CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
HRE`yi gucsuz dusurmek icin ardi ardina 13 imparatorunu oldurdum hala parcalanmadi maalesef.

513912B67CA2325CC1D1A6A0F0CF390018336D88

Sonucunda boyle birsey oldu cok sacma birsekilde. Koskoca HRE , Cin`in hakimiyetine girdi.

2CAF41886FF282FE07F940E155ED0E2009AAF99C

Boyle birsey neden olmus olabilir?
Ara
HRE imparatorluk olduğu için parçalanıcak toprak yok. İkinci durum ilginç olmuş paradoxun ck2ye hindistan ve horse lorddan sonra çıkardığı en anlamsız ve bir o kadar saçma çin dlcden sonra böyle anlamsız durumlar yaşanabiliyor. Ancak HRE imparatorunun diz çöktüğünü ilk defa gördüm.
[+] 1 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Halife nasil olabilirim?
Ara
Halifenin primer title'ını alırsan halifeliğini de almış oluyorsun yanılmıyorsam.
Sic Parvis Magna
Ara
(14-02-2019, 17:12)Sezar : Halife nasil olabilirim?

Benim tecrübe ettiğim kadarıyla Sünni Halifelik şöyle: Öncelikle Halife'nin tüm mülklerini ele geçirmek gerekiyor. Daha sonra Hijaz bölgesine sahip olmak ve 1000 piety gerekiyor. Böylece unvan tekrar oluşturulabiliyor. (Şu an net olarak hatırlamıyorum ama ayrıca mevcut Halife'nin öldürülmesi yahut ölümünün beklenmesi de gerekebilir.)
Ara
(14-02-2019, 17:46)Ibn Khaldun : Benim tecrübe ettiğim kadarıyla Sünni Halifelik şöyle: Öncelikle Halife'nin tüm mülklerini ele geçirmek gerekiyor. Daha sonra Hijaz bölgesine sahip olmak ve 1000 piety gerekiyor. Böylece unvan tekrar oluşturulabiliyor. (Şu an net olarak hatırlamıyorum ama ayrıca mevcut Halife'nin öldürülmesi yahut ölümünün beklenmesi de gerekebilir.)

Halifenin topraksız kalması durumunda halifelik yok oluyor, bahsettiğin şartlarla tekrar kurulabiliyor. Halifenin ölmesi bişeyi değiştirmez. Ben bi keresinde hem sünni hem şii halifesi olmuştum. İki subjugate hakkım vardı. Şii halifesine invasion atıp tüm titlelarını ele geçirmiştim. Halifeliği de bana kalmıştı.
Sic Parvis Magna
Ara
52DAB3E8DAA54A10892E25A5E8D1D3902C8394A8

Su bastaki adami oldurdugumde asagidaki vassalim bana bagli olarak o emirlige sahip olmak yerine benden bagimsiz oldu.Halbuki benim titleim imperator. Bu sekilde toprak ele geciremiyor muyuz? Ne yapmam gerek?
Ara
Vassalın verasetle şeyhlikten emirliğe yükseldiği için o topraklar sana geleceğine seninkiler oraya gitmiş olabilir. Claim varsa claim basarak vassalına alman lazımdı. Verasetle değil.
Ama yine de net emin değilim.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Evet, simdi bulmaca gibi sorum var. Bana mantikli bir aciklama yapana imperium verecegim. Misir, Western Protectore olan HRE ile crusade ile alindi. Daha sonra Misir`a Jihad ilan edildi. Endulus olan bende belki toprak alirim diye bayagi savastim. Sonuc olarak war contribute`nim en yuksek benim.

1EFA1C66306FB2E4105558597418BFF32A8ED8B2

Ama Jihad bitiyor ve Misir birsekilde konu ile alakasi olmayan Gaznelilerin eline geciyor.

2lihfz4.jpg

Anlasilan su adam gecmis

9D0C3D80E3A3BB4FB3A70A9AB3A221261A6F0DBD

Bu adamin Misir Sultani diye title`i yok. Tam tersine Selcuklularin Misir Sultani unvani var.

20rwln4.jpg

Simdi Misir niye Gaznelilere gecti?
Ara
O adamın claimi vardı heralde Misir sultanlığında. Onun adına cihat açıldığı için direk ona gitti ünvan.
[+] 1 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Baris imzalanmadan hemen onceki save`de maalesef Gaznelilerin herhangi bir claimi yok..

jzjew4.jpg

Hatta cihada bile katilmamislar.
Ara
Valla çok ilginç bi tablo. Mısır sultanlığı zaten Selçukluların primer title'ı konumunda. Benim de kafam karıştı.
Sic Parvis Magna
Ara
Evet cozduk olayi.

Cihad Selcuklunun Misir title i icin acilmis.

r7q0sk.png

Ama claimant Halife

2istkd3.png

Halife`de dolayli olarak Gaznelilerin vassalinin vassali

14970v6.png
Ara
Bir krallığın tüm topraklarını tek bir savaşta elde etmek için hangi claimim olması lazım ve onu nasıl elde ederim ? 
Ara
Cermenlerde Prepared Invasion, dini reformladıktan sonra Great Holy War, katoliklerde haçlı, müslümanlarda cihat. Müslümanlarda ve paganlarda istila savaş sebebi.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
6w7wuP.jpg

Halife oldum jihad cagrisi nasil yapabilirim?
Ara
Savaş seçenekleri arasında olabilir.
150 yıl kadar oynadım ama tarih akma hızı en yüksekte olmasına rağmen daha yavaş ilerliyor bu durumu nasıl düzeltebilirim ?
Ara
CK2 benim oynadığım kadarıyla çok fazla ilerledikçe yavaşlayan bir oyun değil, oyundaki karakter sayısının artması buna sebep oluyor olabilir.

Ben sürekli 5'te oynayınca oyunun hakkının verilmediğini düşünüyorum biraz da, etrafta takip edebilecek, inceleyebilecek, yapabilecek çok şey var 5 hız için.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
769 senaryosunda viking rp si yapabilecegim hem de tribal mekaniklerini ogrenebilecegim nisptene orta kolaylikla bir karakter onerebilir misiniz?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.