CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Arkadaşlar savaştayken geri çekilme tuşu ne?Ordu fazla hasar almadan çekilmek istiyorum.
Ara
belli bir tuş yok diye biliyorum savaştaki ordunu seçip geri çekilmek istediğin toprağa tıklarsan geri çekilirsin dikkat etmen gereken shattered retreate dönmez orduların yani düşman 2.kere vurabilir
[+] 2 üye Littleİskender nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(27-04-2020, 23:59)altnkurt : O doktrin istediğin oğlunu sonraki varis olarak seçmeni sağlar. Yönetim biçimini değiştirmez. Yani normalde gavelkind ile en büyük oğlun başa geçecekken sen meritokrasili gavelkind ile 2. veya 3. oğlunu varisin yapabilirsin. Yine öldüğünde gavelkinda göre ülke bölünecektir. Meritokrasi bunu etkilemez.

Vasallarının oy kullanması da elektif gavelkindda olmandan dolayı. Onu değiştirmen gerekiyor oy kullanmalarını istemiyorsan.
Elective gavelkindde meritocracy nasıl kullanılır o zaman
Ara
Kullanılabildiğini sanmıyorum.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Merhabalar, oyunda gucsuz vassallarimizin topraklarini heir kendimiz olarak alabiliyoruz ya bazi vassallarimiz dinciler oluyor ve varisi olmuyo klise tarafından ataniyor sanirim bu topragi nasil alicam? Kendi duke lugumun icinde ama bir turlu bana gecmiyor. Bir de demesne sayimizi doldurmalimiyiz yani topraklara kendi hukmetmemisle guvendigimiz vassalimizda olmasi arasinda ne fark var kendime gecirmek icin ugrasmalimiyim toprakları?
Ara
Claim atıp talep edebilirsin. Demesne sayısını doldurmak her zaman daha isabetlidir, birinde toprağı sen yönetiyorsun diğerinde vasal.

Genellikle yapılması gereken şey krallığın merkezi bir düklüğünü belirleyip o düklükteki tüm topraklara sahip olmak şeklinde. Örneğin İngiltere Kralıysan Londra ve çevresindeki toprakları üssün haline getirebilirsin.
Demesne ve vasal limitlerini mümkün olduğunca sonuna kadar doldurmakta fayda var. Dincinin elindeki toprağı zorla revokelatabilirsin çok müthiş bir eksisi olmayacaktır.
Sic Parvis Magna
Ara
Dinci vasallarını istediğin kişiye vermek istiyorsan investure yasasını free yapman lazım böylece papa değil sen atarsın.Bi toprağı elinde tutmakla vasala vermek arasındaki fark şu elinde tuttuğun topraktan para ve askeri %100 aldığını varsayarsak vasallarından %25 civarı verim alırsın ancak demesne limiti olduğu için mecburen vereceksin.Baştademesne limitini yahut 1eksiğini doldurmak gerisini kontluklar halinde vassallara vermek mantıklı olacaktır.Vasal limitin yetmedikçe kontları dük yapmaya başlarsın.Yani aradaki vasal zinciri ne kadar kısaysa o kadar verimli olur.Ancak oyun ilerledikçe mecburen uzatıyoruz.
Ara
Göçebe olarak yerleşik hayata geçmek faydalı mıdır? Geçilecekse ne zaman geçilmeli?
Ara
Sağlam bir ülkeye invasion attıktan sonra holdingleri yıkmadan önce yerleşik hayata geçilebilir.
Sic Parvis Magna
Ara
Ben göçebeyken sadece başarım yapacaksam yerleşik hayata geçerim. Onun dışında önermem çünkü nomad toprakların yerleşik hayata geçince sende kalmıyor.
Ara
Müslümanlara özel invasion savaş sebebinin tam olarak gereklilikleri ve şartları nelerdir ?
Ara
1000 piety ve komşu, kafir olma şartı var sanırım.
Sic Parvis Magna
Ara
Denedim ama bu şartlarda savaş sebebi gelmedi.
6 toprak olması lazım o krallıkta yazıyor wikide ama yinede gelmedi.
Ara
Cevabı bulduğum için yazayım dedim. Müslim invasion savaş sebebini kullanmak için hedef aldığınız krallığın de jure bölgesine direkt kara sınırınızın bulunması gerekirken hedef aldığınız ülke sizinle aynı dinden olmamalı(Şii ve müslüman aynı din sayılmıyor) sizin dininiz Müslümanlığın heretic dinlerinden biri olmamalı. Ve hedef aldığınız ülkenin hedef aldığınız krallıkta en az 6 toprağı bulunmalı.
Ara
Son cümle hariç ben de yazmıştım aslında ama neyse.
Sic Parvis Magna
Ara
(06-05-2020, 19:12)altnkurt : Son cümle hariç ben de yazmıştım aslında ama neyse.

Tek cümle nelere kadir.
[+] 2 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Krallığın de jure sınırı ile komşu olma şartı önemliymiş direkt komşu olmaya gerek yok. komşu olsanda hedefeyemiyebiliyorsun yani. Bende olmamasının sebebi bu.
Ara
Merhaba arkadaşlar. Yaşadığım bir sorun hakkında yardımcı olmanızı isteyeceğim, oyunu oynamaya başladıktan birkaç saat sonra save alıp çıkış yaptım. Şimdi save aldığım oyuna giriş yapamıyorum. Nedenini bile arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

NOT: learning scenario olarak oynamıştım.
Ara
Nasıl bir hata veriyor?

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.