EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Beyler oyundan kısa bir özet geçeyim jianzhou olarak başlayıp korichin ile müttefik olup haixeye girdim sadece girin i alıp çıktım daha sonra yerene daldım ben manchu kurmak için gerekli toprakları alıp çıktım manchuyu kurduktan sonra bir kez koreye girip kalelerini alıp çıktım daha sonra korichin ve moğalistanı yuttum manchu kurduktan sonra haixi ve yeren deki topraklar kendi coreum olduğu için puan harcamadan kolayca yuttum yalnız ming oyratı yuttu ve asyaya uzanamıyorum bu mingi nasıl patlatıcaz birde idea olarak neler almalıyım
moLy74.jpg
AzJM7q.jpg
Ara
@4S0S Ming'i patlatmak için geç bile kalmışsın. Ama en azından ülkeyi büyütmüşsün bu sürede. Mingin orduları kağıt oluyor. Askeri teknolojide geri değilsen özellikle steppelerde ming ordularını yakalayıp stackwipe atabilirsin rahatça. Banner da vardır zaten ordu da tahmin ediyorum. Sayısı fazla olsa da kalitesiz olduğundan zorlamayacaktır. Ne kadar geç dalarsan o kadar zorlar bu arada.
Ara
Cossack dlc'si almadığıma pişman olmaya başladım açıkçası, güzel özellikler varmış :)

Arkadaşlar bu arada şöyle güzel bir Bizans rehberi, başlangıç tavsiyesi var mı Türkçe?

1.26 ne zaman çıkacak?

Askeri geçişim olmayan tarafsız bir ülkenin topraklarından ordumu geçirebildim geçen gün, bug filan mı oldu acaba?
Ara
(06-07-2018, 19:10)Aytaç : @4S0S Ming'i patlatmak için geç bile kalmışsın. Ama en azından ülkeyi büyütmüşsün bu sürede. Mingin orduları kağıt oluyor. Askeri teknolojide geri değilsen özellikle steppelerde ming ordularını yakalayıp stackwipe atabilirsin  rahatça. Banner da vardır zaten ordu da tahmin ediyorum. Sayısı fazla olsa da kalitesiz olduğundan zorlamayacaktır. Ne kadar geç dalarsan o kadar zorlar bu arada.

yeren ve haixiyi ilk başta tamamını ihlak etmedim nasılsa manchu kurunca oralar zaten core bölgem olacak puan harcamaya gerek kalmaz puanlarıda rönesans için girine basarım diye planladım böylelikle onların tamamını yutmam baya vakit aldı demekki adm puanlarına acımadan direk annexlemek mi gerekiyor minge direk dalabilmek için

(06-07-2018, 19:14)cennaro : Askeri geçişim olmayan tarafsız bir ülkenin topraklarından ordumu geçirebildim geçen gün, bug filan mı oldu acaba?

eğer savaştaki düşmanlarından biri erişim izni aldıysa sende geçebiliyorsun
[+] 1 üye 4S0S nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Şahsen ben Girine full annex atıp Yerenden gerekli toprakları almıştım manchu için. Ardından 1450lerde hiç oyalanmadan Ming dalmıştım 4.askeri teknolojiye geçip. 20-25k ordu ile Mingi kağıt keser gibi kesebiliyorsun steplerde ama dağda falan dalmaya kalkınca sıkıntı olabiliyor.
Ara
Launcher'da versiyonum 39a3 ken oyunu açtığımda versiyonum değişiyor. Nedeni ne olabilir?
Vir sapit qui pauca loquitur
Ara
(06-07-2018, 19:24)Aytaç : Şahsen ben Girine full annex atıp Yerenden gerekli toprakları almıştım manchu için. Ardından 1450lerde hiç oyalanmadan Ming dalmıştım 4.askeri teknolojiye geçip. 20-25k ordu ile Mingi kağıt keser gibi kesebiliyorsun steplerde ama dağda falan dalmaya kalkınca sıkıntı olabiliyor.

haixi yi ihlak etsek ama sadece girine puan harcasak daha sonra yerenden gerekli toprağı alıp çıksak daha sonra manchuyu kursak haixideki puan harcamadığımız topraklar core olur mu :D
Ara
(06-07-2018, 21:08)4S0S : haixi yi ihlak etsek ama sadece girine puan harcasak daha sonra yerenden gerekli toprağı alıp çıksak daha sonra manchuyu kursak haixideki puan harcamadığımız topraklar core olur mu :D

Olur olur. Sadece manchu kurmak icin gereken topraklara core at yeter. Kurumca core oluyor otomatik.
Ara
Konunun formatına uymuyor ama dertlenmek istiyorum. Oyunda inanılmaz bir şekilde kapana kısıldım ya hu! Dedeyi aldım. 200-300 yıldır Anadolu'dan öteye gidemiyorum. Kuzey desen Rusya; batı desen Avusturya, Macaristan'la birleşmiş, daha sonra da İspanya, Avusturya'yı pu'ya düşürmüş; güneyde Memlükler; doğuda Ajam(ilk başta müttefikimdi. sonra Transoxiana'ya saldırıp büyüdüler. İttifakı bitirdi, rivala aldı. Sağlam müttefikleri var Hindistan üzerinde).

Sonra Fas'ı deneyeyim dedim. Tilimsan üzerinden K. Afrika'yı alıp Reverse Reconquesta yapayım dedim. Tunus'la müttefik oldu. Buna sesim yok tabi. Sonra Osmanlı bunlarla müttefik oldu.  Osmanlı'nın burnu savaştan çıkmıyor ama bir türlü Tilimsan'la yapacağım savaşa girmesini engelleyecek kadar savaş yorgunluğu olmuyor.

giphy.gif

Bu Rule Brittannia eklentisinden önce bu kadar zor değildi.
Ara
O bölgelerde vassal feedle. Core olan yerler için dip puan istemediğinden hızlıca annex edebilirsin. @4S0S
Ara
Eu4 wikide Nors dini geçiyor bu din İskandinavyanın katokileşmeden önceki milli dini olmalı, oyun içerisinde herhangi bir İskandinav ulusuyla bu dini tekrar canlandırmanın bir yolu varmı?
Ara
Hayır. Yalnızca Custom Nation kurarken seçebilirsin.
Sic Parvis Magna
Ara
Norse dini oyunun başlangıç tarihinde hiçbir eyalette bulunmadığından canlandırman mümkün değil. Bu dine yanlızca ck2'den aktarılan kayıtlarda, custom devletlerde veya fantasy new world ai'lerinde rastlayabilirsin.
Ara
Devam eden savaşa müttefikimizi çağıramıyoruz değil mi? Eskiden vardı sanki böyle bir seçenek.
Ara
3 yıl mı belli bi süreden sonra AI savaşa gelmiyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Ben diplomasi menüsünde çağrı butonu da bulamadım mesela. Nasıl çağırıyorduk, sol üstte imleç mi çıkıyordu?
Ara
Alliance action kısmında Call to Arms seçeneği olması gerek. Kalktığını sanmıyorum.

Bu görselde görünüyor buton: https://cdn.discordapp.com/attachments/4...zsBYjD.jpg
(06-07-2018, 21:27)Aytaç :
(06-07-2018, 21:08)4S0S : haixi yi ihlak etsek ama sadece girine puan harcasak daha sonra yerenden gerekli toprağı alıp çıksak daha sonra manchuyu kursak haixideki puan harcamadığımız topraklar core olur mu :D

Olur olur. Sadece manchu kurmak icin gereken topraklara core at yeter. Kurumca core oluyor otomatik.

çini baya bi dövdüm ama man power diplerde 5 tanede borç var nasıl bir barış yapmalıyım birde bu mandate of havenı almalı mıyım ne işe yarıyor bilmiyorum %50 war score alıyor
0zyDdZ.jpg
Ara
(08-07-2018, 19:11)4S0S :
(06-07-2018, 21:27)Aytaç :

çini baya bi dövdüm ama man power diplerde 5 tanede borç var nasıl bir barış yapmalıyım birde bu mandate of havenı almalı mıyım ne işe yarıyor bilmiyorum %50 war score alıyor
0zyDdZ.jpg

Sağ alttaki ejderha ya tıklarsan az buz ne olduğunu anlarsın.%5 daha war score alabilirsen o seçeneği seçmeni tavsiye ederim. Hemen bitirmek istersende savaş tazminatı ardından para almanı öneririm toprak almandansa. Mandate için daha fazla bilgi istersen : https://forum.strategyturk.com/konu-gunl...aratorlugu
v1.png
[+] 1 üye patteskalp nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Pekini kesin al. Diğerleri de batıdaki sınır toprakları olabilir. Mandate'e bulaşma sakın elinde patlar :D
Ara

Konuyu Okuyanlar: Cinans, 43 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.