EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(21-03-2020, 05:58)tahr1bad : Yardımınıza ihtiyacım var. Hre reformlarını yapıyorum ülkede protestanlar var ve elektörler de yavaş yavaş protestan oluyor yıl 1550ye geliyor. 5. ve 6. reformu aynı anda yapmak istiyorum ama ilk reformu 19-18 geçirdikten sonra diğer reformu 8 kişi kabul ediyor. Ne yaparsam yapayım ilişki artsa da reddeden çok kişi var. Dip rep 3 vasal annexlediğim için, 6 yıl sonra -3 dip rep debuffu kalkacak, o zamana kadar toprakları eklemeyip beklesem mi religious peace reformu için? ligler kurulur da geç kalır mıyım tecrübeli biri akıl verebilir mi?

5. Ve 6. Reformlari nasil ayni anda geçirecegini anlamadim. Zira bir reform gecirilince otorite kac olursa olsun 0laniyor. Reputation eksisi kalkinca gecirmen daha mantikli derim. Ligler illa 1550de kurulacak diye bir sey yok. 1550 sonrasi herhangi bir tarihte kuruluyor
omnia fui et nihil expedit
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(21-03-2020, 13:44)Mabella :
(21-03-2020, 05:58)tahr1bad : Yardımınıza ihtiyacım var. Hre reformlarını yapıyorum ülkede protestanlar var ve elektörler de yavaş yavaş protestan oluyor yıl 1550ye geliyor. 5. ve 6. reformu aynı anda yapmak istiyorum ama ilk reformu 19-18 geçirdikten sonra diğer reformu 8 kişi kabul ediyor. Ne yaparsam yapayım ilişki artsa da reddeden çok kişi var. Dip rep 3 vasal annexlediğim için, 6 yıl sonra -3 dip rep debuffu kalkacak, o zamana kadar toprakları eklemeyip beklesem mi religious peace reformu için? ligler kurulur da geç kalır mıyım tecrübeli biri akıl verebilir mi?

5. Ve 6. Reformlari nasil ayni anda geçirecegini anlamadim. Zira bir reform gecirilince otorite kac olursa olsun 0laniyor. Reputation eksisi kalkinca gecirmen daha mantikli derim. Ligler illa 1550de kurulacak diye bir sey yok. 1550 sonrasi herhangi bir tarihte kuruluyor

Doğu Avrupa'ya doğru büyüdüm bu yıla kadar ve toprakları imparatorluğa eklemedim, toptan eklemeyi düşünüyorum. Dip rep eksisi geçene kadar bekleyerek oynuyorum o zaman teşekkür ederim.
Ara
Oirat'la nasıl bir yol izlenmeli. 1460lara geldim. Kuzey Çin'i ve Uzbek'ten Sibirya'yı aldım. Ama oyunun başında Çin Emperatoru bir türlü esarette ölemediği için Çin bir türlü parçalanmadı. Bu da işimi bir hyli zorlaştırdı.

Ming'i yeniyorum 60 k askeri de olsa 30 k askerimle ama sıkıntı Mançurya'daki Haixi gibi tiplere saldıramıyor olmam. Zira tribütler. Bu sefer hem kuzeyde hem de Ming'le savaşmam gerekiyor ki zaten Ming'e birlikte saldırabileceğim adam yok.

Öte yandan batıya genişlesem Orta Asya toprakları aşırı verimsiz. Değer mi bilmiyorum. Ayrıca çok toprak Horde Unity'i de azaltıyor.

Neticeten nasıl bir strateji izlemeliyim. Haixi'ye illa gir der misiniz? Yoksa Ming'le bir dahaki harbe kadar batıya mı dalayım? Ama batıya dalarsam Ming gene 60 k asker basacak. Çıkmazdayım.

Son olarak Oirat'la Yuan kurulmalı mı? Yuan kurarsam Mandate bana mı geçiyor? Bunu istemiyorum. Yuan'dan sonra Mongol Empire kurulmalı mı? Onda da Mandate var mı?
Ara
mandateyi savas la alıyorsun seçmessen almıyorsun. 40 puanlık felan 1 savasdı sanırm
Ara
(22-03-2020, 01:33)alemdarpasa : mandateyi savas la alıyorsun seçmessen  almıyorsun. 40 puanlık felan 1 savasdı sanırm
wikide celestial empire diyor da emin olamadım. teşekkürler.
Ara
valla 1 kere custom oynarken almıstım mahvetti beni 30 gold gelirim 15 goldlara düştü ülke balataları yaktı sadece imparatorlukda yetmıor dinde çok etkılıyor.
Ara
biz toprak alırken ae dikkat ediyoruz etmediğimizde koalisyon oluşabiliyor AI devletler de fazla ae yiyerek aralarında birbirlerine karşı koalisyona giriyorlar mı eski sürümlerde denk geliyordum ve biz bu aı ya açılan koalisyonu nereden görebiliriz
Ara
(23-03-2020, 21:11)freeforall : biz toprak alırken ae dikkat ediyoruz etmediğimizde koalisyon oluşabiliyor AI devletler de fazla ae yiyerek aralarında birbirlerine karşı koalisyona giriyorlar mı eski sürümlerde denk geliyordum ve biz bu aı ya açılan koalisyonu nereden görebiliriz

Nadir de olsa bazen AI da koalisyon yiyebiliyor. Haritalardan koalisyon haritasına tıklayıp bakmak istediğin ülkeye tıklarsan kime kaç AE verdiğini, kimlerin ona karşı koalisyona girdiğini yada girebileceğini görebilirsin.
Ara
(24-03-2020, 00:45)Aytaç :
(23-03-2020, 21:11)freeforall : biz toprak alırken ae dikkat ediyoruz etmediğimizde koalisyon oluşabiliyor AI devletler de fazla ae yiyerek aralarında birbirlerine karşı koalisyona giriyorlar mı eski sürümlerde denk geliyordum ve biz bu aı ya açılan koalisyonu nereden görebiliriz

Nadir de olsa bazen AI da koalisyon yiyebiliyor. Haritalardan koalisyon haritasına tıklayıp bakmak istediğin ülkeye tıklarsan kime kaç AE verdiğini, kimlerin ona karşı koalisyona girdiğini yada girebileceğini görebilirsin.
Öyle bakmayı biliyorum ama her ülkeye tıklayıp var mı yok mu diye bakmaktansa koalisyon oluşunca  bana yanda bildirim gibi birşey  gelse (belki de geliyordur emin değilim) olsa daha güzel olurdu
Ara
@freeforall
Oyunda bir istatistik kısmı var. (Ordu sayılarina baktığımız) İşte orada ,varsa, dünyadaki mevcut koalisyonlara bakabilirsin.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Bir ülkenin koalisyona katılması bildirim tetikliyorsa, yani + butonuyla çıkan panelde listeleniyorsa, orada sağ tıklayıp bu bildirimi pop-up olarak göster diyebilirsin.
teşekkürler
Ara
Rica ederim.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Ticaret merkezleri nasıl seviye atlatılıyo?
Ara
altın karsılıgı 2 yapmak ıcın 200 3 yapmak için 1000 gold
Ara
Expansion ideaaı bu fiyatı yüzde 20 azaltıyor ve maksimum 8 tane 3.seviye ticaret merkezin oluyor 2.seviyenin sınırı yok
Ara
Nerden yapılıyo sorun o aslında bulamadım.
Ara
Ayrıca yükseltebilmen için savaşta olmaman gerekiyor

images_10.jpeg
Bina slotlarının altı estatenin üstündeki liman resmine tıklayınca yükseltebiliyorsun
Ara
oyun son sürüm 1.29.5 dlclerin çoğu açık ama danışman sayfasında danışmanları değiştiremiyorum. Oyuna daha yeni başladım burda bi kutucuk olması gerekmiyorumu kapı şeklinde yeni danışman seçeneğini açmak için ? o kısımlar boş bende anlamadım bir türlü.
https://hizliresim.com/2b4U3F
Ara
(26-03-2020, 22:32)oguz1734 : oyun son sürüm 1.29.5 dlclerin çoğu açık ama danışman sayfasında danışmanları değiştiremiyorum. Oyuna daha yeni başladım burda bi kutucuk olması gerekmiyorumu kapı şeklinde yeni danışman seçeneğini açmak için ? o kısımlar boş bende anlamadım bir türlü.
https://hizliresim.com/2b4U3F

Common Sense DLC'si ile geliyor.
WhaW8Am.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 43 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.