EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Oynaması keyifli MÜSLÜMAN ülke?
İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.
Ara
Osmanlı memlük kara koyunlu tunus
Ara
Karaman, rengi ve ideaları güzel.
Sic Parvis Magna
Ara
shirvan veya kara koyunlu genişlemeye müsait topraklar var etrafında
Ara
beyler dlcleri yavaş yavaş tamamlamaya çalışıyorum Mandate of Heaven, Cradle of Civilization, Cossasx bu 3 üçnden hangisini daha önce almalıyım sizce?
Ara
Hangi bölgede oynamak istediğine bağlı biraz da ama Cossacks diyebilirim.
Ben Tunus'a savaş açmak istiyorum, Memlük Defender of Faith olarak savaşa dahil oluyor. Ama Memlük bana karşı koalisyon içerisinde. Eğer ben Memlüğe tik koyarsam Memlük koalisyon üyelerini çağırabilir mi ?
Ara
Alıntı:If you attack an ally of a member of a coalition and call in a coalition member as a co-belligerent, he will call in all the coalition members, but as belligerents in the war instead of as a coalition, so they lose the +30 war enthusiasm bonus and can be peaced separately, thus removing them from the coalition. This is especially handy in places like North Germany where coalitions are large numbers of small states.
@PashaZade
Özet: Geliyolarmış.
Ara
Cossacks Art of Wardan da önemli bir dlc bence.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Kanalların inşa edilmesi kaç yıl/gün sürüyor?
Ara
(07-02-2018, 19:18)PashaZade : Kanalların inşa edilmesi kaç yıl/gün sürüyor?

Yirmi bin gün galiba. O da 55 yıla falan tekabül ediyor. Yanılıyor olabilirim.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
20 yıl
Ara
Arkadaşlar bu yapay zeka neden bu kadar saçma işler yapıyor benim müttefiğimken? Düşman yapay zeka tak tak tak alıyo alması gereken yerleri. Mantıklı mantıklı oynuyo. Bana gelince salaklaşıyolar. Müttefikimize vassalımıza gitmesini istediğimiz yeri işaretleyebiliyor muyuz? Vassalın nasıl oynaması gerektiğini biliyorum kuşatma mı yapsın yanımda dursun vs de spesifik olarak belirtebiliyor muyuz? Birde şu boğazları kapatma konusu var. Örneğin osmanlıyla oynarken venediğe koyuyorum 40k donanmayı. Ama venedik ordusu venedikle treviso arasına rahat rahat gidip geliyor. Kendisi koyuyo ben gidip gelemiyorum. Ya da tam tersi ben venedik olsam yine kapatamıyorum düşman gelince kapatıyor anlamadım nedir bunun olayı? Teşekkürler şimdiden.
Ara
Kuşatmasını istediğin yerleri işaretleyebiliyorsun savaş esnasında.

Bir boğazın her iki tarafını da kontrol ediyorsa ülke, aradaki gemi geçmeyi engelleyemez.
(08-02-2018, 17:49)Duman : Kuşatmasını istediğin yerleri işaretleyebiliyorsun savaş esnasında.

Bir boğazın her iki tarafını da kontrol ediyorsa ülke, aradaki gemi geçmeyi engelleyemez.

Nasıl işaretliyorum işte :D bulamadım ekranda herhangi bi icon. Ya da tuşla mı oluyo bilmiyorum. 

Trevisoyu işgal ettiğim zaman bile geçemiyorum işgal etmek yetmiyor o zaman kontrol etmek lazım tamamen öyle mi ?
Ara
Konuya uygun değil ama hazır ai'ye laf edilmişken kendimi tutamadım sinirliyim çünkü, Tunus oyunum mahv oldu bu yüzden. Mevzu şu; Tunus'la oynarken Touggourt'a savaş açtım. Fizan ve Tlemcen de müttefikleri olduğu için savaşa katıldılar. 3 devletle savaş halindeyim yani. Bunların ordularını 1 kere yok ettim, kuşatmalara geçtim. Ordusu yok olan Tlemcen'e Fas savaş açtı. Bu iyi oldu Tlemcen belasından kurtulduk daha gelmezler derken bunlar benim ordumdan biraz az sayıda yeni bir ordu toplayıp geldi bana daldı.
Kardeşim savaş senin savaşın değil, üstelik bir başkası sana savaş açmış, ve kazanamayacağın halde canhıraş niye benim orduma dalıp ikimizi de kırdırıyorsun? Neticede Benim manpower dibi gördü, Fas Tlemcen'in tüm ülkesini aldı sadece bir toprak bıraktı. Benim düştüğüm kötü durumdan da Castille faydalandı ve Aragon ve Naples'i de yanına alarak savaş açtı. Bir seri de böylece ai'nin dangalaklığına kurban gitti.
Keşke bu gibi durumlar için bir kodlama yapılsa ai önce kendi ülkesinin bekasını düşünse. Çok zor değildir sanırım bunu ayarlamak.
Ara
(08-02-2018, 18:41)nachzehrer : Nasıl işaretliyorum işte :D bulamadım ekranda herhangi bi icon. Ya da tuşla mı oluyo bilmiyorum. 

Trevisoyu işgal ettiğim zaman bile geçemiyorum işgal etmek yetmiyor o zaman kontrol etmek lazım tamamen öyle mi ?

savaşta bölgeye tıkla orada no objection göreceksin türkçesini bilmiyorum oradan vassalı yada pu yu seçersen oraya gider birde vassal bölümünden defansif saldırı kuşatma gibi seçenekleri vassalın yanından seçebilirsin uygun dlcn varsa
Ara
1JVgMN.jpg

Fransa'ya tıklarsan Fransa'ya "burayı kuşat" demiş oluyorsun.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(08-02-2018, 20:50)Duman : 1JVgMN.jpg

Fransa'ya tıklarsan Fransa'ya "burayı kuşat" demiş oluyorsun.

ooo çok sağolun ya.

Peki imparatorken özgür şehirleri fetheldikten sonra serbest bıraktırdığımız zaman düklük oluyor yönetim biçimleri. Dolayısıyla özgür şehir teklifimi kabul etmiyorlar. Nasıl sayısını arttırcam peki bu şehirlerin? Cumhuriyete geçmelerini sağlayabilir miyim?
Ara
Etiyopya oynuyorum. Farketmeden kabul ettiğim bir eventle slaving economy diye bir şey geldi. +5 National Unrest veriyor. Ülke sürekli isyan içinde bu arkadaş nasıl gider bilen var mı?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 38 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.