EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
@Pars
https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-rehber-arsivi
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(23-12-2018, 23:19)Filsuk : @Pars
https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-rehber-arsivi
bina rehberi yok ki
Ara
Genel olarak bunlar bulunduğun çağa ve ekonomine göre değişken şeyler olduğundan tam olarak yardım etmek pek mümkün değil. Ancak erken dönemlerde tax arttıran temple binalarını yapmak production binalarını yapmaktan daha iyi durumdayken oyun ilerlediğinde yani orta aşamalarda production binalarını yapmak daha iyi durumda oluyor. Çünkü production atlanan teknolojilerle ve bonuslarla baya bir yüksek seviyeye çıkıyor ve ticaret gelirini de arttırıyor.

Değerler konusunda ise erken dönemde 0.10 ve üzerinde gelir veren tüm tax binalarını yapmaya genel olarak özen gösteriyorum. Daha sonra aynı şekilde atölye binasına geçiyorum. Özel bir durum olmadığı sürece ticaret binası inşa etmiyorum. Yeteri kadar atölye ve temple sahibi olduğumu düşündüğümde fabrika yapmaya başlıyorum. Fabrika için ne kadar fazla o kadar iyi ancak ekonominiz ortalama bir düzeydeyse 0.40 veya 0.35 değerini ortalama kabul edebilirsiniz. Teknoloji arttıkça bu değerler yükseldiğinden zamanla size çok iyi gelir sağlayacaktır.

Bunlar dışında binalarda eğer çok paranız varsa +750 üstü manpower binaları yapılabilir. Ayrıca multiplayerlarda +2 fl veren bina baya kullanışlı durumdadır. Ek olarak kömür çıkacak olan bölgelerinizi son çağdan önce 20 development değerine çıkartmayı sakın unutmayın.

@Pars
Ara
Danimarka oyunumda, Saxonya KRİ imparatoru olmuştu, bir süre sonra gerçekleşen Burgonya veraseti ile topraklar Saxonya'ya kaldı öyle ise Brandernburg ile bu eventten önce imparator olabilirsem Burgonya toprakları bana kalabilir değil mi ?
Ara
(24-12-2018, 14:09)Tulpar_S1 : Danimarka oyunumda, Saxonya KRİ imparatoru olmuştu, bir süre sonra gerçekleşen Burgonya veraseti ile topraklar Saxonya'ya kaldı öyle ise Brandernburg ile bu eventten önce imparator olabilirsem Burgonya toprakları bana kalabilir değil mi ?

kalabilir ama her zaman hre imparatoruna kalmıyor bazende castile kalıyor
Ara
İlla imparator olmana bile gerek yok. Burgonya ile evlilik yaparsan büyük ihtimalle sana kalır.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunu yıllardır oynayan birisiyim. Yeni özellikler geldiği için bir deneyeyim dedim. Bayağı zaman geçtiği için bazı şeyleri unutmuşum neyse. Aklıma takılan şu:

Yeniçeri eventi geldiğinde neden özellikleri sistem de gözükmüyor. Özellikleri gösteren kısmında yok.
Ara
yeniçeri event olmaktan çıktı çünkü. özel askeri birime dönüştü .hristiyan bölgelerden şehire tıkladığında bölgeye özel decisionları aktifleştirdiğin bölümün alt kısmında yeniçeri askeri basabildiğin bölümden basılır. . piyade olarak oyunda varlar.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(24-12-2018, 14:09)Tulpar_S1 : Danimarka oyunumda, Saxonya KRİ imparatoru olmuştu, bir süre sonra gerçekleşen Burgonya veraseti ile topraklar Saxonya'ya kaldı öyle ise Brandernburg ile bu eventten önce imparator olabilirsem Burgonya toprakları bana kalabilir değil mi ?

Detaylar için bu rehbere bakabilirsin ;

https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-...et-rehberi
Ara
(25-12-2018, 00:28)jax61 : yeniçeri event olmaktan çıktı çünkü. özel askeri birime dönüştü .hristiyan bölgelerden şehire tıkladığında bölgeye özel decisionları aktifleştirdiğin bölümün alt kısmında yeniçeri askeri basabildiğin bölümden basılır. . piyade olarak oyunda varlar.

Bunun için dlc gerekiyor. Dlc yoksa yine event olarak geliyor olması lazım.
Sic Parvis Magna
Ara
Dlc var event olarak geliyor. Hatta yeniçeri askerini de çıkartıyorum ama o disiplin kısmını ben askerin üstüne gelince göremiyorum. Sadece shock gibi şeyler var
Ara
Gerekli dlc varsa event olarak gelmemesi lazım. Bi hata olmuş olmalı.
Sic Parvis Magna
Ara
(25-12-2018, 19:22)altnkurt : Gerekli dlc varsa event olarak gelmemesi lazım. Bi hata olmuş olmalı.

2 oyun açtım ilkinde yeniçeri yazıyordu tıkladım hemen okumadım. 2. sinde ise 20 yıl bekledim gelmedi event yazısı. 
Şimdi ben oyunun ayarlarıyla oynamayı seviyorum. 00_event_modifiers.txt bu kısımda yeniçeriye özellik ekledim.
tur_janissary = {
manpower_recovery_speed = 0.5
infantry_power = 0.5
discipline = 0.2
TKrdKKqOnHHFvku8UhMvQk21boiFOx6g7KS8gbMz...4b5cf562f9

resim
bu kısma bir şeyler ekleyiyorum. Normalde bu özellik eskiden oyunda gözükürdü. Şimdi siz diyorsunuz ki askerde gözükmesi lazım ama ben bunu askerimde nasıl göreceğim.
Ara
Eventle gelen yeniçeri askerlerin üzerinde gözükmez. Özel olarak gayrimüslim eyaletlerden çıkardığın yeniçeriler de şu şekilde farklı renkte gözükmesi lazım.
İkisinin aynı anda olmaması lazım ama işte. Cradle of Civilization dlcsine sahip olduğuna emin misin?
Sic Parvis Magna
Ara
yok o gösterdiğim resim bende yok. Öyle bir şey gelmedi. O zaman bu event modifier dlc yüzünden çalışmıyor doğru mu ?
Ara
DLC varsa o event gelmiyor işte. Onun yerine direk yeniçeri birimi üretiyorsun. Askerlere yeniçeri efekti gelmiyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Gm2mMv.jpg

bu nedir acaba
Ara
Son dlc ile gelen iberyalı tarikat mekaniği.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
10. yılda Brandenburg ile HRE İmparatoru oldum şans eseri protestan olamayacak mıyım artık :(
Ara
Kafkasyada veya herhangi tek topraklı bir devlet alınca hayatta kalamıyorum. Bununla ilgili bana tavsiye verebilecek olan var mı? Nasıl bir strateji üretmeli. Hem bilimde hem büyümede geri kalmadan nasıl ilerleyebilirim.
Ara

Konuyu Okuyanlar: elefsar, 29 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.