EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Oyunda mouse topuyla haritayı gezme olayını yapamıyorum.Belgelerimdeki setting dosyasını sildim,dosya doğrulaması yaptım bir işe yaramadı.Nedenini bilen var mı :(
Ara
Oyunda değişiklik olmuış gibi geldi bana 2-3 hafta öncesine kadar koalisyon yiyince savaş açmıyorlardı direkt ama bu aralar ne zaman koalisyon yesem anında savaş açıyorlar
Ara
(18-11-2018, 13:04)RawWrath : Oyunda değişiklik olmuış gibi geldi bana 2-3 hafta öncesine kadar koalisyon yiyince savaş açmıyorlardı direkt ama bu aralar ne zaman koalisyon yesem anında savaş açıyorlar

Yapay zeka güç durumunu hesaplayıp buna göre savaş açıyor buna etmen olarak ordunun maaşı sayısı kalitesi hesaba katılıyor bu konularda koalisyon ülkelerinden güçlü olursan savaş açmazlar.
[+] 1 üye Sxario nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
yada güçlü müttefiğin olursa moskova gibi
Ara
Büyük orda ile oynayacağım da biraz tavsiye verebilir misiniz?
Ara
Moskovanın büyümesine izin verme. Kırım ilk başta alınabilecek biryer. Sana en yakın ticaret bölgesi. Bölgeleri değerli. Kazan devletinin toprakları gibi leş toprakları yağmala ama kırımı yağmalama.
Ara
(19-11-2018, 20:28)Consul of Time : Moskovanın büyümesine izin verme. Kırım ilk başta alınabilecek biryer. Sana en yakın ticaret bölgesi. Bölgeleri değerli. Kazan devletinin toprakları gibi leş toprakları yağmala ama kırımı yağmalama.

Saçma bir yorum. Kazan ve Kırım her ikiside senin kültür grubun içinde her iki bölgede ticaret bölgesi ki Kazan senin için kesinlikle daha değerli çünkü Kırımda zengin ticaret bölgeleri tarihsel olarak Cenevizin elinde ve ele geçirmen erken dönemde imkansız bu durumda ticaret için Kırıma saldırmak biraz saçma :)

ilk yapacağın iş Ryazana saldırıp annex atacaksın Feodalizmi alacaksın yok alamıyorsan dev kıs kendi topraklarından bir şekilde al. Feodalizmi benimsedikten sonra Ryazan topraklarını yağmala ve vassal olarak sal. Bu arada Kırım allysızsa oyun başında hemen onada savaş aç rahatlıkla yenersin, yağmalayıp yağmalamamak sana kalmış tamamen bana kalırsa erken dönemde ele geçirdiğin her yeri yağmala :D Cenevize sınır olunca onunla ilişki kas ordan Rönesansı alacaksın unutma.
En önemli mesele Moskova elbette bu dediklerimi 2 3 yılda yapman lazım ki Moskova Novgorod savaşındayken arkadan gireceksin.Tabi işgal edeceksin falan demiyorum ki karşında 30-40k lık bir ordu olacak ve senin tek şansın stepler; stepler harici bir bölgede asla savaşa girmeyeceksin çoğu zaman tek tek gezerler ve yakalayıp o orduları teker teker wipelamak herhalde oyunun en zevkli kısmı olur senin için :D Bu arada Moralli advisorı almadan sakın girme savaşa.
Ara
(19-11-2018, 21:18)birisi :
(19-11-2018, 20:28)Consul of Time : Moskovanın büyümesine izin verme. Kırım ilk başta alınabilecek biryer. Sana en yakın ticaret bölgesi. Bölgeleri değerli. Kazan devletinin toprakları gibi leş toprakları yağmala ama kırımı yağmalama.

Saçma bir yorum. Kazan ve Kırım her ikiside senin kültür grubun içinde her iki bölgede ticaret bölgesi ki Kazan senin için kesinlikle daha değerli çünkü Kırımda zengin ticaret bölgeleri tarihsel olarak Cenevizin elinde ve ele geçirmen erken dönemde imkansız bu durumda ticaret için Kırıma saldırmak biraz saçma :)

ilk yapacağın iş Ryazana saldırıp annex atacaksın Feodalizmi alacaksın yok alamıyorsan dev kıs kendi topraklarından bir şekilde al. Feodalizmi benimsedikten sonra Ryazan topraklarını yağmala ve vassal olarak sal. Bu arada Kırım allysızsa oyun başında hemen onada savaş aç rahatlıkla yenersin, yağmalayıp yağmalamamak sana kalmış tamamen bana kalırsa erken dönemde ele geçirdiğin her yeri yağmala :D Cenevize sınır olunca onunla ilişki kas ordan Rönesansı alacaksın unutma.
En önemli mesele Moskova elbette bu dediklerimi 2 3 yılda yapman lazım ki Moskova Novgorod savaşındayken arkadan gireceksin.Tabi işgal edeceksin falan demiyorum ki karşında 30-40k lık bir ordu olacak ve senin tek şansın stepler; stepler harici bir bölgede asla savaşa girmeyeceksin çoğu zaman tek tek gezerler ve yakalayıp o orduları teker teker wipelamak herhalde oyunun en zevkli kısmı olur senin için :D Bu arada Moralli advisorı almadan sakın girme savaşa.
Hocam yanıtınızı görmeden önce oyun açtım başladım bu yıla geldim durum bu sizce iyi oynayabilmiş miyim? Bu durumda neler yapmalıyım?

Osmanlı,Maveraünnehir,Akkoyunlular müttefiğim

6aY9Rv.png
Ara
Arkadaşlar ben avrupada oynamayı beceremiyorum galiba fransa oynuyorum bretonyadan 2 toprak alsam bile ingiltere aragon vb yerler direkt koalisyona giriyor böyle bir durumda nasıl büyüyebilirim ki?
Ara
(21-11-2018, 19:51)RawWrath : Arkadaşlar ben avrupada oynamayı beceremiyorum galiba fransa oynuyorum bretonyadan 2 toprak alsam bile ingiltere aragon vb yerler direkt koalisyona giriyor böyle bir durumda nasıl büyüyebilirim ki?

Büyüyemezsin :D

Maalesef Avrupa'da işler öyle yürüyor.İki toprak alınca hemen ağlıyorlar.

Şu şekilde büyürsün

1-Personal Union

2-Kolonicilik al Amerika ve Afrika'da genişle.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Avrupa içerisinde mezhepler çıktıktan sonra daha rahat genişlersin. Ancak yine de diğer bölgelere göre daha zorludur. Alman kültüründe bulunan çok fazla devlet olduğundan kültürdende bir dezavantaj var.
Ara

Avusturya ile müttfeikliği olmadığı halde timur nasıl   lig savaşı'na katılabiliyor?
Ara
Yeni müttefik olup katılmış.
Ara
Bu temel temel vergi karşılaştırması yüzünden vasal yapamıyorum bunun için yapabileceğim bir şey var mı?

RrE54j.png
Ara
Yok. Az bir fark olsa diplo rep kasıp yapabilirdin, bu kadar farkla imkansız ama.
Ara
Ülkeni büyüteceksin. Vassal yapmak istediğin ülke senin yeterince büyük olduğu düşünmüyor.
Ara
Son sürümde Avusturya ile oynarken Macar eventi gene geliyor mu savaşmak şart mı?
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Common Sense,Art of War,Rights of Man bu dlcler haricinde gerekli dlcleri yazar mısınız?
Ara
Common ve Art of War önemli.Onlar elindeyse artık kendi tercihine kalabilir.Rights of Man mesela daha çok Prusya ve Osmanlı sevgisi sayesinde tercih ediliyor.Dlc leri inceleyip, oynadığın yerlere ve oynamak istediğin oyun biçimlerine en çok katkıyı sunanları tercih edebilirsin.
https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-...ma-rehberi bu konuyu da inceleyebilirsin, son çıkan Dharma hariç diğer eklentiler hakkında bilgi edinmeni sağlayabilir.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Zebercet eventte herhangi bir değişiklik olmadı. Ama genelde kabul etmiyor.
Event 1450-1457 yılları arasında geliyor. Ama sanırım macaristan savaştaysa gelmiyor.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 40 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.