EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(01-05-2020, 13:36)Yasin Ahmet : 1. Devşirme birlikler, Normal birlikler ve Kiralık birlikler arasındaki fark nedir?
2. Kabineye oyun başı, kaç level adam koyulmalı? (1 level koyuyorum hep)
3. Toplar ve Süvariler tam olarak ne işe yararlar?
1-Paralı askerler üretilirken ve bir muharebeden sonra yenilenirken manpower harcamazlar. Ama daha fazla para harcarlar ayrıca her işe aldığın paralı asker ordu profesyonelliğine zarar verir.
2-Paran yetiyorsa oyun başı +5 bile koyabilirsin.
3-Toplar hem kuşatmalarda işe yararken yüksek 'Fire' hasarı verirler. Atlılar ise yüksek 'Shock' hasarı verirler.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(02-05-2020, 01:45)Defterdar : 3-Toplar hem kuşatmalarda işe yararken yüksek 'Fire' hasarı verirler. Atlılar ise yüksek 'Shock' hasarı verirler.
Ayriyetten toplar arka saflardan hasar verebilen tek asker türüdür.
[+] 1 üye Selene nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(01-05-2020, 23:09)altnkurt : İstediğin kadar arttırabilirsin ama ticaret ligi ne kadar büyükse yeni üyeler gelmeye o kadar isteksiz olacaktır. Ancak merc replere has bir mekanik olan her trade node'da bir toprak salarak yaratacağın trading cityler otomatik olarak lige katılır ve sen çıkarmadıkça asla ayrılmazlar. Onlardan yapabildiğin kadar çok yapabilirsin. Ligde kaç ülke olacağının bir sınırı yok.

1-Atıyorum 10 iken sınır bir tane ülke birlikten çıkıyor, yeni bir ülke eklemek istiyorum sınır 9 diyor. Bu neden oluyor?

2-Kendi toprağımdan ülke serbest bırakarak birliğe eklemenin faydası nedir?
Ara
10 veya 9 diye bi sınıra denk gelmedim. Çok kalabalık diye ülkeler çıkmak istiyor olabilir. Kendi oluşturduğun trading cityler kendi rızalarıyla ligden ayrılamazlar. Böyle bir faydası var.
Sic Parvis Magna
Ara
@semihuygur normalde senin ana trade merkezinin bulunmadığı bölgelerde collect trade yaparsan büyük bir penaltı yersin. Kendi toprağından ülke serbest bırakmanın avantajı şu ki, senin ticaret liginde bulunanların ana ticaret merkezlerinden de sanki senin merkezinmiş gibi penaltı yemeden collect trade yapabilirsin. bu sayede o bölgedeki ticaret gelirinide alabilirsin. örnek vermek gerekirse genoada kıbrıs için yapılabilir. çünkü ticareti başkentine akamaz. ama bu sayede oradaki ticaretten tam manada yararlanabilirsin.
Ara
(02-05-2020, 15:41)Pharmacist : @semihuygur normalde senin ana trade merkezinin bulunmadığı bölgelerde collect trade yaparsan büyük bir penaltı yersin. Kendi toprağından ülke serbest bırakmanın avantajı şu ki, senin ticaret liginde bulunanların ana ticaret merkezlerinden de sanki senin merkezinmiş gibi penaltı yemeden collect trade yapabilirsin. bu sayede o bölgedeki ticaret gelirinide alabilirsin. örnek vermek gerekirse genoada kıbrıs için yapılabilir. çünkü ticareti başkentine akamaz. ama bu sayede oradaki ticaretten tam manada yararlanabilirsin.

anladım teşekkür ederim

(02-05-2020, 15:26)altnkurt : 10 veya 9 diye bi sınıra denk gelmedim. Çok kalabalık diye ülkeler çıkmak istiyor olabilir. Kendi oluşturduğun trading cityler kendi rızalarıyla ligden ayrılamazlar. Böyle bir faydası var.

evet bahsettiğiniz gibi bir sınır yokmuş. sadece birlik büyüdükçe isteksiz oluyor ülkeler. teşekkür ederim
Ara
japonya ile isolasyon değeri nasıl arttırılır
Ara
Shinto ülkelere belirli aralıklarda gelen incidentlar var onlar sırasında gelen eventlerden isolasyonu arttıran sseçenekli seçmen gerekiyor. Her incident izolasyonu 1 arttırabilir veya 1 azalta bilir.
Ara
2 event geldi birinde açtım diğerinde izolasyon yaptım izalasyonun artmasi için her olaya izalasyonumu secmem gerekiyor
Ara
Evet sanırım.
Sic Parvis Magna
Ara
merhaba.

oyunu normal modda kolay seviyede oynayarken hiç koalisyon yemedim dahası sadece bir kere fransa tarafından savaş açıldı.
şimdi tekrar normal modda ama bu sefer orta seviye zorlukta oynamaya başladım fakat sürekli koalisyon yiyorum.
baştan başlayıp macar venedeki avusturya ile ilişki kastım ve doğuda savaşırken lehistan litvanya bogdan koalisyon kurdu.
doğudaki savaşı bitirip onlara yöneldim fakat adamların 2k lık askerle kuşattığı yeri 30k askerle kurtarmak onların harcadığı sürenin 10 katı süre harcıyorum.
bu kuşatma yaparken de aynı kuşatmayı kaldırırkende hiç bir şekilde onlar kadar hızlı olamıyorum çok daha fazla asker kullanmama rağmen.

nerde yanlış yapıyorum ?
orta seviyede bu kadar zorlanırken zor seviyelerde bu oyunu tahmin edemiyorum .

120 saat oyun tecrübem var

kuşatmaları kaldırmadan adamların üstüne de gidemiyorum tek tek kaldırmam lazım fakat o kadar uzun sürüyor ki ekomoni berbat duruma geliyor defalarca kredi kullanmak zorunda kalıyorum.
Ara
Öncelikle barış anlaşmasında toprak alırken koalisyon kurulacak kadar ae yememeye dikkat etmelisin. Kendine aşırı güvenmiyorsan koalisyon yememelisin.

Kuşatmalarda da aşırı kalabalık ordu kullanmak çok fazla attritiondan zayiat yemene sebep olur. Adamlar kuşatırken saldırırsan adamlar saldırmış gibi eksi yer. Sen eksi yemezsin. Bunu dene.
Sic Parvis Magna
Ara
(02-05-2020, 22:02)altnkurt : Öncelikle barış anlaşmasında toprak alırken koalisyon kurulacak kadar ae yememeye dikkat etmelisin. Kendine aşırı güvenmiyorsan koalisyon yememelisin.

Kuşatmalarda da aşırı kalabalık ordu kullanmak çok fazla attritiondan zayiat yemene sebep olur. Adamlar kuşatırken saldırırsan adamlar saldırmış gibi eksi yer. Sen eksi yemezsin. Bunu dene.

onlara dikkat ediyorum ilişki kasıyorum vs. her seferinde daha iyi oluyor ama şu yapay zeka gibi asla hızlı kuşatma yapamıyorum.
adamların kuşattığım topraklarını 2k askerle çok hızlı kurtarıyorlar. çok adaletsiz .
yani bu hız meselesi oyunun doğal bir zorluğumu , herkeste mi böyle oluyor ?
kolayda çok iyi gittim normal zorlukta 1500 lere gelemiyorum :))
Ara
(02-05-2020, 23:28)tarık demir :
(02-05-2020, 22:02)altnkurt : Öncelikle barış anlaşmasında toprak alırken koalisyon kurulacak kadar ae yememeye dikkat etmelisin. Kendine aşırı güvenmiyorsan koalisyon yememelisin.

onlara dikkat ediyorum ilişki kasıyorum vs. her seferinde daha iyi oluyor ama şu yapay zeka gibi asla hızlı kuşatma yapamıyorum.
adamların kuşattığım topraklarını 2k askerle çok hızlı kurtarıyorlar. çok adaletsiz .
yani bu hız meselesi oyunun doğal bir zorluğumu , herkeste mi böyle oluyor ?
kolayda çok iyi gittim normal zorlukta 1500 lere gelemiyorum :))
Ben de koalisyon yiyorum mesela bu 10. Verry hard oyunum.  1500 lere kadar rahat gidiyorum ardından tüm düşmanlarım bana bir koalisyon kurup saldırıyor. Agresif oynamamak ve boşuna AE kazanmamak lazım.
Ara
Yani Ae olayı zaten rakamsal olarak görülebilen bişey. Azcık az toprak alın koalisyon kurdurmayın.
Kuşatma meselesinde yapay zekanın bizden daha hızlı kuşattığı herkesin dikkatini çeken bir şey. Ama buna sebep olabilecek oyun içi bir modifier yok ne yazık ki.
Sic Parvis Magna
Ara
Cumhuriyet yönetim biçimleri seçmen olamıyor mu HRE'de?
Ara
(03-05-2020, 13:45)semihuygur : Cumhuriyet yönetim biçimleri seçmen olamıyor mu HRE'de?

Elektör olabililir ama imparator olamaz
omnia fui et nihil expedit
Ara
Dinim imparator ile aynı. İmparator ile dostum ve 200 ilişkim var ama gidiyor 25 ilişkisi olan birini seçmen yapıyor :/
seçmen olabilmek için neler yapmalıyım?
[+] 1 üye semihuygur nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
seçim ekranında elektörlerin seçtiği devletler ve seçim değerleri yazar.O değerin üstüne gelirseniz neden o devleti seçtiğini ve sizin değerinizi görebilirsiniz.Şuan nelerin etkilediği tam aklımda kalmasada sizinle ilişkisi,güçlü bir devlet olmanız,müttefik olmanız vs. değerler etkiliyordu sanırım.
Ara
(03-05-2020, 14:26)semihuygur : Dinim imparator ile aynı. İmparator ile dostum ve 200 ilişkim var ama gidiyor 25 ilişkisi olan birini seçmen yapıyor :/
seçmen olabilmek için neler yapmalıyım?

Bir elector'u yutup, imparatorla ally olup, aranı iyi tutup seni seçmesini ummak. Tamamen şans işi yani. Teorik olarak imparator, sürekli kendisini seçecegini bildiği ülkeyi elektör yapacaktır
omnia fui et nihil expedit
Ara

Konuyu Okuyanlar: 33 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.