EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(15-04-2019, 19:02)altnkurt :
(15-04-2019, 18:43)alpth : arkadaşlar. Bu "too many territories" olayının bir çözümü yok mu? 26 state im 35 territory'im var. Bu ne saçma şeydir ki bu sebepten ae veriyor. WC yapanlar nasıl yapıyor o zaman? Resmen ne yapsak da oyuna zorluk katsak diye düşünmüşler de koymuşlar.

Yeni versiyonda da wc yapılabiliyor gayet. Bu bahane değil. Ayrıca oyunun tall'ı ödüllendirip wide'ı cezalandırması güzel bişey. Ülkenin sadece haritada büyük yer kaplamaktan fazla şey ifade etmesi gerekiyor. Harita boyamak istiyorsanız bunun için paint var.

Sana mı soracaktım nasıl oynayacağımı? Bu ne agresif cevap? "horoto boyomok ostoyorson poyont vor"
Ara
(15-04-2019, 19:05)alpth : Sana mı soracaktım nasıl oynayacağımı? Bu ne agresif cevap? "horoto boyomok ostoyorson poyont vor"

Öncelikle ben nasıl oynaman gerektiği ile ilgili bir yorumda bulunmadım. Fakat sen hem 24242 tane territory alayım hem de hiç bi bedeli olmasın istiyorsun. Zaten fazlasıyla sığ bir oyunda oynanışı daha da sığ hale getirecek bir talep bu. Böylesi sığ bir tecrübe arıyorsan aynısı paintte de var dedim. Yoksa ister tall git ister wide. Orası beni bağlamaz.
Sic Parvis Magna
Ara
(15-04-2019, 19:12)altnkurt :
(15-04-2019, 19:05)alpth : Sana mı soracaktım nasıl oynayacağımı? Bu ne agresif cevap? "horoto boyomok ostoyorson poyont vor"

Öncelikle ben nasıl oynaman gerektiği ile ilgili bir yorumda bulunmadım. Fakat sen hem 24242 tane territory alayım hem de hiç bi bedeli olmasın istiyorsun. Zaten fazlasıyla sığ bir oyunda oynanışı daha da sığ hale getirecek bir talep bu. Böylesi sığ bir tecrübe arıyorsan aynısı paintte de var dedim. Yoksa ister tall git ister wide. Orası beni bağlamaz.

Eskiden bütün dünyayı alıyorduk ama böyle bir özellik yoktu. 1 seneyi geçiktir oynamıyorum. Hani belki benim bilmediğim bir telafi etme yolu vardır bu durumu dedim tüm diğer mekanikler gibi ama sağ olasın gelip ağzımın payını verdin. Tebrikler.
Ara
Too many territoriesden kurtulmanın yolu yok.wc herefliyorsan buna katlanacaksin.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(15-04-2019, 19:30)alpth : Eskiden bütün dünyayı alıyorduk ama böyle bir özellik yoktu. 1 seneyi geçiktir oynamıyorum. Hani belki benim bilmediğim bir telafi etme yolu vardır bu durumu dedim tüm diğer mekanikler gibi ama sağ olasın gelip ağzımın payını verdin. Tebrikler.

Ofansif amaçlı söylememiştim. Daha önceden de techden gelen state sınırını azaltmışlardı mesela. Sonrasında bu too many territories geldi. State sınırlarının harita üzerinde daha belirgin hale getirilmesi, state edictleri gibi şeylerle aşama aşama wide'dan tall'a döndürmeye çalışıyorlar oyunu. Ayrıca sürekli yeni eklenen topraklar ve ülkeler yüzünden sürekli isyanlar çıkabiliyor. Bu tarz sebeplerden ötürü wc atmak eski sürümlere göre daha zor. Vitrinimde bi wc olsun ama bu kadar da uğraştırmasın beni diyorsan eski sürümlere dönmek güzel bir seçenek olabilir.
Sic Parvis Magna
Ara
@jax61

@Aytaç

@GameTroll

teşekkürler tavsiyeler için arkadaşlar. dediklerinizin hepsini denedim, az buçuk katkı aldım, biraz hakim oldum ticarete.  Diğer oyunumda trade idea alıp, Hristiyan olup bu Ispanyanın saçma sapan pularını durduracağım.  Bütün dünyayı 3 devlet (portekiz fransa ispanya) birisi zaten daim müttefiği diğerini de pu aldı. Bütün kolonilerle sömürgelerle 20 devlete karşı warscore kasmaya çalışıyorum. 1780 gibi wc gelmeyeceğini anlayınca kapattım save i. tekrardan teşekkürler.
                                                                                                                   76561198251634340.png
[+] 1 üye madly nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
JM4MCP.png
CJ4WRR.png
OcUQa5.png

This is persia başarımı için oynuyorum, tavsiyelerinize ihtiyacım var çünkü Osman biraz fazla güçlendi ve Avrupa'dan henüz allyım yok. 

150k civarı asker besliyorum, Osman'da 270k var fakat nitelik olarak çok daha üstünüm. 7.5 moral, %119 disiplin var. Farklı teknoloji gruplarıyız ve bu seviyede ne kadar fark yaratacağını kestiremiyorum. Manpower limitim ve ordu besleme limitim için yatırım yapıyorum. Savaşana kadar 200k üstü bir orduyu hazırlamaya niyetliyim. Saldırmak için en uygun zaman nedir? Son Delhi savaşımda 2 ayda kaleleri düşürüyordum neredeyse, o savaştan sonra biraz özgüvenim arttı ve zamanının geldiğini düşünüyorum yavaştan. Gujarat ve Afganistan tarafını toplayacağım Osman'a dalmadan önce, gelirim de daha iyi olacaktır. Circassia marchım ve 50k civarı asker getiriyor, yanına Fransa ve/veya İspanya'yı da ally almayı planlıyorum. Ne yapmamı, neyden kaçınmamı önerirsiniz? Persia formlayarak mı savaşmalıyım, ideaları çok fark ediyor mu? Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.
Ara
@tahr1bad

Persianın ideaları bunlar :

+10% Morale of armies
+15% Cavalry combat ability
+15% National manpower modifier
+10% Goods produced modifier
+5% Discipline
+20% Caravan power
+5% Production efficiency
+1 Yearly prestige
+10% Manpower recovery speed
+10% National tax modifier
+5% Recover army morale speed

Ak koyunlunun ideaları da güzel ama hatayı Quantity almamakla yapmışsın.

Supply Limite dikkat edip attritiondan ordunun yarısını kaybetmezsen rahat alabileceğini düşünüyorum. Ülkende çoğu yer dağlık. Bunları kullanmalısın. Ordu profesyonelliğin, yıllık ordu geleneğin absolutismin kaç ? bunların da yüksek olması çok etkiler. Altın çağı başlatmadıysan onu da başlat. Zorlanacağını düşünmüyorum.
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
O yıllarda doğru idea ve poliçelerle yenemeyeceğin AI ülke yok. Bana sorarsan Persia formla derim. Disiplin o yıllarda baya fark ediyor. Ama öte yandan core creation cost var tabi. Bilemedim. Absolutism kastıysan core creation ile birlikte baya rahat genişlersin. Tech grubundan dolayı bi sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
exploration almış bir osmanlı ilginçmiş
Ara
Arkadaşlar iyi günler. Bazı ülkelerde genelde İran bölgesindedeki ülkelerde Timur, Kara Koyunlu hatta Najd'da bile topçuları bütün halde seçemiyorum. Gözlemledim nedenini bulamadım ama ilginçtir ki 12.teknoloji askeri seviyeye ulaşınca normal ordulara yapabildiğim gibi topçuları da seçebiliyorum. 12.teknoloji seviyesinden önce olmuyor. Seçmek derken örneğin hepsini aynı yere göndermek istiyorum ama mouse ile hepsini çıkan alanın içine alınca hiçbirisi seçilmiyor. Tek tek göndermem gerekiyor. Sorun benden mi kaynaklı sizlerde de oluyor mu? Eğer benden kaynaklı ise ne yapmam gerekir?
Ara
kesinlikle persia formla derim ideaları muhteşem. son osmanlı oyunumda bayağı zorlamıştı beni.
Ara
(16-04-2019, 16:47)duyamayanm : Arkadaşlar iyi günler. Bazı ülkelerde genelde İran bölgesindedeki ülkelerde Timur, Kara Koyunlu hatta Najd'da bile topçuları bütün halde seçemiyorum. Gözlemledim nedenini bulamadım ama ilginçtir ki 12.teknoloji askeri seviyeye ulaşınca normal ordulara yapabildiğim gibi topçuları da seçebiliyorum. 12.teknoloji seviyesinden önce olmuyor. Seçmek derken örneğin hepsini aynı yere göndermek istiyorum ama mouse ile hepsini çıkan alanın içine alınca hiçbirisi seçilmiyor. Tek tek göndermem gerekiyor. Sorun benden mi kaynaklı sizlerde de oluyor mu? Eğer benden kaynaklı ise ne yapmam gerekir?

Bazen o tarz buglar olabiliyor. Oyunu kapatıp açınca düzeliyor mu?
Sic Parvis Magna
Ara
(16-04-2019, 10:34)madly : @tahr1bad

Persianın ideaları bunlar :

+10% Morale of armies
+15% Cavalry combat ability
+15% National manpower modifier
+10% Goods produced modifier
+5% Discipline
+20% Caravan power
+5% Production efficiency
+1 Yearly prestige
+10% Manpower recovery speed
+10% National tax modifier
+5% Recover army morale speed

Ak koyunlunun ideaları da güzel ama hatayı Quantity almamakla yapmışsın.

Supply Limite dikkat edip attritiondan ordunun yarısını kaybetmezsen rahat alabileceğini düşünüyorum. Ülkende çoğu yer dağlık. Bunları kullanmalısın. Ordu profesyonelliğin, yıllık ordu geleneğin absolutismin kaç ? bunların da yüksek olması çok etkiler. Altın çağı başlatmadıysan onu da başlat. Zorlanacağını düşünmüyorum.

Army tradition 75, absolutism 70 civarı. Golden era kullanamıyorum mandate of heaven olmadığı için. Dediğin gibi dağlarda savaşacağım muhtemelen. Fortları da dağlara yapacağım. Avrupa'dan ally bulursam AI genelde allyları düşürmeye oynuyor ilk, ordusu Avrupa'da iken hızlıca kalelerini siegelemeyi düşünüyorum.

(16-04-2019, 13:33)altnkurt : O yıllarda doğru idea ve poliçelerle yenemeyeceğin AI ülke yok. Bana sorarsan Persia formla derim. Disiplin o yıllarda baya fark ediyor. Ama öte yandan core creation cost var tabi. Bilemedim. Absolutism kastıysan core creation ile birlikte baya rahat genişlersin. Tech grubundan dolayı bi sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum.

Osmanlı dışında hedefim kalmadı, core creation cost admin ideadan da geldiği ve artık çok büyük fetihler yapmayı düşünmeyeceğim için gözden çıkarabileceğim bir özellik sanırım. Afganistan ve Delhi'yi topladıktan sonra ülkeyi formlayacağım o zaman. Osmanlı savaşında askeri national idealar her şeyden daha gerekli olacak gibi.
Ara
Truce bozmadan 100 yılda Anadolu ve yunanistanı alabileceğini pek düşünmüyorum heleki savaşları %100 Warscore ile almak için geçen zamanına sayarsak işin baya zor trade ideası yerine diplomatic idea olmalıydı. Ekonomi olayını ise hindistanda ticaret şirketleri ile rahat rahat çıkarırdın.
Medeni Hayattan Bahseden Züppelere,
Barıştan Bahseden Kansızlara,
Maziyi İnkar Eden Namussuzlara İnanma..!
Millet, Kan Demektir.
Damarındaki Asil Kanda Türklük Varsa,
Zaten Savaşçılığı Duyacak Ve İsteyeceksin....
Ara
(16-04-2019, 18:07)Böri Şad : Truce bozmadan 100 yılda Anadolu ve yunanistanı alabileceğini pek düşünmüyorum heleki savaşları %100 Warscore ile almak için geçen zamanına sayarsak işin baya zor trade ideası yerine diplomatic idea olmalıydı. Ekonomi olayını ise hindistanda ticaret şirketleri ile rahat rahat çıkarırdın.

100 yıl var önümde. Absolutismi maxlarsam 2 savaşla gereken toprakları alabileceğimi düşünüyorum. Ola ki bir savaşta %100 ws kasarsam zaten bankrupta kadar savaşı sonlandırmam diye planlıyorum. Ondan sonra isyanıydı, diğer devletlerin saldırısıydı derken kalan toprakları daha kolay toplayabileceğimi düşünüyorum.
Ara
Çok rahat alınır. 100 yıl sürmez bile. 100 ws yapmaya gerek yok, 60 wsden sonra zaten aşırı genişleme 100ü geçiyor çoğu zaman. Istanbul dahil anadoluyu kuşatıp 3 4 büyük savaşta alınabilecek bir skor. Hem truce daha az sürer.
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
En kötü Osman'ın önümü kesmek için ally olduğu abuk subuk tek topraklı devletlere savaş açarım coreladıktan sonra. Onların üzerinden white peace ile truce kısaltırım veya direkt alabilirsem yeni topraklar alırım. Nasıl olsa koalisyon derdi de yok bu saatten sonra.
Ara
(16-04-2019, 17:21)altnkurt :
(16-04-2019, 16:47)duyamayanm : Arkadaşlar iyi günler. Bazı ülkelerde genelde İran bölgesindedeki ülkelerde Timur, Kara Koyunlu hatta Najd'da bile topçuları bütün halde seçemiyorum. Gözlemledim nedenini bulamadım ama ilginçtir ki 12.teknoloji askeri seviyeye ulaşınca normal ordulara yapabildiğim gibi topçuları da seçebiliyorum. 12.teknoloji seviyesinden önce olmuyor. Seçmek derken örneğin hepsini aynı yere göndermek istiyorum ama mouse ile hepsini çıkan alanın içine alınca hiçbirisi seçilmiyor. Tek tek göndermem gerekiyor. Sorun benden mi kaynaklı sizlerde de oluyor mu? Eğer benden kaynaklı ise ne yapmam gerekir?

Bazen o tarz buglar olabiliyor. Oyunu kapatıp açınca düzeliyor mu?

Malesef öyle de olmadı. Sanırım sizin dediğiniz gibi bug. Tavsiye için teşekkürler
Ara
Bu Hredeki din merkezlerini yoketmenin tek yolu din merkezini alıp çevirmek ya da din merkezinin olduğu ülkeyi savaşla din değiştirmeye zorlamak mı. Din merkezleri sınırımızın olmadığı bir yerde çıkarsa yine savaş nedenimiz olacak mı. Hreyi kurmak istiyorum ama bu din meselesinde çuvallamak istemiyorum. Detaylı bir şekilde hangi yolu izlemeliyim.
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: 35 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.