CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Herkesle aranı mahvedersen tahta geçtiğinde illa ki sıkıntı yaşayacak varisinin sorununu büyütürsün çünkü vasalların önceki kralla ilişkileri birkaç sene için yeni kralla olan ilişkileri de etkiliyor.
Ara
Birkaç senelik sıkıntı ülkenin bölünmesinden iyidir diye düşünüyorum.
Ara
O birkaç senelik sıkıntıda ülkeyi bölerler ama.
Ara
Hiç büyük ülke yönetmediğimizden en büyük sıkıntımız birkaç toprağı dağıtmak oluyor tabi. Senin yönettiğin krallıklarda herkes güç sahibi olduğundan daha büyük sıkıntı çıkartabilir haklsın. :D
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Karım dük olmasına rağmen çocuğumuz onun düklüğünün varisi olarak gözükmüyor. Sanırsam bulunduğu düklük başka bir veraset sistemine sahip. Bu sorunu nasıl çözerim ? Karım ölürse çocuğumda onun bulunduğu düklüğün claimi olurmu ?
Ara
Çözemezsin. Değişiklik yapmadılarsa olur.
Ben bildiğim kadarını yazayım. Şimdi eğer karın senden önce evlilik yapmışsa ve o evlilikten meşru çocukları varsa taht hakkı ilk onlara tanınacaktır. Karın öldükten sonra çocuğunun tahtta hak iddiası olacaktır. Karın öldükten sonra, oğlunu tahtta çıkartmak için savaş nedenin olacaktır, savaş açıp kazanırsan oğlunu tahtta çıkartabilirsin.
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
İlla ki daha önceden çocuğu olması gerekmez örneğin Seniority vardır kadının tarafında hanedanın en yaşlısı varis olur çocuk yerine.
ok0G4R.jpg

Vassal limit ve demesne limit aşıldı. Çok fazla düklüğüm var ama bir türlü krallık aşamasına geçemiyorum. Bide Provence düklüğü kalıcak karımdan idare edilebilecek gibi değil. Bu durumdan nasıl kurtulurum. ?

Not : Ek olarak Fransa'da imparatorluk altında Krallık kurulduğu için harita modunu aktif olarak kullanamıyorum. Bunun herhangi bir çözümü var mı ?
Ara
Found a new kingdomdan krallık kur, demesne sayını da azalt.
Ara
Onu yapabilmek için bağımsız olmak gerekiyor. Krallıktan bağımsız olsamda Empire altında yine kurulmuyor.
Ara
Kullandığımız primary title şekli önemli mi ?
Ara
Şekli derken? Neyin primary olduğunun bir önemi yok bildiğim kadarıyla.
@Aeschyli emin misin imparatorluk altında krallık oluşturamadığına? Ben yakın zamanda yaptığımı hatırlıyorum çünkü.
Ara
Şekilden kastım ben brittany krallığını öncelik olarak kullanıyorum ama Fransa kullansam ne farkeder diye sormuştum. Sanırsam yasaları farklı olduğundan dolayı farklılıklar oluşuyor.

@TurkJedi
Valla buton aktif değildi koşullara baktığımdada "*is an independent ruler" koşulunu gördüm.

Onun dışında şu anki durumum bu şekilde

ok6yg9.jpg
*Hanedan Roding*

Niyeyse güçlü gözükmeme rağmen pek tatmin olamıyorum. Gücün büyük kısmı vassallarda olduğundan sürekli bir diken üstünde olma durumum var. Üzerimde yaklaşık 5 tane krallık ünvanı var. Artık bağımsız olup İmparatorluk kurmamın vakti geldi diye düşünüyorum. Krallıkları vassallara dağıtınca rahatlarmıyım ? Tabi bide bağımsız olunca Umayyad istilasındanda korkmuyor değilim.
Ara
Ek olarak sürekli isyan eden vassalların ünvanlarını alıp sürekli başkalarını verip durmaktan ortalık iyice karıştı. Harita modundada kimin nereye sahip olduğunu göremediğimden baya karman çorman durumda ünvanlar. Bu dağılım hakkındada birkaç tüyo verirseniz iyi olur. Konsey gücünü arttırmak için habire isyan edip duruyolar.
Ara
Yasalar da de-jure partlarına etki ediyor olması lazım sadece yani hem Breton hem Fransa Kralıyken Fransa'nın yasası ayrı Breton'un ayrı.
@Aeschyli isyan eden vassallar senin kültüründense ünvanlarını almanın sana hiçbir yararı yok. Tüm ünvanları onlarda kalsın al ev hapsine 40-50 sene isyan edemesin. Kültürün farklı olması durumunda topraklarını alıp kendi kültüründen adamlara vermen iyi olur.

Onun dışında gücün vasallarda olduğunu hissediyorum diyorsan demesneni geliştirmeni ve kasanda bol para tutmanı öneririm. Olası isyanlarda hızlıca demesne askerlerini kaldırıp birkaç paralı asker eklersen bastıramayacağın isyan yoktur. Demesne topraklarının birleşik olması gerekiyor tabii, tercihen tek dükalık içinde.
Ara
@TurkJedi
Kayıtı sana atsam şöyle bir göz gezdirip hatalarımı yazsan çok makbule geçer aslında.
Ara
Olur yolla.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.