EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Oyun boyunca kullanacağınız yegane anıt oysa olabilir fakat diğer anıtların neredeyse tamamına erişimi kaybedeceksiniz. Bence gerek yok.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
teşekkürler ekstra disiplin için diğer anıtları kaybetmek saçma haklısınız gider ekonomi quality alır ekstra displin kasar bide offensive alırım oradanda disiplin gelir arada sırada büyük savaşlarda event4116 yazar disiplin baya uçar
Ara
Prusya olarak kadın varisim vardı, dolayısıyla imparatorluğu kaybettim, sonraki varisim erkek olmasına rağmen kendime oy veremiyorum. Varisim katolik (ülke protestan), bundan dolayı olabilir mi? Değilse sebebi nedir?
Ara
Oy, mevcut yöneticiniz için kullanılır, hali hazırda imparatorsanız varisiniz için. Yani mevcut hükümdarınız kadın olduğundan kendinize oy kullanamıyorsunuz. Varisin başa geçmesi gerek.
WhaW8Am.gif
[+] 2 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1550 yılı için kastil ile yüz göz olmamış afrikayı domine etmiş Portekiz oyununda ideal kaç income olmalı
Ara
(13-07-2021, 22:26)Legnica : 1550 yılı için kastil ile yüz göz olmamış afrikayı domine etmiş Portekiz oyununda ideal kaç income olmalı
Oynanışa göre değişir...
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
(13-07-2021, 01:51)Pharmacist : O ticaret birliğinde ki ülkelerin topraklarını alırsan muhtemelen devasa bir koalisyonla karşılaşırsın bunu önlemek için onların topraklarına dokunmamanı öneririm eğer Fransa yada ingiltere civarında bir ülkeysen ticareti aktar seçeneği var onu kullanarak senin ticaret bölgene gelen geliri artırabilirsin onun dışında eğer senin ticaret merkezin lübeckteyse ticaret güçlerine el koy diyebilirsin. Eğer iki durumda da değilsen o seçenekler fazla işine yaramaz onun yerine savaş tazminatı isteyip, onların rakipliklerini bozabilirsin bu sayede prestij kazanırsın.
Osmanlı'yla oynuyorum,Balkanlar'dan sonra toprağım yok,arada başka devlet var topraklarını alamıyorum.Oyunda hala bilmediğim bayağı şey var,oynadıkça,sizlere sordukça öğreniyorum.Sağolun siz de usanmadan yardımcı oluyorsunuz.Yanıtın için teşekkür ederim.

Arkadaşlar oyunda bilmediğim hala çok şey var.İlk defa EU4 ile başladım seriye.Oynadıkça ve sizlere sordukça öğreniyorum.Bir sorum daha olacaktı:Savaşta Lübeck Ticaret Birliği üyesi devletlere karşı savaşıyorum.Bunlardan birini yendim ve şu an tekil olarak onunla barış yapacağım.Toprağıyla benim devletin bağlantısı olmadığı için toprağını alamıyorum.Toprağı değerli bir ticaret noktası.Burada iki seçenek var Steer Trade ve Transfer Trade Power.İlki 60 savaş puanı istiyor,diğeri 30.İlkini seçmeyi düşünüyorum fakat 2.yi seçersem bu devlet o ticaret birliğinden de atılacakmış.Hangisini tercih etmemi önerirsiniz?Pillage ve savaş tazminatı aldım üstüne bu ve biraz para alıp anlaşmayı yapmayı düşünüyorum.
Ara
İki seçenekte işine yaramaz. Steer trade yaparsan bunu yaptığın devlet, tüccarını senin trade node'una para akması için yönlendir. Ama lübeck'deki devlet doğal olarak İstanbul'a tüccar yollayamayacaktır. 2. Seçenek olan transfer trade power ise o devletin tüm trade node'larındaki tüm ticaret gücünün %50'sinin sana geçmesini sağlar bu durumda lübecke tüccar yollayıp collect trade yaparak çok az bir miktarda para kazanabilirsin ama bunun yerine tüccarını İstanbul trade node İskenderiye ve diğer İstanbul'a doğru ticaret yapan nodelara aktarması için göndermenin yanıda çok küçük bir miktar olacağı için iki seçenekte senin bir işine yaramayacaktır.
[+] 2 üye Pharmacist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu aralar surekli yeni oyun aciyorum iron man modunda ve her oyunumda kisa sure icinde oyundan kopup dusuyorum. Oyunun tum exp ve impresion pack lerine sahibim. Cok guclu ulke almiyim mucadele olsun diyorum ama kimi alsam yıkılıyorum var mi onerceginiz oynamasi zevkli mucadeleci ulke? En son floransayla oynadim imparorluk bana saldirdi, Fas i aldim ispanya portekiz daldi , rusya aldim isvicre danimarka daldi, mali aldim yikildim amerika yerlisi aldim yagmalandim :) napiyim kimi aliyim osmanli basit geliyor onla rahatca yardiriyosun da onla da oynamayim. İngiltere iskocya Fransa da oynadim
Ara
ming alsana değişiklik olabilir ilk idea ekonomi alır ekonomi coşar 2. ve 3. de koloni idealarını al amerikaya çik
Ara
(14-07-2021, 19:47)baywatch06 : ming alsana değişiklik olabilir ilk idea ekonomi alır  ekonomi  coşar  2. ve 3. de koloni idealarını al amerikaya çik
 Aynen bir Ming deneyeyim hic oynamadim degisiklik olur
[+] 1 üye SoulForged nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
bugün monster tulpar cihazımı teslim aldım, sürücüleri kurup eu4 oyunumu cihazıma yükledim işin komik tarafı 3060 ekran kartlı i7 10. nesil işlemcili cihazda, işlemi sadece %10 kullanılırken bile 60 fps alamadıgımı fark ettim bu durumun bir izahati var mı ?

czx5z71.png
Ara
(14-07-2021, 20:52)Legnica : bugün monster tulpar cihazımı teslim aldım, sürücüleri kurup eu4 oyunumu cihazıma yükledim işin komik tarafı 3060 ekran kartlı i7 10. nesil işlemcili cihazda, işlemi sadece %10 kullanılırken bile 60 fps alamadıgımı fark ettim bu durumun bir izahati var mı ?

czx5z71.png
Paradox
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
Video çekip atıcam zaten, birisi gelsin de işlemcin yetersiz yazsın diye bekliyorum :), burdaki tek mesele paradoxun eu4 politikasının boktan olduğu ve eu4 üzerinden kazandığı 5 kuruşu bile hak etmediği gerçeği.
Ara
60 fps alamazsınız çünkü 5 hızda oynuyorsunuz. 5 hızda bilgisayarınızın ulaşabileceği maksimum hız ile ilerler oyun, bu yüzden sistemden sisteme farklılık gösterebilir. İşlemciyi daha çok kullanmalı o zaman diyebilirsiniz fakat belki üst limit tarzı bir şey olabilir ama dediğim gibi 60 fps alamamanızın sebebi bu.
WhaW8Am.gif
Ara
@PCOyun 4 hızda da 60 fps alamıyorum bahsettiğiniz bilgiye birçoğumuz hakimiz teşekkür ederim bilgilendirme için, birazdan video linki koyacağım belki daha iyi yardımcı olursunuz iyi akşamlar dilerim.
Ara
horde devletler ile oynarken idea dizilimi nasıl olmalı
Ara
@PCOyun şimdi fark ettim hocam hani 5x cihaza göre performans verir demiştiniz, eu4ün önerilen işlemcisine nazaran çok üstün olan işlemcime rağmen 5x rezalet bir performans veriyor buyrun link https://youtu.be/kcLmDk_3cVQ
Ara
Oyun size rezalet bir performans vermiyor. 5 hızda kim oynarsa bu tarz bir manzara ile karşılaşır. 4 hızdayken ortalama 47fps alıyorsunuz, bu da normal bir durum. 3 hız ve aşağısında ise ortalama 56fps alıyorsunuz, bunda da anormal bir şey yok. Tam olarak sıkıntınızı anlamadım. İşlemciden daha fazla kullanıp bana daha yüksek performans sağlasın tarzı bir isteğiniz varsa oyunun 2013 yılında dönemine göre bile eski bir motor ile yapıldığını hatırlatırım. Bu yüzden tahmin edebileceğiniz üzere güncel cihazları tam kapasitesine uygun şekilde kullanamaması olağan bir durum.
WhaW8Am.gif
Ara
@PCOyun 1444 de bu fps i alıyorsam 1550 den sonra oyunu kapatmam gerekir öyle değil mi ? özelikle herkesin asker spamladıgı multilerde pek şansım olmayacaktır, kısacası bu oyun rahat oynanıyor mu oynanmıyor mu ?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 25 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.