EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(13-04-2019, 00:12)altnkurt : Genoa'da ciddi manada bir güç elde etmediğin sürece oraya taşımak doğru değil. Tek topraklı Genoa, Pisa gibi devletler %5-10 pay alabiliyorlar. Sevilla daha güvenli bir tercih.

Yeni gelen şeylerden expell minörities mekaniğini kolonisti kilitlemesinden ötürü kullanmıyorum. Tarikatları da istediği monark puanına değip değmeyeceğine göre fazla monark puanım olduğunda kullanıyorum. Ticaret şirketlerinde de mümkün mertebe binaları basmak lazım. Tabi şirket binalarından önce atölye ve fabrika dikmek önemli bir etken. Force limit ve army tradition gibi bonusları da yadsınamaz. Trade companyler genel olarak oyunun en op mekaniği durumunda. Sonuna kadar kullanılmalı.

Genoa erken ve orta oyunda güzel bi ticaret noktası oluyor aslında.Tabi Sevilla'yı trade companyler ile beslersem ciddi derecede rahatlarım.Zaten Hindistan'a ulaşınca önemli olan bir şey kalmayacak.O kültürcü kolonisti bende kilitlemeden dolayı kullanmaktan vazgeçmiştim.Tarikatları sanırım bir daha değiştiremiyoruz ya da ben göremedim.O şirket binaları erken oyunda acayip pahalı bakalım ilerde nasıl olacak.

Bir de hiç ilginç olmayan ama beni sinirden delirten bir olay yaşadım.Karayipleri 8 Kolombiya'yı ise 3 toprak ile kolonileştirmiş ben koloniciliği İngiltere'ye kaptırdım. Tam yıl Kasım 1499 olduğunda İngilizler Brezilya'ya koloni attı ve 1 Ocak günü kolonicilik onlarda çıktı :(
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
ilginç bir olay yaşamışsın ama sonuçta bunlar rastgele gelen şeyler o yüzden belki bir iki defa denk gelirsin buna o da bu olmuş
Ara
rahat 5 avusturya oyunu açtım, bu macaristan denen eleman hiçbirinde güzellikle pu olmadı. Ama ne zaman başka bir ülke ile oynasam bu arkadaş kuzu kuzu pu düşüyor. Var mı bunun bir yolu yordamı
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
Oyun başında allylama ama evlen.Habsburg kral veya heir gelir illaki.Ondan sonra illaki 10-15 sene içerisinde claim the throne ile alırsın.Ama unutup evliliği bitirme yoksa PU alamassın bana bir kere öyle olmuştu.Mecbur stab - yiyeceksin.
Ara
Görev ağacında vardı Macar eventi. Benim her oyunumda kendi düşüyordu bilmiyorum sonradan değişti mi üç dört aydır oynamıyorum. Bir kaç bölge alıp büyümek gerekiyor sanırım oyun başındaki Avusturya sabit kalırsa düşmeyebilir. Zaten Venedik'e falan saldırıp toprak almak şart olduğu için genişlersin ister istemez. Bence asıl Bohemyayı düşünmek lazım Avusturya oynarken.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
(13-04-2019, 13:11)Zebercet : Görev ağacında vardı Macar eventi. Benim her oyunumda kendi düşüyordu bilmiyorum sonradan değişti mi üç dört aydır oynamıyorum. Bir kaç bölge alıp büyümek gerekiyor sanırım oyun başındaki Avusturya sabit kalırsa düşmeyebilir. Zaten Venedik'e falan saldırıp toprak almak şart olduğu için genişlersin ister istemez. Bence asıl Bohemyayı düşünmek lazım Avusturya oynarken.
Pu cb geliyor gelmesine de, bu eleman gidip kastilya papalık ve birkaç küçük devletle ally oluyor. Bohemyayı savaşla rahat alıyorum, çünkü öyle hayvani ittifaklar kurmuyor.
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
Ona fazla takılma derim. Coğrafi olarak avantajlı konumdasın bırak saldırsınlar. İki ordu oluştur biriyle savunma yaparken diğeri ile Macaristanı ilhak edersin. Macar ordusu çöp. Şu altın şehrinde kale vardı orayı geçemezler. Şehrin adı aklıma gelmedi.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
(13-04-2019, 09:09)BörüTigin : ilginç bir olay yaşamışsın ama sonuçta bunlar rastgele gelen şeyler o yüzden belki bir iki defa denk gelirsin buna o da bu olmuş

Onlara inat olsun diye Kuzey Amerika sahilinde tek bir toprak bile bırakmadım.Hadi şimdi Amerika kurulsun da göreyim.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
Büyük devletlerin pu sunu nasıl bozarız?
Ara
Nasıl yani? Bir devlet 100 ws'den büyük başka bir devleti pu'ya aldı ve onu bozmak istiyorsun sanırım. 100 ws savaş skoru alınca her türlü pu, vassal bıraktırma veya ülke salma seçeneğini seçebilirsin. 100 ws'den büyük topraklara sahip pu, vassal gibi ülkeler için de 100 ws'ye bu seçenek aktif olacaktır.
Sic Parvis Magna
Ara
Demek istediğim Casttle ve Aragon pu olayı var ya ben onu bozmak istiyorum savaş skoru yetmeyebilir sonuçta eventle pu ya düşüyor ya
Ara
100 ws ile bozabiliyorsun.
Sic Parvis Magna
Ara
Bu ticaret beni çıldırtacak. Çoğu varyasyonu denedim ama ticaret geliri 1-2 artıyor/azalıyor pek oynamıyor. Ticaret şirketlerini kurdum, verilebilecek  vilayetlerin hepsini verdim. 6 Tüccarım var. İstanbul ana ticaret noktam. Geliri de aha görüyorsunuz. Nereden nereye aktarmam gerek, nerelerden toplamam gerek. Wc de yalan oldu gibi birşey bu savede. heryere fabrika ve üretim binalarından da yaptım. Ama yanlış birşeyler yapıyorum sanırım 

dl46Q.png
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
1650'de 80 dukat iyi bir değer bence. ama ticaret gemisi kullanmayı, etrafındaki güçlü ülkelerin elindeki ticaret bölgelerini ele geçirmeye çalışabilirsin.
Ara
(14-04-2019, 12:42)BörüTigin : 1650'de 80 dukat iyi bir değer bence. ama ticaret gemisi kullanmayı, etrafındaki güçlü ülkelerin elindeki ticaret bölgelerini ele geçirmeye çalışabilirsin.

Yıl tam olarak 1631 ve 4000 development var hocam. her ay corruption'a 125 dukat ödüyorum. Üstelik quantity açmadım 320 asker limitinin 250 sini kullanıyorum. Hiç paralı askerim de yok. Sadece stratejik kaleleri bıraktım 15 dukat falan kaleye gidiyor, yani onun da pek gideri yok. Mutlaka ticaret aktarımında ya da toplamasında bir yanlışım olduğunu düşünüyorum. Böyle bi 50 sene daha gidersem ya yolsuzluk 30-40 olacak, ya da 100k dukat falan borcum olacak.
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
ticarette bir sorun var sanırım ama pek anlayamadım , bu kadar düşük değer olmaması lazım bence
Ara
Ticaret haritasını atarsan daha net anlaşılır. Üretim ve fabrika binalarını yapıyorum diyorsan bölgelerdeki ticaret kaçaklarına bakmak lazım. Çok mu kaçak oluyor?
Sic Parvis Magna
Ara
corruption'a bu kadar para ödemen biraz fazla bence.
Ara
(14-04-2019, 13:18)Ferreke : ticarette bir sorun var sanırım ama pek anlayamadım , bu kadar düşük değer olmaması lazım bence

yıl 1655 gelir toplam ticaret geliri 145 k oldu. Ama yine de düşük bu kadar toprağa
(14-04-2019, 14:30)BörüTigin : corruption'a bu kadar para ödemen biraz fazla bence.

Valla o yolsuzluk barını azıcık sola çektiğimde hemen üstte uyarı veriyor. Şuan ödediğim para 140 dukat aylık.
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
aslında corruption oyunun en saçma mekaniklerinden birisi ve kesinlikle el atılması gerekiyor bu konuya.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 35 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.