EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(21-12-2020, 00:13)Defterdar :
(21-12-2020, 00:04)tahr1bad : Monarşiden merchant republic'e geçmek için ne yapmam gerekir? (3k+ dev yıl 1750)

PcOyun nasıl yapılacağını söylemiş ama ben şunu da ekliyeyim,
Merchant Republic olursanız State'ler %25 daha fazla Gov. Cap. harcıyacak+Abso konusunda penaltılar alacaksınız. Merc. Rep.'in olumlu yanları ticaret ligi kurabilme+ticaret şirketlerinin -%25 daha az Gov. Cap. yemesi olabilir. Şahsen ben tercih etmem ama...Siz bilirsiniz.

Cevap için teşekkür ederim, aslında savein bitmesine 50 yıldan biraz fazla kaldı ve Bunte Kuh başarımı(Hamburg ile gems ve livestock ürünlerinde trade bonus almamın gerektiği) için livestock pazar payımı arttırmaktan başka hedefim kalmadı, genişlemek adına atacağım bir adım olmadığı için govt type değiştireceğim.
Ara
(19-12-2020, 16:56)Defterdar : Görevi tamamlamak için şunlardan birisini yapman gerek=
1-Avusturya Devrimci olmalı,devrimi kabul etmeli.
2-Devrim başarısız olmalı.
3-Avusturya Devrimin lideriyle ( 28px-Revolution_target.png revolution target) savaşta olmalı ve o ülkenin baskentini işgal etmiş olmalı.

devrimin doğduğu yer lisbon ama portekiz devrimi kabul etmedi. portekiz ile savaştaydım ve başkentini işgal ettim ama görev tamamlanmadı. 1)Portekiz'in devrimci olmasını mı beklemeliyim? 
Bu arada Hredeki vassallarım patır patır devrimci oluyor. 
2)Engellemeli miyim bu görevi tamamlamak için?
Ara
Yani...Devrim felaketini bilerek tetikleyip devrimcileri yenmeyi deneyebilirsin
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
nasıl tetikleyebilirim? ülkenin %100üne yayılması mı lazım devrim olması için?
Ara
Öncelikle felaketin ortaya çıkması için tüm ülkeye yayılmasına gerek yok.
Felaketin çıkma şartları burada yazıyor:
https://eu4.paradoxwikis.com/Revolution
Ara
Devrim liderini HRE arayüzünü açtığın butonun yanında görebiliyorsun. Oradaki bayrak devrim hedefi olan ülkenin bayrağı. O ülkeye savaş açıp başkentini kuşatman yeterli.
WhaW8Am.gif
Ara
(23-12-2020, 23:42)PCOyun : Devrim liderini HRE arayüzünü açtığın butonun yanında görebiliyorsun. Oradaki bayrak devrim hedefi olan ülkenin bayrağı. O ülkeye savaş açıp başkentini kuşatman yeterli.
bahsettiğiniz buton aktif değil henüz. sanırım önce portekiz'in dervrimci olması gerek. Portekiz'in avrupadaki topraklarına devrim yayıldı ama afrikaya sıçramıyor

q5ZWoH.png

bir süre sonra devrim iptal oldu başarım gerçekleşti teşekkürler :)
[+] 1 üye semihuygur nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Barış anlaşması yaparken yaptığımız devletin diğer bir devletle ilişkisini bozabiliyoruz ya
işte o bozduğumuz devletle sonra gene mütto oluyor ve bu beni delirtiyor.
Bunun süresi falan var mı? Yani truce süresince mi tekrar mütto olamıyor yoksa 5 yıl 10 yıl gibi mi?
Ara
(25-12-2020, 16:18)alpth : Barış anlaşması yaparken yaptığımız devletin diğer bir devletle ilişkisini bozabiliyoruz ya
Bunun süresi falan var mı? Yani truce süresince mi tekrar mütto olamıyor yoksa 5 yıl 10 yıl gibi mi?

Evet,sen bir ülkenin başka bir ülkeyle ittifağını bozdurduğun zaman 10 sene ittifak olamıyorlar.
Ara
(25-12-2020, 16:21)Defterdar :
(25-12-2020, 16:18)alpth : Barış anlaşması yaparken yaptığımız devletin diğer bir devletle ilişkisini bozabiliyoruz ya

Evet,sen bir ülkenin başka bir ülkeyle ittifağını bozdurduğun zaman 10 sene ittifak olamıyorlar.
Teşekkürler.
Uzun bir sorum daha olacaktı.
Olmayacak bir şey oldu ve Moskova'yla Lİtvanya mütto oldu. İşin can sıkıcı kısmıysa Litvanya'yı Ryazan'a savaş açarak bir kere yenip topraklarını aldım ama ikinciyi yapmaya vakit gelmeden Ryazan Moskova PUsuna düştü. Şimdi Moskova 4 vassalı bir PUsu ve Litvanya'yla birlikte başıma bela oldu, genişleyemiyorum.
Bu konuda ne yapabilrim? Litvanya'nın dostlarından birisi Mecklenburg, ona savaş açıp ikisini de ezip sonra Litvanya'yla Moskoa'nın bağını koparsam işe yarar mı? Ama bu seçenekte de tüm Doğu Avrupa'yla papaz oluyoruz cbsiz savaş açacağımız için. Keşke Litvanya Polonya'nın eline geçse.
İşin içinden çıkamadım açıkçası. Bir yardım edecek olan olursa fikir verecek iyi olur. Sağ olun.
Ara
Farklı bölgelere genişle. Yeterince güçlenince onlara da dalarsın.
Ara
1444'ten önceki tarihlerde oyunu başlatıp oynayan var mı? Varsa hangi tarih ve hangi ülkeyi önerirsiniz?
Ara
(26-12-2020, 15:07)RawWrath : 1444'ten önceki tarihlerde oyunu başlatıp oynayan var mı? Varsa hangi tarih ve hangi ülkeyi önerirsiniz?

Önceki mi,Sonraki mi? :think:
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-12-2020, 15:14)Defterdar :
(26-12-2020, 15:07)RawWrath : 1444'ten önceki tarihlerde oyunu başlatıp oynayan var mı? Varsa hangi tarih ve hangi ülkeyi önerirsiniz?

Önceki mi,Sonraki mi? :think:
Sonraki olacaktı pardon  :smiling:
Ara
1444'ten sonra oynamayı hiç denemedim ama vaktim olunca şunu yapmayı planlıyorum:

Albert (AIM) modunu kurup 1800'lü yada 1700'lü yıllarda bir koloni devletiyle başlayıp oyunun sonuna kadar gitmek...
Ara

1444 sonrası tarihler Paradox tarafından resmi olarak desteklenmiyor. Sanıyorum ki bu desteği Rights of Man DLC'sinden sonra çektiler. Yani yaşayabileceğiniz sorunlar, eksiklikler olabilir.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı'yla oyunun başında ilk önce Doğudaki Hristiyanları ezmek iyi bir fikir midir? Mesela Gürcüler Çerkesler ve Trabzon Cenova falan.
Bunlardan alacağımız ae maksimum Polonya Litvanya'yı etkileyecektir değil mi? Sonrasında da Batıda bir kaç toprak alabilirz diye düşünüyorum Batıyı etkileemeyeceği için.
Peki doğuda Müslümanlara nasıl genişlemeli? QQ ile mütto oldum ae yemesin diye.
Bir de asıl sormak istedğim, diğerlerine değilse bile buna cevap veirseniz sevinirim, ilişki geliştirmek gerçekten koalisyonu engelliyor mu 50 ae yi geçse bile? Mesela ilişkim 100 ama ae de 75. Engeller mi?
Ara
AE genel olarak din ve kültür genelinde etkileniyor. Mesela Trabzon Gürcistan gibi ülkeleri fethettiğiniz için Avrupadaki Katolikler az da olsa etkilenir ama Avrupadaki Katolikleri fethetmeniz durumunda genel olarak Avrupa genelinde bir etkilenme olacaktır. Kara Koyunluyu müttefik almak mantıklı bir hareket. İlk Memlük savaşından sonra Müttefikliği bozup direkt Kara Koyunluya girilebilir ateşkesin bitişinin ardından. Genel olarak alacağın agresiflik de azalmış olur. Ayrıca ilişki geliştirmek koalisyonu engelliyor. Bir yapayzeka ülkesi ile ilişkin 0'ın üzerinde ise agresiflik ilişkisi ne kadar yüksek olursa olsun koalisyona katılmaz. Genel olarak koalisyonları engellemek için kullanılan bir taktik zaten bu.
WhaW8Am.gif
Ara
(26-12-2020, 17:31)PCOyun : AE genel olarak din ve kültür genelinde etkileniyor. Mesela Trabzon Gürcistan gibi ülkeleri fethettiğiniz için Avrupadaki Katolikler az da olsa etkilenir ama Avrupadaki Katolikleri fethetmeniz durumunda genel olarak Avrupa genelinde bir etkilenme olacaktır. Kara Koyunluyu müttefik almak mantıklı bir hareket. İlk Memlük savaşından sonra Müttefikliği bozup direkt Kara Koyunluya girilebilir ateşkesin bitişinin ardından. Genel olarak alacağın agresiflik de azalmış olur. Ayrıca ilişki geliştirmek koalisyonu engelliyor. Bir yapayzeka ülkesi ile ilişkin 0'ın üzerinde ise agresiflik ilişkisi ne kadar yüksek olursa olsun koalisyona katılmaz. Genel olarak koalisyonları engellemek için kullanılan bir taktik zaten bu.
Şimdiye kadar hiç ilişki geliştirme taktiğini kullanmadığım için koalisyonlarla boğuşuyordum bir süre sonra. Teşekkürler cevap için.

Batıdan kastım aslında Aragon'dan Catalan toprağı alıp Catalunya'yı serbest bırakmak. Böylece hem çok ae almamış olacağım, ki çok yaptım önceki oyunlarımda ama hiç oyun başında yapmamıştım, hem de İspanya'nın kurulmasını engellemiş, öte yandan da Amerika yolunu açmış olacağım. İlk defa bu kadar erken yapacağım için de tereddür ettim eforu boşa mı sarfetmek olur diye ama anavatanda, yani Ortadoğuda, ae yükselip de genişleme ihtimali zayıfladığı zmaanlarda bir ekstra genişleme sahası vermiş olacak ki önceki oyunlarımdan farkı bu olacak. Teşekkürler cevap için.
[+] 1 üye hadjibaba nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Koalisyon sorunu için şu cevabı vermek istiyorum. Yararlı olacağına inanıyorum.

1-Her savaşın belli hedefleri vardır ve o hedeflerin dışında bir şey alırsan oyun seni cezalandırır.
Mesela:
Fransa ile İngiltereye 'Reconquest' bahanesiyle savaş ilan eder,Core'un olmayan bir toprağı alırsan o toprak fazladan agresifliğe sebeb olur.
Veya Osmanlı ile Memlüğe 'Conquest' nedeniyle savaş ilan edip Claim'in olmayan toprakları alırsan o topraklar sana fazladan agresiflik verir.

Peki...Bunu engellemek için ne yapmak gerek?

Bunun üç yolu var:
A-Dini fikri bitirmek. Dini fikri bitirince senin dininden olmayan kişilere karşı bir savaş sebebi elde edersin. Ve bu savaş sebebiyle ele geçirdiğin topraklar ,hangi toprak olursa olsun, sana fazladan agresiflik vermez hatta normalden -%25 daha az agresiflik verir.

B-Görev ağacına göre ilerlemek. Sadece görev ağacına uyarak ilerlemek ve hak iddian olmayan toprakları almamak.

C-Vassal kullanmak. Mesela Osmanlı'sın. Polonya ve Litvanya birleşmiş Commonwealth olmuş. Sen Litvanya'nın Core'u olan topraklardan birisini alır ve Litvanya'yı vassal olarak bırakırsan Litvanya'nın Coreları sayesinde Commonwealth'a karşı 'Reconquest' savaşı açabilirsin.
Ayrıca şunu unutma,Vassallarının görev ağacına bakabilirsin,onların görev ağacından da dolaylı yoldan yararlanabilirsin.

2-Farklı yerlere,farklı coğrafyalara fetih yapmak.
Bir ülkeye saldırıp ondan toprak alınca herkesin tepkisi aynı olmaz. Mesela Alman ve Protestan bir ülkeden toprak alırsan en fazla tepkiyi Alman ve Protestan olan ülkeler gösterir. Alman veya Protestan olan ülkeler biraz daha az,Alman ve Protestan olmayan ülkeler daha az tepki gösterir.

O zaman ne yapmak gerek?

Seferleri dengeli yapman gerek. Bir savaşta Sunnilerin üzerine yürü,başka bir savaşta Ortdokslardan toprak al. Başka bir savaşa Katoliklerden toprak al.

Elinden geldiğince farklı coğrafyalara yayıl -ki bunu Osmanlı ile yapmak zor değildir- bir yandan Avrupa'ya bir yandan İran'a bir yandan Rusya'ya bir yandan Arabistan'a yürü mesela.

3-Outraged olan,sana karşı koalisyona girmek isteyen ülkelerle ilişki gelistir. Şayet buna üşeniyordan mikrodiplomasi ekranından otomatik şekilde yapabilirsin.

4-Bu biraz riskli bir yöntem. Ben Bahmaniler oyunumda denemiştim bir kere ve başarılı olmuştu.
Diyelimki Kore'sin. Malay devletine saldırdın. Toprak aldın. 10,15 ülke koalisyona girecek,belli. 5,6 tane ülke koalisyona mı girdi? Koalisyon büyümeden,diğer ülkeler koalisyona girmeden hemen saldır! Sonra savaş bittikten sonra sana karşı başka devletler gene koalisyon mu kurmuş? Gene saldır! Onlara hiç fırsat verme. Hep abluka altında tut. Hiç bir zaman aynı anda koalisyona girmesinler...
Ara

Konuyu Okuyanlar: 25 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.