EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(29-11-2018, 13:45)yunafani :
(29-11-2018, 12:22)RawWrath :
(29-11-2018, 00:54)yunafani :
(27-11-2018, 20:05)RawWrath : Bizans ile hayatta kalma rehberi falan var mı? Çoğu kişi fazlasıyla büyüyor ben de oynamak istedim ama ecdad tek atıyo

Kendi oyunumu paylaşıp örnek vereyim çok farklı bir taktik ama işe yarıyor. Yakın zamanda aynı taktikle iron man deneyeceğim bakalım kaçıncı alt+f4 ten sonra istediğime ulaşacağım :D
İyi yazmışsınız hoş yazmışsınız da ben 20 kere falan denedim hiç birinde arnavutluğa savaş açmadı direkt ya bana ya da candaroğullarına açtı zaten o sırada da kimse ile itti olabilecek durumda değilim kabul etmiyorlar

Asker sayın az olduğunda sana savaş açar beklemez. İstanbul da 30k asker olunca yaklaşamıyor bile.
O kadar borç alıp ordu bastım ama savaş açtığımda iflas ettik ve 8k asker kaldı:D
Ara
adamların AE si 50 yi aştı doğal olarak koalisyona girdiler burda sorun yok bekliyorum bekliyorum ne hikmetse koalisyondan küçük 1 2 ülke arada çıkıyor ama beklediğim rakip çıkmadı koalisyonda AE si 24 e düştü hala koalisyonda bu arada rivalim kendisiyle oyunumu kitledi koalisyondan ne zaman çıkar bu ülke AE kaça düşmesi lazım?
Ara
Son yamalarda oyun bozuldu mu ya müttefiklerimin bende 10 favorsu yok bana toprak vaat etmiyorlar ama beni savaşa çağırabiliyorlar ama ben onları 10 favors olmadan ya da toprak vaadinde bulunmadan çağıramıyorum?
Rrb8Y1.jpg
Ara
(30-11-2018, 05:39)Emekli Tüccar : Son yamalarda oyun bozuldu mu ya müttefiklerimin bende 10 favorsu yok bana toprak vaat etmiyorlar ama beni savaşa çağırabiliyorlar ama ben onları 10 favors olmadan ya da toprak vaadinde bulunmadan çağıramıyorum?
Rrb8Y1.jpg
senin müttefiğine karşı savaş açılmış yani defansif bir savaş bu o yüzden sana savaş çağrısı geliyor This is war that they have started

HRE yi Osmanlı ile nasıl dağıtabiliyoruz yani dismantle HRE yapmak istiyorum viyanayı kuşattım fakat aktif olması buton bu konuyu bilen var mı şimdiden teşekkürler
Ara
(30-11-2018, 11:28)freeforall : HRE yi Osmanlı ile nasıl dağıtabiliyoruz yani dismantle HRE yapmak istiyorum viyanayı kuşattım fakat aktif olması buton bu konuyu bilen var mı şimdiden teşekkürler

Tüm elektörlerin başkentlerini de aynı anda işgal etmiş olman gerekiyor.
Sic Parvis Magna
Ara
(30-11-2018, 12:18)altnkurt :
(30-11-2018, 11:28)freeforall : HRE yi Osmanlı ile nasıl dağıtabiliyoruz yani dismantle HRE yapmak istiyorum viyanayı kuşattım fakat aktif olması buton bu konuyu bilen var mı şimdiden teşekkürler

Hepsinin başkentini işgal etmek zorunda değilsin.
Ara
(30-11-2018, 15:40)Voidian :
(30-11-2018, 12:18)altnkurt :

Hepsinin başkentini işgal etmek zorunda değilsin.
tam olarak nasıl yapabilirim tam bilen var mı hangi savaş nedeni lazım kime savaş açmam lazım elektörlerin hepsini mi işgalde tutmam gerekiyor eğer lidere savaş açıyorsam elektörlere savaş açamıyorum liderlerine açtığım için oyun izin vermiyor hile ile bir nasıl yapılacağını öğrenip gerçek oyunumda ironmande deneyeceğim
Ara
Zorluğu da o kısımda zaten.İmparatorla savaşırken elektörlere savaş açamazsın.Elektörlere direk savaş açmak da zor cb elde etmesi zor ayrıca hepsini bir arada toplamakta zor.Şu detayı da vereyim eğer bir elektörle dostsan ve yanında o imparatora karşı savaşıyorsa ondaki başkent işgal zorunluluğun kalkıyor.Yani bunların hepsini birleştirirsek en kolay yapabileceğin vakit din savaşıdır.İmparator ve yanında katılan elektörler olacaktır mutlaka diğerleri de sizin tarafınıza katılır.Önemli olan burada karşı tarafın bütün başkentlerini senin işgal etmen yani biraz şans ve el çabukluğu istiyor.Din savaşları sonrasında ise elektör sayısı azken hızlıca halledebilirsin.Aksi halde Osmanlı ile zor dağıtılır, geç bir tarihe kalacaktır.
Ara
En kolayi 30 yil savaslarinda yapilir. Savasa protestanlarin tarafinda katil, imparator ve sana karsi savasan elektorlerin baskentini isgal et (tahmini 3-4 elektor sana karsi olacaktir) Seninle ayni tarafta savasan elektorlerin baskentlerini isgal etmene gerek yok. Bazen Ai bile 30 yil savaslarinda nadir de olsa HRE`yi dagitiyor.

Arsivi karistirirken sunu buldum, 1.5 sene once sanirim Iskocya ile oynarken 30 yil savaslarina katilmistim.

3FEAAA84DB7F40DFDF4F9F902D7EED76B8C6A55B

Ve goruldugu uzere karsi taraf Ai`si HRE`yi dismantle yapti ki cok isime gelmisti. Oyun ilerledikce fazla AE yemeden tum Hollanda ve Kuzey Almanya`yi hizlica almistim. Lubeck --> Ingiliz kanali malum.

8C253CECEBF08B909A68B237315FF4668768B121

@freeforall
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Güçlü bir ülkeysen din savaşını beklemeye gerek yok, Polonya ile bunu 1450'den önce bile yapabilirsin. HRE'yi festhetmen için aşağıdaki iki koşulu sağlaman yeterli.

Alıntı:1-İmparatorun başkentinin senin işgalin altında olması
2-Elektörlerin senin tarafında savaşa katılmıyor olsa bile müttefikin olması veya vassalın olması, olmayanlarınsa başkentinin tıpkı imparatorun başkenti gibi senin işgalin altında olması

Bu iki koşulu sağladığında savaş sırasında butona basman lazım.

@freeforall
Ara
Teşekkür ederim
Ara
Dün Osmanlı ile bir oyun açtım. Genişledim aldığım toprakları coreladım ae'ye dikkat ettim 0 olduğunda yeni bir savaş açtım ve diğer devletler koalisyon olarak bana savaş açtı. Bunu nasıl engellerim başka dikkat etmem gereken neler var ?
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara
(01-12-2018, 08:44)Gurt : Dün Osmanlı ile bir oyun açtım. Genişledim aldığım toprakları coreladım ae'ye dikkat ettim 0 olduğunda yeni bir savaş açtım ve diğer devletler koalisyon olarak bana savaş açtı. Bunu nasıl engellerim başka dikkat etmem gereken neler var ?

Ateşkes içinde olduğun bir devlete savaş açarsan veya savaş sebebin olmadan savaş açarsan etrafındaki devletlerin sana karşı görüşü değişir, koalisyona girebilirler ya da önceden koalisyon yemiş olabilirsin.
[+] 1 üye qiyanax1 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Polonyayı puya alabilmek için bir event geldi savaş açtım barış anlaşmasını göndercem onayladıüı anda oyun donup beni oyundan atıyor kaç sefer denediysemde polonyayı puya aldığımda oyun donuyor
Ara
Prusya kurmak için protestan olmak gerekiyormuş nasıl protestan olucam?
Ara
din sekmesinden
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oha gerçekten mi
Ara
(01-12-2018, 22:10)RawWrath : Oha gerçekten mi

Evet?
Ara
(01-12-2018, 20:52)RawWrath : Prusya kurmak için protestan olmak gerekiyormuş nasıl protestan olucam?

Belirli bir zamandan sonra reformlarla vs prostestanlık falan yayılınca zaten din sekmesinden direk değiştirebiliyorsun.
Ama tavsiyem reformların (şehirlerin kendi kendine dönüşmesi) zamanını bekle. O zaman daha rahat olursun. Boş yere religious unity ile falanda uğraşmazsın.
Birde prestige falan dikkat et. Yüksek olduğu zamanlarda değiştir yoksa -prestige yiyosun.
[+] 1 üye Alduin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Reformlarla kendi kendine değişmesine uğraşmak yerine, ilk geçen 3 ülkeden biri olursan senin ülkene direk reform merkezi verir.Din değişeceğin için de ek misyoner gücü alırsın.Bir reform merkezi ve senin misyonerin ile Prusya gibi orta büyüklükte ülkeler çok rahat şekilde çevrilebilir.İlk alan ülkelerden olmak içinse ara ara 'Reform Desire' sekmesini takip etmen gerekiyor yaklaştığı zamanı anlayabilirsin.İlk Protestan yer çıkınca yine event gelecektir.İkisini de kaçırtırsan ilk çağın bitmesine 10 yıl kala üstte kum saatiyle birlikte bildirim geliyordur görmüşsünüzdür.O bildirimin çıkması için ilk Protestan toprağın çıkması gerekiyor.Yani o bildirimi gördüyseniz direk Protestan dönebilirsiniz.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 26 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.