[MP] EU4 - Multiplayer : Temmuz 2016
MP Bitmiş kavga bitmemiş.Yeni mp açılırsa güzel olur.
Ara
herhangi bir yere bağlama niyetim yok. furkovice cevaptır o. seni alırdım felan. demek istediğim şudur. oyun esnasında hollanda ile ittifakı bozmamı rica etti benle dost olacaksın dedi. ben kabul etmedim. istesem ederdimama furkan bana bu güveni vermediği için etmedim. ..fakat hollanda yanlışlıkla benim açtığım savaşa gelince fırsatını bulup holandaya çöktünüz. tabii bunda ingilterenin furkanın oyununa gelip ittifakı bozması da var. nitekim ingiltereyi kandırmıştır. beni de aynı yapabilirdi.ne oldu sonunda ? kaybeden ingiltere ve hollanda oldu.ittifakı bozmasalar bu kadar dahi yayılamayacaktınız. ben bu olaydan sonra osmanlı ile ittifak oldum.şimdi furkanla siz birbirinizi korumayacak durumda olsanız bir kere furkanın senden vic cardını savaşla veya tehditle alması lazım. doğru mudur? aldı mı almadı.. peki ben sende olan vic cardım hasebiyle sana savaş açtım mı açtım.

peki ingiltere ittifakı attıktan sonra saldırıp vic cardımı aldım mı aldım..bana bloklaşma demeyin. bal gibi isveç bloklaşmamıştır. çıkarları doğrultusunda hareket etmiştir. ama siz bloklaştınız. özellikle italyanın bu blokta durması ve ana vatan topraklarını dahi almaması gayet ilginç..pekala italya veya fransa bu bloklaşmanın önüne geçip kendi çıkarlarını daha üst seviyede savunabilirlerdi. zira fransa sendeki vic cardını alsa muhtemelen holanda veya ingiltereden vic card gelecekti.anlatmak istediğim budur.puan olarak osmanlı herkesi sollamıştır. isveç bu galibiyetin ardından ikinci olmuştur.

neyse tartışma yok zaten yorgan gitti kavga bitti velhasıl.. hepinize iyi mpler.bir sonraki mpde başarılar ..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Valla oyun boyunca victory carda hiç bakmadım sadece kendi çıkarlarıma göre oynadım. Oyun sonuda oynadığım oyunla gayet gurur duyuyorum. Aynı şekilde İsveç olarak özellikle bu oyununu dumana borçlusun sende gayet iyi oynadın. Öncelikli olarak Fransa ile ittifak olduğumda yaklaşık 6-7 toprak verdim Fransaya. Savoy ve Burgonyadaki tüm topraklarımdı bu. Karşılığındaysa sadece ittifak ve bana karşı ihanet eden floransayı parçalama ve Osmanlıya karşı savunma sözü aldım. İttifakımızın ana unsuru buydu. Aynı anda Napoli'de Fransa ile ittifakta olduğu için oraya fazla ilerleyemeyeceğimi düşündüğümden muhtemel italyada güçlü olacak devletle ittifak kurmayı tercih ettim. Zaten italyadaki ittifakımı kurarken İsveç ile olan ittifakımı bozdum. İsveç botta iken kendime savunma amaçlı atmıştım o ittifakı zaten ki oyunun başlarında duman çoğu oyuna katılamıyordu. Botla ittifak olmamdan zaten anlamışsındır ki çevrede potansiyel ittifak kuracak kimse yoktu. Zaten ondan sonra 3lü bloklaşma başladı. Fransa İtalyaya saldırsa beni kaybedecek ben İtalyaya saldırsam Fransa beni kaybedecek. Fransa beni kaybedip Osmanlı ile rahatça beni parçalayabilirdi bunun gayet farkındayım ama o süreçte Fransanın asıl düşmanı Osmanlıydı. Zaten güçlü olan Osmanlı Avusturyayı yese kimbilir ne hale gelecekti ordan anlarsın. Bu süreçte meydana gelen bloklaşma tamamen Osmanlı oyuncusu ve ingiltere oyuncusunun suçudur. Sende farkettiysen ki oyunu çok duygusal oynuyorlar. Onlarla anlaşmak mümkün olmadı. Zira bu oyun Osmanlıya gelen Westernfront gayet güzel oynadı ve 30k borcu olan Osmanlıyı toparladı kendisiylede bi toprak anlaşmamız oldu. Hatta onunla ilişki geliştirip bi ara ittifak kurmayı bile düşündüm ama mantıklı gelmedi daha sonradan kendisi oyundan düştü. Zira sanada savaş sırasında çok fazla vurmadığın süreçte yakınlaşabileceğimizi söylemiştim. O sıralar Fransa'nın bana saldırabileceğini bile düşündüm denilebilir. Ben oyunu bu şekilde oynuyorum. Ama sen muhtemelen inanmadın bana ve baya bi geçirdin anlaşmada. Ha ben olsam bende inanmazdım ama bunları olayı anlaman için anlatıyorum. Çevrede potansiyel müttefik yoktu ve gelişmek için elimizde olanı yaptık. Hem ben hem Fransa aynı şekilde bunu yaptı. O savaşada muhtemelen benim çıkarı olan bölgede fazla genişlememden dolayı katılmadığınıda düşünüyorum.

Kontrol etmeden attım imla hataları için kusura bakmayın
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
MP'lerin tuzudur kavgalar, olur olur :P
Ara
Ek olarak oyun kurallarına eklenmesini önerdiğim bazı kurallarda var.

İlk olarak oyunda belli dev değerini geçmiş ülkelere karşı 1 yerine 2 gp çağırabilmeliyiz. Bu oyunda gördüğümüz ölümsüz devletlere karşı güzel bir çözüm olacağını düşünüyorum. Çünkü zaten 5 ülke gücünde olan ülke birde yanına 2 gp alırsa kendini garanti altına alıyor. Bu hem Fransa hem Osmanlı için geçerli.

İkinci olarak oyunun ileriki evresinde gp olarak sayılan değer 100 dev'den daha fazla değerlere taşınmalı. Bu hem küçük devletleri korunması için önemli bir adım olur hemde pek çok devlette gördüğümüz bu mu gp sayılıyor olayına çözüm olur. 1700 lü yıllarda 3 şehirli devletler bile 100 dev'i rahat geçebiliyor. Bu devletlere büyük devletler ally atamayınca o devletler üzerinde genişlemesi çok kolay kaçıyor. Örnek olarak benim Osmanlı Savaşından sonra Almanya'nın büyük kısmını hızlıca annexlemem örnek olabilir.

Üçüncü olarak HRE imparatoruna 3. bir ilişki sınırı verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Tabi bu ilişki sınırı sadece HRE içerisinde kullanılmak üzerine olmalıdır. 2-3 defa 100 dev sınırını geçen elektör müttefiklerimle ilişkimi kesmek zorunda kaldığımdan imparatorluktan olduğumu söyleyebilirim. Ek olarak İmparatorun en önemli özelliği ve HRE yi koruyan en önemli etmen zaten bu ilişki sınırıdır. . Bunu kendim için söylemiyorum zaten birdaha avusturya oynamayıda düşünmüyorum ama oynayacak başka arkadaşlar aynı sıkıntıyı çekmesin diye yazdım bunu.

Dördüncü olarakta ceza yaptırımları konusuna gelelim. Oyun sırasında tespit edilen kural ihlallerinin başka oyunda cezalandırılması bence pek doğru değil. İhlalden sonra kişinin toprak veya altın kaybetmesi cezayı daha caydırıcı yapar diye düşünüyorum. Mesela benim yaptığım ihlalden sonra savaşı otomatik olarak kaybedip -%30 ws veya kararlaştırılan bir taban rakamda anlaşmaya zorlanmam daha caydırıcı olurdu. Veya başkasının isyanını bastırmanın cezası olarak 2 devletinde belirledikleri 1 şehirlerini AI ye satmaları gibi anlık cezalar bence daha etkili olur. Bunların yaptırımı kesin olmalı diğer oyunlara sıçraması açıkcası pek caydırıcı olmuyor.

Başka önerisi olan arkadaşlar varsa onlarında yeni mp kurulmadan önerilerini yapmaları iyi olur. Ben diğer mp'ye katılamayacağım anca yarısına yetişebilirim. Bu oyun zevkli oldu ama pekçok eksik yönü vardı. Önümüzdeki mp'leri bu eksiklere çözüm bularak başlamalıyız bence.
Ara
@lithium26 'nın son söylediklerine şiddetle katılıyorum. Ek olarakta multiplayer yöneticilerinin sorumluluk sahibi kişilerden seçilmesi gerektiğine inanıyorum. Aksi halde @Furkovic 'in yaptığı gibi bırak hata yapmayı iş ''dolandırıcılığa'' kadar gidiyor. Ve kimse bu ve geçmişte ki benzeri olaylara müdahale etmiyor.

Olayı bilmeyen arkadaşlar için özet geçeceğim: Ben İngiltere olarak İskandv ve Meksika ile müttefiğim, Furkan (fransa) ilede oyunun başından beri savaştayız. İlk adımı o attı ve gel müt. olalım dedi. Bende tamam dedim. Amerikada ki çıkarlarım doğrultusunda her ne kadar botda olsa Meksika mütle. bozamadım bu sebeblede İskandinavya ile bozdum. Ve Fransa ile oldum. ittifak olmamı hemen ardından Fransa benden özel mesaj ile 200 gold istedi ki bu ''yasak'' ben reddettim. ve kural gereği sadece 100 gold verebileceğimi söyleyip verdim. (Kısaca samimiyetine güvendim) ardından Hollanda ile savaşa girdik ve kazandık. Müt olalı daha bir kaç ay olalı bnle ittifakı bozdu ve ne hikmetsede hemen ardından İskandv. bana savaş açtı. ki bu durumdan şüpheleniyorum ama iskandv asla kızmıyorum açabilir hakkıdır onda sorun yok. Sorun arkamdan ahlaksızca iş çevrilmesi.. benim Tepkim Furkovicin Dolandırıcı tavrınadır. İnşallah gerçek hayatta da böyle bir insan değildir ki yaptığı ne mertliktir nede haysiyete uygun kaçar. Ben ondan ''savaşa destek olmasını '' da beklemedim ama böyle arkadan işler çevireceğine en azından savaşa katılıp destek vermiyebilirdiki o vakit en azından susardım. Veya benle en azından 2-3 sene müt. kalıp sonra bu olaylar olsa gene normaldi susardım. Maalesef adam daha oyuna başlamadan bu planı kurmuş.. Ama hiç kimsenin benim oyun zevikimin ayıptır söylemesi içine sıçmaya hakkı yok. Burada saatlerce bir emek söz konusu ve bu konuylada ilgili başkalarıda mağdur olmaması için sert kuralların getirilmesini arzu ediyorum.

son olarak ta ben oyunu duygusal oynamıyorum sadece kendimi oyuna kaptırıp yaptığım işlerde tarihsel gerçekçilik arıyorum ki senelerce ''ülke için onursuz'' bir hareket olmasın ve GBR çıkarları bunu gerektir diye İberya' da ki müttefiğimi yüzlerce sene Fransa ve İtalya tehlikesinden korumaya çalışmamın bu doğrultuda Otto ile müt. olamamın sebebi de buydu.. Her ne kadar kısmen başarılı olamasam da en azından yaptığıma pişman olmayıp, çok keyif aldım.

Eğer oyun içinde bir hatam oldu ise affola resmen sinir krizi geçirdim ve ne yazdığımı bile tam hatırlamıyorum. Bu olaylar 1 olur 2 olur anlarızda ama 100lerce defa tekrarlanınca ve hep aynı kişi tarafından yapılınca üstüne müdahale edilmeyince insanların sinirlenmesi çok doğal..
[+] 1 üye EthemSisli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
sana saldıran ben olduğum için söz hakkı doğuyor. her ne kadar kızmadım desen de kızmışsındır ben de olsam kızarım :) fakat oyunda da yazdığım gibi yanlış yaptın demiştim sana.furkan bana da teklif etti holandadan desteğini çek ,müttefik olalım dedi.fakat ben bozmadım bu müttefikliği.sen neden bozdun? sana saldırma sebebim işte budur. bozduğun müttefiklik seni fransaya karşı ayakta tutan güç idi.sen bunu teptin.sen istesen ben meksikaya değil japonyaya kadar gelirdim.ama bahanen açıkçası beni üzdü. ve sana bu bir derstir.kuracağın müttefiklik öyle olsun ki sen onu o seni koruyabilsin.çıkarını da arkanı da..sonuçta benim saldırımın ardından malesef britanya paylaşıldı. bunun için üzgünüm ama umarım bu olaydan bir ders çıkarmışsındır.iyi oyunlar saygılar..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(09-08-2016, 04:47)jax61 : sana saldıran ben olduğum için söz hakkı doğuyor. her ne kadar kızmadım desen de kızmışsındır ben de olsam kızarım :) fakat oyunda da yazdığım gibi yanlış yaptın demiştim sana.furkan bana da teklif etti holandadan desteğini çek ,müttefik olalım dedi.fakat ben bozmadım bu müttefikliği.sen neden bozdun? sana saldırma sebebim işte budur. bozduğun müttefiklik seni fransaya karşı ayakta tutan güç idi.sen bunu teptin.sen istesen ben meksikaya değil japonyaya kadar gelirdim.ama bahanen açıkçası beni üzdü. ve sana bu bir derstir.kuracağın müttefiklik öyle olsun ki sen onu o seni koruyabilsin.çıkarını da arkanı da..sonuçta benim saldırımın ardından malesef britanya paylaşıldı. bunun için üzgünüm ama umarım bu olaydan bir ders çıkarmışsındır.iyi oyunlar saygılar..

Kardeşim, hakikaten sana gerçekten kızmadım :)  bende senin yerinde olsam ve biranda gb'nin müttefiksiz kaldığını görsem bende dalardım. ki senin dalacağını tahmin ediyordum. sadece biraz erken olması işi bozdu ama isveç anladığım kadarıyla full askeri odak kasmış 80k'ya 120k giridim ama girer girmez yeşil gösterge yarıya indi. sebebi nedir söyelsene bana? Ordunun 30ksı paralı asker ondan mı acaba? yoksa donanmanı zaten baya bi dövdüm ve rehin ettim ki oyunda tek kastığım nokta Donanmaydı ki en güçlü 2.donanma olan isveçi yenerekte sanrım emeklerimin işe yaradığını gördüm :D  eğer ordunuda atsaydım yeni asker getiremeyecğinden biraz para ile barış yaptırabilirdim. gibime geliyor nederisn?

Furkana güvenmekle hatta ettim dediğin gibi ama o da bana sürekli oyunun başından beri gel müt olalım diyince. bu sefer Çıkarlarıma uygun geldi. hatta ben hollandaya dalıcam diyince kızdım ona aşağıda oyuncusuz italya mis gibi dururken neden dalıyon diye ama inat etti. İsveçle duman zamanından beri müt. o zaman çok ihtiyacım vardı çünkü fransa,au,italya ve hre bloklaşmıştı. onlara karşıda tek şansım yoktu. ama şu tarihte çıkarlarım amrikadaydı ve orada brezilya ve italya vardı. bu ikisinde müttefiği fransaydı zaten müt olurken benim onlarla olan savaşıma karışmayacaksın diye anlaştık eğer anlaşmaya uysaydı bende Meksika ile beraber güneyi tamamen temizleyecktik. Zaten kavgada bu yüzden oluyor sen bak çıkarların doğrultusunda bana dalıyorsun bende çıkarlarım doğrultusunda yukarda dediğimi yapmaya çalışıyorum oyun bu şekilde zevki olur ama uygulayan nerdee :/
Ara
nasıl ki benim 150 gemim (ki 30 u ağır gemi idi) senin 85 gemine (12 ağır gemi) yenildi, senin ordunun da benim orduma yenilmesi normal. zira ingilterenin donanma bonusları fazla.isveçin ise kara ordusu bonusları..bu arada en güçlü donanma sende değildi ..senin donanman küçüktü fakat ingiliz bonusları sayesinde benim donanmam büyük olmasına rağmen yenildi.en güçlü donanma osmanlıda idi, ikinci sırada bendim.daha sonrasında ise ağır gemi sayısını 60 a çektim.diğer ülkelerden bilmiyorum 25-30 ağır gemiye sahip olan devlet var mıydı? .ingiliz ordusu zayıftır. güçlendirmen gerek. özellikle moral veren idealar alman şart ingiltere ile..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Her devlet ke di cikarini dusunur bu boyledir. Ingiltere paris ant. Ile otto nun butunlugunu koruyacakti noldu 1 asir icinde rusya savasina gelmedi. Bu devletlerin bekasi icindir adam devletini dusunuyor. Savasta her sey mubahtir.
Ara
(09-08-2016, 11:31)jax61 : 60 a çektim.diğer ülkelerden bilmiyorum 25-30 ağır gemiye sahip olan devlet var mıydı? .ingiliz ordusu zayıftır. güçlendirmen gerek. özellikle moral veren idealar alman şart ingiltere ile..

Öhöm :)
p8RNv0.png
[+] 2 üye Fire nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Furkanın orada bir ihlal yaptığını düşünmüyorum. Aksine senin kötü politikaların senin bi anda hem Fransa'nın hemde İskandinavya'nın ortasına düşmene sebep oldu. O süreçte Fransa sana ihanet ettikten sonra hızlıca İskandinavya'nın gönlünü tekrardan almaya çalışman karşılığında gerekirse 3-4 parça toprağını bile hediye etmen gerekirdi. Çünkü birilerinin sana savaş açacağı çok net belliydi. Hatta o süreçte bana gelip yardım istesen bile bir kaç toprak karşılığında seninle anlaşma yapabilirdim. Kolonicilik için Afrikaya ordanda Malezya taraflarına sıçramayı düşündüğüm bir zamandı. Seninle anlaşmak iyi olurdu benim için.Bu seni kısa sürede olsa İskandinavyadan korurdu. Hadi beni geçtik Rusya'ya niye yanaşmadın onu hiç anlayamadım.
Ara
(09-08-2016, 13:03)lithium26 : Furkanın orada bir ihlal yaptığını düşünmüyorum. Aksine senin kötü politikaların senin bi anda hem Fransa'nın hemde İskandinavya'nın ortasına düşmene sebep oldu.  O süreçte Fransa sana ihanet ettikten sonra hızlıca İskandinavya'nın gönlünü tekrardan almaya çalışman karşılığında gerekirse 3-4 parça toprağını bile hediye etmen gerekirdi. Çünkü birilerinin sana savaş açacağı çok net belliydi. Hatta o süreçte bana gelip yardım istesen bile bir kaç toprak karşılığında seninle anlaşma yapabilirdim. Kolonicilik için Afrikaya ordanda Malezya taraflarına sıçramayı düşündüğüm bir zamandı. Seninle anlaşmak iyi olurdu benim için.Bu seni kısa sürede olsa İskandinavyadan korurdu. Hadi beni geçtik Rusya'ya niye yanaşmadın onu hiç anlayamadım.

Dediğim gibi ben iskandv. ile olan ittifaktan memnumdum. Fakat italya ve brezilya amerikada ki son iki sömürgeme göz dikince ve Meksika'da elden çıkınca başkası onlar müt. olmasın diye ben oldum. (ki senin bahsettiğin gibi gp kurallarının değişmesi gerek.) bu sayede güneyi Karayiplerin de desteğini alarak 3 koloni arasında bölüştürüp Brezilyayı ve Arjantin kolonisini kuracaktım. ve bu sayede karayiplerin de elimden çıkmasını sorun etmeyip ona da bağımsızlık verecektim. Oradan da yine aynı savaşta İtalya'nın Avustralya da ki kolonillerini de alıp güçlü bir Avustralya kuracaktım. eğer bunu yapabilseydim belki skorda birinci olabilirdim. ama furkanın ihanet etmesi bütün planımı batırdı. keşke bana koloni isteğin olduğunu söyleseydin Afrika ve Malezya'dan sana pay verirdim. ama ne bilim Avusturya'nın kolonicilik yapacağını. Rusya konusunda haklısın müt olamamamın tek sebebi İskandv. ile aralarında çıkacak olası bir savaşta benim tehlike altında olmam ve Rusya'nın bana desteğe istese de gelemeyeceği yoksa Rusya ile olmak mantıklı ve oyunun başında zaten onla müt. idim. Ben sana söyleyim olayı Meksika ile müt. olmam bozdu yoksa hem fransa hem de iskandv. ile müt. olabiliridim. ama eğer böyle olsaydı. Ya fire yada İtalya Meksika ile müt. olurdu ki buda amerikanın tamamen kaybı demekti.
Ara
1750'ye geldiyseniz 1820'ye oynayıp bitirin bence.
Eğer bitirdiyseniz yeni oyuncu alımları için multiplayer konusu açılabilir, kuralları tartışılabilir.
Evet bitti, oyun kurup sorumluluğu üstlenmek isteyen varsa kursun, kimse çıkmaz ise ben yine host bulup kurabilirim.
Ara
50 mb fiber var host olabilirim
Ara
GM olmak isteyen yoksa bende gm olabilirim.
Ara
ben de gelirim mpye ama avrupadan devlet almayacağım. zira ne zaman oyuna gelip gelemeyeceğim belli olmayabilir. genelde gelirim ama bazen olur ki gelemem avrupadaki stresli ortam ülkenin telefine yol açabilir..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(09-08-2016, 14:19)Redtay : GM olmak isteyen yoksa bende gm olabilirim.

Sen gm ol da şu cezalara yaptırım uygula adaleti sağlamalısın yani bugün hep herkesin canını sıksam diğer multide olmasam ne olur ki (burada hiçbir oyuncula laf atmıyorum olayın böyle bir durum oldugunda direk müdahale edilmeli diyorum) 

Haksızım diyorsanız haksızım deyin beyler
p8RNv0.png
Bir kural ihlali bir oyuncuyu zarara uğratırsa o zaman yaptırım uygulanmalı. Furkoviç orada 3gp yaptı biz söyledik sonra 2'ye düşürdü diye yaptırım uygulanması bence uygun değil.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.