EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Evet, 2-3 gün önce güncelledim hatta.
Ara
Laptop mı kullanıyorsunuz?
Ara
Hayır masaüstü.
Ara
Dosya doğrulamayı deneyin o zaman.
Ara
Daimyo ile Japonya kurma achievementını Ashikaga(Shogunate) ile yapmam başarım getirir mi? Wiki sayfasında aksi yönde bir ibare yok fakat sormak istedim.

https://eu4.paradoxwikis.com/Achievement...mum_Throne
Ara
vassallarımı ne zaman annexlemeliyim 150 dev den sonra istediği diplomasi puanı baya artıyor ama bir oynama videosunda adamın vassalı 370 dev iken annex için istediği dipo puanı sanki 75 devlik dipo puanı kadardı yani 170 devde 1000 dipo puanı isterken adamın vasalı 370dev de annex için 360 puan istiyordu bu annex vassal için oyunun sonlarında avantaj oluyor mu?
Ara
Arkadaşlar Aragon ile İtalya nasıl kuruluyor anlatır mısınız?
Ara
kültrünü sicilyan kültürü yap tüm şehirlerinde sonra kuzeye saldır
Ara
(06-01-2019, 16:02)Norse : Arkadaşlar Aragon ile İtalya nasıl kuruluyor anlatır mısınız?

Şuan tüm italya bende core yaptım roma başkent. italyada ki tüm kültürleri kabul ettim aragonluları çıkaramıyorum kültür grubundan
Ara
ispanyadaki şehirlerinin kültürünü değiştireceksin
Ara
(05-01-2019, 00:52)Anzavur : Daimyo ile Japonya kurma achievementını Ashikaga(Shogunate) ile yapmam başarım getirir mi? Wiki sayfasında aksi yönde bir ibare yok fakat sormak istedim.

Daimyo ile kurman lazım.

(06-01-2019, 17:09)Norse :
(06-01-2019, 16:02)Norse : Arkadaşlar Aragon ile İtalya nasıl kuruluyor anlatır mısınız?

Şuan tüm italya bende core yaptım roma başkent. italyada ki tüm kültürleri kabul ettim aragonluları çıkaramıyorum kültür grubundan

Aragon kültürlü yerleri stateden çıkar
Ara
Aragonu çıkartmana gerek yok, herhangi bir İtalyan kültürünü ana kültürün yapman yeterli.

@Norse
Ara
(06-01-2019, 17:49)BeRDuSH :
(05-01-2019, 00:52)Anzavur : Daimyo ile Japonya kurma achievementını Ashikaga(Shogunate) ile yapmam başarım getirir mi? Wiki sayfasında aksi yönde bir ibare yok fakat sormak istedim.

Daimyo ile kurman lazım.

(06-01-2019, 17:09)Norse :

Aragon kültürlü yerleri stateden çıkar

italyada ki bütün kültürleri kabul ettim. aragonda ki yerleri de stateden çıkaramıyorum italya kurma seçeneği gelmiyor
Ara
(06-01-2019, 15:38)freeforall : vassallarımı ne zaman annexlemeliyim 150 dev den sonra istediği diplomasi puanı baya artıyor ama bir oynama videosunda adamın vassalı 370 dev iken annex için istediği dipo puanı sanki 75 devlik dipo puanı kadardı yani 170 devde 1000 dipo puanı isterken adamın vasalı 370dev de annex için 360 puan istiyordu bu annex vassal için oyunun sonlarında avantaj oluyor mu?
influence ideası çıkarsan yüzde 25 vassal annexleme indirimi alırsın + administrade ideası alırsan ve diplomatik ile admin in poliçesini yaparsan oradanda yüzde 20 alırsın
Ara
Beyler ben karşılaştığım bir durumu anlatacağım başına gelen var mı merak ediyorum.

Extended timeline modunda Andalusia ile oyunuma devam ediyorum. İngiltere rival yaptım, son savaşımda adadan birkaç toprak almayı başardım. Fransa benim ally.

İngiltere aynı zamanda defender of Catholic faith idi ama ben onun bütün ordusunu stackwipeladım ve baya güçsüzleştirdim. Haliyle şimdi defender of faith Fransa oldu.

Tekrar savaş açarken Fransa İngiltere'nin yanında ally oluyor ama çarpı işaretiyle, çünkü ilişkileri çok kötü 150 yıldır birbirleriyle savaşıyorlar. Ancak Fransa bana da ally olmuyor, bana da çarpı işareti oluyor ancak garip olan, çarpı üzerinde avantaj ve dezavantajlara bakıyorum negatif hiçbir etken yok "0", pozitif etkenler 150 falan. Galiba Fransa din kardeşiyle benle arası mükemmel olmasına rağmen savaşamıyor garibim:) sonuçta çarpı olursa negative değer koysa atıyorum farklı din olduğun için -200 skor olsa anlarım ama öyle bir skor da yok. Garip. Savaş açmayı denemedim çünkü İngiltere allyları çok güçlü Fransa olmadan savaşı kazanmam imkansız gibi. Belki savaş açsam Fransa sonradan ally olarak katılmak isteyebilir.

Siz ne düşünüyorsunuz başınıza hiç geldi mi ?
Ara
(06-01-2019, 18:49)Ferreke :
(06-01-2019, 15:38)freeforall : vassallarımı ne zaman annexlemeliyim 150 dev den sonra istediği diplomasi puanı baya artıyor ama bir oynama videosunda adamın vassalı 370 dev iken annex için istediği dipo puanı sanki 75 devlik dipo puanı kadardı yani 170 devde 1000 dipo puanı isterken adamın vasalı 370dev de annex için 360 puan istiyordu bu annex vassal için oyunun sonlarında avantaj oluyor mu?
influence ideası çıkarsan yüzde 25 vassal annexleme indirimi alırsın + administrade ideası alırsan ve diplomatik ile admin in poliçesini yaparsan oradanda yüzde 20 alırsın

ikinci dediğin poliçe kalkalı çok oldu bunlardan başka bir yol var mı kaç devde annexlemem önerilir mesela 1700 lü yıllardaa annexlersem extra indirim oluyor mu adamın biri 370 devlik vasalını komik fiyata annexledi ben daha 170 dev olunca korkup annexliyorum 1000 dipo puanına yaklaşıyor istediği
Ara
Son sürümde geri geldi o poliçe.
[+] 1 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
çok teşekkür ederim 1.26 da kaldırıp 28 de geri getirmişler
Ara
(06-01-2019, 19:32)ingenierocivil : Beyler ben karşılaştığım bir durumu anlatacağım başına gelen var mı merak ediyorum.

Extended timeline modunda Andalusia ile oyunuma devam ediyorum. İngiltere rival yaptım, son savaşımda adadan birkaç toprak almayı başardım. Fransa benim ally.

İngiltere aynı zamanda defender of Catholic faith idi ama ben onun bütün ordusunu stackwipeladım ve baya güçsüzleştirdim. Haliyle şimdi defender of faith Fransa oldu.

Tekrar savaş açarken Fransa İngiltere'nin yanında ally oluyor ama çarpı işaretiyle, çünkü ilişkileri çok kötü 150 yıldır birbirleriyle savaşıyorlar. Ancak Fransa bana da ally olmuyor, bana da çarpı işareti oluyor ancak garip olan, çarpı üzerinde avantaj ve dezavantajlara bakıyorum negatif hiçbir etken yok "0", pozitif etkenler 150 falan. Galiba Fransa din kardeşiyle benle arası mükemmel olmasına rağmen savaşamıyor garibim:) sonuçta çarpı olursa negative değer koysa atıyorum farklı din olduğun için -200 skor olsa anlarım ama öyle bir skor da yok. Garip. Savaş açmayı denemedim çünkü İngiltere allyları çok güçlü Fransa olmadan savaşı kazanmam imkansız gibi. Belki savaş açsam Fransa sonradan ally olarak katılmak isteyebilir.

Siz ne düşünüyorsunuz başınıza hiç geldi mi ?

Evet, geldi. Defender of faith olup dini korumak ve emperor of hre olup imparatorluğu korumak ve sanırım mandate olup tributaryleri korumak oyundaki bağlayıcılığı en yüksek ilişki türü. Yani mesela sen hre imparatorunun müttefiğiysen ve imparatorluğa saldırsan emperor senin safında değil karşı tarafta yer alır.Sadece imparatorluğun içinde olup imparatorun rivali olan bir devlete saldırırsan imparator bu sefer tarafsız kalır.Defender of faith olmakta da aynı mesele var. Fransa defender of faith ama ingiltere ile rival bu yüzden tarafsız olmayı tercih ediyor.
Ara
Tarafsız olmayı tercih etmiyor. O durum aslında ülkenin karşı tarafı savunmak üzere savaşa cagiralacak olmasından kaynaklı. Yani sen İngiltere'ye saldırdığında Fransa da Dotf olarak savaşa çağrılıyor. Oradaki çarpı işareti Fransa'nın, İngiltere'den gelecek bu çağrıya hayır diyecek olduğu anlamına geliyor. Senin çağıramama sebebin de ülkenin zaten karşı taraftan savaşa çağırılacak olması.
Ara

Konuyu Okuyanlar: Númenorë, 35 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.