kesin.

batman-telltale-inside-look.jpgbatman-telltale-6.jpg

[+] 2 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
2. sezon beklediğimden çok erken çıkmış, Youtube'da izledim fena değildi. 1. sezona oranla ilerlemeler vardı.
Yeni bölüm gelmiş, kötü senaryo yazımı devam ediyor.
sakın game passten edinmeyin oyunu geç bi uyarı ama oyunun dili arapça ve değişmiyor
Ara
Yıllar önce oynamıştım. Bu aralar Telltale oyunlarına tekrar dadandım ama 1 saat bile duramadım bunda. Vakti zamanında da çok sevmemiştim, sadece oynaması bir miktar keyif vermişti. Grafikler hatırladığımdan daha kötüymüş, hikâye zaten kötü. Yani aslında Batman'in çizgi romanlarında olduğu gibi sağlam bir hikâye işlemek yerine yan ark yaratmaya, bakın külliyata böyle bir olay/macera da ekledik demeye çalışmışlar gibi. Ben beğenemedim. İkinci sezonun bir kısmına da YouTube'dan baktım ama o da sarmadı doğrusu.
[+] 1 üye Henri nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Jokeri ben beğenmemiştim bunda.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.