EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(01-03-2020, 18:57)HakaniyeLehçesi : Herhangi bir enstitünün kendi ülkemde çıkmasına etki edebilir miyim?
Eski bir rehberde bunu görmüştüm ama Rönesans, Çin'de çıkarılmıştı. Daha sonra bu enstitü, güncellemelerle sadece İtalya'da çıkmaya başladı. Buna dair güncel bir rehber var mı?

Bir şey gözümden kaçmıyorsa bu rehber güncel:

https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-enstitu-rehberi

Oyun modlu değilse Rönesans İtalya dışında çıkmaz fakat değiştirmedilerse çok uç bir durumda Matbaa Avrupa dışında çıkabiliyor. Animist bir ülkeyi kolonici bir ülkeyle sınır yapıp önce Katolik sonra reform ile Protestan yapıyorsunuz.

Bu ikisi dışında lokasyonu sabit bir enstitü yok.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
eğer mingi doğru güçlendririseniz yapay zekada kolonist gider ve amerikada aşırı kooni toprrağı alırsa kolonicilik mingte öıkıyot
Ara
Bohemya ile Prusya kurmak mümkün mü?
Ara
(08-03-2020, 18:46)Tesla : Bohemya ile Prusya kurmak mümkün mü?

Mümkün
omnia fui et nihil expedit
Ara
Ya selam arkadaşlar´

1552 yılında prusya ile protestanım ve benle beraber toplam 3 elektör protestan. Ama din savaşı çıkmadı ve araştırdım eğere 1550 den önce protestan bir eektör olmaz ise din savaşı çıkmıyormu. Benden sorna 1551 yılında 2 elektör protestan oldu ben zaten 1520 gibi protestandım. Acaba bu din savaşı çıkmayacakmı liglerde oluşmadı hala? Acil cevap verirseniz mutlu olurum.
Belki de bu çelimsiz çocuk gelecekte bir imparator olacak, ona iyi bakın.
Ara
Art of War mevcut mu?
Mevcut

artıdan common sense rigth of man ve el dorado var (galiba ilk çıkan dlc de olabilir)

Galiba olmayacak :(
Belki de bu çelimsiz çocuk gelecekte bir imparator olacak, ona iyi bakın.
Ara
Oyunda furnace yapma teknolojisini actim sanirim komur madenlerinin ustune kurulan manufactory oluyor ama haritada hic komur yok ilerde mi aciliyor ne yapmam gerek?
Ara
Aydınlanma enstitüsü çıkması lazım, ardından bölgenin en az 20 deve sahip olması lazım.
Aydınlanma enstitüsünü benimsemiş olmanız hem de kömür çıkacak şehirde de benimsenmiş olması lazzım lazım ayrıyetten eğer 20 innovativness'ın varsa 20 development'ı olamyan yerlerde de kömür çıkıyor.
Ara
(09-03-2020, 14:36)SoulForged : Oyunda furnace yapma teknolojisini actim sanirim komur madenlerinin ustune kurulan manufactory oluyor ama haritada hic komur yok ilerde mi aciliyor ne yapmam gerek?

oyundaki kömür bölgeleri belli ve sabittir..o bölgeleri 20 developmente ulaştırdığında kömür işlenebilir hale gelir. haritası ise şu

https://eu4.paradoxwikis.com/Trade_goods...oalmap.png
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Tesekkurler anladim ben de absolution donemindeyim ondan cikmamis. Komur olan yer açıldiginda orda olan kaynagiyla yer mi değişiyor bir de bir kac toprakta altin cikiyor ama degeri 0 diyor neden para etmiyo
Ara
Altın direkt kasaya giriyor, ekonomi kısmından bakabilirsin. Ticareti yapılan bir ürün şeklinde değil.
Tesekkurler cevap icin bu arada 1.30 yamasi ne zaman cikar yeni yama ciktiginda eski save dosyasi oynanilmaz mi olur o cikana kadar eskisini bitireyim:)
Ara
Büyük ihtimalle oynanmaz olur fakat sürümü geri alarak oynayabilirsiniz. Tam olarak ne zaman çıkacağı belli değil fakat birkaç ayı daha var gibi gözüküyor.
WhaW8Am.gif
Ara
Dev clash başlattıklarına göre 1.5 bilemedin 2 ay içerisinde ancak gelir diye düşünüyorum.
Medeni Hayattan Bahseden Züppelere,
Barıştan Bahseden Kansızlara,
Maziyi İnkar Eden Namussuzlara İnanma..!
Millet, Kan Demektir.
Damarındaki Asil Kanda Türklük Varsa,
Zaten Savaşçılığı Duyacak Ve İsteyeceksin....
Ara
Daha cok varmıs o zamana mevcut oyunum biter yenisine bile baslarım hatta
Ara
PU'ya alınmış ülkede kalıcı haklarım var. Bu ülkeyi PU'dan çıkarsam haklarım gider mi?
İhtiras, keder, heyecan, marjinallik, monşerlik, kaygı ve aşırı miktarda Türklük barındırır.
Sen eğme, eğilsin alnı karalar / Dalkavuklar, p...lar ve maskaralar
Ara
(14-03-2020, 20:03)HakaniyeLehçesi : PU'ya alınmış ülkede kalıcı haklarım var. Bu ülkeyi PU'dan çıkarsam haklarım gider mi?

Hayır, gitmez.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yardımınıza ihtiyacım var. Hre reformlarını yapıyorum ülkede protestanlar var ve elektörler de yavaş yavaş protestan oluyor yıl 1550ye geliyor. 5. ve 6. reformu aynı anda yapmak istiyorum ama ilk reformu 19-18 geçirdikten sonra diğer reformu 8 kişi kabul ediyor. Ne yaparsam yapayım ilişki artsa da reddeden çok kişi var. Dip rep 3 vasal annexlediğim için, 6 yıl sonra -3 dip rep debuffu kalkacak, o zamana kadar toprakları eklemeyip beklesem mi religious peace reformu için? ligler kurulur da geç kalır mıyım tecrübeli biri akıl verebilir mi?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 32 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.