[MP] EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016
Sp de bu kadar rahat prusya kurulmazdi. Ortada bi sorun olduğu aşikar ama asyada bi problem olduğunu sanmiyoeum. Gözlemleri göre ağır abi ming bölgeyi domine ediyor. Japonyanin bi çıkar yol bulması lazım
Ara
brandenburg un ideası olan 7.5 dis bir oyuncu tarafından max 1550 de açılır nasıl 100 sene daha ileri dedin x-P
adm nin 10 olması gerekir ki bu 1500 lere denk geliyor kalan 50 senede (7 senede 1 idea olarak farz ediyorum) de rahat açarsınız eğer ai değilseniz.

edit: önceki 2 idea için de 20 sene gibi bir bekleme süresi yaparsak en fazla 1570 lerde açılır
Ara
Dün oyundan sonra hemen yattığım için açıklama ihtiyacı hissettiğim konulara bu sabah yorum yapabiliyorum, madde madde ülke ilişkileri şöyle gelişti,

1- İran - Hindistan : İran ile benim denk sayılabilecek ordu çoğunluklarımız olmasına sağmen ekonomik açıdan kendisini belki 2 belki 3'e katlamam ona karşı bir üstünlüğüm, bu sebepten kendisinin Hindistan'a girmemesi konusunda uyarmışlığım var, henüz girmediği için de karşı operasyon yapmadım. He ben ona niye girmedim ? İran toprakları, değerli zamanımı askerimi paramı ve gücümü harcamak için pek verimli bir seçenek gelmedi. 

2- Japonya - Ming : Burada sıcak çatışma yaşanmaması diplomatik çabamla olmuştur. Her ne kadar Japonya ile aramda bazı sorunlar da çıktı, (kendisinden özür dilemek zorundayım biraz kötü de konuştum özelde, inşallah affetmiştir) ama Ming'e bölgede onu koruduğumu Japonya'nın da en azından Amerika'ya gitmesi konusunda ısrarcı olduğumu söyledim, henüz böyle bir savaşı göze alan olmadığı için de soğuk savaş aralarında devam ediyor.

3- Hindistan - Ming : Bahseden var mı yok mu hatırlamıyorum bile çok yazmışsınız :) . Zaten mantıksız, aramızda dağlar var yıl 1550 olmamış Hindistan'ı toplamamışım ve bunlar olduktan sonra da bir çıkar çatışmasıyla bizim kapışmamız kolay değil, kimse öyle 10 yıl sürecek savaşa kolay karar veremez!

4- Hindistan - Japonya : Kendisinin bilemiyorum oyun başında görme şansım olmadı ama zor bir Daimyo süreci yaşadığını biliyorum, Ming'in de hızlıca kıtayı fethederek kalanı koloni yapması sonucu adada tıkanmış oldu. Ben onun Ming'e karşı hep bir koz olması hasebiyle yanında oldum. O da benim. Aramızdaki en büyük sürtüşme malakka ticari bölgesine girmeyi düşünen Japonya'yı, kendisine hiçbir güç sağlamayacağı için Amerika'ya yönlendirdim. Japonya için de mantıklı olan budur. Dolayısıyla akıl mantık sahibi olarak kendine yeten bir ülke olabilmek için o da kendi arayışlarını sürdürüyor.

5- Asya Barış Gücü : Bu Güç 1476'da kurulmuş olup, halen bünyesindeki 200 bin i aşkın kuvvetleriyle hizmet vermektedir. Bu gücün nihai amacı, ticari üstünlüğümüzü korumak, ve 1444 avrupasının ticari gücünün yerinde sayarken Doğu ticaretinin merkantilist politikalarla yine doğuya akmasının korunması şeklinde açıklanabilir. Açıkçası bu oyun için en büyük amacım bu, bunu da bir kısmı gerçekleştiği için açıklamakta zarar görmüyorum. Doğu ülkelerinin ortak sorunu olan ticari eksende kayma'yı bölge ülkeleriyle anlaşarak hepimizin istifade edeceği bir ekonomik pakt a dönüştürmüş olmaktan da mutluyum. Fakat bunu isteyen istediği gibi kullanır, ona lafım yok.

Bir de koca asya'da 3 kişiyiz, bu zamana kadar benim Hindistan'da önüme çıkacak insan olmadı, herhangi bir Timur Ming'i Hindistan'ı işgal edemedi. Bir Rusya genişlemesi yok, bir kore yoktu. Bir malezya yoktu. Şimdi oyunda Fransa olmasa, İspanya İngiltere Avusturya bölüşmez mi oraları ? Ta ki orası bitip de hee birbirleriyle savaşma vakti gelene kadar bölüşürler. Biz yazılı kurallar dahilinde hiçbir kurala aykırılık yapmadan, kendi devletlerimizin çıkarları uğrunda oynuyoruz, Osmanlı alıp çıkarım uğruna oynadığımda nelerin olduğunu bilir oynayan arkadaşlar. O yüzden yapıcı eleştirenlere saygım sonsuz, biraz daha insaflı olalım.

Pazar günü kuracağım diğer mp'ye gelmek isteyen olursa o oyun da bununla saat olarak çakışmıyor, ama bu oyunu da katınca bütün hafta oyun oynamış olacağız. Kuralları biraz farklı falan okuyup değerlendirirsiniz.
Open Up Tech, Build Up Economy, Let Mercenaries Swarm Through
[+] 2 üye WesternFront nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(20-08-2016, 11:09)Muhafız : brandenburg un ideası olan 7.5 dis bir oyuncu tarafından max 1550 de açılır nasıl 100 sene daha ileri dedin x-P
adm nin 10 olması gerekir ki bu 1500 lere denk geliyor kalan 50 senede (7 senede 1 idea olarak farz ediyorum) de rahat açarsınız eğer ai değilseniz.

edit: önceki 2 idea için de 20 sene gibi bir bekleme süresi yaparsak en fazla 1570 lerde açılır

AMBITION u nasil ADM 10'da aciyorsun?
Ara
10. Teknoloji seviyesinin cezasız açılması için yıl 1520, bu yıldan sonra diğer giderleri de hesaba katarak bir fikir grubunu bitirmek min. 4k güce ihtiyaç doğurur.  Bu da ayda 10 puandan 400 ay yapar. Ama tabii ki eventler bunu oldukça düşürebiliyor. 1550-1600 normal.
Open Up Tech, Build Up Economy, Let Mercenaries Swarm Through
Ara
O sure zarfinda hic tech atlatilmiyor sanirim veya herkes ADM 10a 2 ideayi coktan fullemis olarak geliyor :))

Teknolojide geride kalmadan 1550de ambition actiginiz oyunlari gormek isteriz. Floransa yasak :)
Ara
ben mingle neredeyse 3 idea grubunu bitirecek seviyeye gelmişsem(2 si bitti 3.cüsü yarıya gelecek seviyede puana sahibim ve %60 tek dezavantaja sahibim) pekala prusya devleti sahip olduğu batı teknolojisi ile 1550 de ambitionu açabilir.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Oyunda 1550'de değil miyiz zaten? Poyraz verirse savefile'i oyuna girmeden bakarız kim kaç idea açmış.

Ben en son baktığımda 1520'de Polonya sadece 4 idea açmıştı.

Tüm oyun barış içerisinde AI'e genişleyen ve etraftaki tüm oyuncularla koordine hareket eden devletlerle oyunu gerçek bir multiplayer gibi oynayan, gerektiğinde diplomasi yapan gerektiğinde savaşan Prusya'yı karşılaştırmak abes olur. Ülkenizin durumunu Prusya ile karşılaştırmadan önce 1 oyuncu ülkesini savaş alanında yenin.

Redtay'ın 'İngiltereyle bu kadar oluyor' temalı mesajına cevap bile vermek istemiyorum benim İngiltere ile yaptıklarımı anlatsam 10 paragraf resimli mesaj çıkar. Oyun başı ilk iş olarak topraklara abandon atıp - 25 prestij yedikten sonra İngiltere isyancılarını bile yenemiyor deme lüksüne sahip değilsiniz. Elimden gelmedi veya beceremedim diyebilirsiniz ancak oynadığınız ülkenin imkanlarının el vermediğini söylemeye hakkınız yok. Bu herkes için geçerli.

Önerim bu multiplayer 1820'e ulaştıktan sonra yeni kurallarla Custom Multiplayer açılması, bir sonraki multiplayerda ise ülkelere oyuncu dağıtımını gerekirse ben yaparım. Eğer büyük bir ülke ile oynayabilecek oyuncumuz yoksa o ülkenin AI kalması daha hayırlıdır.
valla dumancım 1550 de değiliz 1542 deyiz ama dediğim gibi birçok kişi ideaya pek önem vermemiş ama veren birisi bunu 1550 de başarabilir.

şuan bende 3 idea grubu açık exploration (bitti) defansive (bitti) religious(yanlış olmasın ama ilk ideasını aldım ya da hiç başlamadım hatırlayamıyorum)

ful teknolojiye sahip olan şuanda 11-11-11 seviyesinde olmalı.. bende 10-7-7 ..ayrıca tüm tek gruplarında 1400 e yakın puanım var.yani avrupadan 9 teknoloji geride olmama rağmen bu açığı kısa sürede kapatabilirim.

demek ki bazı arkadaşlar teknoloji dışında idea mevzuunda da geride kalıyorlar..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Amerika'da neredeyse rakibim yok çok hızlı bir şekilde kolonileştirmeye çalışıyorum bu sırada Avrupa ile uğraşmak ne kadar mantıklı söyler misin? 4 koloni attığım oluyor, söyler misin İngiltere 4 koloni atarken kaç bin askeri full maaşla besleyebilir?

Düzenleme olarak eğer İngiltere ile imparator olduğun oyundan bahsediyorsan influence, diplomatik idea kasıp bende olurum onu çok zor bir şey değil yani. İstersen nuremburg'a no cb girer orayı da HRE başkenti ilan ederim.
Ara
Amerika'da rakibinin olmaması senin başarın değil, diğer kolonici güçlerin kendilerini imha etmesiyle alakalı. Kendi oynayışından kaynaklı negatif unsurları oyuna ve ülkeye bağlayıp, kendi oynayışınla alakası olmayan pozitif unsurları kendi oynayışına bağlıyorsun. Senden daha iyisini beklerdim.
Rakibim yok dedim ben, rakiplerimi yok ettim, onları diskalifiye ettim demedim. Bu arada mp de oynayan çoğu oyuncudan kötü bir oyuncu olduğumu da kabul ederim. Ancak İngiltere ile şuan ilerlediğim oyun gayet normal. Henüz bir beceriksizlik yapmadım yani.
Ara
1545, Oyuncu İdea Sayısı İstatistikleri
  1. İsveç 20 - Dengeli İdea Seçen Tek Ülke
  2. Papalık 19 
  3. Hollanda 18 
  4. Prusya 15 
  5. İsviçre 15 
  6. İngiltere 14 
  7. Osmanlı 14 
  8. Ming 14 
  9. Fransa 12
  10. Japonya 10
  11. Venedik 10 
  12. Bukhara 9
  13. Bharat 9
  14. Fas 5
  15. Kastilya 5
  16. İran 5
  17. Polonya 4
  18. Moskova 3
ORTALAMA : 11.1 IDEA
Hani ambition?
iyi de idea sıralaması ben hep dip-mil-adm yaparım yani dengeli olur ve 1570 en geç hepsi açılır ve idealara önem veririm. nf yi idealara göre ayarlarım. herkes dengeli idea seçsin açsın özel bonuslarını bilmezler mi ki her ülkenin ideaları onun en değerli özelliğidir?

edit: 1570 de tekrar ortalama yaparsanız sevinirim
Ara
ben de adm 1 dip 1 askeri 1 sectim dengeli sadece isveç değil :) bu arada söylendiği dengeli seçilmiş olunsa gayet bitebilir.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Sen önce bir idea aç da :)
sırf sana inat gelecek bölüm hem batililaşip hem ideayi bitirp üstüne de oyrati annexlicem :D
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
bu mpde 1.olmadık demeyiz artık :D

Şu oyunda defansif savaşlara müttefiklerin otomatik çağılırması kadar saçma bir şey yok ya polonya dumanın bana açtığı savaşa girmeseydi hem kendisi için hem benim için en doğrusu olacaktı çünkü duman iskandinavya ya çıkamıyor donanma üstünlüğümden dolayı. Hum war açmış durumda yani savaş hedefi başkentim ama şimdi polonyanın savaşa katılması prussia nın polonya ve benimle savaştığım rusya üzerinden bana doğru ordusunu getirme imkanı var tarihtede örnekleri vardır müttefiğiz diye bana açılan savaşlara çağırmanın otomatik olması ne kadar mantıklı.
[+] 2 üye fodunkiran nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyuna oynamayı bilmeyen savaşmaktan korkan adamlar girdiği için ming bu kadar büyüdü Hangi japonya Kore annexlenirken adasında oturup izler ? Kuye (Sakhalin) Adasını bile çin almış Japonyada garibim çin ile pakt kurduk herşey böyle devam eder sanıp izliyor olanları sadece.
1NrVyj.gif
Yardım almaya alışan emir almaya da alışır.
Ara
(20-08-2016, 15:04)Furkovic : Oyuna oynamayı bilmeyen savaşmaktan korkan adamlar girdi...

(20-08-2016, 02:27)Furkovic : doğuya gitsem Hindistan - Japan-Çin aralarında bir klup kurmuşlar

Batıya gitmek istesem osmanlı var onla baş edemem 

Furkoviç sen çok savaşıyormuşun gibi yorum yapma lütfen.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.