EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(21-07-2016, 15:01)Blackwhist : Hayır, sadece Viyana'daki "Separatism" (Ayrılıkçılık (?)) olayının bitmesi lazım bu da yaklaşık 30 yıl falan ediyor. Şu an sadece beklemen gerekiyor.

Abartma genelde viyana alındığında 8 separatism ile başlıyor ve yılda 0.50 değişiyor buda 16 yıla tekabül eder.
1NrVyj.gif
Yardım almaya alışan emir almaya da alışır.
Ara
(24-07-2016, 18:08)Furkovic :
(21-07-2016, 15:01)Blackwhist : Hayır, sadece Viyana'daki "Separatism" (Ayrılıkçılık (?)) olayının bitmesi lazım bu da yaklaşık 30 yıl falan ediyor. Şu an sadece beklemen gerekiyor.

Abartma genelde viyana alındığında 8 separatism ile başlıyor ve yılda 0.50 değişiyor buda 16 yıla tekabül eder.

Idea'lara bağlı.
Ara
@Furkovic 

Ana değer 15 dir, her yıl 0.50 düşer ve bu da 30 yıl demektir. Bu süreç @Redtay in dediği gibi idealar sayesinde azalır, oyunu bilmeden abartma diyorsun çok talihsiz olmuş gerçekten, yani bildiğin gemiye kafa atan hamsi durumu oluşmuş desek yeridir.

Konu ile alakalı link:

http://www.eu4wiki.com/Rebellion#Separatism

- Linkten Alıntıdır ;
  • 28px-Years_of_separatism.png Separatism+15 for newly acquired provinces without a core (except for newly-created colonies), decays by -0.5 at the turn of each calendar year, effectively lasting 30 years. Diplomatically annexed / integrated provinces don't get seperatism since they are automatically given cores upon being annexed / integrated. Modifiers to "Years of separatism" modify this by 0.5 per point.
Toparlarsak benim önceden dediklerimi bu durum destekliyor.
[+] 3 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
EU4 konusunda @Blackwhist ile tartışmayın adam işi biliyor :D

(24-07-2016, 17:02)Kurt Knispel : Good Hope'u Hollanda ile tamamen kolonize ettim. Bölgede üç toprağı ticaret şirketine vermem 1 tane tüccar kazanmam için yeterli oluyor. Tüm bölgeyi vereyim mi yoksa böyle mi kalsın?
Bu ticaret şirketleri ne oluyor ? Kolonize ettiğimiz yerlerin bizim elimizden çıkıp devletleşmesi mi yani ?
Ara
(25-07-2016, 00:26)Royal Guard : EU4 konusunda @Blackwhist ile tartışmayın adam işi biliyor :D

(24-07-2016, 17:02)Kurt Knispel : Good Hope'u Hollanda ile tamamen kolonize ettim. Bölgede üç toprağı ticaret şirketine vermem 1 tane tüccar kazanmam için yeterli oluyor. Tüm bölgeyi vereyim mi yoksa böyle mi kalsın?
Bu ticaret şirketleri ne oluyor ? Kolonize ettiğimiz yerlerin bizim elimizden çıkıp devletleşmesi mi yani ?

Tarihi bir olay. Duymuşsundur ticaret şirketlerini. Belli başlı bölgelerde ticaret şirketleri kurarsın. Senin elinde çıkan bir şey yok. Sadece o topraktan asker falan almıyorsun. Sadece ticarete dayalı oluyor.

Hatta harita modlarında ticaret şirketleri kurabileceğin yerleri gösteren bir harita vardı.
Ara
Nasıl kuruluyor ben daha adını bile ilk kez duyuyorum (400 saat EU4 oynadık güya :P )
Ara
(25-07-2016, 00:51)Royal Guard : Nasıl kuruluyor ben daha adını bile ilk kez duyuyorum (400 saat EU4 oynadık güya :P )

O toprağa tıkladığında sol aşağıda + gibi bişey olması lazım o şekilde oluşturup diğer topraklarıda şirkete katabiliyosun.
[+] 1 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Holland ile dlcsiz nasi ayakta kalip hollandayi kurabilirim?
Ara
Conquest Of Paradise olmadan ise bir devletin Burgundy'ye savaş açıp seni serbest bırakmasını bekleyeceksin yada Burgundy ile Hollanda kuracaksın.
[+] 1 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(25-07-2016, 01:37)HulkSpider03 : Holland ile dlcsiz nasi ayakta kalip hollandayi kurabilirim?

1.Burgonya kralının ölmesi ve topraklarının paylaşması eventini bekleyip serbest kalabilirsin
2.Burgonya büyük bir savaştayken ona karşı  bağımsızlık savaşı açabilirsin bazı ai lar seni destekliyeceklerdir.
p8RNv0.png
[+] 1 üye Fire nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Tesekkurler beyler :)
Ara
(25-07-2016, 00:26)Royal Guard : EU4 konusunda @Blackwhist ile tartışmayın adam işi biliyor :D

(24-07-2016, 17:02)Kurt Knispel : Good Hope'u Hollanda ile tamamen kolonize ettim. Bölgede üç toprağı ticaret şirketine vermem 1 tane tüccar kazanmam için yeterli oluyor. Tüm bölgeyi vereyim mi yoksa böyle mi kalsın?

(25-07-2016, 00:51)Royal Guard : Nasıl kuruluyor ben daha adını bile ilk kez duyuyorum (400 saat EU4 oynadık güya :P )

Ticaret şirketine verdiğin toprak sana daha az vergi verip daha çok ticaret gücü sağlıyor. Ticaret bölgesinde ticaret şirketindeki topraklarla çoğunluğu elde edersen ekstradan +1 tüccar elde ediyorsun.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Daha detaylı açıklayacak olursak ; 

Yukarıda görülen bölgelerdeki topraklara tıklayıp ticari şirketinize ekleyebilir veya direk o ticari bölgeye tıklayıp o bölgedeki tüm toprakları ticari şirketinize ekleyebilirsiniz. Bir bölgeyi ticari şirketinize ekledikten sonra o bölgedeki etkiler şöyle olur ;

28px-Local_trade_power.png
+%100
Yerel ticari güç
28px-Naval_forcelimit.png
+0.5
Donanma birim limiti
28px-Local_manpower_modifier.png
-%100
Yerel insan gücü
28px-Local_sailors_modifier.png
-%100
Yerel denizci gücü
28px-Local_tax_modifier.png
−50%
Yerel vergi geliri 
28px-Local_missionary_strength.png
−100%
Yerel misyoner gücü

28px-Tolerance_heathen.png Farkli din veya 28px-Accepted_culture_threshold.pngkabul edilmemiş kültür bulunmasından  dolayı oluşan isyan riskini kaldırma

Bölgenin %51'nin ticari şirketin elinde olması durumunda 28px-Merchants.png +1 tüccar

Zaten o topraklardan gelir elde edemeyip state yapmayacağınız için bölgelerde %75 otonomi bulunacaktır ve üretim-insan gücü-vergi geliriniz oldukça az olacaktır yani bu toprakları ticari şirketinize vermek daha mantıklı olabilir. Yine %75 otonomi değerinde kalacak ancak ticari gücü bir hayli yükselecektir.
[+] 2 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bunlara ek olarak Ticaret şirketine bağlı bir bölge ile komşu olduğunuzda batılılaşamazsınız. Ayrıca "Enable Promote Investments" seçeneği ile bölgelerin sağladığı ticari güç %50 oranında artar ancak bu enflasyonu yıllık 0.03 yükseltir.
[+] 2 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
şirketler afrika'ya daha çok yakışıyor çünkü Hindistan ve çinhindi o kadar da verimsiz olmadığı için state yaparsanız daha mantıklı olur
Ara
@Redtay rehber kalitesinde cevap veriyor.
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Redtay bildigin kısa sorular kısa cevaplar konseptini bozuyor yaw :D
p8RNv0.png
[+] 1 üye Fire nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ben değil Eu4 wiki yapıyor :D.
[+] 1 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kabul edilen kültür sayısını nasıl artırabilirim
Ara
(27-07-2016, 17:56)semihuygur : Kabul edilen kültür sayısını nasıl artırabilirim

-Hümanist fikirleri alarak kabul edilme oranını yarı yarıya indirebilirsin.
-Yüzdelere bakarak azınlık kültürleri komşu ve kabul edilmeye yakın kültürlere dönüştürerek kabul ettirebilirsin.
-Bunların dışında bazı ülkelerin bu konuda bonusları var.
 +Osmanlı da ilk idea olan Millets açılınca %15 bonus alıyorsun.
 +Moskova da 3. idea olan Oprichnina açılıınca kültür değişimi %20 ucuzluyor.
 +İngiltere de parlemanto da %10 ya da %15 oranında kabul edilebilirlik oranı alıyorsun 10 yıl için.(Başka ülkelerde de mutlaka vardır.Hatırladıklarım bunlar.)
Bu arada 1.18 le birlikte kültür sistemi de tamamen değişiyor.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: Voidian, 32 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.