EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Portekiz, geliri iyi degilse ve az sehiri kalmis ise koloni yapmiyor pek.Tavsiyem vassal yaptiginiz portekize ,core topraklarini verebilir ve/veya aylik subs baglayabilirsiniz.Vassalin geliri yukseleceginden koloni atmaya baslayacaktir. Sahsen   ben daha cok koloni atsin diye Portekizi vassal almaktan ziyade en kisa zamanda ilhak edilmesi taraftariyim cunku Sevilla'ya ne kadar ticaret gelirse gelsin yarisini Portekiz cekecektir.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Koloniste ayırcak geliri yoksa koloni atmaz. Portosunu lisbonunu aldıysan zor.
Sic Parvis Magna
Ara
Ironmande normal kayıtmış gibi oynayanlar nasıl oynuyor? Otomatik kayıt nasıl kapatılıyor? Mesela Florryworry Karaman oyununda 1520 gibi falan kayıt etti oyunu ve Osmanlıya savaş açtı, savaşı kaybedince kaydettiği tarihten tekrar başladı tekrar savaş açtı bunu böyle iki üç kez yaptı. Siu King de Oman serisinde aynısını yaptı, her şey iyi gidiyorsa bir kez kendileri kayıt ediyor otomatik kayıt olmuyor.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
(29-01-2018, 08:27)altnkurt : Koloniste ayırcak geliri yoksa koloni atmaz. Portosunu lisbonunu aldıysan zor.

Kastilya olarak portekizi yuttum.Geri vassal olarak kurayım mı ? ne önerirsiniz?
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Yuttuysan geri salma artık. Ama ben milletin "Portekiz'i yut, Sevilla'nın yarısını alıyo" argümanına katılmıyorum. Portekiz kolonicilik olarak Kastilya'dan daha üstün bir ülke. Sevilla'ya gelen ticaretin çoğunu Portekiz getiriyor. Evet Portekiz Sevilla'nın yarısını alıyor ama orada Portekiz olmazsa İspanya'nın alacağı rakam Portekiz varken alacağı yarımdan daha az. Kimse buna dikkat etmiyor.

(29-01-2018, 09:41)Zebercet : Ironmande normal kayıtmış gibi oynayanlar nasıl oynuyor? Otomatik kayıt nasıl kapatılıyor? Mesela Florryworry Karaman oyununda 1520 gibi falan kayıt etti oyunu ve Osmanlıya savaş açtı, savaşı kaybedince kaydettiği tarihten tekrar başladı tekrar savaş açtı bunu böyle iki üç kez yaptı. Siu King de Oman serisinde aynısını yaptı, her şey iyi gidiyorsa bir kez kendileri kayıt ediyor otomatik kayıt olmuyor.

Savescum denilen olay işte. Nasıl yapıyolardı unuttum.
Sic Parvis Magna
Ara
Önce kaydediyor, sonra o kayıt dosyasını save klasöründen ayırıp başka bir yere kopyalıyor. İhtiyaç olursa geri dönüyor. Savescum tam olarak bu.
Ara
(29-01-2018, 11:17)altnkurt : Yuttuysan geri salma artık. Ama ben milletin "Portekiz'i yut, Sevilla'nın yarısını alıyo" argümanına katılmıyorum. Portekiz kolonicilik olarak Kastilya'dan daha üstün bir ülke. Sevilla'ya gelen ticaretin çoğunu Portekiz getiriyor. Evet Portekiz Sevilla'nın yarısını alıyor ama orada Portekiz olmazsa İspanya'nın alacağı rakam Portekiz varken alacağı yarımdan daha az. Kimse buna dikkat etmiyor.

(29-01-2018, 09:41)Zebercet : Ironmande normal kayıtmış gibi oynayanlar nasıl oynuyor? Otomatik kayıt nasıl kapatılıyor? Mesela Florryworry Karaman oyununda 1520 gibi  falan kayıt etti oyunu ve Osmanlıya savaş açtı, savaşı kaybedince kaydettiği tarihten tekrar başladı tekrar savaş açtı bunu böyle iki üç kez yaptı. Siu King de Oman serisinde aynısını yaptı, her şey iyi gidiyorsa bir kez kendileri kayıt ediyor otomatik kayıt olmuyor.

Savescum denilen olay işte. Nasıl yapıyolardı unuttum.

Aslında oyun başında yanlışlıkla portekizi düşman ilan ettim.Dedim madem geri alamıyorum bari yutayım.Kolonicilik'e herkesten önce başladım güney amerika ile kuzey amerikada birer koloni kuruyorum.
Portekizi vassal bıraksaydım benimle birlikte koloni atar mıydı ? sorusu hala aklımda.
Ara
Önceden koloni ideası almamışsa veya national idealarında yoksa vassallar sonradan koloni ideası almazlar. Aldıysa senle birlikte o da koloni atar. Sonra annexlersin ve kolonileri devralırsın.
Sic Parvis Magna
Ara
Hayır kayıt edip dosyayı saklamakla falan uğraşmıyorlar bunu canlı yayında yapmaları da büyük aksaklık çıkarır zaten yorucu bir şey tek tek kayıt dosyasını saklamaları bunlar atıyorum savaş iyi giderken kaydediyor aksilik olunca oyunu kapatıp açıyor o kaydettikleri yerden devam ediyor bir anlamda otomatik kayıtı kapatıyorlar oyun kendisi hiç kaydetmiyor bu yüzden dosya saklamayla da uğraşmıyorlar zaten.
Ara
(29-01-2018, 15:23)altnkurt : Önceden koloni ideası almamışsa veya national idealarında yoksa vassallar sonradan koloni ideası almazlar. Aldıysa senle birlikte o da koloni atar. Sonra annexlersin ve kolonileri devralırsın.

Ben koloni aldım.Onu çıkartırsam tekrar kendisi de benim idealarımı almış olmuyor mu?
Ara
(29-01-2018, 15:47)Zebercet : Hayır kayıt edip dosyayı saklamakla falan uğraşmıyorlar bunu canlı yayında yapmaları da büyük aksaklık çıkarır zaten yorucu bir şey tek tek kayıt dosyasını saklamaları bunlar atıyorum savaş iyi giderken kaydediyor aksilik olunca oyunu kapatıp açıyor o kaydettikleri yerden devam ediyor bir anlamda otomatik kayıtı kapatıyorlar oyun kendisi hiç kaydetmiyor bu yüzden dosya saklamayla da uğraşmıyorlar zaten.

Save klasöründen dosyayı masaüstüne atmak zor bir şey değil.Ayrıca canlı yayında yapıyor diye yapmadığını bilemezsiniz.Eu4 ekranı sizde kalırken onlar yan ekranda hızlıca halledebilir.Dikkatli bir bakın bakalım kaydettikten sonra oyun hiç oto kayıt alıyor mu, almıyor mu.

(29-01-2018, 17:06)KARTAL : Ben koloni aldım.Onu çıkartırsam tekrar kendisi de benim idealarımı almış olmuyor mu?
Tamamen aynı idealara sahip oluyorlar.Hatta koloni devletlerine bakarsanız onlar da aynı idea ve teknoloji seviyesine sahip oluyor.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
Almıyor arkadaşım neden ısrar ediyorsun. Arumba da kaç saatlik Ryukyu serisinde yapıyor aynısını yani bilmeden mi konuşuyorum ben. Tamamen elle kaydediyorlar oyun kendisi kaydetmiyor.
Ara
(29-01-2018, 17:52)Zebercet : Almıyor arkadaşım neden ısrar ediyorsun. Arumba da kaç saatlik Ryukyu serisinde yapıyor aynısını yani bilmeden mi konuşuyorum ben. Tamamen elle kaydediyorlar oyun kendisi kaydetmiyor.

Savescum için dosyayı başka bir yere kopyalamaya gerek yok otomatik kaydı en uzun aralığa alırsın, hoşuna giden birşey olunca oyun içinde kayıt yaparsın, hoşuna gitmeyen birşey olduğunda otomatik kayıt tarihi gelmeden önce görev yöneticisinden veya görev çubuğundan oyunu kapatırsın ki save alamadan kapansın. Sonra tekrar açınca senin save aldığın yerden başlarsın.
Ara
Ming oynarken -8 unrest ve 3 stability olmasına karşın yine de isyancıların çıkması niyedir? İdeas arasında hümanist ideaya da sahip olup verilen -10 separarist yarar sağlamıyor mu? Hakikaten isyancılar çok sıkıntılı, sebebsiz eventlerle 30 ila 40 k arası isyancılar gözlemleniyor. Peki neden? İkincisi, ay başına ortalama 3 eventin geldiğini bunların ise yüzde 30 civarının gerçek yarar sağladığını söyleyebilirim. Hele ki, last game (1700 ve sonrası için) gelen bir event. -%20 oranın tax income da zarar vermiştir. Bu öyle yara açtı ki.. 10 loansa sürüklendim. Eventler niçin berbat? Yani yapılan hamlelere göre mi gelmekteler?
Ara
(29-01-2018, 18:51)Voidian :
(29-01-2018, 17:52)Zebercet : Almıyor arkadaşım neden ısrar ediyorsun. Arumba da kaç saatlik Ryukyu serisinde yapıyor aynısını yani bilmeden mi konuşuyorum ben. Tamamen elle kaydediyorlar oyun kendisi kaydetmiyor.

Savescum için dosyayı başka bir yere kopyalamaya gerek yok otomatik kaydı en uzun aralığa alırsın, hoşuna giden birşey olunca oyun içinde kayıt yaparsın, hoşuna gitmeyen birşey olduğunda otomatik kayıt tarihi gelmeden önce görev yöneticisinden veya görev çubuğundan oyunu kapatırsın ki save alamadan kapansın. Sonra tekrar açınca senin save aldığın yerden başlarsın.
Ironmande en uzun aralık diye bir şey yok rastgele kafasına göre kaydediyor o yüzden ironman zaten yani ben mi anlatamıyorum acaba derdimi. :triumph:
Ara
(29-01-2018, 19:02)Zebercet :

Ironmande en uzun aralık diye bir şey yok rastgele kafasına göre kaydediyor o yüzden ironman zaten yani ben mi anlatamıyorum acaba derdimi. :triumph:
Kardeşim arkadaş ayarlardan kayıt süresini diyor. Adam oyuna girmeden ayarlardan 6 Yıl otomatik save diye ayarlar. Adam mesela güzel bir olayda save aldı. 6 yil gecmeden kotu bir sey oldu diyelim. Adam hemen alt+f4 atar sonra oyuna girer aldigi saveden devam eder demek istiyor arkadas heralde
Ara
(29-01-2018, 19:36)PasazadeAhmet :

Kardeşim arkadaş ayarlardan kayıt süresini diyor. Adam oyuna girmeden ayarlardan 6 Yıl otomatik save diye ayarlar. Adam mesela güzel bir olayda save aldı. 6 yil gecmeden kotu bir sey oldu diyelim. Adam hemen alt+f4 atar sonra oyuna girer aldigi saveden devam eder demek istiyor arkadas heralde

Ya yok öyle bir şey yok yok yok kafayı yedireceksiniz insana zorla asıl okuduğunu anlamayan sizsiniz kaç saattir ne diyorum ben. Yani orada kastettiği şeyi anlamamış gibi mi görünüyor yazdıklarım bunu mu çıkarıyorsunuz çıkara çıkara. Ben zaten akıl edemedim kayıt süresini uzatıp alt f4 yapmayı. Ironman nedir bilmeyen adamlar Allah aşkına bir yorum yapmasın.
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Ironmande iki turlu save aliyor oyun bir autosaveden birde olaylardan mesela memluk sana savas acti. oyun save aldi ama autosaveden ayri bir save aliyor.   Mesela ornek vericek olursak benim save dosylarim soyle

Ottoman_1472_Backup
   4 March 1472
Ottoman_1466
   1 January 1466
Anlatamadım ama neyse işte bu yani  :grinn:

(29-01-2018, 19:39)Zebercet :

Ya yok öyle bir şey yok yok yok kafayı yedireceksiniz insana zorla asıl okuduğunu anlamayan sizsiniz kaç saattir ne diyorum ben. Yani orada kastettiği şeyi anlamamış gibi mi görünüyor yazdıklarım bunu mu çıkarıyorsunuz çıkara çıkara. Ben zaten akıl edemedim kayıt süresini uzatıp alt f4 yapmayı. Ironman nedir bilmeyen adamlar Allah aşkına bir yorum yapmasın.

Kardeş seni sinirlendirecek bir şey söylemek istemedim söylediysem özür dilerim.Ben ironman nasil oynanır diye anlatmadım. Ironman oynayıp saveden cayıp tarihi geriye alınabildiğini söyledim. Tekrardan ozur dilerim.
[+] 1 üye PasazadeAhmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Asıl kırdıysam ben özür dilerim. Senin dediğini anladım, biliyorum. Benim kastettiğim şey ne oyunu görev yöneticisinden kapatmak ne de başka bir şey. Bahsettiğim bu yayıncılar her nasıl yapıyorlarsa oyunun otomatik save yapmasını - tamamen - kapatıyorlar ve sadece kendileri elle kaydediyor. Tekrar belirtiyorum, bunun dışında oyun kendisi kaydetmiyor. Ve bir aksilik çıktığında oyunu kapatıp tekrar açtıkları zaman, ekstra hiçbir şey yapmaya gerek kalmadan elle kaydettikleri son tarihe dönebiliyorlar. Kara Del, Ulm, Oman gibi ülkelerle dünya fethi yapan oyuncuların tamamı bunu uyguluyor, ki ben de ilk kez Ryukyu ile dünya fethi yapan Arumbada gördüm bu durumu. Ha ben bunu asla yapmam, Football Managerda takım galibiyet alana kadar save load yapmaktan hiçbir farkı yok ancak merak ediyorum nasıl yapıldığını, yani ironmani bu şekilde bükmek mümkün mü, bu kadar iyi olduğunu düşündüğümüz oyuncuların bunu yaparak başarıya ulaşması da bence üzücü, yani 3-2-2 varis geldi kapat aç 6-5-5 gelsin.
Ara
(29-01-2018, 19:54)Zebercet : Asıl kırdıysam ben özür dilerim. Senin dediğini anladım, biliyorum. Benim kastettiğim şey ne oyunu görev yöneticisinden kapatmak ne de başka bir şey. Bahsettiğim bu yayıncılar her nasıl yapıyorlarsa oyunun otomatik save yapmasını - tamamen - kapatıyorlar ve sadece kendileri elle kaydediyor. Tekrar belirtiyorum, bunun dışında oyun kendisi kaydetmiyor. Ve bir aksilik çıktığında oyunu kapatıp tekrar açtıkları zaman, ekstra hiçbir şey yapmaya gerek kalmadan elle kaydettikleri son tarihe dönebiliyorlar. Kara Del, Ulm, Oman gibi ülkelerle dünya fethi yapan oyuncuların tamamı bunu uyguluyor, ki ben de ilk kez Ryukyu ile dünya fethi yapan Arumbada gördüm bu durumu. Ha ben bunu asla yapmam, Football Managerda takım galibiyet alana kadar save load yapmaktan hiçbir farkı yok ancak merak ediyorum nasıl yapıldığını, yani ironmani bu şekilde bükmek mümkün mü, bu kadar iyi olduğunu düşündüğümüz oyuncuların bunu yaparak başarıya ulaşması da bence üzücü, yani 3-2-2 varis geldi kapat aç 6-5-5 gelsin.
Katılıyorum. Bende bir kaç kez yapmışlığım olmuştu ama bir süreden sonra gerçekten çok sıkılıyor insan. Oyunu kurallarına göre oynamak gerçekten çok fazla keyif veriyor. Neyse iyi ve hayırlı akşamlar.
Ara

Konuyu Okuyanlar: Númenorë, 25 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.