Ticaret Sistemi Modlama Projesi
oyun açılmıyor yani bende ticaret sistemi gerekli verimliliği sağlayamıyor sandım. O bahsettiğiniz soruna dikkat etmeye çalışırım zaten yapmak isediğim EİOU and Taxes modundaki ticaret sistemini oluşturmak. Daha aktif bir ticaret sistemine sahip.
Ara
küçük ticaret merkezi
doğal liman
Akdenizin önemli ticaret merkezi
Büyük şehir
maden şehri
gibi kalıcı şehir özellikleride eklemeyi düşünüyorum. Bu konuda fikir verebilirsiniz
Ara
Yukardaki arkadaşın dediği şey ticaret yolları devri-alem yapmamalı mesela yamulmuyorsam california oyunda başlangıç nodelarından biri(yanlışsa dövmeyin daha yeni oyuncuyum :) ) Sen english channeldan cheasepake ve tekrar californiayaya getirsen oyun döngüye girer .Yani başlangıç nodelarına dokunurken dikkatli olmalısın onun dışında ticaretle ilgili çeşitli eventler yapabilirsin mesela ümit burnu keşfedince o bölgelerindeki ticaret yapan devletlerin gücünü artırabilecek bir sistem aynı şekilde süveyş ve panama kanalı açılınca o bölgede ticaret yapan devletler için bir düzenleme. ticaret mekaniklerini düzenleyeceksen bazı trade node bölgelerine özel eventler eklemeyi düşünebilirsin mesela örnek vericek olursam zamanında ipek yolu üzerinde tüccarlar gobi çölü içinden geçmektense çölü etrafından dolaşmayı seçmişler çünkü çöldeki eşkiyalar tüccarların mallarını gasp ederlermiş vsr. Bununla ilgili o bölgeye ait eventlerde yapabilirsin
Ayrıca ticaret rotalarını yaparken dikkatli olmakta fayda var mesela gidip cantondan mexicoya ağ yapma çünkü oyun belli tarihler arasında geçiyor ve tarihsel gerçeklere dayanıyor ha ben alternatif bir mod yapıcam diyorsam o ayrı . Şehir türü ve kervansaray ekleme konusuna gelince tamamen kendi fikrim oyunun şu anki mekanikleri kervansaray ve gibi sistemler için fazla basit mesela halepten istanbula giden node sadece akdenizden bağlantılı ama gerçekte karadan geçen küçük yollarda var ama sen yine eventle çeşitli tarihi kentlere bonuslar verebilirsin mesela konya gibi.Ya da aklıma gelen bir fikir olarak liman sehirlerini stabil yapmaktansa dinamik yapabilirsin yani bir tür etkinlik yüzdeleri olabilir. Ümit burnu dolaşıldığında venedik ceneviz kısaca Akdeniz ticaret limanlarınin etkinlikleri azalabilir veya süveyş kanalı açıldığında bu şehirlerin ticaret etkinlikleri artabilir hatta ve hatta oyun içinde dinamik olarak liman ve iç ticaret merkezleri çıkabilir mesela suveyş kanalı açıldiğinda veya akdeniz ticareti etkin konumdayken antakya ve dimyat ve suveyşte New Trade Port !!!New Seaport for Rich Spices gibi eventlerle bazı şehirler özellik kazanabilir ya da senin eklediğin küçük ticaret merkezleri kaybolabilir.(ama oyundaki ana nodelar değil konstantinapolun kaybolması saçma olur mesela).Kanallardan geçişleri ücretli yapabilir ya da ülkeye ambargo konulduğu zaman tamamen kapattırabilirsin.Ayrıca bazı ülkelerin bazı ülkelere karşı tamamen ticareti engelleyebilecek dinamikler etkileyebilirsin (Mesela ingiltere fransaya english channelda amborgo koyuncaki etkisiyle Osmanlı'nın Karadenizdeki bir devlete boğazlara sahip olup koyduğu ambargonun aynı etkileri yaratması bana anlamsız geliyor osmanlı boğazları kapatıp tüm genoa gemilerinin geçişini engelleyebilir ama ingiltere koskoca denizi kapatamaz fransa ticaretini Osmanlı'nın genoaya yaptığı gibi tamamen engelleyemez )Belki yeni ticaret malları etkiyebilirsin.Veritas et fortituda(ya da öyle birşey )modundaki gibi Belkide ticaret seçeneklerini detaylandırabilirsin mesela economy actionsa. Ask for trade treaty gibi bir seçenek ekliyebilirsin mesela viyanagar baharat üretimi yada ticaretinde bir numara bir anlaşma imzalayip ortak limanlari kullanma ve yönlendirme gibi şeyler olabilir bir nevi ticari ortaklık. bu ortaklik hem ticareti yönlendirebilir hemde o ticaret nodedunda ekstra kazanç yapabilir hatta ortak rival varsa ortak amborgu gibi actionlar ekleyebilirsin.

Hem yeni oyuncu sayildigimdan hemde bunu acele ve telefondan yazdığımdan dolayı imla ve yazım hataları olabilir kusura bakmayiniz :) şimdilik aklıma gelenleri yazdım aklıma daha başka şeyler gelirse eklerim
Ara
Şimdi farkettim bu bir mod değil bir dlc yazmışım ...
Ara
Fikirlerin cok güzel ama bu dediklerini yapmaya benim bilgim yetmedigi gibi ticaret sistemini bastan asagi degistirmekten bahsediyorsun ki tek kisilik bir is olmaktan çikiyor. Dedigin bir cok sey modda olamicak ama elimden gelenin en iyisinide yapacagimdan emin olabilirsin.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.