EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(02-01-2016, 17:28)GaulTurk : HRE İmparatoru olman gerek, olay bundan ibaret.

Yanlış. Eventi var ancak koşullar çok zor olduğundan oyuncunun yapması gerek. Önceden yapıyordum pf'ye mini guide tarzı bir şey yazmıştım bir kere sanırım, son patchte epey zorlaştı belki bir ara denerim tekrar.
Ara
Çünkü olay en erken 1470 li yıllarda oluyor
Ara
HRE ilgi alanımı pek kapsamıyor. HRE'ci arkadaşları buraya davet ediyorum.

@Duman @sisisi @Redtay
G0kMNN.png
Ara
Saat 18:00 a kadar yardım bekleniyor......
Ara
Zor derken bayağı ciddi zor yani bence kasma epey reload gerekli oyun başında ve her an planların bozulabilir. Oyuna başladıysan zaten unut ilk girdiğin an çok önemli.
Ara
O zaman yeniden başlıycam bu gün zaten sadece yapıcaklarımı teker teker sıralarsanız güzel olur.Ben şuan wiki dekileri okudum kafam karıştı.
Ara
Burgonya'nın Kastilya'ya gitmesi için şunlar gerekli.
  • Burgonya kralının ölüm eventi gelmeli.
  • Burgonya kralının ölüm eventinin geldiği an Burgonya İmparator ile savaş halinde olmalı.
  • Burgonya İmparatorun en az 1 toprağını işgal etmiş olmalı.
Bu durumda toprak İmparatora gitmeyecektir.
  • Burgonya ile Royal Marriage'e sahip hiçbir devlet bulunmamalı.
Bu durumda toprak Kastilya'ya gider.
Peki ya burgonyanın heir i olursa?
Ara
Zor işmiş. Özellikle de

Burgonya ile Royal Marriage'e sahip hiçbir devlet bulunmamalı.

tamamen AI'a bağlı.
G0kMNN.png
Ara
Biraz sanki milyonda bir gibi....... :(
Ara
Evet çok düşük olasılık. Kastilya zaten alt sıralarda, ilk dediğim 3 madde gerçekleşirse RM olan devlete gidiyor (özellikle eski sürümlerde zaman zaman Burgonya'yı Cleves'in inheritlediği görülebiliyordu - HRE'ye diplovassal atmak kolay olduğundan Burgonya vassal atmak için Clevesle RM yapıyordu).

Eğer hiç RM yoksa Kastilya son durak.
Birde şöyle bir şey okudum wiki de kastilyayla imparator olursak direk bize geliyomuş bunun için avusturya başkasıyla savaş halinde olmalı bu sırada (nasıl bir casus belli ile savaş açıcaksak) savaşta avusturyayı yenip styria yı serbest bırakıp bu sırada elector leri vassal yapmamız lazım hayır yani anlamıyorum bu kadar işi nasıl yapıcaz bir de daha granada yı işgal edicez ve bir sürü isyanlar (granadayı işgal ettiğimizde bir sürü isyan çıkıyor çoğunlukla üst üste 3 oyunda da oldu ve bu kastilya man powerini mahvediyor) olucak??Bunu daha önce yapan bir vatandaş yok mu ya?Hadi bunları geçtim kimle ally olucaz zaten fransa olmaz hemen navarra yı vassal yapıp rival oluyoruz ingiltere zaten rival avusturyayı işgal edebilmemiz için ally olmamalıyız millet kim kaldı oyunun başında ally olcak????

En kısa yoldan bi ilk 10 napmalıyım kimle ally olim?Nereleri işgal edim,hre imp. Olmayı mı deneyim?

Haa birde demişken idea ları (ilk 2 tanesini) ne seçim?
Ara
O dediğin eskiden kolaydı artık değil. O kadar kolay elektör vassalize edip oyları toplayamıyorsun artık ama doğru eğer Kastilya ile imparator olursan event geldiğinde sana gelir toprak.
Batılılaşmaya etkiyen faktörler nelerdir ?

+5 şuanda hepsi benim, nasıl artırabilirim ?
Ara
İlk ally lerim kimler olmalı
Ara
İsveç,isveç ve isveç.

Oynadığın ülkeye göre değişir hem o ilk ally olayı saçma bi soru.
Ara
@lortcush ama dediğim gibi zaten konuyu okumuş olman lazım aragon rival fransa rival ingiltere rival avusturyaya savaş ilan etcez o da olmaz zaten major powerların hepsi gitti geriye osmanlı kaldı

@Xepluper şuna bak anlarsın http://m.chapelcomic.com/15/
Ayrıca senden 7 teknoloji ilerde olması lazım zaten rusya gibi bir devletsen git danzigi işgal et ordan decisions u yapıp western olabilirsin

Ara
(02-01-2016, 17:45)Duman : Burgonya'nın Kastilya'ya gitmesi için şunlar gerekli.
  • Burgonya kralının ölüm eventi gelmeli.
  • Burgonya kralının ölüm eventinin geldiği an Burgonya İmparator ile savaş halinde olmalı.
  • Burgonya İmparatorun en az 1 toprağını işgal etmiş olmalı.
Bu durumda toprak İmparatora gitmeyecektir.
  • Burgonya ile Royal Marriage'e sahip hiçbir devlet bulunmamalı.
Bu durumda toprak Kastilya'ya gider.

Hayır ya böyle değildi sen hangi evente baktın :D
Ara
Uzun lafın kısası nasıl yapıcaz :)
Ara
Rival'ın olan ülkelerin Rivalları ile müttefik olmak en sağlam müttefik bulma yönetimdir. Rivalın'ın Rival'ı değilse Rival'ın ile iyi ilişkiler kurmadığına dikkat et. 

Anlatım biraz karışık oldu sanırım. Anlaşılmadıysa açabilirim.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 8 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.