EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
20180908102904_1.jpg

Dünden beri 3 oyun oynadım 3 oyunda da overextension 0 olana kadar core yapıp bekleyip sonra savaş açtım ancak 3ünde de koalisyon oluyor nasıl engellemeliyim çok canımı sıktı bu durum.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara
Koalisyonu engellemek için ae´yi kontrol altında tutmalısın ya da sana karşı ae´si olan devletle ateşkesin olması lazım.Tabi ae alımını azaltmak için 2 diplomatı sürekli başka devletlerle ilişki geliştirmeye yollayabilirsin.Savaşı bitirmeden koalisyona girecek devletlere bakıp onlarla eğer savaşta değilsen ilişki geliştirebilir ve anlaşmayı biraz öteleyerek muhtemel koalisyonları engelleyebilirsin.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
Teşekkür ederim bir de böyle deniyim bu sefer olur umarım.
Ara
@Gurt savaşta ikincil olan, yani saldırdığın ülkenin dostlarından toprak alırsan 2 kat daha fazla ae alırsın. Koalisyonun sebebi bu olabilir.
[+] 3 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sanırım koalisyonun sebebi bu çümkü savaştığım ülkelerin dostlarından hep toprak alıyorum.
Ara
İngiliz İç Savaşı sonrası nasıl despotic monarchy olabilirim? Başladığında Royalistleri destekledim ve bittiğinde bu ekran geldi:

Screenshot_14.jpg

Despotic monarchy yapmıyor hükümeti. Acaba Dharma'da değişen bir şey mi bu?
Ara
Tier 1 reformlardan değişiyorsa değişiyordur. Değişmiyorsa bilmiyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
Sanirim bug var an itibariyle.
Ara
Rebeller mi başarılı oldu yoksa sen mi bitirdin savaşı
Ara
Ben bitirdim. Kodlarda böyle yazıyor:

Kod:
option = { # Order has finally been restored
name = "flavor_eng.EVTOPTA9235"
trigger = { has_country_flag = supports_royalists }
if = {
limit = { NOT = { government = monarchy } }
change_government = monarchy
set_legacy_government = despotic_monarchy
}
clr_country_flag = supports_royalists
add_prestige = 50
add_absolutism = 10
add_stability = 2
}

Monarşi olmayıp royalistleri desteklersen mi oluyor acaba, onun nasıl olduğunu ise hiç bilmiyorum.
Ara
Monarşi olabilmek için rebellerin kazanmasına izin vermen gerekiyordu.
Ara
(08-09-2018, 21:05)Aeschyli : Monarşi olabilmek için rebellerin kazanmasına izin vermen gerekiyordu.

Sanmıyorum. Baştan açtım royalist olmayanları destekledim ve royalist rebellerin kazanmasına izin verdim. Ya cumhuriyet yapabiliyordum ya da yine English Monarchy yapabiliyordum. Bug var demek ki.
Ara
Yok bug yok ben bu durumu yaşamıştım daha önce. Çıkan eventte royalistlere tıkla ve isyanın başarıya ulaşmasını bekle.
Ara
(08-09-2018, 21:44)Aeschyli : Yok bug yok ben bu durumu yaşamıştım daha önce.  Çıkan eventte royalistlere tıkla ve isyanın başarıya ulaşmasını bekle.

Dediğini denedim, royalistleri destekleyip rebellerin kazanmasına izin verdim, yine English Monarchy oldum. Bug olmadığından emin misin?
Ara
Kayıt üzerinden denedim olmadı muhtemelen yeni hükümet reformlarıyla sistem değişmiş durumda. Şuanda ne yapılabilir bende bilmiyorum.
Ara
Yukarıdaki konu hakkında Paradoxplaza'da biri bug konusu açmış ama bug değil, artık böyle olacak demişler.
Ara
Arkadaşlar Afganistan ile Mughals denemesi yaptım kurdumda fakat devamını getiremedim. Teknolojide geri kaldım. Enstitüleri alamadım. Özellikle koloni. Daha önce bu kadar doğuda oynamamıştım taktik verebilecek var mı? Afganistan ile nasıl bir yol izlemem gerek? Ordu sayısında da çok sıkıntı çektim. Ekonomide hep leşti.
Ara
(11-09-2018, 01:07)Semavi7 : Arkadaşlar Afganistan ile Mughals denemesi yaptım kurdumda fakat devamını getiremedim. Teknolojide geri kaldım. Enstitüleri alamadım. Özellikle koloni. Daha önce bu kadar doğuda oynamamıştım taktik verebilecek var mı? Afganistan ile nasıl bir yol izlemem gerek? Ordu sayısında da çok sıkıntı çektim. Ekonomide hep leşti.

estatelerin etkisini %75 ve üzerine çıkardığında 150 admin diplo. miltary. puan alabiliyorsun puanları biriktir eğer tarım arazisi varsa ülkende devolopentı düşük bas bütün puanları oraya ilk ideada  Quantity alırsan oyun başında askeri açıdan rahat edersin ilk başlangıçta man powerı sakın harcama paralı asker al gerekirse borca gir önemli değil ödersin nasılsa
[+] 1 üye 4S0S nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(11-09-2018, 02:25)4S0S :
(11-09-2018, 01:07)Semavi7 : Arkadaşlar Afganistan ile Mughals denemesi yaptım kurdumda fakat devamını getiremedim. Teknolojide geri kaldım. Enstitüleri alamadım. Özellikle koloni. Daha önce bu kadar doğuda oynamamıştım taktik verebilecek var mı? Afganistan ile nasıl bir yol izlemem gerek? Ordu sayısında da çok sıkıntı çektim. Ekonomide hep leşti.

estatelerin etkisini %75 ve üzerine çıkardığında 150 admin diplo. miltary. puan alabiliyorsun puanları biriktir eğer tarım arazisi varsa ülkende devolopentı düşük bas bütün puanları oraya ilk ideada  Quantity alırsan oyun başında askeri açıdan rahat edersin ilk başlangıçta ama man powerı sakın harcama paralı asker al gerekirse borca gir önemli değil ödersin nasılsa
Zaten sıkıntının kaynağıda para. Para az geliyor. Bu sefer enstitüleri alırken zorlanıyorum. Birde ilk ideayı quantity alıp deniyim. Zaten full askeri gitmek lazım bölge çok karışık askeri olarak güçlenip alayına girmek gerek. Mughals olunca süvariye iyi bonus veriyor bolca basmak lazım e onun içinde çok para lazım. Şu ekonomiyi çözersem aslında gerisi gelir.
Ara
(11-09-2018, 09:28)Semavi7 :
(11-09-2018, 02:25)4S0S :

estatelerin etkisini %75 ve üzerine çıkardığında 150 admin diplo. miltary. puan alabiliyorsun puanları biriktir eğer tarım arazisi varsa ülkende devolopentı düşük bas bütün puanları oraya ilk ideada  Quantity alırsan oyun başında askeri açıdan rahat edersin ilk başlangıçta ama man powerı sakın harcama paralı asker al gerekirse borca gir önemli değil ödersin nasılsa
Zaten sıkıntının kaynağıda para. Para az geliyor. Bu sefer enstitüleri alırken zorlanıyorum. Birde ilk ideayı quantity alıp deniyim. Zaten full askeri gitmek lazım bölge çok karışık askeri olarak güçlenip alayına girmek gerek. Mughals olunca süvariye iyi bonus veriyor bolca basmak lazım e onun içinde çok para lazım. Şu ekonomiyi çözersem aslında gerisi gelir.
savaştan gelen paralar + war reparationslarla geçinmeye çalış genişlerken %70 in üstüne çıkmamaya dikkat et bide ülke içi isyanlarla uğraşma
[+] 1 üye 4S0S nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 34 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.