EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
hümanist idea en iyi yoldur. bazı devletlerin idealarında bu (accept culture threshold) bulunur.
Ara
Yüzdeler statelere göre hesaplanıyormuş anladım
Ara
Osmanlı ile ne zaman batılılaşmaya başlamalı?
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
Ara
Viyana'yı aldıktan sonra.

Ayrıca ek olarak :

(16-03-2016, 22:29)Duman :
  • En iyi batılılaşma en erken yapılan batılılaşmadır.
(30-07-2016, 12:44)Kurt Knispel : Osmanlı ile ne zaman batılılaşmaya başlamalı?

Batılılaşmak zararlı bişey değil bence. Ama zaten Viyana'yı alıp tek tıkla batılılaşabildiğimiz için Viyana'yı ne zaman alırsan o zaman batılılaşabilirsin. O da separatizm diye bir olay var. Onunda birin altına düşmesi 30 sene kadar sürüyor. Onu da göz önünde bulundurmak gerek.
Ara
Viyana'yı alıp 30 yıl fetih yapmıyoruz tek tıkla batılılaşabiliyoruz yanlış mı anladım?
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
Ara
Fetih yapmamana gerek yok.
(30-07-2016, 13:23)Kurt Knispel : Viyana'yı alıp 30 yıl fetih yapmıyoruz tek tıkla batılılaşabiliyoruz yanlış mı anladım?

Aynen öyle
Ara
(30-07-2016, 13:48)Blackwhist :
(30-07-2016, 13:23)Kurt Knispel : Viyana'yı alıp 30 yıl fetih yapmıyoruz tek tıkla batılılaşabiliyoruz yanlış mı anladım?

Aynen öyle

Hayır, Viyana'yı elinde tutup hiçbir isyancı tarafından işgal edilmemesini sağlıyorsun (etrafında kale yoksa) ve 30 yıl bekliyorsun. Tabi Osmanlı'nın idea'larına göre bu süre düşebilir.
Ara
Bu din savaşlarında protestanlığın lideri imparatorluk seçmeni olmazsa savaş baslamıyormu suan lider oalrak benim yonettiğim fransa var. yıl 1600 e dayandı daha savaş yok ortada Bide bu ulkeler liglere neye göre katılıyor protestan olan ülke gidip katoliklerin yanına katılıyor biraz saçma geldide
Ara
Savaşı liderin (yani bu durumda senin) açması gerekiyor.
Teşekkürler bende eventle falan geliyor sanıyordum oyle bekliyorum savaşın çıkmasını :D
Ara
Anayasal Monarşi hakkında bir kaç sorum var. En az 35 sandalye Lazım diyor mesela, o 35 şehri eklemezsem ne olur?
Tartışma konusu Açılıyor ticaret şirketi kur diyor rasgele bir ticaret şirketi kurmam yeterli mi yoksa bulunduğu ticaret merkezinde %50 Güce sahip olması mı gerekli? Bir de görevi tamamlayınca etkileri ne zaman gerçekleşiyor. 10 sene falan yazıyor tam anlamadım
Ara
1. O sandalyeleri eklemezsen parlamentodan yararlı etkiler sağlayan yasalar geçiremezsin, eklemen gerekiyor.
2. Bulunduğu yerde %50 daha güçlü yere kurarsan daha çok yarar sağlarsın,
3. Görevi tamamladığın anda ödülünü alıyorsun, orada yazan 10 sene ise ödül etkilerinin ne kadar süreceği,

Birinci soru hakkında bol İngiltere oynamış bir arkadaş daha ayrıntılı bilgi verebilir istersen.
G0kMNN.png
Ara
Fransa ile oynuyorum 1620 li yillarda ingiltereyi pu yapmak icin avusturalya ve daha bircok devletle savas cikti. Kendi muttefiklerim yardimiyla kazandim ingiltere pu oldu ama anlamadigim ingiltere rakibim yani hanedan evliligini kabul bile etmiyorken avusturalya ile ben nasil savasa girdim. Bu arafa o sirada avusturalya ile ibgiltere ayni hanedan idi avusturalya ilede evlilik yoktu.
Ara
Avusturya ile İngiltere aynı hanedan olduğundan İngiltere Kralı varisi olmadan ölmesi üzerine Avusturya Kralı İngiltere tahtına geçerek İngiltereyi PU olarak bağlamıştır. Böyle bir durumda İngiltere ile ilişkiye sahip (genellike rival) bir ülke olaya müdahale eder, bu durumda bu ülke sen oluyorsun. Ve savaşı kazanırsan İngiltereyi kendi PU devleti yapma şansına sahip oluyorsun.
Ara
Anladım oldukça mantıklıymış oyun hergün beni şaşırtıyor. Açıklama için teşekkürler
Ara
sömürgelerde bazılarının sınırları kırmızı bazılarının sınırları yeşille belirtiliyor sebebi nedir ? bi sömürgeleşme yarışı falan mı yaşıyorum devletin biri ile . İspanya o bölgede genişleyemesin diye çevresindeki tüm toprakalrı ben sömürge yaptım ondanmı acaba :D
Ara
(01-08-2016, 23:14)hsniscan : sömürgelerde bazılarının sınırları kırmızı bazılarının sınırları yeşille belirtiliyor sebebi nedir ? bi sömürgeleşme yarışı falan mı yaşıyorum devletin biri ile . İspanya o bölgede genişleyemesin diye çevresindeki tüm toprakalrı ben sömürge yaptım ondanmı acaba :D

Fotoğraf atarsan daha iyi anlaşılabilir.
Ara
(01-08-2016, 23:22)Justicar :
(01-08-2016, 23:14)hsniscan : sömürgelerde bazılarının sınırları kırmızı bazılarının sınırları yeşille belirtiliyor sebebi nedir ? bi sömürgeleşme yarışı falan mı yaşıyorum devletin biri ile . İspanya o bölgede genişleyemesin diye çevresindeki tüm toprakalrı ben sömürge yaptım ondanmı acaba :D

Fotoğraf atarsan daha iyi anlaşılabilir.

Bu sömürgem ispanyanın nev granada sömürgesi ile yan yana ve sınırlar kırmızı ama diger sömürelerimde yeşil ispanya ile rakip olmamızdan falanmı kaynaklanıyor

Birde bu sömürgelerin menüsünde kolonide savaş başlangıcı (türkçe yama var ) diye bir seçenek var o ne işe yarıyor

3om292.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: 32 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.