Allah Peygamber aşkına birisi bu Ming'e bir çare bulsun.
Bunlar dışında eğer Ming ile savaştaysanız diğer tributeleri'ni aynı anda temizleyebilirsiniz. İki savaşa aynı anda gelemediğinden etrafını ciddi oranda temizleyebilirsiniz.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Mandate of heaven yok ve genelde avrupada oynuyorum,rahatım :D
Ara
bildiğim kadarıyla ming köylü isyanları ile yıkıldı. sonrasında mançular önce köylü ordusunu, sonra da ming hanedanının kalıntılarını yenerek qingi kurdular. böyle işte..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Zaten mandateyi alırsanız veya mingin büyük bir sınırına komşuysanız ve haraçgüzarı değilseniz mandate oyanı azalıp askerleri çöp hale geliyor
Ara
Zaten Ming ile komşu ve tributary oynuyorsan yıkmak zor değil, asıl saçma olan 1700 yıllarında Avrupa ülkesi olarak Ming'i yenmek imkansız. Bunun en büyük sebebi enstitü sistemi, eskiden bu çok sorun olmuyordu çünkü o yıllarda Ming teknoloji olarak geri kalmış halde buluyordun ama bu haliyle eşit teknolojiyle koskoca Ming'i yenmek çok zor.
Ara
(29-09-2017, 22:22)O jax61 : bildiğim kadarıyla ming köylü isyanları ile yıkıldı. sonrasında mançular önce köylü ordusunu, sonra da ming hanedanının kalıntılarını yenerek qingi kurdular. böyle işte..

Aynen öyle oldu hani developmantla bağlantılıya çıkan asker istancınaayısı böyle 1000 k isyancı çıksa ne manyak olurdu lan
Ara
Fabrikalar enstitüsü 2 oyundur Ming'de çıkıyor. 1650'den sonra yenmek çok zor bir Avrupa ülkesi ile Rusya oynayanlara sabır. Oyunun bu durumu çok kötü.
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
Ara
https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-...1#pid99291

Benim yukardaki oyunumda Rusya ve Vijayanagar Mingi yendi, sağlam ittifaklar olmadan ileri teknoloji sahibi Ming zor yenilir, ben de Vijayanagarı yenemedim, enstitü muhabbetiyle herkes teknolojisini geliştiriyor, 1.23 yamasıyla enstütiye düzenleme şart.
Ara
(29-09-2017, 13:43)Finrod Felagund : Mançu işgaliyle 1444 arasında 200(iki yüz) yıl var tarih okuma tavsiyesi vermeden önce matematik dersi al. Çinin yenilip Batılılar tarafından sömürülmeye başlaması içinde bi' 200 yıl daha lazım. İngiltere heavy ship ideasını açtığı gibi Çine mi saldırdı sanıyorsun anlamadım ki.

Sağol tavsiyen için ama 1444'teki Çin'le 1644'teki ya da 1844'teki Çin arasında ne fark vardı acaba beni aydınlatır mısın? Bildiğin statik despotik doğu toplumu. M.Ö.250'de ne idiyse 1844'te de o idi.

Bir kere yendiniz mi gerisi geliyor. Yi ve Chu vassal. Ayg2Rv.jpg
Ara
Ming'de çıkan enstitüye ek bir de Aydınlanma enstitüsü de Malezya'da çıktı. Komedi bundan zevk alan var mı ya? EU'da German Nation'u oluşturalım dedik olanlara bak. Oyunumu tamamlamak istiyorum ama 2-3 sene sonra açtığım EU keyfim kaçtı.
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
Ara
(30-09-2017, 17:35)Kurt Knispel : Ming'de çıkan enstitüye ek bir de Aydınlanma enstitüsü de Malezya'da çıktı. Komedi bundan zevk alan var mı ya? EU'da German Nation'u oluşturalım dedik olanlara bak. Oyunumu tamamlamak istiyorum ama 2-3 sene sonra açtığım EU keyfim kaçtı.

Aynı keyif kaçması bende de oldu. Kore'yle Hollanda teknolojide aynı ya. Böyle bir şey olabilir mi?
Bende çıktığından beridir Common Sense'ten ötesini oynamamıştım vallahi sinirim bozuldu Ming'in bu kadar güçlü olmasına.
Evet Ming'i yendim ama Asia Conquest yapma imkanı kalmamış. Bunu daha önce Asia Conquest yapmış biri olarak söylüyorum ki oyunu rezil etmiş Ming'in bu halde olması.

Dediğim gibi plaza'ya da yazacaktım ama takmıyorlar ki. Adamlar Karaman'la Candar'daki Osmanlı core'larını kaldırıyor, benim konumu mu takarlar.
Ara
Bence oyuna yine batılılaşma sistemini ekleseler daha iyi olacak, bazı enstitüler batılılaştıktan sonra yayılmaya başlayabilir mesela. Oyun bu haliyle pek tarihsel olmuyor, Afrika'lı uyduruk bir kabile bile teknolojide Avrupa ile yarışır durumda oluyor. Erken dönemde fark az geç dönemde ise fazla olmalı. Eskiden küçük ordularla koca koca doğu ordularını yendiğimiz zamanlar olurdu şimdi kafa kafaya ordular bile zorlanıyor.
[+] 1 üye Manwell nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Zaten tarihsel olsun diye uğraşılmıyor, dandik bir afrika ülkesiyle bile WC yapılabilsin diye uğraşılıyor. Bkz: Enstitü, absolutizm...
Sic Parvis Magna
Ara
Enstüti olayı saçmalık başka birşey değil. Benim oyundada Ming'de çıktı Enstüti.
[+] 1 üye Probang nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Paradoxplaza'ya da dayanamayıp yazdım bu durumu çünkü tek şikayetçi olan ben değilmişim. Bir kaç konu açılmış çoktan. Umarım düzeltilir.
Ara
enstitü kadar saçma bir mekanik yok
Ara
Anlamıyorum eski teknoloji sisteminin nesi vardı? Mesela aynı şekilde eski claim atma mekaniğinin suçu günahı neydi? Şimdi bir claim atmak için 1,5 sene ikincisi için iki sene uğraşılıyor yerine göre. Vallahi işkence. Yeterince claim atılamadığı için de fazladan ae.
Ara
Claim atmak AE etkilemiyor artık. Sadece claim atılan bölgelerde -%10 core cost reduction veriyor. Tabi buna güvenerek çok fazla claimsiz yer almamak lazım. Sonuçta unjustified demands diye bir olayda var.
Ara
enstitüyü saçma bulbilirsiniz .. bana göre ise oyunu sadece avrupada 3-5 ülke ile oynanır hale getirmek çok daha fazla saçma. bkz. hoi4
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(01-10-2017, 10:30)jax61 : enstitüyü saçma bulbilirsiniz .. bana göre ise oyunu sadece avrupada 3-5 ülke ile oynanır hale getirmek çok daha fazla saçma. bkz. hoi4

HOI4 mecbur öyle olmak zorunda.
1936 dan 1939 yılına kadar 3 yılda Almanyadan daha güçlü hale gelmiş bir Türkiye gerçekte imkansız fakat 1444 yılında daha üzerinde kurulacağı toprak bile keşfedilmemiş olan abd nin 1821 yılına kadar dünyanın en güçlü devleti olması ihtimali imkansız değil. Zaten oyundada bu tip şeylerin imkansız olmaması için gelmiş sanırım bu mekanik.

Ben eski sistemin son zamanlarında aldım oyunu pek bilmiyorum ama şu sistemde mesela Rusya oynamak istediğimde enstitülerin doğal yollardan gelmesinin çok uzun yıllar sürmesi (bununla birlikte enstitüyü biz getirmek istediğimizde aşırı monark puanı harcamaktan dolayı yine teknolojide geri kalıyor olmamız ama hemen yanımdaki Polonyanın teknoloji devi olup benim ordularımı kıymaya çevirmesi) beni sinir ediyor bu yüzden Rusya ve Rusyanın ötesini oynamak istemiyorum :P
Yani nasıl HOI4 ü Avrupada oynuyorsam EU4 üde aynı şekilde Avrupada oynuyorum :P
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.