EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Sırf korsan cumhuriyeti diye New Providence adlı milleti ilhak etmek yerine vassal yaptım. Bunun,vassalımın korsan cumhuriyeti olmasının bana bir faydası olur mu? Mesela Karayipler'de düşmanlarım var. Orada korsanlık yapsa benim ticaretime de zarar verir mi?
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Verir.
Sic Parvis Magna
Ara
Bana da mı zarar verir? Çok saçma değil mi? Keşke korsan cumhuriyetleri için özel etkileşimler olsa. Mesela bir ticaret noktasına yönlendirsem. Orada benim ticaretimi desteklerken diğer devletlerin ticaretine zarar verse...
O zaman korsan cumhuriyetini ilhak edeyim?
Ara
Karaiplerde ki ticaretin genel durumuna senin bölgedeki ticaretine bakarak ancak bunu söyleyebiliriz. Korsan cumhuriyetleri müttefikleri hariç her şeyi vurur. ( berberiler ve şövalyelerde ise durum farklı. Onlar müttefiklerini vuramazlar birde kendi dininden olanları ) Bölgedeki ticareti ve geliri düşüreceğinden biraz gelirin düşebilir diye düşünüyorum. Senden başka o bölgede olan devletler ise felç olacaktır. Bunu gözlemleyerek bulabilirsin ancak.
Medeni Hayattan Bahseden Züppelere,
Barıştan Bahseden Kansızlara,
Maziyi İnkar Eden Namussuzlara İnanma..!
Millet, Kan Demektir.
Damarındaki Asil Kanda Türklük Varsa,
Zaten Savaşçılığı Duyacak Ve İsteyeceksin....
Ara
Tamam. Ben bölgelerden gelen ticaret gelirine bakayım o zaman.
Teşekkürler..
Ara
İnka oynama niyetim var ama son 3 yıldır falan hiç yerlilere bakmadım.

Bu Institution olayı nasıl oluyor yerlilerde? Eskiden koloni geldi mi Batılılaşıyorduk. Şimdi ne şekilde oluyor?

Ayrıca eskiye göre zor mu yoksa kolay mı İnka oynamak?

Tavsiyeleriniz nedir genel olarak?
Ara
(25-04-2020, 05:20)alpth : İnka oynama niyetim var ama son 3 yıldır falan hiç yerlilere bakmadım.

Bu Institution olayı nasıl oluyor yerlilerde? Eskiden koloni geldi mi Batılılaşıyorduk. Şimdi ne şekilde oluyor?

Ayrıca eskiye göre zor mu yoksa kolay mı İnka oynamak?

Tavsiyeleriniz nedir genel olarak?

Eskiye göre çok, çok daha kolay. Artık koloniciler geldiğinde direkt olarak dini reform ediyorsun. Teknolojilerinin %80'ini ve tüm enstütülerini otomatik benimsiyorsun elinde kalan puanlarla da teknoloji atlayabilirsin. Batılılar gelene kadar hiçbir enstütüyü benimseyemeyeceksin. Benim tavsiyem askeri teknoloji dışında hiçbir şeyi yükseltmemen. Zaten koloniciler geldiğinde onların teknolojilerini alacaksın diğer alanlarda. Diğer puanları da sınıra yaklaştıkça toprakları geliştirmek için kullanabilirsin. Onun dışında sınıra yakın şekilde tut böylelikle dini reformladığında hızlıca geriye kalan teknolojileri de atlayabilirsin.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Benim önerim ise adm tech'i 6 yapıp, exploration veya expansion idea alman. Cünkü onlar gelene kadar bir ton puanin birikecek. Hep dev basmakla olmaz
omnia fui et nihil expedit
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Merhaba
Savaş sırasında daha hızlı işgal etmek için orduyu kolayca bölme işlemi vardır. 1k yapıp heryeri yapay zeka gibi işgal ediyorduk. Nasıl oluyordu bilen varsa yazabilir mi?
Ara
işgal ettiğin toprak üzerinde orduya bir birlik bıraktırabilirsin, daha doğrusu ordu arayüzünde top işareti vardı, o toprağı işgal etmek için gerekli minimum birlik sayısını bırakıyordu.
ya da seri seri orduları ikiye bölerek her birini bir toprağa gönderebilirsin.
Ara
Orduya tıklayıp '' S '' tuşuna başında orduyu ikiye böler, her tıklamanda tekrar tekrar yarı yarıya böler. '' D '' tuşu ise o bölgeye kuşatabilecek minimum orduyu orada bırakır.
Medeni Hayattan Bahseden Züppelere,
Barıştan Bahseden Kansızlara,
Maziyi İnkar Eden Namussuzlara İnanma..!
Millet, Kan Demektir.
Damarındaki Asil Kanda Türklük Varsa,
Zaten Savaşçılığı Duyacak Ve İsteyeceksin....
Ara
Benim de birkaç sorum olacak, her ürünün bir "Trading in" bonusu var. Mesela balık +%25 Global sailors modifier veriyormuş, sonra cloth -%15 mercenary maintenance veriyormuş. Mesela bu bonusları alabilmek için dünya üzerinde en fazla balık ve cloth bulunan ülke mi olmamız lazım yoksa sadece bu ürünlerin üretildiği topraklara fabrika basmamız yeterli midir?

Bir sorum daha var, fabrika basmak ne işe yarıyor? Fabrika basmadan "Per-province bonus"ları alamaz mıyız? Mesela balığın olduğu toprakta +%25 local sailors modifier varmış ama biz fabrika basmasak da bu özellikten faydalanabilir miyiz?

Teşekkürler.
Ara
O bahsetiğin "trade in" bonusunu kazanmak için o ticaret ürününün dünyadaki pazar payının %20'sinden fazlasına sahip olman gerekmekte bu gereksinimi karşılaşınca %15'in altına düşmediği sürece bu bonus ulkene verilecektir.

Manufactory bölgenin local goods product değerini 1 artırıyor yani normalde bir bölgede 1 balık yestisiyorsa sen manufactory basınca 2 tane yetisiyormus şeklinde hesaplanır. "Per-province" bonusu o bölge için her zaman geçerlidir. Mesela bir bölge balık uretiyorsa +%25 sailor bonus alır yani normalde 100 üretirken 125 üretir. Ama yanindaki bölge tuz uretiuordur 100 üretmeye devam eder yani fabrika ile alakalı bir durum değil.
Ara
Peki bir üründeki pazar payı oranıma nasıl bakabilirim ve bu oranı development basarak geliştirmek mümkün müdür? (Eğer mümkünse hangi tür monarch puan ile? Dip mi adm mi mil mi?)

Diğer sorum, combat width'in 36 olduğu bir ülkede savaş yaparken 36 infantry ve 72 artilleryli tek bir 108klık orduyla savaşırsam tüm topçular vurabilir mi? Yoksa sadece 36ksı mı vurur?
Ara
diplomatik puanla basacağın development bölgedeki ticari malın üretimini arttırır oda sonuç olarak pazar payını yükseltir.
combat width 36 ise ön safa 36 arka safa 36 birlik sığar yani senin dediğin düzende 36piyade ön safa yerleşecek 36topçu arka safa 36 topçuda rezervde kalacak piyadelerin eridikçe arkadaki topçuların öne geçecek açılan yere rezervdeki topçular girecektir.Yani sadece 36ksı vurur evet.
Ara
Pazar payını dev basarak yükseltebilirsin ancak bu pek fayda sağlamaz. Üretimi fabrika basarak arttırman baya bi dev basmış kadar etki ediyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Kendi içimden bir devleti vassalım olarak çıkarabilir miyim, **NASIL**?
Ara
@Lilithin
Evet,eğer o ülkenin en az bir core'unu ele geçirmişsen ve o ülke yıkılmışsa o ülkeyi vassal olarak salabilirsin.
yJ3mp0.jpg
Kırmızıyla işaretlediğim butona basarak hangi ülkeyi Vassal olarak salabileceğini görebilirsin.

Ayrıca 23.Seviye Diplomatik teknolojiye ulaştıysan 'Client State' seçeneğiyle herhangi bir şehrinde bayrağını ve ismini senin belirleyebileceğin bir vassal bırakabilirsin.
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kendi ülkene sağ tıkladığın vakit çıkan ekranın en alt sağ tarafında Create Vassals tuşuna basıp ordan vassal olarak salmak istedğin ülkeyi seçerek. O ülkeye ait en az 1 core'a sahip olman gerekiyor.
Ara
şimdi yanlışım yoksa bir diplomatik devolopment basmak üretimi 0.20 arttırıyor.Yani bir fabrika+atölye =7 development ediyorki altnkurt'un dediği gibi fabrika çok daha mantıklı ancak değeri yüksek üretimin yapıldığı ve diplomatik developmenti düşük yerlere biraz basmak mantıklı olabilir
Ara

Konuyu Okuyanlar: 32 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.