[MP] EU4 - Multiplayer : Temmuz 2016
Modlar düzeltmez ise sevinirim uzun olacaktır.
Hepiniz beni güldürüyorsunuz gerçekten 2 GP sınırımız var istediğimizi yaparız şu anda hala benim çıkarım var bu müttlerden.Mütlerime ben en son donanmam ile yardım ettim bende ona karşın bir toprak aldım.GBR önce suyunu çıkardınız dedi.LOL sen gel Avustralyaya koloni kur daha sonra Incaya dokunma dediğim halde protector al yok efendim suyunu çıkardınız şey ettiniz zırla ağla yeter normalda susan bir insanım ama gerçekten haftanın 3 günü yaklaşık 16 saatimi veriyorum.Meksikayı bağımsız bıraktım sana ders olsun diye buda benim çıkarım anladın ? Şimdi Meksika ile ilişki kasacağım büyük ihtimal @Fire kazanacaktır lakin oradan çıkar sağlayacağım sen daha liberty desire düşürmesini bilmiyorsun kendini Paris Fatihi olarak adlandırıyorsun RP olarak güzel bir şey doğru fakat her zaman wipe yediklerini görmedin , Fransa yaklaşık 100 k orduna wipe atmıştır Balkanlardaki orduna bir şey demiyorum bile.Güney Amerika da ise ''ÇIKAR'' olarak Brezilya ile zaten biz toprak olarak anlaştık burnunu soktun sıkıntın bu kardeşim.Karayiplerde %98 onada güle güle de şimdiden.Ayrıca ben İtalya olarak başka kimle olabilirim Hollanda-GBR-İsveç (Prusya) Cephesinde mi asıl buraya geçsem adaletsiz olur daha doğrusu ilk önce benim ülkem pay olur güçsüz taraf olarak gördüğüm yere niye geçeyim Dumanın Güçlü ordusu dışında adam akıllı gördüğüm bir şey yok.Güçlü donanmaları var fakat bu savaş kazandırmaz Anakara Avrupa.Hollanda ile rivalız GBR koloni bölgelerime tabiri caiz ise kafa atıyor.Ayrıca , Naples olarak ilk başta Aragona karşı bana destek verdi çünkü Fransanın Rivali Aragondu.Aragonu bir güzel dövünce bende daldım Aragona ve toprak kopardım , beni Floransa ve Avusturyaya karşı koruyacak tek müttefik Fransaydı o dedikleriniz çoktan oldu.AU ile Floransa beraber bana karşı yürümeyi daha doğrusu Floransa İtalyayı kurmayı kafaya koymuştu.Ayrıca otto ya yapılan isyan bastırmalar para destekleri falan görmezden gelindi kimse bunu burda konuşmuyor ? Tamam uyarını yaptın eyvallah lakin bunu biz yapsak burada manşet atmadığınız kalırdı. TwT den tanıdığım adı Gökhan davet etti hatrına kıramadım 2-3 ay tagıyla geçtim bu kadar. Ara sıra EU4 atarız aramızda bazen M&B:Warband savaşlarına gireriz bu kadar yok Furkoviç SGaming de diye sanki kankacılık yapıyorum adamın bana yardımı dokundu korudu kolladı Floransa ve AU ya karşı.AU benim Osmanlı ya ve anakaramı tehdit edenlere karşı , Fransa ise diğer koloni devletlerine karşı müttefiklerim.Çıkarım var mı var.Ayrıca Ottoya karşı burada Fransanın da çıkarı var.Adam gelmiş Kastilya bağımsız olacak diyor ''Burada SGaming oyunu var Allah Allah hemen ayırmamız lazım'' diyorsunuz fakat aslı bunlar güçlü işimize gelmiyor demiyorsunuz da.Sanki Etiyopya da bir tanıdığım var onla müt oluyorum Minge destek atıyorum falan hemen dibimdeki ülke ile müttefiğim bundan daha doğal ne var ? Çıldırdım şu GBR nin böyle yorumunu görünce.Biraz rageli olabilir hatalarda olabilir.
[+] 2 üye Leon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
açıkçası ben oyuna yeni katıldım ve açıkçası ben de fransa avusturya italya bloğundan hoşnut değilim. özellikle fransa avustrya ikilisi italyanın ağzına bir kaşık bal serpiştirip italyayı da kullanıyorlar gbime geliyor.bilmiyorum italya koloni kurarak ne elde ediyor? ben iskandinavya olarak oyuna girdiğimde gbr ittifakı zaten halihazırda mevcuttu ve sanıyorum ki gbr hakkında pek bir tecrübesi yoktu arkadaşın.. dolayısıyla bana bir faydası olduğu söylenemez. nitekim meksika serbest kaldı.koloni kuran bir kişi kolonilerden gelen eventlerle vergi artırımını seçmemesi gerektiğini iyi bilmesi lazım.%98 liberty kazanan bir koloni elbette elde tutulamaz fayda da sağlamaz. nihayetinde ingilterenin tüm emeği çöpe gitmiştir.

hollanda konusuna gelirsek hollanda kendsi benimle müttefik olmak istemiştir.zira avusturya fransa ikilisi tarafından tehdit edilmektedir.bu yüzden kendsi ile mütefik oldum ve karşı blok dağılmadan holandayı bırakmaya niyetim yok. fakat holanda da hatalı bir oyun sergiler ise kusura bamasın. bu bir mpdir ve her zaman savaşa hazır halde durmak gerekiyor.

osmanlı konusunda poyraz % 100 haklıdır ve bu blok osmanlıyı yıkmaya girdi osmanlıya, nitekim oyuna dahil olmadan da önce söylemiştim. dünya tehdidi osmanlı değil fransadır diye...bunu açık halde şöyle ifade edeyim. osmanlının garanti koyduğu(ainin) commonwealthe saldırdığımda osmanlının savaşa gelmeme sebebine baktım.gördüğüm aynen şudur. -32000 loan borç!!! -32000 loan ..
bu başlı başına fransa avusturya ikilisinin oyunda estirdiği terörü açıkça belli etmektedir.toparlanma isteyen bir osmanlıyı daha da beter duruma düşürmek için elinizden geleni yaptınız.ama buradan (eğer devam eder isem) ilan ediyorum ki osmanlıyı size yedirmeye niyetim yok.ayağınızı denk alın..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Durumu yukarıdada açıkladım osmanlıya zaten wp attım ama arkadaş warscore'dan dolayı toprak talebinde bulundu. Ülkesi isyanlarla boğuşuyor ve o zamanlar 12-13 k borcu olduğunu düşünüyordum. İnatla savaşı bitirmeyen kendisiydi ve bende karşı ülke batarken kendisine toprak verecek değilim. Müttefiklikler olarak kesinlikle Osmanlıyı dağıtmak amacımız değilki zaten o kadar savaşın ardından sadece 3 macaristan toprağı aldık. Kendisinden talebimizde zaten bize viyanayı vermesiydi ama o inatla savaşa devam etti. Sen savaşın son yıllarını gördün ama o savaş toplam 30 yıl devam etti. Bu süreçte osmanlıdan bağımsız kalan 3-4 isyan oldu. Bende ise 1k borç ve 0 isyan riski vardı buna rağmen arkadaşa wp attım. Çünkü gerçekten savaş gereksiz uzamıştı 30 yılda tüm Almanyayı alırdım ama arkadaş bir 30 developmentlik şehri vermeme ısrarı hem kendisini batırdı hemde bizi geride bıraktı. Baştada belirttiğim gibi istediğimiz sadece reconquesttir.
Osmanlı 200 yıllık süreçte benden viyana ve macaristanı, italyadan tunusu ve fransadanda cezayirin bir kısmını aldı. Bu toprakları geri istememiz bence gayet doğal. Bana ve Napoliye atılan neredeyse 100 yıl süren warn olayını ayrı geçiyorum . 100 yıl kıpırdatmadı sağolsun bizi.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
orası değil önemli olan , ısrarla süren savaşı sürdürdüğünüz yetmediği gibi fransanın peşpeşe osmanlıya savaş açması osmanlıyı batıran asıl önemli faktördü.böyle bir şeye gerek var mıydı? pek tabii inatlaşmanız da buna yol açmıştır ama sürekli sürekli adama savaş açmanız bir sinir harbine yol açmış olmuyor mu? size böyle yapsalar ne yaparsınız? misal ben seni yenecek durumdayım tek başıma. hiç kimse senin savaşına müdahale etmese (ki oyuna girer girmez fransa osmanlı ile ittifak olma diye uyarı çekmeyi de ihmal etmedi, tabiiki bu sözünü kaale almıyorum. istediğim taktirde osmanlı ile müttefik olur ,ve fransanın açtığı humiliate savaşına dahil olabilirdim ) ben de sana sürekli süreli savaş açsam, seni iflas ettirsem ne yapardın ? açık olan şudur ki fransa seni osmanlıya karşı korumuştur. müttefik olmadığınız dönemde bunu yapmıştır.fırsatı bulduğunda da osmanlı ile kendi hedefi doğrultusunda savaşa girmek yerine seni korumak ve osmanlıyı batırmak için hamle yapmıştır.bunu yapmamış olsa muhtemelen sizin savaşınız çok daha kısa sürede bitebilirdi. sen o dönemde fransa ile ittifak olsan ve beraber savaşıp yenseniz yine kısa sürede osmanlıyı bitirebilirdiniz belki de ..ayrı ayrı iflas savaşı oldu mu acaba ?
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@jax61

İtalya olarak koloni bize çok getiri sağlıyor.Savaş devam ederken tam tamına 200 k ordu basmışımdır bunların 150 k sı merc.dir dolasıyla yaklaşık 2-3k borcum oldu.Savaş devam ettiği halde 1.5 yıl gibi kısa bir sürede bunları ödedim.Getirisi bu bana koloninin.Osmanlıyı supportlamayı bırakın artık Osmanlı bitti.Yaklaşık 1.5 asırdır Osmanlı ile Rus ittifakı Avusturya ve beni tehdit ederken tüm oyuncular niyeyse susuyordu.Biz kazanmaya başlayınca olaylar değişti çünkü avantaj bize geçti.
[+] 1 üye Leon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı bu savaş öncesinde zaten 10-15 k borçtaydı ki kendisi savaşı açtığımızda direk küfürler savurmaya başlamıştı. Daha sonra Fransa adaletli olsun diye savaştan çıktı zaten ki oyuna başladığımız yer orasıydı. Orda ben adama wp teklif ettim ama -40 skoru bahane ederek toprak almaya çalıştı benden. Bende gayet doğal olarak vermedim çünkü onun batmakta ve isyan içinde olduğunu biliyordum. Bizzat dostum italya zaten isyanlarını destekliyordu. Ve durumum gayet iyiydi 1 tane borcum ve artıya giden bir ekonomim vardı. İtalya zaten para basar bir durumda. Hindistanda arkadan saldırma amacındaydı. Açıkça wp teklifini kabul etmemek onun hatasıydı. Ondan sonra düştü botta intihar savaşçısı gibi bastı mercaneryleri habire. Bota herhangi bir teklifi kabul ettirmek mümkün değilki adamı kurtarmak için 3-4 toprağımdan vazgeçecekte değilim. O sebeple Fransa olaya müdahalede bulunduki kendisi bana 3 toprak verdi bende osmanlıya 1 toprak vererek anca anlaşmayı sağlayabildim. Yani 30 yıllık savaşın sonucu 2 macaristan toprağını kazanmam ve osmanlının yaklaşık 20k duca borca batması oldu. Ve bunun sebebi arkadaşın batma durumuna rağmen inatla viyanayı vermek istememesidir. Klasik Osmanlı oyuncuları gibi olaya duygusal yaklaştı ve toprak kaybetmeyi hazmedemedi başkada bir olay yok.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İşte sıkıntı burada.. adamlara Total War kafasında olduğu için oyunun tek amacının savaşıp, toprak ele geçirmek olduğunu zannediyor. @Leon gibi zihniyetlerde daha bu kadar kolay bir şeyi bilmeden başka oyunculara atıp. Nooblukla suçluyor. Halbuki yine ilk sayfaya baksalar orada kazanma şartı skorda 1.olma şeklinde yazıyordu..

Bu oyun gerçek zamanlı, tarihi bir strateji oyunu ve bu oyunda Ana karada toprak almadan sadece gelişip, teknoloji ve ekonomiye yatırıp yapıp azda koloni ile üstün başarılar elde edebiliyorsun ki bunun en büyük kanıtı oyun sonunda ki scoreboard'tur. son oyunda ki sıralamaysa 1.Fransa, 2.Osmanlı, 3.Rusya, 4. ''GBR''dir. ki bu sıralama Meksika'yı kaybetmeme rağmen bu şekilde.. Meksika mevzusuna gelirsek Yukarıda belirttim Otto savaşlarında kaybedilmiş şey zaten kurtarılamazdı ki senin beni ''Liberty düşürmeyi bilmiyorsun'' Küçümsenin aksine eimden geleni yaptım vergileri sıfırladım ama koloniler ile alakası olmayan Avusturya bile bnm kolonilerimle ilişki kastığı halde en iyi şekilde sen kaybettirmedin, ben bağımsızlık verdim ki müttefik olayımda amerikada ki bir avuç kolonini ve yine gizli masalarda anaştığınız BRAZİL'ya yı ortadan kaldırayım diye. Benim kolonilerim mevzusuna gelirsek bundan sanane, gerçekten bundan sananen istersem. Avustralyada kurarım ki en doğal hakkım. istersemde Uganda'da kurarım bu seni hiç ilgilendirmez. Senin aksine ben zaten kolonici bir devletim. Burada Kuzey Afrika varken senin avusturalyada ne kazancın olacağını tartışmak gerek. Tabi kuzey afrikada Korktuğunuz Osmanlı ve Kadim dostun fransanın sömürgeleri olduğu için çekiniyorsun..  Fransanın wipe atması zaten normal bir olay ben ada ülkesiyim ve bir yere asker çıkarırsam senin gibi yenildiğimde vatanıma geri çekilemiyorum.  Bende sana  Portekiz-Otto-Fransa savaında bana özelden mesaj atıp ''seninle sorunumuz yok wp kabul et deyip'' ben kabul etmeyincede İngiliz boğazına gönderdiğiniz Napoli-Fransa ortak donanmasının toplamı 100 parça olan gemileri sadece 60 parça gemiyle nasıl wipe attığımı ve akdenizde ki donanmalarına attığım wipe ları hatırlatırım. ve son olarakta senin Fransa şu noktada hiçbir şekilde ''Dostluk Çıkarı'' dışında başka çıkarların olamaz hele Avusturya ile asla olamaz. En mantıklı senorya Otto'ya yapıldığı gibi ayrı ayrı savaşlarla Fransa ve Avusturyanın seni rahat bir şekide bitirmesidir ama bu da Duygusal-arkadaşsal sebeplerden dolayı yapılamıyor.

Bu mesajıma'da Fransa'dan aldığın cesaret ve özgüvenle cevap yazma. Burada ki herkes teke tek savaşta seni yenebilcek Donanmaya Ve Orduya sahib olduğumu bilecek kadar feraset sahibi... Yorumunda ki hakaretleri ise kınıyorum ve ne kadar seviyeli ve kültürlü olduğunu olduğunu gösterdiğin için tebrik ediyorum.. Cevapta yazmaya kalkışma burada feraset sahibi herkes olayların farkında ve doğru olanı biliyorlar..
Ara
Not: Wipe = silmek , sıfırlamak ve yok etmek anlamına gelir ve ya bu anlamlarda kullanılır.Yenmek manasında kullanılmaz değerli kültürlü GBR.
Ara
Şekil A Örnek 1 :

Yb1QrA.jpg
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(06-08-2016, 18:00)Leon : Not: Wipe = silmek , sıfırlamak ve yok etmek anlamına gelir ve ya bu anlamlarda kullanılır.Yenmek manasında kullanılmaz değerli kültürlü GBR.

Ortada sorun yok bende sıfırlamak manasında kullandım zaten. Şekil A örnek 1: Donanma Versiyonu Misali..
Ara
Donanma yakmadın sen anla bunu kardeşim.Sadece Otto ile bir olup boğazdaki donanmayı yendiniz bu kadar hayallerini gerçekle ayır.

Edit : Galiba ben 2 kadırga Fransa ise 3 ticaret gemisi kayıp etmişti.
Ara
(06-08-2016, 18:13)Leon : Donanma yakmadın sen anla bunu kardeşim.Sadece Otto ile bir olup boğazdaki donanmayı yendiniz bu kadar hayallerini gerçekle ayır.

Edit : Galiba ben 2 kadırga Fransa ise 3 ticaret gemisi kayıp etmişti.

Ben bu oyunda iki defa donanma yaktım. İlk İngiliz boğazında 100 parça ortak donanmayı ilk başta yenip. Lİmanlara geri çekildi daha sonra limanları alıncada haliyle gemilerin kaçacak yeri kalmadı wipe attım. Hatırladığım kadarıyla 45 Napoli, 30 'da Fransa tabi siz o sırada Osmanlı ile uğraştığınız için fark etmemiş olabilirsin. Akdenizde'de bahsettiğim Ege savaşı değil orda seni yendik ama ben senin 30 parça gemini takip edip adriyatikte sıkıştırıp wipe ettim. Sonrada Malta'ya gidip ablukaya aldım geri kalanını. Yoksa egede evet kaybettiniz ama az gemi kaybettiniz ben onu kast etmiyorum..
Ara
En yüksek wipe rekoru bana ait galiba GBR nni 70ksına Normandiyada wipe attım keşke ss çekebilseydim .
1NrVyj.gif
Yardım almaya alışan emir almaya da alışır.
Ara
Ben o gemileri kaçırdım kaçırmasam yansa bir daha basar 5-6 borcum olurdu.Gemi yani 10 tane ağır gemir 200 duka.
Ara
(06-08-2016, 18:25)Furkovic : En yüksek wipe rekoru bana ait galiba GBR nni 70ksına Normandiyada wipe attım keşke ss çekebilseydim .

Doğrudur ama dediğim gibi ben bir yere asker çıkardığım vakit kolay kolay geri çekilemiyorum ve o ölümüne devam ediyor. Mesela Porto'da 20k wipe atmasın diye ordumu terhis etmiştim.. Düşünsene Balkanlardayım max İst. kadar çekilebiliyorum ve manpowerım 0 mecbur orada 15k adamın vardı wipe olamsın diye terhis ettim..
                @Leon dediğin gibi Gemi sadece sana wipe attık diyince. Cevap olarak yazıyorum. Furkanın bahsettiği 70k Adamı ben de borç almadan 1 yıl içinde yeniden bastım. Adam sonuçta ..
Ara
Avusturya hiç günah çıkarmasın eğer düşmeseydim Yarım saat sonra savsş bitmişti. Skor 47 detken düştüm 51 oldumu biticekti. Zaten saldırdı dayak yedi gitti yine Fransa kurtardı ona dua etsin

Birde bende italyanın 200k ordusunu görmedim. En yüksek 70k gördüm oyun yeniden başladında da 35k ordusu vardı. Okunca Ziyaa aklıma geldi :))

İtalya ingiltere geldiğinde karadenize kaçan 55 k donanmanı gördüm :)
[+] 1 üye Poyraz nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(06-08-2016, 18:04)Duman : Şekil A Örnek 1 :

Yb1QrA.jpg

İlk 4 saniyeden sonra dinleyiniz
p8RNv0.png
[+] 2 üye Fire nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Arada sırada küfür içeren mesajlar görüyorum, üslubunuza dikkat edin arkadaşlar. Tartışmanın da bir çerçevesi olmalı saygısız olmaya gerek yok, tepkinizi ortaya koymak tabii ki hakkınız ama bu size karşınızdaki insana küfüre varan hakaretler etme hakkını  vermez.

Saygılarımı sunar iyi forumlar dilerim.
[+] 5 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(06-08-2016, 19:41)Fire :
(06-08-2016, 18:04)Duman : Şekil A Örnek 1 :

İlk 4 saniyeden sonra dinleyiniz
Nedense aklıma şu şarkı geldi 
1NrVyj.gif
Yardım almaya alışan emir almaya da alışır.
Ara
ne sayko bir klipmiş be :D o mavi karakter ne öyle ya :D
p8RNv0.png

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.