EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Arayüz modları ile alakalı bir sıkıntı gibi görünüyor. Modu kapamayı deneyin.
WhaW8Am.gif
Ara
Oyundakı yenı eklentıyle osmanlıda devsırme mekanıgıyle grand vezir cıkarın dıyor bu nerden yapılıyor ?
Ara
(27-04-2023, 22:07)SoulForged : Oyundakı yenı eklentıyle osmanlıda devsırme mekanıgıyle grand vezir cıkarın dıyor bu nerden yapılıyor ?
Yeni Government sisteminde Devshirme system var onu açınca açılıyor. Decandence ın çubuğunun bulunduğu yerin altında.
Onen i-estel elyë, ú-chebin estel anim.
Ara
fransayla vassal annex'i için %50 crownland istiyor. yeni mi geldi bu özellik?
Ara
Bu mayısta gelecek yama ile değişecek. Sistemin pek sağlıklı olmadığını fark etmişler. Buradan okunabilir.
WhaW8Am.gif
[+] 2 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yeniçeri estate priveleges nası lkaldırılır
image.png
omnia fui et nihil expedit
Ara
İyi ayrıcalıklar kaldırılamıyor. Kötü versiyonlarının gelmesi için event beklemen gerekiyor, sonrasında ise normal ayrıcalık gibi kaldırıyorsun.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Surye çıkarıp görevle gelen memlüğe ottoman invasion savaşını açtım.kahireyi düşürdüm 5-6 yıl geçti hala eyalet yapma eventi gelmedi.sebebi ne olabilir
Ara
Kahire'yi düşürdükten sonra Kahire'yi tutmak ve 90 savaş skorunun üzerinde kalmak gerekiyor 2 yıl boyunca. Sorun 90 savaş skoru olabilir mi?
WhaW8Am.gif
Ara
Bu eyalet mekaniği tam olarak ne oluyor mesela vasallarımı eyalet yapabiliyorum? Yapmalımıyım?
Ara
(03-05-2023, 16:23)Semavi7 : Bu eyalet mekaniği tam olarak ne oluyor mesela vasallarımı eyalet yapabiliyorum? Yapmalımıyım?
Diplomatik manandan azaltmadan elinde tutabileceğin vasallar denebilir. 2 tip var birini savaşlara çağırabiliyorsun ama annexleyemiyorsun diğerini ise annexleyebiliyorsun fakat savaşlara çağıramıyorsun. Savaşa çağırmak içinde favor gerekli. Vasallarını eyalet haline getirebiliyorsun. Vasalları eyalet yapmak iyi çünkü aldığın toprakları vasal olarak bırakıp sonra eyalet yaparsan bir nevi yönetimi kolaylaştırıyorsun. Ayrıca sana kendi manpower trade ve gelirlerini aktarıyorlar. Birde eğer 100 dev altı bir devletse Osmanlıya özel bir savaş nedeni olan Ottoman invasion ile bir devleti savaş ile direkt eyaletin haline getirebilirsin. Bir vasala göre özgürlük istekleri daha fazla ve çöküşte isyanlarda size sıkıntı çıkartıyorlar. Eyaletlerin renklerinden biri biraz daha koyu diğeri Osmanlı ile tıpatıp aynı.
Onen i-estel elyë, ú-chebin estel anim.
[+] 1 üye Tusalant nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
eyalet yapacaksan epsionege ideayı almanı muhakkak öneririm
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(12-03-2023, 01:29)PCOyun : Normalde Imperialism açtıktan sonra ya da öncesinde Holy War kullanarak unjustified demands etkisini yok saymak mümkün fakat tahminim Holy War kullanmadığınızdan ve Imperialism de açmadan önce aşırı yüklendiğinizden sıkıntı yaşıyorsunuz. Normalde en rahat çözme yolu bu saydığım iki şey, ayrıca savaşlarda birincil hedef dışında anlaşma yaptığınız kişilerle savaş sebebi fark etmeksizin unjustified demands etkisi yersiniz, ona da dikkat etmek lazım.

(03-05-2023, 15:59)PCOyun : Kahire'yi düşürdükten sonra Kahire'yi tutmak ve 90 savaş skorunun üzerinde kalmak gerekiyor 2 yıl boyunca. Sorun 90 savaş skoru olabilir mi?

90 değildi şimdi 90 a yükselttim.4 yıl bekledim hala gelmedi
Ara
O zaman aklıma başka bir fikir gelmiyor. Başka bir şartı olmaması lazım, zira tüm gerekli şartlar kahireyi aldığınızda gelen eventte yazıyor, bunun için de doğru savaş sebebiyle savaş açmış olmanız gerekiyor.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(03-05-2023, 23:37)PCOyun : O zaman aklıma başka bir fikir gelmiyor. Başka bir şartı olmaması lazım, zira tüm gerekli şartlar kahireyi aldığınızda gelen eventte yazıyor, bunun için de doğru savaş sebebiyle savaş açmış olmanız gerekiyor.
sanırım kahire düştükten sonra gelen eventte bi hata yaptım.birdaha deniycem bakalım. teşekkürler
Ara
Castile ile gelen oyun başındaki eventte hangi seçeneği seçmek mantıklı?(Trastamalarla alakalı)
€20
Ara
(04-05-2023, 19:07)Aiakos : Castile ile gelen oyun başındaki eventte hangi seçeneği seçmek mantıklı?(Trastamalarla alakalı)

İlk seçenek iyi diyorlar, bence ikinciyi seç ama.
Ara
Estate'lerin olayı nedir, ezbere hamleler var diyorlar, yardımcı olabilecek var mı?
Ara
(04-05-2023, 22:59)elefsar : Estate'lerin olayı nedir, ezbere hamleler var diyorlar, yardımcı olabilecek var mı?

oyun bası +1  puanları  cekıp  crowlandı ha cok hızlı rushlayarak 20 ustune cıakrıcaksın yada   devolpment basarak bir miktarda yıkcıaksın   hamleler derken neyı kastettın   anlamadım
Ara
Castile ilk military idea ne almalI?
€20
Ara

Konuyu Okuyanlar: 33 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.