Önemli: Sistem Toplama - Donanım Destek
İlk topladığımda paradoxta paylaşmıştım şöyle kopyalayim şuraya.

amd hdreadon series 6870 256bit
i5 3340 3.10 ghz
8gb ram
Asus H61M-Pro
1tb harddisk
120gb ssd
Ara
İşin bu kısmı hakkında bilgim zaten var ben illa da diyorum. Benim demek istediğim 1080 alacak kadar paranız varsa 1080p sizi tatmin etmez. Param yok 2k 144hz'ye derseniz ben olsam 1070 ile 1080p 144hz +G Sync bakarım. Tercih edeceğiniz kombinasyona bağlı ama benim kafamda ki kurgu GTX 1080 için 2K 144HZ. Ben 144hz ile 60hz tartışması içinde değilim.

Ben bile 2k 144hz Gsync bakıyorum yahu az paraya kıyın monitörde. Gerçekten monitör bilgisayar kullanım keyfinizi çok değiştiriyor. Tabi bu işin de diğer parçalarda olduğu gibi sonu yok bir süre sonra TN alma denecek. GTX 1080 ile 1080P kullanılmaz değil çok yüksek fpsler alırsın bu en birinci önceliğiniz ise diyecek bir şey yok.

@zencefil sadece RX 480 alarak o sistemi upgrade edebilirsin. Ama darboğaz yapıyor mu diye biraz araştırmak kullanıcı yorumlarına bakmak lazım. İ5 4690 da alabilirsin paradox oyunlarında biraz oyun hızı artar ama bence paran cebinde kalsın anakartı falan değiştirmen gerekir i5 4690 için girilecek olay değil. Alacaksan olabildiğince ucuza bularak i7 4790k alman lazım. Monitörü değiştirmen kullanım rahatlığı ve oyunda ki akıcılığı çok değiştirir.

GTX 1080 istiyorsan. Z97 chipsetli bir anakart ve İ7 4790K al. Monitör ve PSU'yu yine değiştirirsin. DDR3 ram, ssd ve hdd kullanmaya devam edeceğin parçalar olur.
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
Ara
Sadece paradox oyunları değilki ben oyun oynuyorsam bunun %15 i paradox oyunu onlarda da sıkıntı yok. Modlu skyrim, fallout 4, bf1... falan oynamak istiyoeum bf4 ü bile low oynuyorum onuda ultraya çekmek istiyorum aslında. 60 fps iyi benim için bu oyunlarda çünkü fallout 4 ü düşük grafikte oynamak istemediğimden oynamıyorum cs go için falan 300 fps yazıyor hep zaten cs go da tek sıkıntım kötü takım arkadaşları. Monitör aslında çok yeni diyebilirim ilk topladığım zamanki monitör değil. Psu ise kasaya bağlı bir psu. Lys sonrası girecem işe üni başlayana kadar çalışacam günlük en az 50 tl olarak. Topladığım tüm parayıda pc ye yatırmakta istemiyorum ama ilka gtx1080 diye değil son model ve iyi olduğu için söyledim. 1920x1080 de yüksek ayarlarda 60 fps istiyorum. Tahminimce 4000 tl gibi bir bütçem olacak en az. Ha anakart ve kasayı değiştirmek sıkıntı değil aslında ama monitör değişmeyi düşünmüyorum ama ileride 144hz monitör alabilirim. Peki ben şimdi kasayı, ekran kartı ve işlemciyi değiştirdim diyelim ram değiştirmek sorun değil değişsem ne olacak değişmesem ne olacak çok dert değil ram. Monitör kalsın ama benim üçüncü monitörüm bu ilkini kırmıştım yenisini aldım pixel hatalı çıkmıştı üşenmiştim aylar sonra değiştim bu yeni gelen işte daha hiç kullanmadım. Benim klayve 70 tl lik fare bile en basitinden aslında a4tech model op 530 nu yani.
Ara
@Kurt Knispel

Bende diyorum ki 1080p'de next gen oyunlarda 100-130 fps arası veren kart 2k'da 60-90 arası verir, bu bağlamda 144hz almanın pek bir mantığı kalmıyor, anlatmaya çalıştığım şey bu.
Ara
60-90 arasını 60hz ile verimli alamıyorsun ki? FPS'yi sabitlemen gerekecek vs. İlla 144 FPS bandında takılma ihtiyacında yok 144hz için. 30 FPS de bile 60hz monitör ile 144hz monitörün farkını hissedersiniz. İnput lagları farklı. Yük altında daha çok hissedersiniz ama günlük kullanımda alıştıysanız mouse'un hareketi bile değişiyor.

Edit: Ek olarak monitörler ilk yatırım maliyetini yıllara göre çıkartabilen ender parçalardan. Alacağınız ekran kartının 2 sene sonra yüzüne bakılmayacak. Monitöre yapacağınız yatırım ileride yapacağınız upgradelerde daha da efektif olacak.
Ara
Şimdi ben rx480 alsam ve soket uyumlu 4. Nesil 4ghz lik bir i7 alsam sıkıntı çıkmaz dimi? Isınma falan derseniz kasam hep açık yerde duruyor yani ısınma olayı çok olmaz. Psu da yeter gibi gözüküyor.
Ara
4. nesil i7 işlemci ve ona uygun anakarta istediğin ekran kartını takabilirsin.
Ara
Tamam o zaman çok sağol 1200 tl civarında ikiside üstüne birde 8 gb ram alırım 2600 gibi bir civara gelir o zaman ikinci monitör alma işi çok kolay olur :S
Ara
(10-12-2016, 17:59)Kurt Knispel : 60-90 arasını 60hz ile verimli alamıyorsun ki? FPS'yi sabitlemen gerekecek vs. İlla 144 FPS bandında takılma ihtiyacında yok 144hz için. 30 FPS de bile 60hz monitör ile 144hz monitörün farkını hissedersiniz. İnput lagları farklı. Yük altında daha çok hissedersiniz ama günlük kullanımda alıştıysanız mouse'un hareketi bile değişiyor.

Edit: Ek olarak monitörler ilk yatırım maliyetini yıllara göre çıkartabilen ender parçalardan. Alacağınız ekran kartının 2 sene sonra yüzüne bakılmayacak. Monitöre yapacağınız yatırım ileride yapacağınız upgradelerde daha da efektif olacak.

Input lagın hz farkına oranla hiç bir efektif hissi yok, hiç bir şey hissedemezsin yani, nereden tutsan elinde kalıyor, 144hz monitör alırsın, CS:GO oynarken 200fps alır akıcılığı hissedersin, sonra 2kda bir BF 1 girersin "bu ne lan" dersin.
Ara
Hayır var. 60 Hz bir monitör alırsanız aldığınız baba kart 70-80 FPSleri görünce Vsync açarsınız bu 60 FPS'ye sizi sabitler. Ama ciddi input lag yapar. 144hz monitör de sınırınız 144 FPS. 60 Hz ile sorun yaşadığınız 60-90 bandı (bu band oyunlar için en keyifli aralık bence.) sizin için önemsiz olur input lag yaşamazsınız. Gsync ve Freesync teknolojileri ile monitör dünyası tam kıvama gelmiş durumda. 1080 için önerilen formüllerin %75'i 2k 144hz iken bu aksi ısrara anlam veremiyorum. Zaten ekran kartında 2500 bandı ve üstünü göze almışsınız. Monitöre yapacağınız bir yatırım sizi 2-3 ekran kartı değiştirecek kadar ayakta tutar.
Ara
GTX1070 için 1080p 144Hz,
GTX1080 için 2K 144Hz veya 1080p 144Hz G-Sync

2-3 sene sonra bu kartları gömen oyunlar çıkınca 1080p 144Hz'in bile bir anlamı kalmayacak.

Ne yazık ki bana göre Nvidia'nın Pascal mimarili kartları fıs çıktı. Maxwell Refresh gibi birşey. Pascal Refesh yani Volta'nın çıkışı 2018 değil, 2017 yılında gelebilir.

Bana göre en mantıklı olan 1080p 144Hz G-Sync.
[+] 1 üye Alcarin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Volta ile gıdıklanmış Pascal aynı şeyler değil yav. Volta'da nanometrede küçülme GDDR6 ve HBM2 bellekler olacak(olmayadabilir :roll:) . Gıdıklanmış Pascal 2017 Q2'de duyurulur muhtemelen. Volta yine 18'de çıkar. Yeni mimarı bir kaç milyar dolara patlıyor çünkü  :smiling:
Ara
Çoktan hazırdır o mimari :D

Muhtemelen HBM2 kullanılır, GDDR eskidi artık.
Ara
@Kurt Knispel

Benim bu kadar emin konuşmamın bir sebebi var, GSync'siz 144hz bir monitör kullanıyorum, GTX 1080 ve i7 6700k lı sistemim bulunmakta, size diyorumki 144hzin akıcılığını yaşamış bir insan için ne 2k ne 4k önem arz edemez, GTX 1080 ile 2k monitörlerde istenilen akıcılığı elde edemezsiniz, zira 100 üzeri fps alamayacaksınız çoğu yeni oyunda ve olayın VSync yahut GSync ile uzaktan yakından alakası yok, en basitinden 30fps videolarla 60fps videoları karşılaştırın, aradaki fark muazzam, 144hzde ise 2 katı muazzam, tabii bu akıcılığı sağlamak için sabit 130-144 arası fps almanız gerekir, yoksa hiç bir halta yaramaz aldığınız monitör.

İlla 2k monitör istiyorsanız 144hz almanızın bir mantığı, mentalitesi yok, zira o 144fps yi hiç bir next gen oyunda göremeyeceksiniz. 80fps ile oynarken 2k 144hz monitöre verdiğiniz 3000TL civarı paraya veryansın edeceksiniz, "neden daha ucuza 60hz olanını almadım" diye kendinizi yerlere vuracaksınız, zira optimizasyonu iyi oyunlarda kaymak gibi oynarken next gen oyunlarda 60-80fps alınca "bu oyun niye kasıyor" diyeceksiniz, 80fps bile artık oyununuz için yeterli olmayacak, yavaş gelecek.

Yahu ben Dishonored 2'nin ayarlarını kısıyorum sırf akıcı olsun diye oyun, bana diyorsunuz ki 1080 için 2k şart, hayır değil, çözünürlük için oyunumun akıcılığından vazgeçmem mantıklı bir karar değil, hayatımda 144hz nedir görmemiş olsam, hep 60hz kullanmış olsam gider 2k alırdım, kullanmadan kesin yargılarla konuşmayalım rica ediyorum.

Bu arada belirtmeyi unutmuşum, Vsync sadece ekranda oluşan tearingi düzeltmek için açılır, her oyunda çok belli şekilde yaşanmaz bu tearing, baya nadirdir, vsync kullanmak bana kalırsa gereksizdir.
Ara
Hazırdır da son kullanıcıya ulaşması için bir kaç milyar dolar harcanıyor. Pascal için +2 milyar dolar harcanmış.

İşin grafik tarafı çok daha hızlı çağ anlayabilir bence. İntel biraz ayak bağı oluyor. 6 çekirdekli z chipsetine gelecek işlemci için 18 diyor İntel mesela. Şu sunduğu Kaby Lake tam bir fiyasko benim açımdan. Daha çok ısınan daha çok güç tüketen aynı performansı veren bir şey yapmışlar. Anakartlarında gelişimi durmuş vaziyette saçma sapan led falan koyuyorlar. Aslında veri yollarının daha çok gelişeceği var.
Ara
@Awake

Yazına büyük oranda katılıyorum fakat G-Sync ile FPS düşse bile (Burada düşük FPS'den kastım 60-100 arası) akıcılık hissediliyor. 144Hz gerçekten çok akıcı fakat ani FPS droplarında o akıcılık G-Sync olmazsa gider. Ani bir dalgalanma yaşanır. G-Sync ile uzaktan yakından alakası yok demen biraz G-Sync'e ayıp olmuş doğrusu. Elinde G-Sync monitör olan biri 60-80 FPS civarında da akıcı oynayabilir. Tabi bir 144Hz kadar olamaz ama oyun zevkini baltalayacak kadar, hele ki niye kasıyor dedirtecek kadar bir durum yok G-Sync monitörlerde. Olayı bu zaten.

@Kurt Knispel

Kaby Lake o kadar fiyasko ki adını duymaya başlayınca bile gülüyorum :D Intel rakipsizlikten ne yapacağını şaşırdı resmen, işlemci tarihinin en gereksiz serisi olabilir bence.
Ara
Ben Kaby Lake'e denk geldim ya. Perakendeciden ucuza alacağım. Ama ısınma ve güç kullanımı inanılmaz canımı sıktı. Bari bunlar olmasaydı. PAO'nun Optimisation ayağı diyorlardı bir de. Gitmişler grafik kartını geliştirmişler ne işime yarayacak ya. Şeytan Zen'e falan dürtüyor ama AMD işlemci alacak cesaretim yok :D
Ara
@Alcarin

G-Sync konusunda haklısın, lakin G-Syncli monitörlerin fiyat bandı maalesef mütevazı bir sistem toplayabilecek kadar olduğundan piyasada çok göremiyoruz, kendi adıma görsem de alamıyorum. 1080p 144hz monitör kullanmak için bir sebepte bu, zira fiyat farkı 1500 liradan başlıyor yanlış hatırlamıyorsam 2k G-Syncler ile.
Ara
Z270 anakartlar çok güzel duruyor, ben bu tip şeylerin hastasıyımdır mesela. Tipi önemli. :D

Ben i7 6700K kullanıyorum, yeni sistem topluyor olsaydım ve bütçem yetecekse i7 7700K alırdım, eskiye karşı gıcığım var :D
Ha, bundan sonraki sistemim kesinlikle X99 ve üzeri Extreme platformlar olur. Ağız tadıyla SLI yaptırtmıyorlar adama i7 6700K ile filan.

Gerçi PC işinden de sıkılmaya başladım, arabaya yatırım yapıyorum artık. :D
Ara
Alcarin onu 1500'e alır avantajix ile. :joy: Oda bir donanımhaber ölücüsü.

Edit:
X99'un tüm anakartlarının yorumları ve giriş seviyesi işlemcisi beni biraz soğuttu. Muhtemelen i7 7700k alırım Şubat gibi. Z270lerin görüntülerini görüyorum cam panelli bir kasa tercih etsem de led hoşuma gitmiyor. Asus'un Z170'de yaptığı F/P ürünleri Z270'de de olursa Asus alır geçerim onu da. Ve son olarak cidden arabaya yatırım yapmak lazım.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 7 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.