EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(15-01-2019, 16:18)mlhblkc : https://eksiup.com/03fc092a9884

1.28.2 yamasinda oynamaya basladim tekrardan yil 1479 koalisyon var haliyle :D 
Simdi avrupaya ilerlemeyip (koalisyon gecene kadar)  moroccodan %100 war scoreluk bolge alsam sikinti olur mu? ironman oynuyorum ilk defa 1821 gormek istiyorum

bir şey olmaz ama hocam bu savenin başnagıcı olmamış ben sana bir iki taktik vereyim yeniden başla bence 
1)Estatelerin infulencesini 75e çıkartıp hepsinden 150şer puan al.Birde 10 papalık etkisi alacaksın hangi estateydi unuttum onu gidiyorsun papaya bağışlıyorsun yüksek ihtimal papa ölür ölmez sende kalır bu bizim için çok önemli çünkü papalıktan gelen %10 ae avrupa için seni çok rahatlatıcak
2)Surrender of maine eventini beklemeden oyun başlangıcında direk ingiltereye re conquest savaş sebebi ile dalıyorsun ayın 11 inde gönderilebiliyordu diplomat yanlış hatırlamıyorsam.
Böyle yapmamızın sebebi surrender of mainede ingiltere bizi ''pu''ya almak için savaş açıyor bu savaş sebebiyle ondan toprak aldığımızda fazla agresiflik kazanmış oluyoruz.Ana karadaki bütün topraklarını işgal ettikten sonra gidip portekizide güçlü ordumuzla yenip savaştan atıyoruz ve sürekli ingiltereye sahip olduğumuz war scoru kadar sürekli barış teklifi gönderiyoruz en sonunda stability hit yememek için kabul edecek.
Sonrası sana kalmış kendince tecrübe ederek oyna öğren
Ara
Katolik fransa mı iyi Protestan fransa mı
Ara
(15-01-2019, 16:31)Emekli Tüccar :
(15-01-2019, 16:18)mlhblkc : https://eksiup.com/03fc092a9884

1.28.2 yamasinda oynamaya basladim tekrardan yil 1479 koalisyon var haliyle :D 
Simdi avrupaya ilerlemeyip (koalisyon gecene kadar)  moroccodan %100 war scoreluk bolge alsam sikinti olur mu? ironman oynuyorum ilk defa 1821 gormek istiyorum

bir şey olmaz ama hocam bu savenin başnagıcı olmamış ben sana bir iki taktik vereyim yeniden başla bence 
1)Estatelerin infulencesini 75e çıkartıp hepsinden 150şer puan al.Birde 10 papalık etkisi alacaksın hangi estateydi unuttum onu gidiyorsun papaya bağışlıyorsun yüksek ihtimal papa ölür ölmez sende kalır bu bizim için çok önemli çünkü papalıktan gelen %10 ae avrupa için seni çok rahatlatıcak
2)Surrender of maine eventini beklemeden oyun başlangıcında direk ingiltereye re conquest savaş sebebi ile dalıyorsun ayın 11 inde gönderilebiliyordu diplomat yanlış hatırlamıyorsam.
Böyle yapmamızın sebebi surrender of mainede ingiltere bizi ''pu''ya almak için savaş açıyor bu savaş sebebiyle ondan toprak aldığımızda fazla agresiflik kazanmış oluyoruz.Ana karadaki bütün topraklarını işgal ettikten sonra gidip portekizide güçlü ordumuzla yenip savaştan atıyoruz ve sürekli ingiltereye sahip olduğumuz war scoru kadar sürekli barış teklifi gönderiyoruz en sonunda stability hit yememek için kabul edecek.
Sonrası sana kalmış kendince tecrübe ederek oyna öğren

Influence olayini yeni hatirladim ya video izlerken aklima geldi simdi yapicam cok bisi kaybetmedim :D Papalik geldi 1 defa.  Maine eventinden once saldirmak istemedim agresiflik almamak icin meger tam tersiymis dediginize gore  :joy:  Gerci maine bolgesini direk saldi savasmadan beklemek zorunda kaldim. Diger savasta fransanin asagidaki 2 topragi + calais + irlandadaki pale topragini aldim. bunlari almadan once portekizi savastan cikartip ceutaya aldim ve afrikaya adim attim. Firsat bu firsat hazir koalisyon tehlikesi varken afrikaya giricem ama korktum koalisyon savasindan. Pale bolgesini almamin nedeni ingiltereyi etkisiz hale getirmekti irlandayi 2 toprak disinda aldim sayilir. Normandiya cepte zaten simdi ingiltere-danimarka ally oldu gerci ugrastiracaklar baya ama ogrenmis olurum en azindan diye devam ediyorum. 500 saatim falan var 1700leri gecemedim daha
Ara
(15-01-2019, 16:43)RawWrath : Katolik fransa mı iyi Protestan fransa mı

Her hristiyan devlet için geçilebilecek durumdaysa Protestanlığa geçmesi daha iyi bence. Bonusları daha iyi. Hem afaroz ediliyorsan Protestan olunca bundan da kurtulmuş olursun.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
otto ile napoli veya romayı ele geçirince oraları başkent yapmalı mıyız? lütfen sadece evet veya hayır demeyin.
Ara
(15-01-2019, 17:08)Pars : otto ile napoli veya romayı ele geçirince oraları başkent yapmalı mıyız? lütfen sadece evet veya hayır demeyin.

Oyunda bazı istisnalar dışında başkent değiştirmenin pek bi anlamı yok. Ki İstanbul gibi yüksek devli bir şehirden napoli veya roma gibi görece daha düşük devli bir şehire geçerken harcayacağın ekstra puanları da dikkate almak gerek.
Sic Parvis Magna
Ara
[img]ADnDvQ.png[/img]
vikideki ordu kompozisyonları bunlar
1)Early mid ve late game aralıkları nelerdir?
2)8-2-5 az değil mi?
3)siz nasıl kompozisyonlar kullanıyorsunuz?
Ara
ben 16 ya 4 7. eviyeden sonra 26 4 6 13 ten sonra 36 8 12 bu kombinleri kullanıyorumhordlar hariç
Ara
(15-01-2019, 18:25)Pars : [img]ADnDvQ.png[/img]
vikideki ordu kompozisyonları bunlar
1)Early mid ve late game aralıkları nelerdir?
2)8-2-5 az değil mi?
3)siz nasıl kompozisyonlar kullanıyorsunuz?

Idealara ve national bonuslardaki cavalry combat abilitye göre süvari sayısını arttırıyorum. Tabi horde veya Polonya tarzı ülkeler oynayan arkadaşlar daha iyi bilirler, o ordular cavalry ağırlıklı oluyor diye biliyorum. Hatta steppe ülkelerinde bir modifier olması gerek (horde unity olabilir), %100 olunca tamamen süvarilerden oluşan ordu bile kurulabiliyor. Yani bildiğim ve uyguladığım kadarıyla belli bir standardı yok birlik oluşturmanın.
Ara
Merhaba, birkaç sorum var:
1.Ticaret şirketi kurmak için koloniye sahip olmak şart mı? Osmanlıyla oynuyorum, kolonim yok ama Afrika’da Kilwa’ya kadar genişledim, kuramaz mıyım?
2.Ragusa ticaret noktasında outgoing yazıyor ve ben hiç para kazanamıyorum ordan. Niye böyle oluyor ve ne yapabilirim?
3.Ticaret gücümün olmadığı noktayı light shiple protect trade yapsam para kazanabilir miyim?
Ara
1-) Kolonin olmasına gerek yok tek şart başkentinin farklı bir kıtada olması.
2-) Senin ana ticaret noktan İstanbul bölgesi olduğundan Ragusa üzerinde gücünün olması genel olarak diğer devletlerin İstanbul bölgesinden fazla pay çekebilmelerini engellediğinden önemli durumda. Genel olarak bu durumlara ticaret haritasında ki oklardan bakılıyor. Eğer ok yönü topladığın yöne ters ise çok fazla katkı sağlamasını bekleme ancak bu demek değilki o bölgeler önemsiz oluyor. Ragusa elinde olduğu için Venedik daha pasif kalıyor denilebilir.
3-) Ticaret Menzilin içindeyse yapılabilir.
Ara
(16-01-2019, 14:54)Aeschyli : 1-) Kolonin olmasına gerek yok tek şart başkentinin farklı bir kıtada olması.
2-) Senin ana ticaret noktan İstanbul bölgesi olduğundan Ragusa üzerinde gücünün olması genel olarak diğer devletlerin İstanbul bölgesinden fazla pay çekebilmelerini engellediğinden önemli durumda. Genel olarak bu durumlara ticaret haritasında ki oklardan bakılıyor. Eğer ok yönü topladığın yöne ters ise çok fazla katkı sağlamasını bekleme ancak bu demek değilki o bölgeler önemsiz oluyor. Ragusa elinde olduğu için Venedik daha pasif kalıyor denilebilir.
3-) Ticaret Menzilin içindeyse yapılabilir.

Teşekkürler cevaplar için. Ticaret şirketini nasıl kurabilirim peki? Tam olarak ne yapmam, nereye tıklamam gerekli?
Ara
DLC gerekiyordu yanılmıyorsam. DLC varken ticaret şirketi kurulan bölgelerin trade node penceresinde sol üstte o bölgedeki şehirleri ticaret şirketine ekleme butonu var.
Sic Parvis Magna
Ara
beyler heir kalitesini nasıl yükseltebilirim? Yani monarch puanları daha iyi heir gelmesini neler etkiliyor?

bir de general özellikleri güzel heir ve sultanları orduya verirsem yanlış mı yapmış olurum? İçimde hep daha çabuk ölürler gibi bir his var gerçekten öyle mi?
Ara
Prussian Monarchy gibi bazı yönetim biçimleri yöneticilerin statlarını artırıyor. Onun dışında tamamen şansa bağlı.
Ordunun başına geçen yöneticiler daha çabuk ölürler. Hatta bunun için İngiltere ve Kastilya'da kralı ordunun başına geçirip sürekli ülkeyi dolandırırlar.
Sic Parvis Magna
Ara
(15-01-2019, 18:28)kralılgaz : ben     16 ya 4    7. eviyeden sonra   26    4  6        13 ten sonra    36  8  12     bu kombinleri kullanıyorumhordlar hariç

56k orduyu tartan toprakları nereden buluyorsunuz?
[+] 1 üye Pars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(18-01-2019, 11:21)Pars :
(15-01-2019, 18:28)kralılgaz : ben     16 ya 4    7. eviyeden sonra   26    4  6        13 ten sonra    36  8  12     bu kombinleri kullanıyorumhordlar hariç

Ilgaz'in manpower ve para sıkıntısı olmadigi icin bulur o.
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(18-01-2019, 11:21)Pars :

tüm devleopmentleri en az 30 en fazla  40  yapıyorum her şehirde
Ara
gemilerin görev seçme yerinden görev olarak geneo bölgesinde ticareti korumayı seçiyorum lakin geneo bölgesinde steer trade veya transfer trade power yapmıyorum gemiler boşuna mı çalışıyor? bir de protect trade yapıp parayı ülke olarak mı almak mantıklı yoksa privateer yapıp korsan olarak mı parayı almak mantıklı? ikisi aynı şeyse oyunda böyle bir şeye ne gerek var çünkü aynı ticaret bölgesindeki protect trade ile privateer değerleri aynı
Ara
Kendine akıyosa protect yapman daha avantajlı. Çünkü privateer yaptığında yalnızca %40'ını alabiliyosun. Senden sonraki nodelar için privateer yapmak daha ideal bi tercih.
Sic Parvis Magna
Ara

Konuyu Okuyanlar: 26 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.