EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Elektör olan birini pu'ya düşürüp annexlediğinde elektörlüğü sana geçiyor olması lazım. Başka türlü elektör olman imkansıza yakın.

Edit: Çünkü imparator kendi dininden olan, ilişkisi iyi olan ve mümkün olduğunca küçük olan ülkelere elektörlük veriyor. 5 topraktan fazlaysan elektörlük bekleme yani. Sana vermesi çok zor.
Sic Parvis Magna
Ara
(03-05-2020, 14:39)Mabella :
(03-05-2020, 14:26)semihuygur : Dinim imparator ile aynı. İmparator ile dostum ve 200 ilişkim var ama gidiyor 25 ilişkisi olan birini seçmen yapıyor :/
seçmen olabilmek için neler yapmalıyım?
Bir elector'u yutup, imparatorla ally olup, aranı iyi tutup seni seçmesini ummak. Tamamen şans işi yani. Teorik olarak imparator, sürekli kendisini seçecegini bildiği ülkeyi elektör yapacaktır

(03-05-2020, 14:51)altnkurt : Elektör olan birini pu'ya düşürüp annexlediğinde elektörlüğü sana geçiyor olması lazım. Başka türlü elektör olman imkansıza yakın.

Edit: Çünkü imparator kendi dininden olan, ilişkisi iyi olan ve mümkün olduğunca küçük olan ülkelere elektörlük veriyor. 5 topraktan fazlaysan elektörlük bekleme yani. Sana vermesi çok zor.

anladım teşekkürler
Ara
Yanlış yere mi yazıyorum bilmiyorum ama eu4 optionsa giriyorum.Çözünürlüğü düşürüyorum.Oyundan çıkıp giriyorum.Çözünürlük değişmemiş oluyor? Oyunu oynamayı çok istiyorum ama kasıyor.O yüzden çözünürlük düşürüyorum böyle oluyor.Lütfen yardım edin. (Oyun Steamden indirmedim Korsan)
Ara
(04-05-2020, 20:10)Atlifilozof : Yanlış yere mi yazıyorum bilmiyorum ama eu4 optionsa giriyorum.Çözünürlüğü düşürüyorum.Oyundan çıkıp giriyorum.Çözünürlük değişmemiş oluyor? Oyunu oynamayı çok istiyorum ama kasıyor.O yüzden çözünürlük düşürüyorum böyle oluyor.Lütfen yardım edin. (Oyun Steamden indirmedim Korsan)
Büyük ihtimalle çözünürlüğü 144p yapsanda bir şey değişmeyecek. Çünkü bu oyun ekran kartından çok işlemciyi zorluyor diye biliyorum.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(04-05-2020, 20:32)Defterdar :
(04-05-2020, 20:10)Atlifilozof : Yanlış yere mi yazıyorum bilmiyorum ama eu4 optionsa giriyorum.Çözünürlüğü düşürüyorum.Oyundan çıkıp giriyorum.Çözünürlük değişmemiş oluyor? Oyunu oynamayı çok istiyorum ama kasıyor.O yüzden çözünürlük düşürüyorum böyle oluyor.Lütfen yardım edin. (Oyun Steamden indirmedim Korsan)
Büyük ihtimalle çözünürlüğü 144p yapsanda bir şey değişmeyecek. Çünkü bu oyun ekran kartından çok işlemciyi zorluyor diye biliyorum.
Peki neden böyle? yani ayarlar neden değişmiyor?
Ara
Onu maalesef bilmiyorum.
Ara
Belgelerimde bulunan ayarlar dosyasının salt okunur olarak işaretlenmiş olması mümkün. Bu da hiçbir değişikliğe izin vermemesi anlamına gelir. Bunu kontrol etmeyi deneyebilirsin.
WhaW8Am.gif
Ara
(05-05-2020, 16:02)PCOyun : Belgelerimde bulunan ayarlar dosyasının salt okunur olarak işaretlenmiş olması mümkün. Bu da hiçbir değişikliğe izin vermemesi anlamına gelir. Bunu kontrol etmeyi deneyebilirsin.

işaretlenmemiş :(

(05-05-2020, 16:02)PCOyun : Belgelerimde bulunan ayarlar dosyasının salt okunur olarak işaretlenmiş olması mümkün. Bu da hiçbir değişikliğe izin vermemesi anlamına gelir. Bunu kontrol etmeyi deneyebilirsin.
Gölgeleri felan kapatık apply dediğimde oluyor.Fakat çözünürlük olmuyor.Apply diyorum restart game diyo.Kapatıp açıyorum oyunu hala aynı çözünürlük.

Eu4 ün ayarlarına girdim xsettings eResulution diye bir ayar yok.Yani çözünürlük.Bu yüzden galiba.Oyunum orjinal değil.Ayarlara kendim çözünürlük yazsam olurmu :D
Ara
Bilmiyorum.
WhaW8Am.gif
Ara
İlk çağda claiminiz olan toprağın yanına claim atabilmenizi sağlayan bir bonus var. Bunun gibi diğer çağlar için de bonus var mı, var ise neler?
Ara
@Lilithin
Bu rehber sana yardımcı olacaktır:
https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-cag-rehberi
Ara
Teşekkürler.
Ara
1-Oyunda Custom Nation ülke kurdum. Fikirlerinde Cavalry to infantry ratio +%60 var. Yani toplam %110. Artık erken dönemde full atlı,geç dönem sadece atlı ve topçu kullanabilirim,değil mi?
2-Şimdi beyler benim ülkemde diğer dinlere karş -%25 savaş skoru bonusu var. Üstüne bir fikrinde 'Province Warscore Cost' adli değeri -%10 azaltıyor. Üstüne diplomatik fikir -%20 azaltıyor üstüne Teokrasiyim,diger dinlere karş savaş skorunu -%20 azaltam reform geçireceğim. Üstüne -%25 çağ bonusu var. Hepsini toplarsak:
25+10+20+20+25=100! -%100 Bonus alırsam ne olacak acaba? Aslında bu bir soru değil...Sadece paylaşmak istedim.
Bu arada devlet zerdüşt.
Ara
Modifierlerin eklenme şeklinden ötürü -100% bonus almayacaksınızdır. Province warscore cost %30 düşecektir bu hesaplandıktan sonra diğer bonuslardan %70 bir düşüş yaşanacaktır. İlk sorunuza cevap olarak ise, evet, sadece atlı ve topçudan oluşan ordular kurabilirsiniz.
WhaW8Am.gif
Ara
Çok teşekkür ederim.
Ara
Japonya ile oynarken izalasyon seviyesi arttıkça önceki izalasyon lseviyelerinde kazandığımız özelllikler duruyormu
Ara
Hayır. Hangi seviyedeysen o seviyedeki bonuslar durur sadece.
Sic Parvis Magna
Ara
(07-05-2020, 04:24)PCOyun : Modifierlerin eklenme şeklinden ötürü -100% bonus almayacaksınızdır. Province warscore cost %30 düşecektir bu hesaplandıktan sonra diğer bonuslardan %70 bir düşüş yaşanacaktır.
Bugün o ülkeyle 60 yıl oynadım.
Sizin dediğinize göre (Ya da ben yalnış anladim) War Score Cost azaltan modifiyeler...Nasıl desem bir toprağın savaş skorunu değil,diğer şeylerin (Vassal serbest bıraktırmak vs.) Skorunu azaltıyor.
Ben diğer dinlere karşı savaş skoru azaltan reformu geçirince topraklarda...Daha az savaş skoru istediler.
Anlamadıysanız tekrar yazayım. Biraz karmaşık oldu gibi.

Ben cidden ,çağ bitmeden, ulaşabilirsem, %100 bonus alınca ne olacak onu merak ediyorum.
Ara
Assaultun yarar/zararları nelerdir?
Ara
Askerlerin ölür,ama kaleyi daha hızlı ele geçirme ihtimalin vardır.
Ben şahsen pek kullanmam.
Ayrıca kullanmak için surun yıkılmış olması gerekmekte.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 30 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.